• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اقتصادی , مطالب برگزیده سایت » چرا از نفت 120 دلاری بهره نبردیم؟ / تفاوت نفت 12دلاري و 120 دلاري در اقتصاد ايران
  کد خبر : 1819371

  برنامه‌ريزي نادرست براي استفاده از درآمدهاي نفتي

  چرا از نفت 120 دلاری بهره نبردیم؟ / تفاوت نفت 12دلاري و 120 دلاري در اقتصاد ايران

  چرا از نفت 120 دلاری بهره نبردیم؟ / تفاوت نفت 12دلاري و 120 دلاري در اقتصاد ايرانReviewed by Aryan on May 21Rating: اقتصاد ايران، وابسته به نفت است. اين واقعيتي است كه به هيچ طريقي نمي‌توان آن را انكار كرد. قيمت نفت ايران در بازارهاي جهاني در سال 59 حدود 35 دلار بوده كه پس…

  چرا از نفت 120 دلاری بهره نبردیم؟ / تفاوت نفت 12دلاري و 120 دلاري در اقتصاد ايرانReviewed by Aryan on May 21Rating:

  بشکه نفت

  اقتصاد ايران، وابسته به نفت است. اين واقعيتي است كه به هيچ طريقي نمي‌توان آن را انكار كرد. قيمت نفت ايران در بازارهاي جهاني در سال 59 حدود 35 دلار بوده كه پس از گذشت بيش از سه دهه از آن، به رقمي بالاتر از صد دلار رسيده است. جهش قيمت نفت ايران در سال 84 روي داد و در 8 سال گذشته به يكباره قيمت نفت بيش از دو برابر شد. اين تفاوت قابل تامل در حالي روي داده كه هيچ يك از شاخص‌هاي اقتصادي كشور در طول اين سال‌ها رشد قابل‌توجهي نداشت و توليد ناخالص داخلي نيز در همان رقمي باقي ماند كه در زمان نفت بشكه‌اي 12 دلار بود.

  اين آمار و ارقام و عدم تاثيرگذاري افزايش قيمت نفت در بودجه و اقتصاد، هشدارهاي زيادي براي اقتصاد كشور به همراه دارد. آنچه مسلم است اين است كه تقريبا از سال 84 كه قيمت جهاني نفت با افزايش ناگهاني همراه بود، ايران به يك كشور وارد‌كننده محصولات خارجي تبديل شد. بسياري از كارشناسان بر اين باورند كه عدم مديريت صحيح دولت موجب شد تا نه‌تنها شاخص‌هاي اقتصادي كشور ارتقا پيدا كند، بلكه سرمايه‌گذاري‌هاي لازم حتي در حوزه‌هاي نفتي نيز انجام نشود و همه 600 ميليارد دلار درآمد نفتي دولت‌هاي نهم و دهم هدر برود. اولين سوالي كه با توجه به اين اطلاعات در ذهن ايجاد مي‌شود اين است كه چه بر سر درآمدهاي نفتي كشور در سال‌هاي گذشته آمد؟ و چرا تفاوت نفت 12 دلاري و 120 دلاري در وضعیت زندگی مردم محسوس نيست؟

  قيمت نفت در بودجه كشور تجربه 13 دلار و 85 دلار را دارد. انتظار اين بود كه با افزايش قيمت نفت در بازارهاي جهاني، سرمايه‌گذاري‌ها افزايش پيدا كند و زيرساخت‌ها به‌ويژه در بخش انرژي ترميم شوند، اما نه تنها اين اتفاق نيفتاد، بلكه ايجاد صندوق توسعه ملي جهت جمع‌آوري مازاد درآمدهاي نفتي نيز در اين راه كاري از پيش نبرد. تغيير ناگهاني مديران ارشد صنعت نفت و به‌ويژه تكيه زدن 6 نفر بر صندلي وزارت نفت و آميخته شدن سياست با اقتصاد نفتي ايران از عواملي است كه از ديدگاه كارشناسان به اين اتفاق دامن زده است. «وجود تورم در كشور ما و ساير كشورهاي دنيا شايد يكي از دلايل محسوس نبودن تفاوت نفت 12 دلاري و 120 دلاري در اقتصاد ايران است.» اينها را دكتر حسن مرادي عضو هيات علمي دانشگاه در گفت‌وگو با خبرنگار تهران امروز مي‌گويد.

