• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » مناطق دیدنی ایران » دانستنی های جالب از شهر زیبای کرمانشاه + گزارش تصویری
  کد خبر : 1818966

  کرمانشاه با قرن ها قدمت

  دانستنی های جالب از شهر زیبای کرمانشاه + گزارش تصویری

  دانستنی های جالب از شهر زیبای کرمانشاه + گزارش تصویری Reviewed by Aryan on May 20Rating: محدوده استان كرمانشاه، از هزاره هاي قبل از ميلاد محل سکونت اقوام مختلف بوده است. استان كرمانشاه ناحيه اي كوهستاني است كه مابين فلات ايران و جلگه بين النهرين قرار گرفته و سراسر آن را قله ها و ارتفاعات…

  دانستنی های جالب از شهر زیبای کرمانشاه + گزارش تصویری Reviewed by Aryan on May 20Rating:


  طبیعت کرمانشاه

  محدوده استان كرمانشاه، از هزاره هاي قبل از ميلاد محل سکونت اقوام مختلف بوده است. استان كرمانشاه ناحيه اي كوهستاني است كه مابين فلات ايران و جلگه بين النهرين قرار گرفته و سراسر آن را قله ها و ارتفاعات رشته کوه هاي زاگرس پوشانده است. اين استان به لحاظ صنعتي و کشاورزي منطقه اي پررونق بوده و به لحاظ قدمت و ديرينگي زيست در اين ناحيه از جلوه هاي گردشگري و جاذبه هاي خاصي برخوردار است. کتيبه بيستون و نقوش برجسته آن مهم ترين جاذبه اين خطه از ايران است که به همراه ده ها اثر ديدني و طبيعي ديگر جاذبه هاي جهانگردي اين استان را تشکيل داده اند.

  مشخصات جغرافیایی

  استان كرمانشاه درميانه ضلع باختري ايران بين 33 درجه و 36 دقيقه تا 35 درجه و 15 دقيقه پهناي شمالي و 45 و 24 دقيقه تا 48 درجه و 30 دقيقه درازاي خاوري از نصف النهار گرينويچ قرار گرفته است. اين استان از شمال به استان كردستان از جنوب به استان هاي لرستان و ايلام از خاور به استان هاي همدان و از باختر به كشورعراق محدود شده است. استان كرمانشاه ناحيه اي كوهستاني است كه مابين فلات ايران و جلگه بين النهرين قرار گرفته و سراسر آن را قله ها و ارتفاعات رشته کوه هاي زاگرس پوشانده است. استان كرمانشاه در معرض جبهه هاي مرطوب مديترانه اي قرار دارد كه در برخورد با ارتفاعات زاگرس، موجبات ريزش برف و باران را فراهم مي سازد.

  راه هاي دسترسي به اين استان عبارتند از:

  مسير تهران خسروي كه از كرمانشاه عبور مي كند.
  مسير جلفا بندر امام به طول 1421 كيلومتر كه در 744 كيلومتري از كرمانشاه عبور مي كند.
  مسير تهران سنندج كه در فاصله 520 كيلومتري از كرمانشاه عبور مي كند.
  كرمانشاه داراي فرودگاه بين المللي نيز است.
  براساس سرشماری نفوس و مسکن در سال 1385 جمعیت استان کرمانشاه 1879385 نفر برآورد شده است. و شهرستان های استان عبارتند از: اسلام آباد غرب، پاوه، ثلاث باباجانی، جوان رود، دالاهو، روانسر، سرپل ذهاب، سنقر، صحنه، قصرشیرین، کرمانشاه، کنگاور، گیلان غرب، هرسین.

  وجه تسمیه نام و پیشینه

  نام كرمانشاه به بهرام شاه ساساني منسوب است كه در روزگار پدرش، فرمان روايي ايالات كرمان را داشت و بدين جهت به كرمانشاه لقب يافت. محدوده استان كرمانشاه، از هزاره هاي قبل از ميلاد؛ محل سکونت اقوام مختلف بوده است.

   درآثار سارگن – شاه اكو كه از سال 2048 تا 2030 قبل از ميلاد بر جنوب بين النهرين فرمان رانده از مردم زاگرس به عنوان « آريزان يا نخسي » ياد شده است. به استناد كتيبه هاي بابل، آشور و عيلام ساكنان دامنه هاي زاگرس طوايفي به نام هاي لولوبي، گوشي، هانائي، فايري، آموا و پارسوا بوده اند. در خصوص اصل و نژاد اين طوايف، نظرات متضادي ابراز شده است. طوايف آمادا و پارسوا آريايي و طوايف گوتي و كاسي نيز به احتمال زياد آريايي بوده اند، اما در آريايي بودن لولوبي ها و مانايي ها ترديد وجود دارد.

