• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » بهره برداري از ثروت هاي خدادادي راهکار تسريع حرکت در مسير پيشرفت بومي است
  کد خبر : 1818636

  دکتر احمدي نژاد در مراسم افتتاحيه جشنواره دستاوردهاي علمي و فناوري:

  بهره برداري از ثروت هاي خدادادي راهکار تسريع حرکت در مسير پيشرفت بومي است

  ييس جمهور با اشاره به راهكارهاي تسريع حركت در مسير پيشرفت بومي كشور اظهار داشت: بايد به مسير اعتلا و پيشرفت بومي خود بازگرديم و در اين راه از ثروت هاي خدادادي مثل باد و انرژي خورشيدي به بهترين نحو بهره بگيريم.

  بهره برداري از ثروت هاي خدادادي راهکار تسريع حرکت در مسير پيشرفت بومي استReviewed by Farnaz on May 19Rating:

  image.phpدکتر احمدي نژاد در مراسم افتتاحيه جشنواره دستاوردهاي علمي و فناوري:

  بهره برداري از ثروت هاي خدادادي راهکار تسريع حرکت در مسير پيشرفت بومي است

  رييس جمهور با اشاره به راهكارهاي تسريع حركت در مسير پيشرفت بومي كشور اظهار داشت: بايد به مسير اعتلا و پيشرفت بومي خود بازگرديم و در اين راه از ثروت هاي خدادادي مثل باد و انرژي خورشيدي به بهترين نحو بهره بگيريم.

  شناسه خبر: 48706 – 

  يکشنبه 29 ارديبهشت 1392 – 12:59

    –  وحید عسگری

   

  دكتر محمود احمدي نژاد پيش از ظهر امروز (يكشنبه) در افتتاحيه جشنواره دستاوردهاي علمي و فناوري ستاد توسعه فناوري هاي معاونت علمي رياست جمهوري با بيان اينكه به نظرم استفاده از عنوان انرژي هاي تجديد پذير بهتر از عنوان انرژي هاي نو است، گفت: اين انرژي ها همواره در جهان وجود داشته و مساله اين است كه به تازگي موضوع استفاده بيشتر از آنها مطرح شده است، اگر نه در كشور خودمان سابقه استفاده از اين انرژي ها به هزاران سال پيش باز مي گردد كه گواه آن نوع معماري بومي – ايراني و از جمله ساخت بادگير در مناطق كويري بوده است.

  رييس جمهور افزود: در ايران با برخورداري از تمدن چندين هزار ساله و با وسعتي كه در برخي زمان ها چند برابر مساحت فعلي ايران بوده است اين كشور با يك مديريت و نظمي قوي و عالي و عمران و‌آباداني بي نظير اداره و همزمان از انرژي هاي تجديد پذير استفاده شده است، اما از زمانيكه نفت كشف شده است، مي توان گفت دستهايي در كار بوده تا استفاده از انرژي هاي تجديد پذير از ياد ملت ها برده شود، تا نفت هر چه سريعتر پايان پذيرد و از همين رو است كه مي بينيد در برخي كشورها كه جمعيت آنها به يك ميليون نفر هم نمي رسد براي ميليون ها نفر ساختمان ساخته مي شود و يا بيش از دو ميليون ماشين در خيابان هاي آنها تردد مي كنند تا نفت سريعتر در اين كشورها به پايان رسيده و اسارت آنها عيني تر شود.

  دكتر احمدي نژاد با بيان اينكه در ايران از خط پيشرفت بومي خود دور شده و روند پيشرفت اقتصادي متكي به منابع داخلي در ايران منقطع شده است،‌ اظهار داشت: در ايران تا زمان صفويه نيز با وجود آنكه نظام حكومتي جمهوري نبود، اما مردم در صحنه حضور داشته و اقتصاد با اتكا به آنها اداره مي شد اما پس از آن به تدريج يك انقطاع در مسير رشد و تعالي درون زاي ايران رخ داد و از جمله در زمينه استفاده از انرژي هاي تجديد پذير روش هاي بومي منقطع شد.