  او ادامه مي‌دهد: بخش زيادي از اين تفاوت را تورم و هزينه‌هاي فرآورش و پالايش و انتقال پوشش مي‌دهد. اما آنچه مسلم است اين است كه اگر به موقع سرمايه‌گذاري‌هاي لازم را در حوزه نفت و گاز كشور انجام مي‌داديم، شرايط اقتصادي كشور متحول مي‌شد. اگر همانند برخي كشورها درآمدهاي نفتي را به منظور سرمايه‌گذاري پس‌انداز مي‌كرديم، شايد وضع‌مان بهتر از حالا بود. وي با اشاره به عدم سرمايه‌گذاري در كشور به‌رغم ايجاد صندوق توسعه ملي، تاكيد كرد: متاسفانه مديران دولتي به صندوق توسعه ملي به چشم يك كيسه امانت نگاه مي‌كنند و براي مصارف مختلف از آن استفاده مي‌كنند، در حالي كه شاه‌بيت صندوق توسعه ملي كمك براي سرمايه‌گذاري بخش خصوصي و سرمايه‌گذاري خارج از كشور است. مرادي با تاكيد بر اينكه از درآمدهاي نفتي براي پيشبرد پروژه‌هاي بخش خصوصي با هدف ايجاد اشتغال استفاده نمي‌شود، گفت: از دو سال پيش قرار است از منابع صندوق توسعه ملي براي يك پروژه سيمان در كشور تاجيكستان كه توسط بخش خصوصي ايراني در حال اجراست و براي بخش كلان اقتصاد مفيد است، 250 ميليون دلار تعلق بگيرد كه هر روز به عناوين و دلايل مختلف به تاخير مي‌افتد و از اين منابع براي استفاده‌هاي ديگر استفاده مي‌شود.

  در عمل هر مشكلي كه براي دولت پيش آمده، دست به منابع اين صندوق برده است. اين عضو هيات علمي دانشگاه با اشاره به اينكه تحريم‌ها هم به بي‌تاثير شدن افزايش قيمت نفت در اقتصاد كشور كمك كرده، افزود: فكر مي‌كنم عزم و اراده و همت در بين مديران ارشد براي سرمايه‌گذاري و كارهاي فني و عمراني كمتر شده و تحريم هم به عنوان يك بهانه دستمايه كم‌كاري‌هاي آنها قرار گرفته است.

  اولويت اول كشور در اين سال‌ها توسعه ميدان‌هاي مشترك و به‌ويژه ميدان پارس‌جنوبي بوده اما ما از اين ميدان هم عقب مانديم و ضرر كرديم.وي افزود: بهره‌گيري از توان بالاي مهندسي و تخصصي در كشور نخستين كاري است كه رئيس‌جمهور آينده بايد به آن بپردازد، چرا كه در سال‌هاي گذشته شاهد آن بوديم كه افراد توانمند زيادي به دلايل سياسي كنار گذاشته شدند. اگر مديران كاردان در اقتصاد كشور به كار گرفته شوند، قطعا از درآمدهاي نفتي مي‌توان استفاده بهينه داشت.