  لولوبي ها يا لولوها اجداد لرها، در گذشته دور در ذهاب كرمانشاه، شهر باستاني زور و سليمانيه زندگي مي كرده اند. نام ماد براي نخستين بار به صورت « آماده اي » در جملات آشوريان به نواحي كردستان فعلي اتلاق شده است. بنابراين مي توان دريافت كه از هزار سال قبل از ميلاد قوم ماد در دامنه هاي زاگرس سكونت داشته اند. در روزگار ساسانيان، نواحي غرب و مخصوصا كرمانشاه مورد توجه شهرياران ساساني بوده و به علت نزديكي با تيسفون ( پايتخت ) ايام تابستان ( ييلاق ) را در آن مي گذرانده اند.

  قباد اول و خسرو اول ( انوشيروان ) ساساني نيز به اين ناحيه توجهي خاص داشته اند. در اخبار مورخان اسلامي به كرات آمده است كه خسرو اول انوشيروان در نواحي طاق بستان، قصرهايي ساخته كه در آن ها از بزرگان چيني، هندي، و قيصر روم و ديگر حكم رانان پذيرايي مي كرده است. خسرو دوم ملقب به پرويز نيز در اين منطقه باغ هاي زيبا ساخته بود كه درآن قصرها و عمارت هاي باشكوه وجود داشته است. عمران و آباداني جدي و پيوسته اين ناحيه وبه ويژه شهر كرمانشاه از دوران قاجار آغاز شده است. اين منطقه هم اکنون يکي از مناطق آباد، آرام و باصفاي ايران است که يادگارهاي بسيار زيادي از تاريخ گذشته را در خود جاي داده است.

  مکان های دیدنی و تاریخی

  استان کرمانشاه داراي مکان هاي تاريخي و ديدني بسياري است که شامل جاذبه هاي طبيعي و تاريخي متعدد مي شوند. استان چشمه ها، سراب ها و غارهاي متعدد چون: چشمه آب گرم، تنگ حمام، چشمه عبدي، چشمه هندي آباد، چشمه صيفور، سراب نيلوفر، سراب ياوري، سراب طاق روسان، سراب هاي خفر، سراب نوژي وران، سراب قنبر، غار شهربانو، غار هاي عسل، مرد و زان و غار انار در ارتفاعات بيستون، غار قوري قلعه در جنگل هاي اورامانات، غاركاوات، غارپروا، غارآسنگران، غارتايله نو، غاررتيل، غار كليسا، غار ميراوي، غار نوروزخان، غار جوجو، غار حاجي، غارهاي آوه زا و كبوتر، غار سيد شهاب و…. را در خود جاي داده است که هر يک از آن ها از جذابيت هاي خاص خود برخوردار است.

  مکان هاي تاريخي و باستاني نيز از ديگر جاذبه هاي استان کرمانشاه به شمار مي رود که آتشكده چهارقاپو، بقعه امام زاده هاي متعدد، مسجد هاي بزرگ و با ارزش معماري چون مسجد جامع، قلعه هاي قديمي و متعدد چون قلعه بيستون، قلعه هژبر، قلعه مروان، قلعه شاهين، قلعه گه، قلعه خاموش، قلعه بزه رود، قلعه ساري اصلان، قلعه هرسين، قلعه منيژه، قلعه گبري، قلعه ژيان و زيارتگاه هايي چون: زيارتگاه شوقي علمي، زيارتگاه تخت تيمور، شاه زاده محمد ابراهيم، شهرهاي باستاني و قديمي چون شهر چمچال، کاروان سراهاي متعدد به همراه کم نظيرترين کتيبه ها و نقش هاي باستاني تنها بخشي از اين ديدني ها را تشکيل مي دهند که در نقاط مختلف استان پراکنده شده اند و گردشگرا ن را به سوي خود مي خوانند.
   


  طبیعت بهاری کرمانشاه

   

   
   
      
   
   
     نمایشگاه فرش کرمانشاه

   
   
   
   
   
   
   
   
   

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۲۵)  • طهورا

   سلام مرسی بازم از این مطالب مفیدی که گذاشتید دست گلت درد نکنه

  • برزو

   دستت درد نکنه ، اما درصد بالایی از مردم کرمانشاه دارای دین باستانی اهل حق هستند که اصلا” به ان اشاره ای هم نکردی ، اماکن زیارتی زیادی دارند و ….

