• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » ورزشی » بررسی دلایل موفقیت سپاهان
  کد خبر : 1815778

  بخوانید بلکه بیاموزید!

  بررسی دلایل موفقیت سپاهان

  دلايل حرفه‌اي شدن سپاهان به عنوان موفق‌ترين تيم ايران در سال‌هاي اخير را مي‌توان اينگونه برشمرد

  بررسی دلایل موفقیت سپاهانReviewed by Farnaz on May 8Rating:

  روزي كه مهندس سلاميان در يك سفركاري توانست آرمناك پطروسيان و لئون استپانيان را از ارمنستان(ايروان) به اصفهان ‌آورد مشخص شد كه شم فوتبالي خوبي دارد و كارهاي زيربنايي را بدون حاشيه انجام مي‌دهد. او توانست به كمك دوستان و همكارانش و اضافه کردن تاج در مرحله نخست و سپس ساکت، يك سپاهان نيمه حرفه‌اي با معيارهاي روز فوتبال و به بيان ديگر حرفه‌اي ترين باشگاه ايران را شكل دهد.

  سپاهان

  دلايل حرفه‌اي شدن سپاهان به عنوان موفق‌ترين تيم ايران در سال‌هاي اخير را مي‌توان اينگونه برشمرد:

  1-  حضور مديران فوتبالي كه در سطح ايران نسبتا قوي هستند و رتبه بالايي به دست مي‌آورند.

  اين مديران شامل اسلاميان، تاج، ساكت و در آخر هم عليرضا رحيمي هستند. افرادي كه هم كارهاي مديريتي ورزش را در زمان‌هاي مختلف انجام داده‌اند و هم كارهاي مديريتي در سطح استانداري، كارخانه فولاد و معاونت وزير را در كارنامه‌شان داشته‌اند. همين مساله باعث شده كه آنها اهل برنامه ريزي طولاني مدت باشند.

  محمدرضا ساكت: او در هيات فوتبال اصفهان زيرسايه چند نام قرار داشت اما توانست پيچ و خم‌هاي اين رشته و بوروكراسي حاكم بر آن را فرابگيرد. او در آنجا توانست ارتباط خوبي با فدراسيون و سازمان لیگ واتحادیه فوتبال در تهران به وجود بياورد. مخصوصا ازصفايی فراهانی کار بسیار یاد گرفت  و توانست زنجيره اسلاميان و تاج را تكميل كند.

  مهدي تاج: او با داشتن ارتباطات حکومتی ومدیریتی موفق شد سپاهان و فوتبال را به حاکمیت وصل کند و مهندس اسلامیان(باشگاه سپاهان) با فرستادن او به تهران توانست یک موقعیت تثبیت شده‌ای برای خود در تهران به وجود آورد که بسیار به این تیم کمک کرد. در ادامه هم علیرضا رحیمی با سابقه چندین ساله خود در تربیت بدنی اصفهان و فدراسیون هندبال این راه را ادامه دهند.

  2-  پايه‌ريزي ساختاري يك باشگاه بر اساس مطالعه باشگاه‌هاي آسيا و اروپا و توجه كردن به نيازهاي فوتبال مدرن.

  تشكيل تيم‌هاي پايه در همه گروه‌هاي سني. به كارگرفتن نيروهاي مجرب در هدايت تيم‌هاي پايه و جوان. برگزاري منظم مسابقات و شركت در آنها. تشكيل كميته بين‌الملل، ساختار مجهز اداری و پشتیبانی و تشكيلات پيشرفته مالي.

  3-  به كارگيري شيوه‌هاي متفاوت و موفق مربي‌گري داخلي و خارجي

  مديريت سپاهان با به خدمت گرفتن افرادي چون فرهاد كاظمي و اميرقلعه‌نويي توانست هم حاشيه‌ها را ياد بگيرد و هم نحوه مديريت كردن حاشيه‌ها را. باشگاه همچنين با آوردن مربيان خارجي مانند استانکو پوکله پویچ و لوکا بوناچیچ وسپس سیسو کرانیچار توانست هم از تجربه و علم آنها استفاده كند و هم با نحوه مديريت و هدايت آنها آشنا شود.

  4-  آوردن بهترين بازيكنان ايران

  آنها با داشتن ارتباط، شم فوتبالي خوب، امكانات مناسب مالی، ورود به موقع در بازار نقل و انتقالات، مخصوصا در زمان اميرقلعه‌نويي توانستند ميدان را از رقيبان ديرينه بگيرند و بهترین بازیکنان ایران را جذب كنند و در مقاطع مختلف، تيمي در حد تيم ملي داشته باشند.

  5-  همه چيز براي موفقيت

  . اصفهاني‌ها با توجه به داشتن فاكتورهاي مديريتي، ارتباطات خوب، دانش فوتبالي، وضعيت باثبات مالی و مديريتي فوتبالي همه چیز را از روز اول برای کسب بهترین مقام یعنی قهرمانی لیگ در فصول پياپي در نظر گرفتند. براي مثال آوردن اميرقلعه‌نويي در سال‌هاي گذشته فقط و فقط براي كسب قهرماني بوده است چرا كه او با قواعد و پيچيدگي‌هاي كسب قهرماني آشنايي كامل دارد.

