• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » آخرین اخبار مذاکرات آلماتی ( 5+1 )
  کد خبر : 1790989

  آخرین اخبار مذاکرات آلماتی ( 5+1 )

  آخرین اخبار مذاکرات آلماتی ( 5+1 ) Reviewed by Aryan on Apr 7Rating: روز دوم مذاکرات هسته ای آلماتی میان ایران و گروه 1+5، از دقایقی پیش آغاز شده و نمایندگان دو طرف بار دیگر در هتل ریکسوس به دور میز مذاکره گرد آمده اند. این در حالی است که پیش از آغاز رسمی مذاکرات،…

  آخرین اخبار مذاکرات آلماتی ( 5+1 ) Reviewed by Aryan on Apr 7Rating:
  مذاکرات 5+1
  روز دوم مذاکرات هسته ای آلماتی میان ایران و گروه 1+5، از دقایقی پیش آغاز شده و نمایندگان دو طرف بار دیگر در هتل ریکسوس به دور میز مذاکره گرد آمده اند. این در حالی است که پیش از آغاز رسمی مذاکرات، سعید جلیلی و کاترین اشتون نیز به صورت دوجانبه با یکدیگر به گفت و گو پرداختند.

  به گزارش «تابناک»، اعضای هیئت مذاکره کننده ایران و گروه 1+5 در شرایطی روز دوم مذاکرات خود در آلماتی را آغاز کرده اند که درباره جزئیات مذاکرات روز گذشته خبر دقیقی منتشر نشده؛ با این حال، اخبار حاکی از آن است که هیئت ایرانی، پیشنهاد بازنگری شده را به گروه 1+5 ارائه داده است. 

  به هر حال، اخبار مطبوعات و رسانه های غربی حاکی از آن بود که با وجود اعتقاد کشورهای غربی به عدم حرکت مذاکرات در مسیر دلخواه آنان، همچنان امید به نزدیک تر شدن دیدگاه ها و حصول توافقاتی مقدماتی در مذاکرات امروز وجود دارد. به نظر می رسد دیدار صبح امروز سعید جلیلی با کاترین اشتون نیز در همین راستا صورت گرفته است. 

  پس از دیدار جلیلی و اشتون، علی باقری نیز با «ژاک او دیبر» نماینده فرانسه در این مذاکرات دیدار کرد.

  به هر حال، مذاکرات هسته ای «آلماتی 2» از ساعت 10:30 دقیقه به وقت تهران و با تأخیری یک ساعت و نیمه آغاز شده است. 

  تکذیب تعلیق غنی سازی اورانیوم 20 درصد

  یک منبع دیپلماتیک حاضر در آلماتی خبر برخی از رسانه‌ها درباره موافقت ایران با تعلیق غنی سازی 20 درصد به مدت 6 ماه در قبال لغو برخی از تحریم‌ها را تکذیب کرد.

  پیش از این شبکه تلویزیونی المیادین از موافقت ایران با تعلیق موقت غنی سازی در قبال لغو برخی از تحریم‌ها خبر داده بود.

  ادعای رویترز درباره مذاکرات آلماتی

  خبرگزاری رویترز پیش از شروع دور سوم مذاکرات ایران و 1+5 در گزارشی درباره‌ مذاکرات آلماتی 2 ادعا کرد: ایران در حالی به دومین روز مذاکرات با قدرتهای جهانی در روز شنبه وارد می‌شود که به حل مشاجره هسته‌یی نزدیک‌تر نشده است. به ادعای این خبرگزاری بعید است آخرین روز مذاکرات به چیزی بیشتر از تمایل برای ادامه گفت‌وگوها دست یابد. 

  پایان دور سوم مذاکرات آلماتی/ دور سوم بعدازظهر

  نوبت سوم مذاکرات هیئت‌های ایران و گروه ۱+۵ پس از ۲ ساعت و نیم، لحظاتی پیش پایان یافت و با توجه به لزوم ادامه بحث بین دو طرف توافق شد بعد از ظهر گفت‌وگوها ادامه پیدا کند.

