• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اجتماعی , مطالب برگزیده سایت » وعده‌هاي «عدالت محور» دولت سر سفره معلم‌ها هم نرسيد
  کد خبر : 1814601

  وعده‌هاي «عدالت محور» دولت سر سفره معلم‌ها هم نرسيد

  وعده‌هاي «عدالت محور» دولت سر سفره معلم‌ها هم نرسيد Reviewed by Aryan on May 3Rating: روز معلم از آن روزهاست كه فقط توي تقويم اهميت دارد. شغلي آنقدر مهم كه يك روز را به اسمش نام‌گذاري كرده‌اند‌؛ جمله‌ها و اشعار زيادي در وصف معلم‌ها سروده شده است. حتي مقام معلم را تا آن حد بالا…

  وعده‌هاي «عدالت محور» دولت سر سفره معلم‌ها هم نرسيد Reviewed by Aryan on May 3Rating:

  روز معلم
  روز معلم از آن روزهاست كه فقط توي تقويم اهميت دارد. شغلي آنقدر مهم كه يك روز را به اسمش نام‌گذاري كرده‌اند‌؛ جمله‌ها و اشعار زيادي در وصف معلم‌ها سروده شده است. حتي مقام معلم را تا آن حد بالا برده‌اند كه آن را معادل شغل انبيا دانسته‌اند. مردم هم هميشه به معلم‌ها به يك چشم ديگر نگاه مي‌كنند؛ به آنها اعتماد دارند و برايشان احترام قائل هستند. از آنجا كه در فرهنگ ايراني و اسلامي به مقوله آموزش علم و دانش اهميت زيادي داده شده، معلم‌ها مورد احترام همه هستند.

  آنها زندگي‌شان را وقف آموزش ما مي‌كنند اما اينكه فقط به آنها احترام بگذاريم و سالي يك بار برايشان بزرگداشت بگيريم كافي است؟ زندگي معلم‌ها هم خرج دارد. البته احتمالا فقط مسئولان آموزش و پرورش مي‌توانند بفهمند كه يك معلم چطور مي‌تواند با احترام خالي و حقوق ماهي 650 هزار تومان زندگي‌اش را بگذراند. اينكه يك معلم بازنشسته با حقوق ماهي 700 هزار تومان توي شهري با خط فقر يك و نيم ميليون توماني چطور روزش را به شب مي‌رساند را هم فقط خود آموزش و پرورش مي‌تواند درك كند. 

  شايد هشت سال پيش، ‌زماني كه محمود احمدي‌نژاد،‌ با شعار عدالت محوري به خيابان پاستور رفت، بسياري از معلمين انتظار داشتند كه بالاخره در اين دولت تغييرات اساسي در آموزش و پرورش اتفاق بيفتد. اما اكنون و در روزهاي پاياني دولت نهم مي‌شود با اطمينان گفت كه دولت عدالت محور احمدي‌نژاد هم براي معلم‌ها كاري نكرد. اعتصاب سراسري معلم‌ها در فروردين سال 86 در مدارس سراسر كشور در اعتراض به تبعيض بين كاركنان دولت و عدم اجراي نظام هماهنگ حقوق در مورد فرهنگيان هم فايده چنداني نداشت.

  بعد از چند سال بالاخره دولت به شيوه خودش، حاضر به اجراي تعهداتش شد. در حالي‌كه معلمان خواستار ساعت كار برابر با بقيه كاركنان دولت و حقوق برابر با آنها بودند، اما دولت به اين خواسته آنها تن نداد و نظام هماهنگ پرداخت در آموزش و پرورش را با اما و اگر‌هاي فراوان اجرا كرد. نظامي كه معتقد است يك معلم ليسانسيه آموزش و پرورش بايد 650 هزار تومان در ماه حقوق بگيرد وهمين براي گذران زندگي‌اش كافي است. 

  مطالبات معوقه فرهنگيان از دولت نهم و دهم هر سال تكرار شد. تا جايي‌كه محمود بهشتي لنگرودي،‌ سخنگوي كانون صنفي معلمان، اسفند ماه سال 87 در گفت‌وگويي با خبرگزاري ايلنا اعلام كرد: «400 هزار معلم بيش از پنج ماه است كه حقوق نگرفته‌اند. معلمان با وجود كسري چهار هزار ميليارد توماني وزارت آموزش و پرورش، توقع دريافت سهام عدالت و زمين‌هاي 99 ساله و غيره را ندارند؛ بلكه از ابتدايي‌‏ترين حقوق خود كه دريافت مزد زحمت‌شان است در پنج ماه گذشته محروم شده‌‏‌اند.» آموزش و پرورش و دولت در اقدامي هماهنگ كار را به جايي رساندند كه معلم‌ها قيد افزايش حقوق را بزنند و به اينكه همان «چندرغاز» را سر وقت بگيرند رضايت بدهند. البته لازم به ذكر است كه مطالبات معوقه فرهنگيان در سال 91 هنوز هم پرداخت نشده است. گويا دولت قصد دارد تا آخرين روزهاي كاري‌اش به روند تاخير در پرداخت مطالبات معوقه فرهنگيان ادامه دهد. 