  • courtier

   خسته نباشي علي اقا..بازم تركوندي بااين مطلبت..اول بايدبابت مطلب تبريزازت تشكركنم كه اطلاعات خوبي ازاصليتم به من داد..امابايدبگم كه فكرميكنم دومين شهرمسافرپذيربعدازمشهد(اصفهان شيرازياشهرهاي ديگه باشه نه!؟؟..لطفابه ايميلم جواب بده..مرسي دااااش

  • sahar

   سلام و ممنون از زحمتت من کرمانشاه زیاد رفتم ولی بیشتر ازاین عکس ها ریباتره از نزدیک دیدن چیزی دیگه هست تا عکساشون ولی همین هام بسیار زیبا بودن بارم ممنون دوست عزیزم

  • مارتیا

   سلام، ممنون از لطفتون، پیشنهاد میدم یه سفر به کرمانشاه بیاید چونکه این عکس ها نشون دهنده یک هزارم زیبایی کرمانشاه وشهرستانی اطرافش نیست مخصوصا شهرستان صحنه که به عروس کرمانشاه معروفه بی نهایت سراب هایی که داره زیباست

  • رضا

   مرسی از تصاویر جالبتون و توضیحاتی که در مورد قدمت شهر کرمانشاه گفتین.

  • asin

   تشکر بابت مطالب وتصاویر زیبایی
   که گذاشتید

  • ali

   مطلبتان خوب بود ولی‌ حیف فرش کردستان ایران از بهترین فرش‌های دنیا می‌باشد . دریغ از یک عکس .

  • زینب

   سلام
   مرسی از اینکه راجع ب شهرمون مطلب گذاشتید. کامل نبود اما خلاصه مفیدی بود ؛)
   فکر کنم چیزی ک باید از شهر ما گفته بشه روند نابودی شکارگاه خشایار شا ست!
   این منطقه چند سالی میشه ک کشف شده و تو همین چند سال خیلی قشنگ و کامل داره تخریب میشه! با این ک اهمیتش کمتر از طاق و سان و بیستونی ک ثبت جهانی شدن نیست! چرا هیچکس اهمیتی نمیده؟!!!! خدا میدونه…. چی بگم!

  • مریم

   با سلام
   تشکر میکنم ممنون که در مورد شهر ما مطلب گذاشتید

  • فایق ناصری

   واقعا بادیدن تصاویر و با دانستن اطلاعات در مورد استان کرمانشاه علاقمند شدم که به این شهر باستانی و ÷ر از جاذبه های دیدنی سفر کنم.

  • سعیده

   عالی بود

  • افسانه

   وااااااااااي عجب باحال بود ،علي آقا…
   مرسي!!!!
   لبخند..

  • مهدی

   ممنون از مطالب بسیار زیبایتان. موفق باشید.

  • حسین

   ضمن عرض سلام وخسته نباشید جا دارد که قبلا” از ارسال ایمیلهایتان تشکر راداشته باشم مطالب در مورد کرمانشاه هم به نوبه خود جالب بود سپاس فراوان از مطالب زیبایتان

  • omid

   با سلام وخسته نباشد .گروه ایران وینچ. و ممنون از عکسها خیلی جالب و زیبا بود افسوس که مسئولین قدر این زیبائی ها را نمی دانند و دائم با بریدن درختان و مراتع و ساختمان سازی بی رویه شهر ها و جنگلها را نابود میکنن

  • داریوش

   با سلام
   بسیار بسیار بسیار عالی بود .

  • پارسازاهد

   باسلام خدمت تمامی اعضاوکاربه دستان گروه موفق ایران ویج من یک کرمانشاهی هستم ازاینکه به معرفی شهرم پرداختید کمال تشکررادارم

  • ارام

   باسلام. ممنون از زحمتتون.اما همه ی این زیبایی هاش مال اوراماناته

   • زینب

    ارام جان اتفاقآ برا منم جالب بود ک این عکسا ک باید معرف شهر ما باشه فقط عکس طبیعته! و فقط عکس گل و مزرعه! خب هر نقطه ای از ایران زیبای ما این طبیعت رو میشه دید نه فقط اورامانات!
    منتظر بودم عکسایی از سراب صحنه، سراب نیلوفر، غار قوری قلعه، طاق و سان، بیستون ، معبد آناهیتا و غیره و غیره ببینم ک حتی اسمشونم شاید اینحا نیومده!

  • جوادی

   بسیار عالی بود. سپاس فروان از شما.

  • zahra

   اموزنده و جالب بود
   مرسی

   • mojtaba

    سلام جالب بود ممنوع بابت اين تصاوير زيبا لطفا از شهر نياسرديدن نمايد ويك بار از عكسهاي اين شهر تاريخي وسر سبز در سايت خود استفاده فرمايد خالي از لطف نيست در صورت تمايل به اينجانب ايمل ارسال نمايدmojtaba_mahloji@yahoo.comنياسر در 25كيلومتري شهر كاشان مي باشد واز آب وهواي كوهستاني بهرمند مي باشد از بناهاي تاريخي آن مي توان به چارتاقي دوره ساساني غار تاريخي دوره اشكاني عمارت كوشك صفوي چشم انداز وآبشار به ارتفاع 100متر

  • esmayeel

   باسلام خسته نباشید..

   مطلب بسیار عالی بود.امیداست موفق وپیروز باشید…

  • علیرضا

   منبع خبرهای‌تان را نمی‌زنید؟

  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.