  پاسخ تفصیلی جلیلی به نمایندگان 1+5

  در جریان مذاکرات امروز صبح، رئیس تیم مذاکره کننده جمهوری اسلامی به نمایندگان 1+5 پاسخ‌های تفصیلی داده است. 

  در مذاکرات امروز صبح تاکنون سعید جلیلی به پرسش های متعدد نمایندگان 5+1 درباره پیشنهاد جدید ایران پاسخ تفصیلی داده است. این در حالی است که به نظر می‌رسد “انداختن توپ نتیجه مذاکرات به زمین ایران” همچنان خط خبری اصلی رسانه ها و دیپلمات های غربی است.

  قرار است مذاکرات امروز ساعت 3 به وقت تهران در هتل ریکسیوس برگزار شود. در صورت پایان مذاکرات، احتمالا سعید جلیلی با شرکت در کنفرانس خبری به سوالات خبرنگاران پاسخ خواهد داد.

  آغاز دور چهارم مذاکرات

  دور چهارم مذاکرات ایران و گروه 1+5 ساعت 15 به وقت تهران آغاز شد.

  در همین حال، یک منبع آگاه مرتبط با تیم مذاکره کننده ایرانی اعلام کرد ایران پیشنهادهای خود را برای برداشتن گام‌های مشترک با جزئیات کامل ارائه کرد ولی هنوز چیزی درباره زمان و مکان دور بعدی مذاکرات مشخص نیست.

   قرار شد اعضای 1+5 با مراکز خود مشورت کنند تا پاسخ لازم را به طرف ایرانی بدهند.

  نوبت چهارم مذاکرات هم پایان یافت/ ماراتن آلماتی ادامه دارد 

  چهارمین دور مذاکرات جمهوری اسلامی و نمایندگان 1+5 به پایان رسید.  مذاکرات به دور پنجم کشیده شده و ماراتن مذاکرات آلماتی ادامه خواهد داشت. ظاهرا اشتون برای مشورت بیشتر از تیم مذاکره کننده ایرانی درخواست وقت کرده است.

  آلماتی2 پایان یافت/ مکان و زمان مذاکرات آینده تلفنی تعیین می‌شود 

  مذاکرات آلماتی2 لحظاتی قبل به پایان رسید. مذاکرات آلماتی 2 پس از 4 نوبت رایزنی فشرده به پایان رسید. دو طرف توافق کردند که به صورت تلفنی طی روزهای آتی در خصوص زمان و مکان دور بعدی مذاکرات به اتفاق نظر برسند. 

  احتمالا سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان لحظاتی دیگر با حضور در جمع خبرنگاران به سوالات آنها پاسخ خواهد داد. گفته می‌شود که کاترین اشتون، مسول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم برای برگزاری کنفرانس مطبوعاتی در جمع خبرنگاران حاضر خواهد شد.

  این نشست خبری به طور مشترک انجام نمی شود و در وهله نخست اشتون و سپس جلیلی با حضور در جمع خبرنگاران ارزیابی خود را از مذاکرات دو روزه آلماتی 2 ابراز خواهند کرد و به سوالات خبرنگاران پاسخ می دهند.

  کنفرانس خبری کاترین اشتون

  مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با اشاره به اختلافات ماهوی بین ایران و 1+5 گفت پس از مشورت با پایتخت های شش کشور با سعید جلیلی تماس می گیرد.

  کاترین اشتون، سرپرست تیم مذاکره کننده 1+5 پس از پایان نشست دو روزه آلماتی 2 با حضور در کنفرانس خبری در محل هتل اینترکنتیننتال گفت:ما در 5 و 6 آوریل اجلاسی با ایران داشتیم و با آقای جلیلی و هیئت همراه او درباره نگرانی جامعه بین المللی گفت وگو کردیم.

  وی افزود: مذاکرات ما درباره طرح اعتمادسازی که اخیرا به ایران اعلام کردیم طولانی و فشرده بود. در این گفت وگوها مشخص شد ایران و 1+5 فاصله ماهوی با هم دارند. از این رو قرار است ما برای مشورت به پایتخت هایمان برویم و من سپس با آقای جلیلی تماس می گیرم.