  6-  ثبات و تداوم مديريت ونداشتن دغدغه مالی

  يكي از مهمترين فاكتورهاي موفقيت در فوتبال ثبات مديريت است و اين فاكتور را سپاهان به خوبي تجربه كرده است. ثبات مديريت باعث مي‌شود مديراني كه با چالش‌هاي فوتبال آشنا هستند مي‌توانند به خوبي از تجربيات گذشته‌شان استفاده كنند. البته انتخاب مدیر بسیار مهم است و او باید توانايي‌های لازم برای هدایت یک باشگاه فوتبال را داشته باشد این ورزش را به خوبی بشناسد و بتواند مسیر تحولی آن در آینده را پیش‌بینی كند. نداشتن دغدغه مالی نیز در فوتبال بسیار مهم است که سپاهانی‌ها در سال‌هاي اخير کمترین نگراني‌ها را در اين زمينه داشته‌اند.

  7- ضعف رقيبان

  سپاهان از ضعف رقباي خود در مديريت، عدم ثبات، نداشتن امكانات خوب و نداشتن كميته فني- تخصصي لازم استفاده بهينه را كرده است. وقتي كه تيم‌هايي مانند استقلال و پرسپوليس ثبات مديريت و امكانات مناسب ندارند تيمي مانند سپاهان مي‌تواند خودش را بالا بكشد. البته گفتني است كه فقط ثبات مدیرتی و مالی نمي‌تواند باعث موفقيت شود كه اگر اين طور بود تيمي مانند فولاد خوزستان بايد در سطح سپاهان و يا حتي بالاتر از آن مي‌بود( به دليل داشتن استعداد و پتانسيل بيشتر بازيكن در استان خوزستان).ولی این امر اتفاق نیفتاده است. یا مس کرمان و نفت آبادان کم پول خرج نکرده‌اند و در مواردی حتی بیش از سپاهان ريخت‌و‌پاش كرده اند ولی نتایح قابل مقايسه نبوده است.

  8-  شهر اصفهان

   اين شهر با توجه به زیبائی ودارا بودن زیر ساختهای مناسب شهری بعد از تهران دومین شهر مورد علاقه بازیکنان و مربیان ایران است. همين مساله باعث مي‌شود كه ستاره‌ها نسبت به شهرهايي مانند اهواز،آبادان و كرمان تمايل بيشتري براي زندگي در اين شهر داشته باشند. واین خود با درنظر گرفتن موارد دیگر، مثل امكانات باشگاه، مزیتهای اصفهان نسبت به شهر های دیگر است.درضمن مردم اصفهان  و هواداران بسیار به تیم خود علاقه مند هستند و در هر صورتی سپاهان را تنها نمی گذارند.

  9-كاريزماي محرم نويدكيا

  بي‌اغراق يكي از مهم ترين فاكتورهاي موفقیت سپاهان وجود محرم نويدكياست. یک اصفهانی ناب، فوتباليستي بي‌نظير،شخصیتی با ثبات و متفاوت با فرهنگ عام فوتبالی ایران. او به دنبال موفقيت است. بايد قبول كنيم كه نويدكيا يكي از مدرن‌ترين بازيكنان ايران در 10 سال اخير بوده است. مصدومیت‌های او(شاید فاکتورهای دیگر هم دخیل باشند) باعث شدند که تیم ملی از وجود او بی بهره بماند. نوید کیا نه تنها یک فوتبالیست بزرگ است بلکه یک وزنه  بزرگ شهری نیز به حساب می آید و خیلی چیزها در سپاهان و اصفهان روي كاكل او می چرخد.او يكي از محبوب‌ترين چهره‌ها در اصفهان است و همين مساله بعضي حاشيه‌ها را از سپاهان دور مي‌كند. ممکن است به دليل تفکرات شديد اصفهانی، کمی اغراق‌آمیز و منفی به تهران نگاه کند ولی او با همین خصوصیات توانست اصفهان را به یک قطب بلا منازع و یک رقیب قدر برای مرکزنشینان تبدیل کند.

  10- عادت به برد و موفقيت

   سپاهان بعد از سال‌ها به موفقيت عادت كرده و اين يك مساله مهم است. بازيكنان، كادرفني و مديريت و هواداران سپاهان همه به موفقيت عادت كرده‌اند و اين برتري تبدیل به یک مزیت  ريشه‌ای روحی و رواني شده است. تیم های مقابل از این تیم حساب می برند و این خود باعث بوجود آمدن یک ترس در رقیب و یک اعتماد به نفس در بازیکنان و تیم سپاهان شده است. 

