• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » متکی: وارد انتخابات نشده‌ام که به نفع کسی کنار بکشم/ ملاقات شب قبل از سفر به سنگال حرف های ناگفته بسیاری دارد
  کد خبر : 1813321

  متکی: وارد انتخابات نشده‌ام که به نفع کسی کنار بکشم/ ملاقات شب قبل از سفر به سنگال حرف های ناگفته بسیاری دارد

  وزیر خارجه پیشین کشور یادآور شد: شرایط کشور را جدی می‌دانم و به همین دلیلی بعد از یک و نیم سال تحقیق و بررسی از اوضاع کشور، از دو ماه قبل وارد عرصه شدم و مادامی که حس حمایت از مردم در انتخابات را داشته باشم، علی‌القاعده تا پایان در این عرصه خواهم بود. بنابراین نه تنها لاریجانی، بلکه هر اسم دیگری باشد، بنای کناره‌گیری به نفع هیچ‌کس را ندارم.

  متکی: وارد انتخابات نشده‌ام که به نفع کسی کنار بکشم/ ملاقات شب قبل از سفر به سنگال حرف های ناگفته بسیاری دارد Reviewed by Farnaz on Apr 26Rating:
  282275_909یک عضو ائتلاف اکثریت اصولگرایان در پاسخ به این پرسش که “آیا به نفع لاریجانی کناره‌گیری خواهد کرد یا نه؟” گفت: به انتخابات وارد نشده‌ام که به نفع کسی کنار بکشم.
   
  به گزارش ایسنا منطقه آذربایجان شرقی، منوچهر متکی در جمع دانشجویان دانشگاه پیام نور تبریز با بیان اینکه “در حوزه مسائل اقتصادی از مهر ماه سال گذشته با دعوت و تشکیل تیمی از اساتید دانشگاهی رصد مسائل، آسیب‌شناسی شرایط و راهکارهای برون رفت، از این شرایط را آغاز کرده است”، افزود: رییس‌جمهور باید به مدیریت و جهت‌گیری‌های کلان در هر حوزه‌ای اشراف داشته باشد.
   
  وزیر خارجه پیشین کشور یادآور شد: شرایط کشور را جدی می‌دانم و به همین دلیلی بعد از یک و نیم سال تحقیق و بررسی از اوضاع کشور، از دو ماه قبل وارد عرصه شدم و مادامی که حس حمایت مردم در انتخابات را داشته باشم، علی‌القاعده تا پایان در این عرصه خواهم بود. بنابراین نه تنها لاریجانی، بلکه هر اسم دیگری باشد، بنای کناره‌گیری به نفع هیچ‌کس را ندارم.
   
  وی با اشاره به تعریف یک ساز و کار منطقی در گروه ائتلافی پنج نفره اصولگرایان گفت: در یک ائتلاف بر اساس مقبولیت و بررسی‌های علمی هرکس برتری دارد، در ائتلاف خواهد ماند و نتیجه نهایی ائتلاف تا 15 اردیبهشت مشخص خواهد شد. برای این منظور، نظرسنجی میدانی شروع شده است و باید بر اساس نگاه قطعی و حمایت مردم، ادامه تصمیم خود را داشته باشم و بر این نظر خواهم ماند.
   
  در ادامه این جلسه، یکی از دانشجویان درباره جریان عزل متکی از وزارت امور خارجه پرسشی را مطرح کرد که وی با بیان اینکه “بعد از عزل من در سنگال به تعبیر برخی، اصطلاح سنگالیزاسیون وارد ادبیات سیاسی کشور شده است”، افزود: عذر اخلاقی غیر شخصی دارم که مادامی که احمدی‌نژاد در پست ریاست جمهوری است، درباره این مساله پاسخی ندهم. اینکه با هیلاری کلینتون دور یک میز نشستم یا نه بماند، هر وقت من و احمدی‌نژاد به عنوان یک شهروند عادی باشیم، همه‌چیز را بازگو خواهم کرد.
   
  متکی یادآور شد: سالها سفیر کشور و معاون وزیر خارجه بودم و بهتر می‌دانم با موضوعات باید چگونه برخورد کنم. ملاقات شب قبل از سفر و حوادث بعد از آن، حرفهای قابل توجهی دارد، ولی نمی‌خواهم در این خصوص در آستانه انتخابات اظهارنظر کنم.
   
