• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اجتماعی , حوادث » مقصد بعدی زلزله‌های اخیر ایران کجاست؟
  کد خبر : 1803945

  گزارش تحلیلی از وقوع زلزله‌ها در ایران؛

  مقصد بعدی زلزله‌های اخیر ایران کجاست؟

  وقوع و ثبت بیش از 12 هزار زمین لرزه در یکسال و ادامه دار بودن لرزش‌ها زنگ خطر را برای بافت های روستایی، فرسوده و همچنین کلان شهرهایی مانند تهران روشن کرده است.

  مقصد بعدی زلزله‌های اخیر ایران کجاست؟Reviewed by Aryan♥ on Apr 20Rating:

  زلزله

  به گزارش ایران ویج به نقل از پارس، تعاریف بسیاری از زلزله در کتاب های مختلف جغرافیا و همچنین توسط اساتید بزرگ زمین شناسی ارائه شده است.

  اما شاید ساده ترین تعریف در فرهنگ آکسفورد آمده است که زلزله «حرکات ناگهانی وشدید سطح زمین» است.

  اما به صورت کلی می توان گفت، «زلزله عبارت از حرکات و ارتعاشات ناگهانی سطح زمین ناشی از شکسته شدن سنگهای پوسته زمین و رها شدن انرژی ذخیره شده در آنها است که در صورت شدت زیاد در مراکز انسانی موجب خسارتها و زیانهای فراوان می شود.»

  فلات ایران یکی از مناطق زلزله خیز است و هر چند وقت یکبار زلزله باعث خرابی های بسیار می شود.

  کشته شدن 540 هزار نفر از مردم تبریز در زلزله سالهای 1041 تا 1780 میلادی

  بروز زلزله در ایران بر اساس اطلاعات به دست آمده از سال 643 میلادی به وقوع پیوسته است که در همان سالها پسلرزه ها تا 70 روز ادامه دار بوده است.

  در سال 872 میلادی در زلزله سیمره نزدیک به 20 هزار نفر کشته بر جای گذاشته است.

  به وجود آمدن جزایر و کوه‌ها در اثر زلزله

  نکته جالب توجه اینکه در اثر زلزله سال 957 میلادی که در استان فارس رخ داده است، جزایر و کوه هایی از دریای فارس از زیر آب بیرون آمده اند.

  زلزله از سال 1041 میلادی تا سال 1780 میلادی جان 540 هزار نفر از ایرانیان را فقط در تبریز گرفته است که نشان می دهد شمال غرب کشورمان با سابقه وقوع زلزله در آذربایجان شرقی یکی از مناطق زلزله خیز است.

  وقوع بیش از 12 هزار زلزله در ایران

  بر اساس اطلاعات، به طور میانگین ماهانه 1000 زلزله در کشورمان ثبت می شود که این آمار در سال به بیش از 12 هزار زمین لرزه می رسد.

  شبكه‌هاي لرزه‌نگاري مرکز لرزه‌نگاری کشوری دراسفند ماه 1391 تعداد بيش از 820 زمین‌لرزه با بزرگي بيش از یک ریشتر (در مقياس امواج دروني) را كه در ايران و نواحي مرزي روي داده است، ثبت و تعيين محل كرده‌اند.

  در اين ماه تعداد 9 زمین‌لرزه با بزرگی بیش از 4 ریشتر در كشور توسط مرکز لرزه‌نگاری کشوری به ثبت رسیده است كه بزرگترين آنها با بزرگي4.4حوالي عنبرآباد در استان كرمان و حسينيه در استان خوزستان رخ داده است.

  اما این بررسی در مرداد ماه سال 91 که زلزله آذربایجان شرقی به وقوع پیوست به مراتب بیشتر و بزرگتر از دیگر زمین لرزه ها بود نشان می دهد که درمرداد ماه 1391 تعداد بيش از 2010 زمین‌لرزه با بزرگي بيش از یک ریشتر(در مقياس امواج دروني) در ايران و نواحي مرزي روي داده و ثبت و تعيين محل كرده‌اند.

  در اين ماه تعداد 41 زمین‌لرزه با بزرگی بیش از 4 ریشتر در كشور توسط مرکز لرزه‌نگاری کشوری به ثبت رسیده است كه بزرگترين آنها با بزرگي6.2حوالي ورزقان در استان آذربايجان‌شرقي رخ داده است.

  بوشهر، آذربایجان شرقی و سیستان و بلوچستان همچنان می لرزند

  اما در روزهای گذشته زمین لرزه های مختلف در استان های جنوبی کشور جان بسیاری از همطنانمان را گرفته و خانه های بسیاری نیز تخریب و مجروحان قابل توجه ای بر جای گذاشته است.

  شاید بزرگترین زمین لرزه حدود 50 سال گذشته که در سیستان و بلوچستان رخ داد، یک هشدار و زنگ خطر برای مسئولان در جهت ایمن سازی و مقاوم سازی خانه ها و سازه هایی که از گل و خاک و سنگ ساخته شده اند، است.

  اما سوال همگان این است که چرا زلزله به این بزرگی خسارات قابل توجه ای مانند زلزله بوشهر و آذربایجان شرقی بر جان نگذاشته است؟

  تمام زلزله روزهای گذشته سیستان و بلوچستان حداقل در 80 کیلومتری عمق زمین بوده و اثرگذاری آن بر روی سطح به مراتب کمتر شده است.

  تعداد زیادی زمین لرزه در سیستان و بلوچستان در روزهای گذشته ثبت شده است که همگی آنها در عمق حداقل 80 کیلیومتری سطح زمین رخ داده و بزرگی آنها هم حدود 4 ریشتر بوده است.

  ثبت حدود 60 زمین لرزه در 48 ساعت گذشته/ فیروزکوه در تهران هم لرزید

  در 48 ساعت گذشته حداقل 60 زمین لرزه در کشورمان به ثبت رسیده است. یکی از هشداردهنده ترین زمین لرزه ها شاید زلزله فیروزکوه در استان تهران باشد.

  تهران با وجود بافت قدیمی به نظر نمی رسد بتواند در برابر زلزله های معمولی توان ایستادگی نشان دهد که این موضوع خود نوعی هشدار برای مسئولان است.

  اما با یک نگاه آماری می توان گفت در 48 ساعت گذشته شهرهای کاکی و خورموج استان بوشهر 14 بار لرزیده اند که بزرگترین زمین لرزه ثبت شده در این استان 3.4 دیشتر گزارش شده است.

  هچنین در 48 ساعت گذشته تسوج در آذربایجان شرقی 32 بار لرزیده است که بزرگترین زمین لرزه ثبت شده در این استان 5.2 ریشتر گزارش شده است.

  ذکر این نکته که استانهای فارس، کرمان، آذربایجان غربی، تهران، آذربایجان شرقی، بوشهر، سیستان و بلوچستان، خراسان رضوی، یزد، خوزستان و سمنان هم در 48 ساعت گذشته ثبت وقوع زلزله را داشته اند.

  به نظر می رسد وقوع زلزله در ایران همچنان ادامه دار خواهد بود و برنامه ریزی های باید به گونه ای باشد که خانه ها و سازه های مختلف در حال ساخت مقاوم در برابر زلزله و سازهای ساخته شده نیز مقاوم سازی شوند تا شاهد اتفاقات ناگواری ناشی از زمین لرزه نباشیم.

  منبع: پارس
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.