  اهم نکات مطرح شده از سوی اشتون به شرح زیر بود:

  * ما در دو روز گذشته مذاکرات سخت و فشرده‌ای داشتیم. مواضع دو طرف همچنان دور از یکدیگر است. من به زودی با دکتر جلیلی به طور تلفنی درباره ادامه روند مذاکرات گفتگو خواهم کرد.

  * هدف ما از این گفتگوها این است که ایران به پیشنهادات 1+5 پاسخ دهد. ما همچنان باید به تلاش سخت خود در این باره ادامه دهیم. ما درباره برنامه هسته‌ای ایران با شورای امنیت در تماس دائم هستیم.

  * در طول دو روز مذاکرات تلاش کردیم از ایران بخواهیم در مسیر شورای امنیت حرکت کند. برای اولین بار شاهد تلاش جدی دو طرف برای به نتیجه رسیدن مذاکرات بودیم و طرفین تلاش کردند مذاکرات به نتیجه مطلوب برسد.

   
   
  جلیلی: اعتمادسازی جاده‌ای دو طرفه است/ برخی اعضای ۱+۵ منافع خود را قربانی رژیم صهیونیستی نکنند
   
  دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان اظهار داشت: دو محور اساسی پیشنهادات این بود که آنها باید حق غنی سازی را به رسمیت بشناسند و به رفتارهای خصمانه خود با ملت ایران پایان دهند.
   
  «سعید جلیلی» سرپرست هیئت مذاکره کننده ایرانی با حضور در کنفرانس خبری در محل هتل «اینترکنیننتال» شهر «آلماتی» قزاقستان ابتدا بیانیه ایران در مورد مذاکرات را قرائت کرد و سپس به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.
   
  در بیانیه‌ای که آقای جلیلی قرائت کرد، آمده بود: از دولت و ملت برادر، قزاقستان برای میزبانی شایسته از دور دوم گفت‌وگوهای جمهوری اسلامی ایران با 6 کشور در آلماتی تشکر می‌کنم.
   
  وی افزود: جمهوری اسلامی ایران 10 ماه پیش در مسکو طرح جامعی برای پیشبرد روند گفت‌وگوها ارائه کرد. در این دور از گفت‌وگوها، جمهوری اسلامی ایران برنامه عملیاتی خود را در چارچوب طرح جامع مسکو ارائه کرد. در این برنامه عملیاتی پیشنهاد تجدیدنظر شده 1+5 در آلماتی و ملاحظات نشست کارشناسی را که در بین دو دور گفت‌وگوی آلماتی 1 و 2 برگزار شد، در نظر گرفته شده است.
   
  جلیلی ادامه داد: بخشی از ابتکارات ما به طور مشخص در پاسخ به نظرات مطرح شده 1+5 در نشست آلماتی 1 ارائه شد که از ظرفیت تغییر برای حرکت به جلو برخوردار است. در 2 روز گذشته،بحث‌های محتوایی، تفصیلی و مشروح درباره ابعاد برنامه عملیاتی ارائه شده ایران صورت گرفت و نمایندگان 6 کشور ابهام‌ها و سوال‌های متعددی درباره برنامه عملیاتی ارائه شده توسط ایران مطرح کردند که به تفصیل پاسخ داده شد.
   
  رئیس هیئت مذاکره کننده ایرانی اظهار داشت: البته بین نگاه های دو طرف فاصله هایی وجود دارد. جمهوری اسلامی ایران چنانچه بارها اعلام کرده است با تاکید بر حقوق مشروع ملت ایران از جمله حق غنی سازی از گفت‌وگو برای همکاری استقبال می کند. دو محور اساسی که در این گفت‌وگوها برای جلب اعتماد ملت ایران بیان شد عبارتند از شناسایی حق غنی سازی و خاتمه دادن به رفتارهایی که نشانه دشمنی با ملت ایران است. بر مبنای این دو محور پیشنهادهایی برای حرکت در مسیر سازنده ارائه کردیم.
   
