• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » عکس طبیعت و حیوانات » شگفت‌انگیزترین تصاویر آسمان شب 2013
  کد خبر : 1818051

  شگفت‌انگیزترین تصاویر آسمان شب 2013

  شگفت‌انگیزترین تصاویر آسمان شب 2013Reviewed by Aryan on May 16Rating:          رتبه اول، بخش زیبایی آسمان شب: نیمرخ حقیر تماشاگر آسمان در مقابل عظمت قوس دوگانه کیهانی ساخته شده از کهکشان راه شیری و شفق شمالی، که زمین‌های یخ‌زده ایسلند آن را احاطه کرده‌اند، توانست رتبه اول این بخش را برای کورتسی استفان…

  شگفت‌انگیزترین تصاویر آسمان شب 2013Reviewed by Aryan on May 16Rating:


    

    
   
   رتبه اول، بخش زیبایی آسمان شب: نیمرخ حقیر تماشاگر آسمان در مقابل عظمت قوس دوگانه کیهانی ساخته شده از کهکشان راه شیری و شفق شمالی، که زمین‌های یخ‌زده ایسلند آن را احاطه کرده‌اند، توانست رتبه اول این بخش را برای کورتسی استفان وتر به ارمغان بیاورد. بابک امین تفرشی، بنیان‌گذار سایت TWAN و از داوران مسابقه در خصوص این عکس می‌گوید: «این عکس پانورامایی ترکیبی از چهار عکس است که در آن، قوس شفق قطبی و راه شیری با گسترش مناسب در تصویر گویی در رودخانه و آبشار غرق می‌شوند.»
   

   

   
    
   
   
  رتبه اول،بخش علیه نورها: حتی با وجود نورهای خیره‌کننده سالزبورگ اتریش که درون دره در حال درخشش هستند، پتویی از مه سرد همچون فیلتری در مقابل آلودگی نوری عمل کرده است و به ستاره‌های بالای کوه‌های اطراف اجازه چشمک زدن داده است. همچنین با وجود حضور ماه بدر در آسمان، صور فلکی زمستانی شکارچی و ثور و همچنین سیاره مشتری در آسمان خودنمایی می‌کنند. امین تفرشی در خصوص بخش بر علیه نورها می‌گوید: «عکس‌های این بخش نشان می‌دهند که آسمان پرستاره چقدر مهم و حیرت‌آور است و چطور زندگی ما را تحت تاثیر قرار می‌دهد، و همچنین نشان می‌دهد که مشکل آلودگی نوری تا چه حد بد شده است.»
   
   
   

   
   

   
   
  رتبه دوم،بخش زیبایی آسمان شب: آسمان و زمین در این عکس عرفانی از کهکشان راه شیری به هم پیوسته‌اند؛ گویی‌که کهکشان در حال فرو ریختن در اقیانوس هند در نزدیک سواحل صخره‌ای جزایر ری‌یونیون است. برآمدگی مرکزی کهکشان ما، هسته اصلی کهکشان که حدود 30 هزار سال نوری از زمین فاصله دارد، به دلیل گازهای تیره و غبار موجود در یکی از بازوهای مارپیچی تا حدودی محو شده است. تفرشی در خصوص این عکس می‌گوید: «این عکس برنده که توسط لوک پروت گرفته شده است، صحنه‌ای از طبعیت ناب را بدون کوچک‌ترین اثری از دنیای مدرن به تصویر می‌کشد.»
   
   
   

   
    اسمان شب

    
    
   
  رتبه دوم، بخش علیه نورها: در این عکس پرتره‌مانند که زاک گرتر آن را گرفته است، درختی تنها در جوار دریاچه کانیون آریزونا زیر چتری از ستارگان آسمان صبحگاهی ایستاده است. برآمدگی نور مصنوعی موجود در عکس ناشی از حضور شهر کوچک گلوب است که در ترکیب با نورهای درخشان دریاچه، یک آلودگی نوری محلی محسوب می‌شود و امکان می‌دهد تا اغلب ستارگان آسمان دیده شوند. با این وجود، نورهای ساطع شده از کلان‌شهر فینیکس در فاصله حدود 50 کیلومتری محل چنان زیاد است که باعث محو شدن ستارگان کم‌نورتر در آسمان شده است. امین تفرشی می‌گوید: «آسمان شب بخشی اساسی از طبیعت ماست، و بشریت هزاران سال است که از آسمان پرستاره الهام می‌گیرد. اما اکنون دو سوم جمعیت جهان زیر آسمان‌هایی با آلودگی نوری زندگی می‌کنند، که به اندازه کافی تاریک نیست که بتوان کهکشان راه شیری را مشاهده نمود.»
   