  البته حتما الان شما هم فكر مي‌كنيد كه با اين وضعيت پرداخت حقوق، آدم براي چه بايد برود سراغ شغل معلمي؟! بالاخره بايد يك مزيتي هم داشته باشد كه آدم زندگي‌اش را وقف اين كار كند. آنچه كه از دولت و آموزش و پرورش انتظار مي‌رفت اين بود كه حداقل مزاياي اين شغل را افزايش بدهند و بيمه مناسب و ‌امكانات حمايتي مناسب؛ اما دولت در اين زمينه هم نتوانست رضايت فرهنگيان را جلب كند. بيمه طلايي كه انتظار مي‌رفت همه هزينه‌هاي درماني فرهنگيان را پوشش دهد براي معلمان بازنشسته به بيمه‌اي نيمه‌كاره تبديل شد كه نه هزينه دارو را مي‌پرداخت، 

  نه آزمايش و نه ويزيت پزشك را. اين بيمه كه از سال 89 اجرايي شده با وقفه‌هاي چند ماهه باعث شد تا فرهنگيان در ماه‌هايي از سال هيچ نوع بيمه تكميلي نداشته باشند. 

  وضعيت اقتصادي معلم‌ها در اين هشت سال سير نزولي شديدي داشت. رضايت از آموزش و پرورش هم در اين سال‌ها سقوط كرده است. خانواده‌ها مي‌گويند اگر بچه‌هايمان به مدرسه مي‌روند چرا بايد برايشان معلم خصوصي بگيريم. بيشتر معلم‌ها معتقدند كه به اندازه حقوق‌شان كار مي‌كنند و براي دانستن بقيه چيزهاي مهم‌تر بايد به كلاس خصوصي برويد. حقوق پاييني كه اين روزها خانواده‌هاي دانش‌آموزان و مدارس را در دو جبهه مخالف قرار داده است. كسي رسما اين را اعلام نكرده است.

  اما به علت حقوق پايين معلمان و بي‌توجهي دولت و آموزش و پرورش به تامين اقتصادي زندگي معلم‌ها، جامعه به اجبار پذيرفته است كه بچه‌ها براي ياد گرفتن درس‌ها بايد به كلاس خصوصي بروند. احتمالا معلمان ايراني تنها راه نجات زندگي اقتصادي خود را در اين راه ديده‌اند. آموزش و پرورش هم با سكوت خود اين موضوع را تلويحا تاييد كرده است. نتيجه اين بي‌توجهي دولت به وضعيت اقتصادي معلمان منجر به ناديده گرفتن قانون اساسي شده است. قانوني كه به همه كودكان ايراني حق مي‌دهد تا مقطع دبيرستان از تحصيلات رايگان برخوردار باشند. 

  دستمزد پايين معلم‌ها باعث شده تا بيشتر آنها شغل دومي هم داشته باشند. اين روزها پديده معلمين راننده آژانس دارد به يك امر عادي تبديل مي‌شود. كلاس‌هاي خصوصي هم كه جاي خودش را دارد. مسائلي كه باعث شده تا در سال‌هاي اخير، شأن اجتماعي فرهنگيان به شدت كاهش پيدا كند. آدم تكليفش را نمي‌داند با يك معلم طرف است، يا يك راننده آژانس. بي‌توجهي دولت و آموزش و پرورش به وضعيت معيشتي معلمين عواقب زيادي به جامعه تحميل كرده است. معلم‌ها مي‌گويند نه زندگي‌مان با اين پول‌ها مي‌چرخد نه بچه‌ها به ما احترام مي‌گذارند. مردم مي‌گويند توي اين گراني، چرا بايد بچه‌هايمان را بفرستيم مدرسه و پول كلاس خصوصي هم بدهيم؟ دولت و آموزش و پرورش هم خيلي لطف كنند، حقوق‌ها را سر وقت پرداخت مي‌كنند. چرا كسي فكري به حال مشكلات آموزش و پروش نمي‌كند؟

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۱)  • منصور

   با سلام و عرض خسته نباشی
   جانا سخن از دل و زبان ما می گویی . حقیقتی تلخ که در باور خیلی از مسئولین نمی گنجد .
   بنده با 29 سال کار و مدرک کارشناسی نتوانسته ام سرپناهی مناسب برای خانواده و چهار فرزندم تهیه کنم آن وقت توقع دارند که با دلگرمی به کار و تلاش ادامه دهیم در حالی که افراد بسیاری سراغ دارم با حداکثر پنج سال کار صاحب خانه و امکانات رفاهی کامل شده اند و وجود اداره آنها هیچ فایده ای ندارد . این است مفهوم واقعی عدالت که به کودکان یاد می دهیم . موفق باشید

  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.