  رييس جمهور تصريح كرد: يكي ديگر از اشكالاتي كه در اثر بي توجهي به روش هاي بومي در استفاده از منابع و امكانات خدادادي گريبانگير كشورمان شده است، استفاده از روش هاي غلط در سوء مصرف از آب در عرصه كشاورزي است،‌ در حاليكه در ايران روش هايي بسيار عالمانه براي مصرف آب وجود داشته است، اما انقطاعي كه در مسير پيشرفت بومي كشور به وجود آمد ما را از اين روش ها دور كرده است.

  دكتر احمدي نژاد با تاكيد بر اينكه بايد به منحني رشد بومي و درون زاي تاريخي كشورمان البته با بهره گيري از دستاوردهاي جديد بازگرديم، خاطرنشان كرد: شايد اگر قبل از 2-3 دهه گذشته صحبت از ساخت برخي دستاوردهايي كه امروز رونمايي شدند، مثل پيل سوختي، توربين هاي بخار و امثال آن مطرح مي شد، كسي اين حرفها را باور نمي كرد، چرا كه آن زمان هنوز در دوره فترت و عدم خودباوري به سر مي برديم، اما امروز در حال بازگشت به مسير رشد متناسب با توانمندي هاي خودمان هستيم و مي توانيم در اين مسير با سرعت بيشتر حركت كنيم.

  رييس جمهور يكي از اقدامات لازم براي افزايش سرعت در مسير پيشرفت بومي كشور را اصلاح ساختارهاي آموزشي و فناوري عنوان كرد و گفت: ايران داراي دانشگاه هايي با چند هزار سال سابقه بوده است كه البته با نيازها و مسائل جامعه درگير بوده اند، اما اكنون حدود 90 سال است كه دانشگاه هايي جديد احداث شده كه با وجود برخورداري از اساتيد برجسته، متون و تحقيقات علمي به روز و در مرزهاي دانش، اما به دليل آنكه اين دانشگاه ها نسبتي بين خود و نيازها و مسائل جامعه تعريف نكرده اند، نتوانستند كمكي به كشور و جامعه بكنند.

  دكتر احمدي نژاد اضافه كرد: اينكه دانشگاه هاي ما امروز فقط جنبه مصرفي داشته و بودجه مي گيرند تا سطح دانسته هاي افراد را از سطحي به سطح بالاتر ارتقا دهند، مشكلي است كه عمر آن به اندازه قدمت دانشگاه هاي جديد است، در حاليكه دانشگاه بايد در قبال مسائل جامعه احساس تعهد كرده و در قبال ايفاي اين تعهدات بودجه بگيرد. دانشگاه فعلي صرفا به طور يكجانبه بودجه صرف مي كنند تا دانشي توليد كنند كه تامين كننده نيازهاي جامعه نيست.

  رييس جمهور قطع شدن حلقه ارتباط بين دانشگاه و صنعت را مشكل ديگر دانشگاه هاي كشور عنوان كرد و اظهار داشت: خيلي تلاش كرديم تا اين مشكل حل شود اما در نهايت يك تفاهم جامع براي حل اين مساله حاصل نشد لذا تصميم گرفتيم در كوتاه مدت براي حل اين مشكل معاونت علمي رياست جمهوري تشكيل شود و اين معاونت با وجود اينكه عملكرد خوبي داشته است، اما راه حل اصلي اين نبوده و بايد در ساختار آموزشي كشور تغييرات اساسي ايجاد شود.

  دكتر احمدي نژاد با اشاره به اينكه معاونت علمي رياست جمهوري به عنوان يك نهاد پشتيبان در كنار دانشگاه و صنعت بر روي موضوع هدايت هدفمند منابع تمركز كرد، اظهار داشت: با توجه به هدف گذاري كوتاه مدت براي اين نهاد به نظر مي رسيد كه در تخصيص بودجه به آن مشكلي پيش نيايد، اما مراجع تصميم گير هر سال بودجه آن را كمتر كرده اند و اين در حالي بود كه با توجه به فقدان حلقه واسط بين دانشگاه و صنعت نيازمند يك فكر متمركز براي هدايت هدفمند منابع در محل تقاطع دانشگاه و صنعت هستيم.

  رييس جمهور اصلاح چارچوب هاي اقتصادي كشور را يكي ديگر از راهكارهاي تسريع حركت در مسير پيشرفت بومي كشور دانست و تاكيد كرد: با حمايت هاي مصنوعي نمي توان انتظار داشت عرصه صنعت، اقتصاد و فني پيشرفت كند، بلكه بايد فضايي ايجاد كنيم تا در اين عرصه با ايجاد يك رقابت سازنده پيشرفت واقعي حاصل شود.