  وی با تاکید بر اینکه “تصحیح برخی روندها، ملاطفت صمیمانه نسبت به موضوعات و واقع‌بینی نسبت به شرایط، کمک می‌کند تا مدت باقی مانده کار دولت را در جهت منافع مردم باشیم”، تصریح کرد: تنش‌زایی در کشور پاسخ مثبتی نمی‌دهد. وقتی دو قوه با هم جدال می‌کنند، اولین اتفاق این است که اعتماد مردم نسبت به این جایگاه‌ها تضعیف می‌شود.
   
  این عضو ائتلاف اکثریت اصولگرایان درباره ارزیابی خود از خدمات دولتهای هاشمی، خاتمی و احمدی‌نژاد نیز گفت: مقام معظم رهبری تاکید دارند که نکات قوت دولتهای قبلی با پرهیز از نکات ضعف آنها مورد ارزیابی قرار گیرد. دولت خاتمی در شرایطی که مطالبات سیاسی مردم و بویژه جوانان و نخبگان که در پایان دولت هاشمی در حاشیه مانده بود، با شعار توسعه سیاسی وارد عرصه شد و به همین دلیل مورد اقبال عموم قرار گرفت.
   
  وی با بیان اینکه “خاتمی در حوزه مطالبات سیاسی کارنامه خوبی داشت”، افزود: در راستای شعار توسعه سیاسی، جامعه بالندگی خوبی پیدا کرد. بزرگترین ضعف خاتمی و دولت اصلاحات نیز قرائت‌های متفاوت از دین و اسلام و ورود به عرصه‌هایی است که جزو وظایف دولت در قانون اساسی نبود. متاسفانه این قرائت‌های متفاوت از دین، مشکل و ضعف این دولت نیز هست.
   
  متکی با بیان اینکه “ریاست جمهوری جایگاهی استراتژیک در امر کشورداری دارد و دولت مکلف به رفع مشکلات مردم است”، درباره دولت هاشمی نیز “با بیان اینکه خدمات وی در سازندگی قابل توجه بود بطوریکه، قریب به 50 میلیارد دلار ظرفیت‌سازی کرد”، گفت: عدم مراقبت نسبت به بعضی از اعضای خانواده و جهت‌گیری‌های اقتصادی و مدل توسعه اقتصادی که با عدالت همراه نبود، ضعف آن دولت محسوب می‌شود.
   
  وی همچنین در ارزیابی خود از عملکرد هاشمی و خاتمی بعد از سال 88 اظهار کرد: هرچند تعریف فتنه‌گر را مربوط به این آقایان نمی‌دانم، اما عملکرد جدی قابل دفاعی نیز ندارند.
   
  این فعال سیاسی در ادامه درباره نقش دولت در اقتصاد نیز با بیان اینکه “مدیریت دولتی برای اقتصاد زیان‌ده است”، تاکید کرد: دولت تاجر، صنعتکار و کشاورز خوبی نیست. کل سهم بخش خصوصی در اقتصاد بعلاوه تعاونی‌ها حدود 20 درصد است و مابقی در دست دولت و شبه‌دولتی‌هاست که این امر برای تعالی اقتصاد کشور مضر است.
   
  بر اساس این گزارش، در بخشی از این جلسه پرسش و پاسخ، یکی از دانشجویان با انتقاد از وضعیت فرهنگی کشور، از متکی درباره برنامه‌های فرهنگی دولت احتمالی وی سوال کرد که متکی پاسخ داد: فقط در صدور انقلاب حرف داریم ولی در حفظ آن چیزی برای گفتن نداریم. رهبری در جلسه با دولت تاکید کردند که فرهنگ مظلوم واقع شده است و سال بعد اعتبارات خوبی در نظر گرفته شد. بی‌توجهی به برنامه‌های فرهنگی از دغدغه‌های اصلی جامعه است. اگر اقتصاددانان و سیاسیون کشور به زیربنا یا همان مقوله فرهنگی توجه نکنند کارشان سامان پیدا نمی‌کند.
   