   
   

   

   
    
   
   
  رتبه سوم،بخش زیبایی آسمان شب: همچون نیزه‌ای پرنده، این شهاب‌سنگ درخشان حین شیرجه زدن به درون آب‌های یخ‌زده خلیج پاتریشیا در کانادا، زخمی زیبا بر صورت آسمان سبز شده از تابش شفق قطبی ایجاد کرد. شانون بیلسکی در زمان مناسب و مکان مناسب حضور داشت تا بتواند این عکس جادویی را طی طوفان مغناطیسی اواخر ماه مارس / اوایل فروردین ثبت کند.
   
   
   

   
   

   
   
  رتبه سوم،بخش علیه نورها: به عنوان بخشی از جشن‌های انقلاب تابستانی، آتش‌بازی‌های عظیم خط‌الراس‌های کوهستان کالک‌کوگل اتریش را روشن کرده‌اند. به گفته عکاس این عکس، نوربرت اسپان، صدها سال است که مردم محلی ساکن آلپ انقلاب تابستانی را با برافروختن آتش‌های عظیمی در خط‌الراس کوه‌ها جشن می‌گیرند. وی می‌افزاید: «ما خیلی خوش‌شانس بودیم، چرا که در تعطیلات آخر هفته منهی به انقلاب تابستانی، بر خلاف حالت همیشه، آسمان منطقه صاف بود.»
   
   

   

   
   

   
   
  رتبه چهارم،بخش زیبایی آسمان شب: هم‌زمان که ماه درختان غان کوهی را در منطقه گروتف‌جورد شمال نروژی روشن می‌کرد، شفق سبزرنگ درخشانی نیز سراسر آسمان بالای سر آنها را روشن کرده بود. امین تفرشی می‌گوید: «شروع کردن عکاسی از چشم‌اندازهای شبانه با استفاده از دوربین‌های SLR آنالوگ کاری ساده و سریع است. اما آنهایی که قصد دارند تا به طور جدی به عکاسی نجومی منظره‌ای بپردازند، چالش‌های بزرگی در پیش رو دارند: رفتن به مناطق نامانوس، برنامه‌ریزی برای بودن در مکان مناسب در لحظه درست، و تلاش برای یادگیری نجوم کاربردی.»
   
   

   

   
   

   
   
  رتبه چهارم،بخش علیه نورها: در این عکس که همچون پلی کیهانی به سوی ستارگان به نظر می‌رسد، کهکشان راه شیری با شکوه تمام در پشت پل دریاچه رازول خودنمایی می‌کند. علی‌رغم آلودگی نوری شدید معدن قدیمی شهر گلوب آریزونا که یک سمت ابرهای کم ارتفاع منطقه را روشن ساخته است، ستارگان محو بسیاری نیز در این عکس نوردهی طولانی‌مدت دیده می‌شوند. امین تفرشی می‌گوید: «آلودگی نوری تنها یک مشکل نجومی نیست. این مساله همچنین اتلاف بزرگ انرژی است و همانند سایر اشکال آلودگی، اکوسیستم‌ها را مختل می‌کند و اثرات مضری برای سلامتی دارد.»
   

   

   
    

    
   
   رتبه پنجم،بخش زیبایی آسمان شب: نوامبر / آبان گذشته، خورشیدگرفتگی کلی باعث شد تا برای چند دقیقه طی روز، پتویی از تاریکی بر نواحی دورافتاده پورم‌پوراو در کوئینزلند استرالیا گسترده شود. گئوف سیمز که این عکس را گرفته است می‌گوید: «از این موقعیت عالی، ما قادر بودیم تا به خوبی پوشیده شدن سطح خورشید توسط قرص ماه را در این کسوف کم ارتفاع مشاهده کنیم؛ و ثبت این رخداد در مناطق بکر و دور افتاده استرالیا عظمتی دوچندان به آن بخشیده بود.» امین تفرشی در خصوص این عکس می‌گوید: «دلیل آنکه این عکس توجه داوران را به خود جلب کرد، خلق چشم‌اندازی نامانوس و خیال‌انگیز بود. همچنین این پدیده به طرز قدرتمندی طبیعت و نجوم را به هم پیوند می‌دهد.»

