• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » نقدی بر اطلاعیه دفتر رئیس جمهور: به دعای تان «آمین» می گوییم
  کد خبر : 1817424

  نقدی بر اطلاعیه دفتر رئیس جمهور: به دعای تان «آمین» می گوییم

  نکته مهم در اطلاعیه دفتر رئیس جمهور که نباید مغفول بماند این است که نوشته اند ممنوعیت تبلیغات به نفع کاندیداها ،حتی در زمانی که کاندیداتوری با اعلام رسمی تحقق یافته باشد، شامل رئیس جمهور نمی شود.بدین معنا که احمدی نژاد خود را محق می داند برغم این که رئیس جمهور است ، رسماً وارد تبلیغات انتخاباتی شود تا بتواند پروژه “تحمیل مشایی به عنوان جانشین خود” را با هر روشی که میسر باشد ، تکمیل کند.

  نقدی بر اطلاعیه دفتر رئیس جمهور: به دعای تان «آمین» می گوییم Reviewed by Farnaz on May 14Rating:

  در پی اقدام محمود احمدی نژاد در همراه شدن با فامیلش ، اسفندیار رحیم مشایی به هنگام ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری ، موجی از انتقادات علیه این اقدام ساختارشکنانه در میان افکار عمومی شکل گرفت و کار به جایی رسید که هیأت نظارت بر انتخابات ، این اقدام را تخلف نامید و قرار شد موضوع برای رسیدگی ، به قوه قضائیه ارجاع شود.

  در برابر این موج اعتراضات ، ابتدا غلامحسین الهام در صدد رفع و رجوع ماجرا بر آمد ، سپس احمدی نژاد در پاسخ به خبرنگاران گفت که منتقدان دارند برایش حرف درست می کنند و نهایتاً دفتر رئیس جمهور اطلاعیه ای صادر کرد و مدعی شد که کار احمدی نژاد قانونی بوده است!

  286175_882خلاصه استدلال دفتر رئیس جمهور این بود که آنچه در قانون انتخابات جرم شناخته شده است حمایت مقامات اجرایی و نظارتی دخیل در امر انتخابات و در زمان رسمی تبلیغات است. لذا از آنجا که اولاً زمان تبلیغات رسمی شروع نشده و ثانیاً ریاست جمهور جزء مقامات اجرایی که مستقیما در انتخابات مداخله دارند محسوب نمی شوند ، تخلفی رخ نداده و همه چیز کاملاً عادی است!

  در واقع این استدلال ، دو بخش دارد: اول این که هنوز زمان رسمی تبلیغات فرانرسیده است و قانون ، تبلیغات مقامات اجرایی در زمان رسمی تبلیغات را جرم می داند.

  این بخش ، مصداق عذر بدتر از گناه است. دفتر رئیس جمهور می گوید چون زمان رسمی تبلیغات آغاز نشده ، پس کار رئیس جمهور جرم نبوده است. این بخش از استدلال دفتر رئیس جمهور ، اعتراف ناخواسته به این است که احمدی نژاد ، پیش از موعد مقرر قانونی تبلیغات انتخاباتی برای مشایی کرده است که خود این کار ، تخلفی بزرگ تر است.
  یعنی حتی اگر بپذیریم که رئیس جمهور می تواند برای کاندیدایی تبلیغ کند (که چنین حقی ندارد) ، تبلیغ پیش از موعد قانونی قطعاً خلافی است که رئیس جمهور قانونمدار ایران(!) با آن نطقی که در مدح و ثنای مشایی ایراد کرد، مرتکبش شده است.

  اما بخش دوم که گفته اند رئیس جمهور از مقامات اجرایی دخیل در امر انتخابات نیست ، سفسطه ای بیش نیست. چطور است که احمدی نژاد در جاهای دیگر رئیس جمهور را به عنوان شخص دوم مملکت ، مسوول اجرای قانون اساسی و هر آنچه در قوه مجریه می گذرد می داند و بر همین مبنا ، بقیه قوا را به همکاری و تمکین فرا می خواند ولی اینجا که می رسد ، می گوید که اصلاً انتخابات چه ربطی به رئیس جمهور دارد؟!

  وانگهی آیا رئیس جمهور نمی داند که استفاده از امکانات دولتی برای تبلیغ کاندیداها ممنوع و جرم است؟ آیا استفاده از خودروهای دولتی ، محافظان ، امکانات موجود در ستاد انتخابات ، همراه کردن اعضای کابینه در مراسم(!) ثبت نام مشایی ، سایت دولت و … برای بردن مشایی به ستاد انتخابات و ایراد نطق تبلیغاتی برای وی در قلب انتخابات کشور و… استفاده از امکانات دولتی نبوده است؟ آیا عنوان “رئیس جمهور” که به عنوان امانت نزد احمدی نژاد است ، امکان دولتی محسوب نمی شود؟!

  اگر آن گونه که آقایان مدعی اند ، رئیس جمهور قانوناً می تواند برای هر کاندیدایی که خواست تبلیغ کند ، چرا احمدی نژاد و مشایی در روز ثبت نام به خبرنگاران گفتند که برای آن که کار رئیس جمهور “غیرقانونی” نباشد ، احمدی نژاد آن روز را مرخصی گرفته است؟!

  کار احمدی نژاد ، بسیار زشت و غیرقانونی بود ولی تلاش در جهت توجیه آن اقدام مجرمانه ، کاری به مراتب بدتر است که البته نه اولی و نه دومی ، از این دولت بعید نبود.
  می گویند اگر برای توجیه یک کار نادرست ، هزار توجیه بتراشی ، مرتکب هزار و یک کار نادرست شده ای .

  نکته مهم در اطلاعیه دفتر رئیس جمهور که نباید مغفول بماند این است که نوشته اند ممنوعیت تبلیغات به نفع کاندیداها ،حتی در زمانی که کاندیداتوری با اعلام رسمی تحقق یافته باشد، شامل رئیس جمهور نمی شود.

  این بخش از اطلاعیه ، بدین معناست که احمدی نژاد خود را محق می داند برغم این که رئیس جمهور است ، رسماً وارد تبلیغات انتخاباتی شود و در ایام منتهی به انتخابات ، روند قانون شکنی هایش را با این ادعا که کارهایش قانونی است ، ادامه دهد تا بتواند پروژه تحمیل مشایی به عنوان جانشین خود را با هر روشی که میسر باشد ، تکمیل کند.

  اطلاعیه دفتر رئیس جمهور با این جمله به پایان رسیده است: «خداوند متعال همگان را در دقت در اعلام نظر و انصاف در داوری توفیق عنایت فرماید.»
  از صمیم قلب ، به این دعا «آمین» می گوییم.

  منبع: عصرایران
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.