  وزیر خارجه پیشین کشور با تاکید بر اینکه “فرهنگ از آن یک عده خاص نیست و حفظ انقلاب بعنوان یک مقوله فرهنگی باید بواسطه مردم صورت گیرد”، گفت: انقلاب اسلامی ایران در بهمن 57 پیروز شد، چراکه به یک پروژه ملی تبدیل شده بود و تفاوت 15 خرداد سال 42 و 22 بهمن 57 در این است که در سال 57 همه وارد شدند. در 15 خرداد هدف و رهبری وجود داشت، اما پایه سوم که مردم بودند، در میدان حضور نداشتند و آگاهی بخشی بود که موجب شد همه وارد قیام شوند.
   
  وی با بیان اینکه “بعد از انقلاب، امام خمینی (ره) و امروز مقام معظم رهبری به حضور مردمی توجه دارند”، خاطرنشان کرد: متاسفانه برنامه‌ریزی‌های ما چندان در این عرصه متمرکز نیست. هنر نظام باید این باشد که مردم در صحنه حضور داشته باشند، اگر جوانان در طرح مشکلات مشارکت نداشته باشند در حل آن نیز مشارکت نخواهند داشت.
   
  متکی در ادامه درباره وضعیت اقتصادی شخصی خود گفت: در تمام این سالها یک متر زمین دولتی و آپارتمان دولتی نگرفته‌ام، با اینکه معتقدم باید از کارهای اقتصادی دفاع کرد، با این حال یک ریال کار اقتصادی شخصی نکرده‌ام. در زندگی خانوادگی نیازهای خودمان را گسترده تعریف نکردیم که مجبور شویم دست خود را در برابر دیگران دراز کنیم. من وامدار هیچ‌کس نیستم و رودربایستی با هیچ‌کس ندارم.
   
  وی با بیان اینکه “معتقدم دولت باید فراحزبی باشد ولی با این حال ضدحزبی هم نباشد”، افزود: با این وجود، هیچگونه گره‌خوردگی حزبی ندارم. هم‌اکنون با بررسی‌هایی که انجام داده‌ام، شرایط کشور را جدی می‌دانم و در برابر مشکلاتی که در کشور مانده است، مقاومت خواهم کرد.
   
  متکی در برابر پرسشی درباره راهکارهای دولت احتمالی خود برای رفع مشکلات اقتصادی از جمله گرانی و تورم پاسخ داد: نامگذاری سالهای اخیر با محوریت اقتصادی، نشانگر آن است که اولا مسائل اقتصادی کشور مهم است و قابل توجه و ثانیا در مسائل اقتصادی کشور مشکل وجود دارد و رفع آن نیازمند عزم جدی است و مجموعه این دو نگاه در یک فرایند حماسه اقتصادی جای می‌گیرد.
   
  وی با بیان اینکه “بیکاری، گرانی و تورم از مشکلات اصلی است که مردم با تمام وجود لمس می‌کنند”، بر لزوم ارزیابی صحیح عملکرد دولت فعلی با دیدی منصفانه تاکید کرد و گفت: هرچند دولت نهم و دهم در حوزه عمرانی و زیرساختها، توسعه جاده‌سازی، تولید انرژی و ساخت نیروگاهها کارنامه درخشانی دارد اما نباید از این مهم نیز غافل شد که تصمیم‌سازی‌ها و برنامه‌ریزی‌های اقتصادی کلان کشور نیز از حوزه‌هایی است که در کنار ساخت نیروگاه، برای ارتقای درآمد ملی و بنیه اقتصادی کشور مورد نیاز است.
   
  این فعال سیاسی با تاکید بر اینکه “اقتصاد یک علم و تخصص و مدیریت اقتصادی یک تجربه بشری است”، اظهار کرد: برای حل مشکلات اقتصادی مفاهیم تولید، توزیع، تورم، نرخ بیکاری، سود بانکی، نرخ برابری ارز نیز از مولفه‌هایی هستند که مجموعه اقتصاد کشور را تشکیل می‌دهند و تصمیم‌گیری‌ها در این حوزه باید با مطالعه باشد.
   
  وی از تولید به عنوان شاه‌کلید تحول اقتصادی، درآمد ملی، افزایش درآمد سرانه ملت و ارتقای جایگاه خانواده‌ها یاد کرد و افزود: با در نظر گرفتن مقررات، سیستم بانکی، بروکراسی اداری، محاکم قضایی اصلا حمایت از تولید صورت نمی‌گیرد و تعطیلی کارخانه‌ها نمونه بارزی است از اینکه تولید در اولویتهای ما قرار نگرفته است. راهگشای مشکلات اقتصادی، توجه به تولید، از بین بردن همه موانع تولید و ایجاد تشویق‌هاست.
   
