• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اجتماعی » ماجرای کشف یک میدان عظیم گاز در ایلام که 17 روز بیشتر گاز ندارد!
  کد خبر : 1816836

  ماجرای کشف یک میدان عظیم گاز در ایلام که 17 روز بیشتر گاز ندارد!

  از سوی دیگر در حال حاضر در خوشبینانه ترین حالت ضریب بازیافت از مخازن جوان کشور حدود 50 درصد است که در صورت تحقق آن تنها حدود 130 میلیارد فوت مکعب گاز این میدان جدید گازی در غرب کشور قابل برداشت است.

  ماجرای کشف یک میدان عظیم گاز در ایلام که 17 روز بیشتر گاز ندارد! Reviewed by Farnaz on May 12Rating:

  شرکت ملی نفت ایران در حالی از کشف یک میدان عظیم گازی در غرب کشور خبر داده است که گاز این میدان پاسخگوی نیازهای گاز کشور برای مدت 17 روز هم نیست.

  به گزارش جهان، احمد قلعه بانی مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران چهارشنبه 18 اردیبهشت ماه 1392 از کشف یک میدان بزرگ گازی با ٢٦٠ میلیارد فوت مکعب گاز درجا در افق مخزنی ایلام در غرب کشور خبر داد.
   
  معاون وزیر نفت تاکید کرده است: بر اساس محاسبات حجمی مخزن، حجم گاز درجا در حالت مورد انتظار در افق مخزنی ایلام، ٢٦٠ میلیارد فوت مکعب و گاز قابل استحصال حدود ١٧٥ میلیارد فوت مکعب برآورد شده است.

  285845_973بر اساس یک محاسبه ساده هر یک میلیارد فوت معکب معادل 50 میلیون مترمکعب گاز طبیعی است و به عبارت دیگر 175 میلیارد فوت مکعب گاز قابل برداشت این میدان معادل 8.7 میلیارد مترمکعب گاز است.
   
  در حال حاضر متوسط مصرف گاز ایران در بخش‌های مختلف کشور همچون نیروگاه‌ها، صنایع و کارخانجات، جایگاه‌های CNG، مشترکان خانگی، تجاری و دولتی روزانه حدود 500 میلیون مترمکعب است.
   
  از این رو با احتساب 8.7 میلیارد مترمکعب گاز طبیعی قابل برداشت این میدان و میزان مصرف روزانه گاز کشور، این کشف گازی تنها می تواند پاسخگوی تنها 17 روز مصرف گاز مورد نیاز کشور است.
   
  از سوی دیگر در حال حاضر در خوشبینانه ترین حالت ضریب بازیافت از مخازن جوان کشور حدود 50 درصد است که در صورت تحقق آن تنها حدود 130 میلیارد فوت مکعب گاز این میدان جدید گازی در غرب کشور قابل برداشت است.

  به نظر می رسد که بهتر است مدیران نفتی در موضع‌گیری‌ها دقت بیشتری داشته باشند و پیش از اعلام اخبار حوزه کاری خود از کارشناسان خبره مشورت بگیرند.

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.