  برنامه‌ريزي نادرست براي استفاده از درآمدهاي نفتي

  سيدعماد حسيني، كارشناس مسائل انرژي نيز در گفت‌وگو با تهران امروز با اشاره به اينكه قيمت نفت در 20 – 10 سال گذشته نوسانات زيادي داشته، تاكيد كرد: به‌رغم افزايش چند برابري قيمت نفت در سال‌هاي گذشته و با توجه به اينكه اقتصاد ما يك اقتصاد نفتي است، اما شاهد تغييرات زيادي در شاخص‌هاي اقتصادي نبوده‌ايم.اين كارشناس موسسه مطالعات انرژي افزود: يكي از دلايل اين اتفاق عدم استفاده بهينه از درآمدهاي نفتي بوده است. در سال‌هاي گذشته با ادامه روند خام‌فروشي نفت و گاز، از منابع جهت ايجاد ارزش افزوده استفاده نشده است. ما هدرروي منابع داشته‌ايم و ارزش افزوده در حوزه نفت و گاز ايجاد نكرده‌ايم.حسيني نابساماني‌هاي اقتصادي و عدم تعيين سياست‌هاي درست اقتصادي را يكي ديگر از دلايل بي‌تاثير بودن افزايش قيمت نفت در بازارهاي جهاني عنوان كرد و گفت: ما برنامه‌هاي توسعه خوبي داشتيم اما عمل نكردن به قوانين اين برنامه‌ها نيز يكي از دلايل مهمي بوده كه شاهد اثرات افزايش قيمت نفت نباشيم.وي معتقد است عدم توجه به زيرساخت‌هاي صنعت نفت نيز موجب شده تا علاوه بر كاهش توليد سالانه، به دليل توليد غيرصيانتي از مخازن نيز بخش زيادي از توليد از بين برود. حسيني در اين باره گفت: عدم سرمايه‌گذاري مناسب موجب شده تا سالانه 400 هزار بشكه كاهش توليد به دليل توليد غيرصيانتي در صنعت نفت داشته باشيم و هيچ راهكاري هم براي مقابله با آن ديده نشده است.

  اين هم موجب شده تا اثرگذاري تفاوت قيمت نفت را در اقتصاد نبينيم.سخنگوي كميسيون انرژي در مجلس هشتم، يادآور شد: اگر يك ارزيابي كلي داشته باشيم، خواهيم ديد در 8 سال گذشته 600 ميليارد دلار درآمد نفتي داشته‌ايم اما وقتي به ذخاير و اقتصاد كشور نگاه مي‌كنيم، مي‌بينيم نتوانسته‌ايم به اين اندازه سرمايه‌گذاري داشته باشيم و فرصت‌ها را از دست داده‌ايم. اين در حالي است كه نفت از منابع تجديدناپذير است و به محض خروج از مخزن، ديگر به دست نخواهد آمد. اقتصاد ما در سال‌هاي گذشته مي‌توانست با استفاده از اين فرصت، افزايش توليد ناخالص داخلي، افزايش ذخاير استراتژيك ارزي، توسعه صنعت نفت و رشد اقتصادي را تجربه كند.حسيني افزود:‌ وزارت نفت يك وزارت‌خانه فني و تخصصي است و اعمال سياست‌هاي جديد در اين وزارت‌خانه مصادف با از بين رفتن ذخاير نفت و گاز خواهد بود. در سال‌هاي گذشته جابه‌جايي‌هاي گسترده در سطح مديران كلان مزيد بر علت شده تا از منابع نفتي به درستي استفاده نشود. امروزه بهره‌برداري از ميدان‌هاي مشترك براي ايرانيان آرزو شده است. دشمن توسعه مخازن مياني و توليد صيانتي در كنار توسعه ميدان‌هاي مشترك،

  تغييرات گسترده در سطح مديريت و عدم استفاده از نيروهاي كاربلد است.وي در پايان خاطرنشان كرد: به دليل برنامه‌ريزي‌هاي نادرست متوليان اقتصادي، كشور ما فرصت‌هاي زيادي را در زيرساخت‌ها در سال‌هاي گذشته از دست داد و همسايگان ما از اين فرصت استفاده كرده و زيرساخت‌هايشان را توسعه دادند تا ارزآوري بيشتري داشته باشند. نمونه بارز اين مورد هم ميدان مشترك پارس‌جنوبي است كه قطر به‌طور كامل از آن بهره مي‌گيرد و ما به دليل استفاده نادرست از درآمدهاي نفتي، هنوز در راه‌اندازي و زيرساخت‌هاي اوليه آن مانده‌ايم.

  منبع: هما كبيري - تهران امروز
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.