  دكتر احمدي نژاد اجراي قانون هدفمند كردن يارانه ها را يك اصلاح ساختاري در كل اقتصاد كشور برشمرد و خاطرنشان كرد: اجراي طرح هدفمند كردن يارانه ها يكي از طرح هاي بنيادي در اصلاح ساختار اقتصادي كشور بود كه دولت آن را با بهترين روش موجود در دنيا كه كمترين آسيب را داشت، اجرا كرد اما متاسفانه برخي ها با پيش كشيدن مسائلي، تبعات تحريم و اختلال در حوزه بازار و ارز را ناشي از اجراي اين قانون عنوان كردند كه البته درست نبود.

  رييس جمهور تاكيد كرد: بايد نگاه كلان داشته باشيم و طرح هاي اساسي در كشور اجرا كنيم تا بهره گيري از توانمندي ها و امكانات در مسير واقعي و اصلي خودش قرار گيرد.

  دكتر احمدي نژاد با اشاره به اينكه ايران تنها كشوري است كه دو شبكه موازي انرژي در سرتاسر آن گسترده شده است، گفت: دو شبكه برق و گاز در سرتاسر ايران گسترده شده است كه به راحتي مي توان با گاز كه امروز به همه جاي كشور رسيده است، در هر نقطه به صورت مستقل برق توليد كرد كه اين علاوه بر ارتقاي سطح بازده با پيل هاي توليد برق، هزينه استهلاك و نگهداري شبكه ها را نيز حذف مي كند و يقيناً مورد استقبال بيشتر مردم قرار مي گيرد.

  رييس جمهور ادامه داد: اگر دولت و مجلس با تفاهم با يكديگر چند تصميم بزرگ بگيرند، علاوه بر اينكه مردم مشتاق مي شوند تا از ظرفيت هاي طبيعي و بومي منطقه خود براي تامين برق مورد نيازشان استفاده كنند ديگر، هزينه هاي كلان توسعه و نگهداري شبكه به دولت تحميل نخواهد شد و دولت مي تواند از همين محل از توليد برق بومي توسط مردم حمايت نيز به عمل آورد.

  دكتر احمدي نژاد با اشاره به رونمايي از پيل هاي توليد برق كه امروز در جشنواره فناوري هاي انرژي هاي نو صورت گرفت، اظهار داشت: چنانكه گفته اند، اين پيل ها بازدهي بين 75 تا 80 درصد دارند و با استفاده از آنها براي توليد برق توسط خود مردم در مناطق مختلف قدم بزرگي در مسير پيشرفت بومي كشور برداشته خواهد شد.

  رييس جمهور تصريح كرد: البته دستهايي هستند كه ملت را به مسائل پايين دستي مشغول كنند و اين مساله حداقل 200 سال سابقه دارد كه بخش مهمي از اين شيطنت ها نيز از خارج از كشور صورت مي گيرد تا انرژي مردم در مسيري غير از پيشرفت كشور مستهلك شود.

  دكتر احمدي نژاد با تاكيد بر اينكه بايد به مسير اعتلا و پيشرفت بومي بازگرديم و در اين راه از ثروت هاي خدادادي مثل باد و انرژي خورشيدي به بهترين نحو بهره بگيريم، خاطرنشان كرد: ستاد انرژي هاي تجديد پذير امروز زير مجموعه وزارت نيرو است و طبيعتاً نمي تواند به شكل موثري در زمينه توليد برق با انرژي هاي تجديد پذير با اين وزارتخانه رقابت كند، لذا دولت آمادگي دارد جايگاه اين مجموعه را در ساختار اداري ارتقا داده و استقلال عمل بيشتري به آن بدهد.

  رييس جمهور با تشكر از همه كساني كه براي استفاده از راه ها و روش هاي نو در مسير پيشرفت كشور تلاش مي كنند، گفت: اگر مي خواهيم در طراز جهاني پيشرفت كنيم، نبايد خودمان را با كشورهاي منطقه مقايسه كنيم بلكه بايد قله ها را مدنظر قرار داده و خودمان را براي مديريت جهان باور كرده و آماده كنيم.

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.