• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اقتصادی » یارانه ۲۵۰ هزاری مستلزم بنزین ۳۰۰۰ تومانی است
  کد خبر : 1812518

  یارانه ۲۵۰ هزاری مستلزم بنزین ۳۰۰۰ تومانی است

  یارانه ۲۵۰ هزاری مستلزم بنزین ۳۰۰۰ تومانی استReviewed by Farnaz on Apr 23Rating: جعفر قادری سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه ۹۲ در نشست خبری امروز (سه‌شنبه) با اشاره به روز گذشته کمیسیون تلفیق گفت: در جلسه روز گذشته پیشنهاد کمیسیون برنامه و بودجه برای تعیین قیمت بنزین، گازوئیل و CNG مورد بررسی قرار گرفت و اعضای…

  یارانه ۲۵۰ هزاری مستلزم بنزین ۳۰۰۰ تومانی استReviewed by Farnaz on Apr 23Rating:

  جعفر قادری سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه ۹۲ در نشست خبری امروز (سه‌شنبه) با اشاره به روز گذشته کمیسیون تلفیق گفت: در جلسه روز گذشته پیشنهاد کمیسیون برنامه و بودجه برای تعیین قیمت بنزین، گازوئیل و CNG مورد بررسی قرار گرفت و اعضای کمیسیون این پیشنهاد را رد کردند.
   
  وی افزود: کمیسیون تلفیق تصمیم گرفت که مسائل جزئی همچون تعیین قیمت حامل‌های انرژی را به دولت بسپارد و تنها چارچوب‌های کلی را برای دولت روشن کند.
   
  قادری از افزایش درآمدهای دولت به ۵۰ هزار میلیارد تومان نسبت به سال گذشته خبر داد و افزود: سال گذشته ۴۲ هزار میلیارد تومان درآمد دولت بود که از این رقم ۲۸ هزار میلیارد تومان از محل افزایش قیمت‌ها و ۱۴ هزار میلیارد تومان از طریق بودجه تأمین شده بود.
   
  قادری گفت: دولت در لایحه بودجه ۹۲ درآمدهای خود را از ۴۲ هزار میلیارد تومان به ۱۲۰ هزار میلیارد تومان افزایش داده بود که به موجب آن ۱۱ هزار میلیارد از طریق یارانه نان و ۱۰۸ هزار میلیارد تومان از طریق افزایش قیمت‌ها تأمین شده بود؛ دولت در لایحه تأکید کرده بود که ۹۰ هزار میلیارد تومان از ۱۲۰ هزار میلیارد تومان درآمدهای دولت به مردم توزیع شود، ۱۵ هزار میلیارد تومان به بخش تولید و ۱۵ هزار میلیارد تومان برای کمک به بودجه تخصیص یابد.
   
  قادری با بیان اینکه، طبق لایحه‌ای که دولت به مجلس ارائه کرده و به موجب افزایش درآمد دولت قیمت‌ها تقریباً بیش از ۳ برابر می‌شد گفت: ما چارچوب های کلی را مشخص کردیم تا خود دولت قیمت حامل‌های انرژی را تعیین کند؛ دولت می‌تواند قیمت حامل‌های انرژی را کم یا زیاد کند البته توصیه ما این است که آن دسته از حامل‌ها افزایش قیمت کند که پیامدهای تورمی کمتری داشته باشند چرا که در صورت افزایش قیمت گازوئیل که به حمل‌ونقل کالا و مسافر مربوط است، با تورم در جامعه مواجه خواهیم شد.
   
  قادری در پاسخ به این سئوال که آیا با درآمد ۵۰ هزار میلیارد تومانی دولت از افزایش قیمت‌ها میزان یارانه‌های پرداختی به مردم تغییر خواهد کرد یا نه؛ اینکه نحوه توزیع و مقدار آن که در مدت یارانه‌ها چقدر باید باشد از جمله مواردی است که باید در بخش‌های دیگر بررسی کنیم اما اینکه دولت می‌خواهد در افزایش قیمت‌ها شیب تندی وجود داشته باشد را قبول نداریم.
   
  سخنگوی کمیسیون تلفیق در واکنش به اظهارات اخیر رئیس جمهور مبنی بر اینکه دولت می‌تواند به هر ایرانی ۲۵۰ هزار تومان پرداخت کند گفت: امیدواریم مسئولان دولتی در روزهای پایانی خود منطقی‌تر حرف بزند؛ درست نیست که ما بخش شیرین را که همان یارانه‌های پرداختی است به مردم بگوییم و از آثار تورمی آن حرفی نزنیم اگر طبق گفته رئیس جمهور یارانه‌های پرداختی ۲۵۰ هزار تومان شود طبق بنزین ۷۵ صنفی، قیمت هر لیتر بنزین به ۳۰۰۰ تومان خواهد رسید.
   
  خبرنگاری از قادری پرسید: آیا عدم تعیین قیمت‌های حامل انرژی در کمیسیون تلفیق به منظور شانه خالی کردن مجلس و رفتار انتخاباتی اعضای کمیسیون تلفیق نیست.
   
  که وی در پاسخ گفت: اینکه مجلس وارد جزئیات مسائل اجرایی نمی‌شود به معنای شانه خالی کردن نیست چرا که ما باید سیاست‌های کلی را تعیین کنیم و این دولت است که می‌تواند قیمت حامل‌های انرژی را تعیین کند.
   
  از قادری پرسید آیا کمیسیون تلفیق تا پایان هفته آتی بررسی بودجه را جهت بررسی جزئیات آن در جلسه یکشنبه دو هفته آتی به پایان خواهد رساند یا نه گفت: قرار بود امروز بخش احکام درآمدی بودجه تمام شود اما به دلیل وقتی که به بخش نفت و هدفمندی نیاز داشت این کار تمام نشده است البته این امر منافاتی با اینکه ما لایحه بودجه را تا ۱۵ اردیبهشت در کمیسیون تصویب کنیم ندارد.
   
  قادری ابراز امیدواری کرد که مجلس از یکشنبه دو هفته آتی وارد بررسی جزئیات لایحه بودجه ۹۲ شود و گفت: با توجه به اینکه ما کلیات لایحه را یکبار در مجلس تصویب کرده‌ایم نیازی به تصویب مجدد آن نیست و از همان روز اول که لایحه در صحن مطرح شود ما بررسی جزئیات خواهیم شد.
   
  وی در ادامه گفت: برخی مسئولان دولتی به اعضای کمیسیون تلفیق تماس می‌گیرند و تلاش می‌کنند تا کمیسیون در تعیین قیمت درآمدهای دولت از یارانه‌ها تجدیدنظر کنند؛ گرچه دولت می‌تواند پیشنهاد بدهد و ما پیشنهادها را بررسی خواهیم کرد اما مخالفان افزایش درآمدهای هدفمندی در مخالفت خود جدی هستند.

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.