   
   
   

   
    
   
   
  رتبه پنجم، بخش علیه نورها: در این عکس نوردهی طولانی‌مدت در جوار پل گلدن‌گیت سانفرانسیسکو، نمایشی از ستارگان را می‌تواند دید که به دور ستاره قطبی در حال گردش هستند. ریک ویتاکر که این عکس را گرفته است می‌گوید: «علی‌رغم نورهای درخشان پل گلدن‌گیت و شهر سان‌فرانسیسکو، حسگرهای دوربین ما به گونه‌ای تنظیم شده بود که بتواند رد بیشتر ستارگان درخشان‌تر را ثبت کند.» به گفته امین تفرشی، علاوه بر ترویج آموزش نجوم و پررنگ کردن مساله آلودگی نوری، دیگر پیام مهم مسابقه که از تماشای تمام عکس‌ها از سراسر دنیا به ذهن متبادر می‌شود، این است که یک سقف واحد بر فراز سر تمام انسان‌ها گسترده است. وی می‌گوید: «در زیر این سقف، تمام ملل تنها یک خانواده واحد در یک خانه مشترک هستند. آسمان شب پلی است که می‌تواند ما را به هم نزدیک کند.»
   

   
   
   

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۲۸)  • شادی

   عااییییییییی….

  • maryam

   بسيار زيبا بود ممنون

  • طهورا

   اینم مثل همیشه عالی بوددددددددددددددددددددددددددددد مرسی ازشما

  • فرناز حسینی

   ممنون.بسیار زیبا بود……………………لذت بردم هر عکسی را که میدیدم میگفتم:آآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآ :))))))))))))))

  • mahdi

   بسیار زیبا وقشنگ است با تشکر از زحمات شما

  • رز...

   سلام.محشر بود..دمد گرم

  • zahra

   عالی بود،حس خیلی خوبی داشتم بخاطر اینهمه زیبایی وحس بد که چرا هیچکدوم ازین عکسا اینجا اتفاق نیفتاد یعنی این حوادث طبیعی اینجا پیش نمیاد یا…

  • sarah

   it was really nice,soooo nice.i can see god …..the gods power….. thanks for your pics

  • ناردین

   خدایا چنان کن که روزهای عمرم در انجام دادن کاری سپری شود که مرا برای آن آفریده ای .گزیده ای از دعای بیستم صحیفه سجادیه

  • بهنوش

   عالی بود. دیگه هیچی نمیشه گفت. ترکیب خلاقیت، هنر و علم. افتخار میکنم به آقای تفرشی…

  • سلیمانزاده

   مشکلات روزمره فراموش میشه چون محو عظمت و قدرت ، خالق هستی میشی
   سپاس از لطف مجموعه ایران ویچ

  • لاله

   خیلی مرسی قشنگ بودن لذت بردم

  • samaneh

   باسلام ، بسیار شگفت انگیز است ، باتشکر از تصاویر دیدنی و زیبایی که ارسال میکنید .

  • میترا

   با سلام و تشکر تصاویر بسیار عالی و زیبا بود و از دیدن این همه عظمت طبیعت واقعا انرژی گرفتم و خدای بزرگ رو سپاس گفتم

  • نام...

   شاهکاره بخدا شاهکاره

  • امین

   بسیار زیبا بود . از ایمیل های قشنگتون ممنونم . موفق باشید.

  • amir

   aliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii
   best

  • parisa76

   عااااااااااااااااااااااااااااااااالی بود

  • aghdas

   واقعا زیبا بود آدمو به خداوند نزدیکتر میکند

  • davar

   ضمن عرض سلام وخسته نباشید به همه دوستان خوب ایرانویچ
   بی نهایت سپاسگزارم ،بنده همه ایمیل هارادریافت می کنم وخیلی خیلی از شماممنونم

  • بری

   واقعا زیبا وحیرت انگیز بودن من که شگفت زده شدم

  • zahra

   مثل همیشه خووووووووووب.

  • وزیری

   مطالب بسیار جالب و آموزنده ای است . خسته نباشید . سلامت و موفق باشید . باز هم منتظر چنین مطالب مفید هستم .

  • parisa

   soooorryyyyy
   eshtebah shod.vali az shoma ham mamnoonam
   albate farghi nadare ba ham hamkar hastid dg

  • parisa

   aghaye ahmadi nia aziz
   mesle hamishe terekoondi
   allllllllllllllllllllllllllllllllllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii

  • اسما زیگما

   راس بگین؟! اینا واقعی اند …
   من که باورم نمی شه ؟!!!!!!11

  • donya

   بسیارعالی

   • برهان

    با عرض خسته نباشید حضور دست اندکاران محترم ایران ویچ
    واقعا زیبا وجذاب است . ترکیب ذوق وشوق وهنر عالی تان را آفرین میگم.

  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.