  سپاهان

  نقاط ضعف

  1- نداشتن استاديوم مناسب

   اين يك نقطه ضعف بسيار بزرگ براي تيمي است كه اين همه موفقيت كسب كرده است. اين تيم با اين همه موفقيت بايد به ذوب آهن باج بدهد و به آماده شدن نقش جهان هم به چشم يك آرزو نگاه كند. به خاطر دارم در اوايل دهه 80 آنها مي‌خواستند ورزشگاه پلي‌اكريل واقع در آتشگاه اصفهان را بخرند ولی با گذشت بیش از 10 سال هنوز اين اتفاق یا مشابه آن نيفتاده است. این برای شهری مثل اصفهان و باشگاهی مانند سپاهان به یک نقطه ضعف بسیار بزرگ تبدیل شده است. در این چند سال اخیر که وضعیت مالی دولت بسیار خوب بوده نیز همتی پا نگرفت و این معضل گویا به این زودی‌ها بر طرف نمی شود.

  2-موثرنبودن تيم‌هاي پايه

   درست است كه حسين پاپي يا جهان عاليان بازيكنان خوبي هستند و از تيم‌هاي پايه سپاهان آمده‌اند اما آنها بازيكنان بزرگي نيستند و اگر هم باشند 2 بازيكن براي تيمي چون سپاهان كم است. اين تيم بعد از محمود كريمي و محرم نويدكيا،  در اين اواخر احسان حاج‌صفي را معرفي كرده كه در سطح تيم ملي بوده‌اند و این برای باشگاهی مانند سپاهان که  این همه هزینه را درگروه های سنی پائین متقبل میشود بازدهی پائینی به حساب می آید. سپاهان در اين راه از رقيب همشهري‌اش عقب افتاده و هميشه در فصل نقل و انتقالات به دنبال بازيكنان ذوب‌آهن بوده است. باید سپاهان در نحوه جذب بازیکنان جوان و نوجوان و همچنین کار و آموزش آنها یک تجدید نظر کلی داشته باشد. ذوب‌آهن با وجود این که در نتیجه‌گیری بسیار ضعیف‌تر عمل کرده ولی در کشف و پرورش استعدادها جلوتر از سپاهان است.

  3-تربيت نكردن يك مربي تراز اول

   بعد از اين همه سال حضور سپاهان در سطح اول فوتبال نتوانسته مربي درجه يكي تربيت كند. ابراهيم‌زاده مربي خيلي خوبي است و به عنوان كمك مربي در سپاهان كار كرده است اما ابراهيم زاده در اصل ذوب آهني است و با اين تيم توانسته نايب قهرمان آسيا شود. با توجه به اینکه سپاهان مربي‌های خوب ایرانی و خارجی را به خدمت گرفته است ولی بازدهی خوبی در پرورش یک مربی سپاهانی نداشته است.

  4-ترانسفرنكردن بازيكن به اروپا

  . اين تيم در اين چند سال نتوانسته موفقيتي حتي نسبي در اين زمينه به دست بياورد و اگر می خواهد در آینده موفق باشد باید ارتباطات خود با باشگاه‌ها ومدیران برجسته داخلي و خارجي را افزايش دهد و با اين كار از موقعيت باشگاهي صرفا داخلي خارج شده و نقشي بزرگتر و مرتبط با باشگاه‌هاي بزرگ اروپايي را ايفا كند.

  5- عدم شفافيت مسائل مالي

  سپاهان می توانست در این زمینه بهتر عمل کند و هراسی نداشته باشد.همه م‌یدانیم که فوتبال یک بیزنس و ورزش پر خرج است. نشان دادن دخل و خرج ممکن است که در نگاه اول بار منفی داشته باشد ولی در دراز مدت به نفع باشگاه است.

  6-پی گیر نبودن در مطالبه حق و حقوق خود

  باشگاها و یا بهتر بگوئیم تیم های ایرانی به دلیل اینکه بودجه خود را از دولت می‌گیرند چندان پیگیر حق و حقوق خود نيستند و شاید این را برای خود یک خطر می‌بینند.برای مثال اگر باشگاهی مانند سپاهان تنها پیگیر گرفتن حق خود بابت مجوز پخش تلویزیونی با توجه به موقعیت خود بود می توانست درصد زیادی از بودجه خود را تامین کند. باشگاه سپاهان بايد صدا و سيما را در استان زير نفوذ خود داشته باشد و به نظر مي رسد با وجود محبوبيت و نقش محلي خود در اين زمينه هم كوتاهي كرده است.

  7-  ضعف رسانه ای و حضور کم رمق در رسانه ها

   براي پيشبرد اهداف و بيان مواضع اصفهاني‌ها جز در يك مقطع كه به يمن حضور تاج روزنامه جهان فوتبال را بطور نسبي در اختيار داشتند و با همين حمايت رسانه اي قهرماني را آسوده‌تر كسب كردند هميشه از اين نظر در مضيقه بوده‌اند. باشگاه سپاهان كه سه سال قهرماني پياپي را در كارنامه دارد، هيچ روزنامه و رسانه اي ندارد ویا حضور رسانه ای ضعیفی دارد تا با انبوه رسانه هاي حامي باشگاه هاي تهراني رقابت كند و از اين نظر به شدت در مضيقه و محدوديت است. سپاهان نفوذ لازم را هم در رسانه هاي مكتوب ندارد و طبيعي است كه در دعواها و حتي وقتي كه محق است نتواند به خوبي از منافع‌اش دفاع كند و نظراتش را انعكاس دهد.

  منبع: گل دات کام
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.