  متکی در پاسخ به پرسش یکی از دانشجویان درباره لزوم بهره‌مندی از متخصصان در اداره کشور گفت: هیچ رییس‌جمهوری پیدا نمی‌شود که همه موضوعات را بداند، چراکه امروز زمان تخصص‌ها و ریزتخصص‌هاست. استفاده از تخصص یک امر ضروری است و اینکه رییس‌جمهور کارشناس ارشد باشد، امکان ندارد و باید از متخصصان در هر رشته استفاده کند.
   
  وی همچنین به نامگذاری سال جدید اشاره کرد و با بیان اینکه “حضور نقش‌آفرین مردم در 34 ساله گذشته تکرار شده ولی اینکه چرا امسال تحت عنوان حماسه سیاسی یاد شده است، جای سوال دارد”، توضیح داد: حماسه در جایی اتفاق می‌افتد که جنگ نامتقارنی پیش آید و قرار بر رفع موانعی و خنثی‌سازی توطئه‌ها باشد. در شروع جنگ تحمیلی، کارتر مدعی شد که ایرانی‌ها ادب شده‌اند اما در هشت سال جنگ تحمیلی مردم ایران به قیمت خون شهدا حماسه آفریدند و با تمام توان از کشور دفاع کردند.
   
  این عضو ائتلاف اکثریت اصولگرایان با طرح این پرسش که در انتخابات 92 چه مسائلی ممکن است وجود داشته باشد که برطرف کردن آنها نیاز به حماسه دارد؟ گفت: فتنه 88، مناظره اوباما، طرح توطئه برای مجلس نهم، خیز دشمنان برای انتخابات سال 92 را نشان می‌دهد و مفهوم آن این است که آمریکا از حوادث گذشته درس نگرفته است. بنابراین رهبری با رصد کردن شرایط موجود تاکید دارند که مردم ایران باید در 24 خرداد 92 حماسه‌ای دیگر خلق کنند.
   
  متکی با اشاره به تلاش‌های آمریکا در 34 سال گذشته مبنی بر برگرداندن منافع خود در ایران با استفاده از اهرم فشار، خاطرنشان کرد: آمریکایی‌ها تصور می‌کردند با تحمیل جنگ، اعمال تحریم‌ها و فشارهای اقتصادی، ایران را به زانو در خواهند آورد. از 10 سال پیش زمزمه‌هایی در آمریکا شنیده شد که چرا از اعمال سیاستهای یکسویه علیه ایران نتیجه نمی‌گیرد و چرا تحریم‌ها بعد گذشت 10 سال به نتیجه مطلوب نرسیده‌اند؟ هم‌اکنون این سوال برای آمریکا مطرح است که چرا آمریکا باید همه منافع خود در بخش خاورمیانه را در سبد اسرائیل قرار دهد؟ در دو سال اخیر شاهد یک حرکت گسترده و منسجم در آمریکا هستیم؛ اینکه از تقابل با ایران به نتیجه‌ای نرسیده‌اند و به فهمیده‌اند که تعامل با ایران را باید در عمل تجربه کنند.
   
  وزیر خارجه پیشین کشورمان، از نامه اوباما با مقام معظم رهبری بعنوان سندهای تاریخ ملت ایران یاد کرد و افزود: رهبری در پاسخ به نامه اوباما، راهکارهای تغییر رویکرد آمریکا با ایران را یادآور شده‌اند. متاسفانه حلقه خشونت‌طلب و سلطه‌طلب حاکم بر آمریکا به اوباما اجازه نداد تا شعار انتخاباتی خود که “تغییر” بود، عملی کند. یکی از اهداف خلق حماسه سیاسی در 24 خرداد 92 آن است که آمریکا و سیاستهای آمریکا به خانه آخر برسد و به این نتیجه قطعی برسند که ملت ایران شکست‌ناپذیرند و باید در تعامل خود با ایران تغییراتی ایجاد کنند و با توجه به تعامل در سیاست خارجه، این مهم دور از ذهن نیست.
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.