• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » حشرات و خزندگان و دوزیستان » حشره ای با سر و صدایی در حد مترو! + عکس
  کد خبر : 1816160

  زنجره‌هایی که هر ۱۷ سال یک بار ظاهر می شود!

  حشره ای با سر و صدایی در حد مترو! + عکس

  در میان ۱۵۰۰ گونه زنجره‌ای که روی زمین زندگی می‌کنند، magicicada که ساکن آمریکای شمالی است، زندگی چرخه زندگی شگفت‌انگیزی دارد. این زنجره هر ۱۷ سال یک بار و با رسیدن دما به ۶۴ درجه فارنهایت از خاک بیرون خواهد آمد.

  حشره ای با سر و صدایی در حد مترو! + عکسReviewed by Farnaz on May 9Rating:

  در میان ۱۵۰۰ گونه زنجره‌ای که روی زمین زندگی می‌کنند، magicicada که ساکن آمریکای شمالی است، زندگی چرخه زندگی شگفت‌انگیزی دارد. این زنجره هر ۱۷ سال یک بار و با رسیدن دما به ۶۴ درجه فارنهایت از خاک بیرون خواهد آمد.

  زنجره‌ها پس از ۱۷ سال از زیر خاک بیرون می‌آیند، نسل تازه‌ای را به وجود می‌آورند، می‌میرند و پس از ۱۷ سال دیگر فرزندان آنها با صدایی که به ۹۰ دسی‌بل می‌رسد و با قطارهای شهری برابر است، به نیویورک باز می‌گردند. آخرین باری که این زنجره‌ها در نیمکره شمالی دیده شده‌اند، سال ۱۹۹۶/۱۳۷۵ بوده است.

  بیش از ۱۵۰۰ گونه زنجره‌ در جهان وجود دارد. در میان این گونه‌ها اعضای جنس Magicicada که ساکن آمریکای شمالی است، به دلیل چرخه زندگی ۱۷ ساله‌اش که اغلب زیر خاک و به شکل لارو سپری می‌شود، شناخته‌شده است. حشره نابالغ از ریشه گیاهان تغذیه می‌کند تا زمان بیرون آمدن از خاک فرا برسد.

  1کریگ گیبز که حشره‌شناس است، می‌گوید: «هر جا که درختان قدیمی بی‌هیچ تغییری طی ۱۷ سال گذشته، وجود داشته باشند، می‌توانید این زنجره‌ها را ببینید. تا چند هفته دیگر میلیون‌ها زنجره از پناهگاه‌های زیرزمینی خود بیرون می‌آیند، نسل تازه‌ای را به وجود می‌آورند و می‌میرند. تمام این اتفاقات طی بیست و چند روز می‌افتد و دیگر تا ۱۷ سال بعد از این زنجره‌ها خبری نیست».

  جالب است که بدانید تا دما به عدد جادویی ۶۴ درجه فارنهایت (۱۷.۸ درجه سانتیگراد) نرسد، زنجره‌ها ظاهر نخواهند شد. آخرین‌بار آنها در ۲۱ مه ۱۹۹۶/اول خردادماه ۱۳۷۵ و با گرم شدن هوا از خاک بیرون آمده‌اند.

  2گیبز می‌گوید: «امسال هم تا دما بالاتر از این نرود، زنجره‌ها از پناهگاه خود بیرون نخواهند آمد. با رسیدن دما به ۶۴ درجه فارنهایت خاک را کنار می‌زنند، برای جفت‌گیری آماده می‌شوند و زیر پوست درختان تخم‌ریزی می‌کنند. لاروها پس از خارج شدن از تخم خود را به خاک می‌رسانند تا چرخه حیات تازه را آغاز کنند. فکر می‌کنم این زنجره‌ها از معدود حشراتی هستند که می‌توانند توجه ریاضی‌دانان را به خود جلب کنند. آنها چرخه حیات شگفت‌انگیزی دارند که در نیمکره شمالی ۱۷ سال و در نیمکره جنوبی ۱۳ سال طول می‌کشد. به زودی زنگ ساعت بیولوژیک آنها در نیمکره شمالی به صدا درخواهد آمد. در این زمان اصلا لازم نیست دنبال آنها بگردید، صدای گوش‌خراش ۹۰ دسی‌بلی زنجره‌ها به سادگی همه‌جا شنیده می‌شود».

  3

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.