  سعید جلیلی بیان کرد: نمایندگان 1+5 با طرح نظرات دولت‌های خود خواهان ارزیابی های بیشتر از شرایط جدید ناشی از ابتکارات ایران شدند و به این خاطر خواستند نتایج گفت‌وگوها را به پایتخت‌های خود منتقل کنند و خانم اشتون پس از گفت وگو با وزرای خارجه 6 کشور درباره اینکه چگونه فرایند گفت وگوها به پیش برده شود و با اینجانب تلفنی گفت و گو کند.
   
  وی گفت: ما فکر می کنیم که مذاکرات خوبی در این دور انجام شد و با ارائه پیشنهادات جدید ما، اکنون 1+5 باید اراده و صداقت خود را برای برداشتن گام های اعتمادساز متناسب در آینده نشان دهد.
   
  دبیر شورای امنیت ملی پس از قرائت این بیانیه، به سوالات خبرنگاران حاضر پاسخ داد.
   
  وی در پاسخ به سوال خبرنگار روزنامه «وال‌استریت‌ژورنال» مبنی بر اینکه آیا در طول مذاکرات بحث تعلیق غنی سازی 20درصد مطرح شد، یا خیر، گفت: همانطور که بارها تاکید کردیم غنی سازی را چه 5 درصد چه 20 درصد حق مسلم ایران می دانیم.
   
  جلیلی افزود: در دوره‌های قبل و نیز در طرح جامع مسکو هم بیان کردیم چون غنی‌سازی اورانیوم حق ماست. این حق را بر اساس نیاز ملت ایران اعمال می‌کنیم.
   
  وی در پاسخ به سوال خبرنگار فارس مبنی بر اینکه آیا 1+5 تاکنون اقدامی در راستای کنار گذاشتن رفتارهای خصمانه و دشمنی با ملت ایران انجام داده، گفت: این چیزی است که ما همیشه مطرح کرده ایم که اعتمادسازی یک جاده دو طرفه است و آنها باید اعتماد ملت ایران را جلب کنند.
   
  جلیلی افزود: یکی از بحث‌هایی که مطرح شد این بود که رفتار خصمانه آنها منافی با اعتمادسازی است و آنها هر چه بگویند در مسیر اعتمادسازی حرکت می کنند، باید از رفتارهای خصومت آمیز دوری کنند.
   
  «سعید جلیلی» در پاسخ به این سوال خبرنگار ژاپنی که انتخابات آتی ایران چه تاثیری بر مذاکرات دارد، گفت: من دو روز قبل در دانشگاه ملی قزاقستان، در دانشگاه فارابی سخنرانی داشتم که در آنجا هم این سوال مطرح شد. همانطور که در آنجا مطرح کردم، موضوع دفاع از حقوق هسته‌ای یک اجماع ملی است و تمام گروه‌ها بر آن تاکید دارند. یک انتخابات پرشور موجب می‌شود تا ملت با شور بیشتری از این حقوق دفاع کند.
   
  وی همچنین در مورد این سوال که آیا ایران حداقل بخشی از پیشنهاد 1+5 را پذیرفته است، گفت: 1+5 در آلماتی 1 پیشنهاداتی را مطرح کرد، که هر یک محورهای مختلفی داشته که آن‌ها هم موارد مختلفی داشت، ارائه کرد. ما آن‌ها را مطالعه کردیم. در استانبول این موضوع را به بحث‌های دقیق کارشناسی گذاشتیم. آنچه در آلماتی 2 ارائه کردیم، این بود که برخی از این مولفه‌ها می‌تواند به عنوان توافق برای گام اول ارائه شود. بر همین مبنا بحث پیشنهادی را ارائه کردیم. اما آن‌ها خواستند با پایتخت‌های خود این طرح را مطرح کنند.
   
  سعید جلیلی در پاسخ به سوال خبرنگار شبکه المنار که گفت برخی کشورها نماینده اسرائیل در مذاکرات هستند، و پیام ایران به این کشورها چیست، گفت: در دورهای مختلف مذاکرات روی بحثی که تاکید داشتیم این بود که بعضی از اعضای 1+5 منافع ملت‌های خود را برای دیگران قربانی می‌کنند. ما به آن‌ها توصیه کردیم که منافع خود را قربانی رژیم‌صهیونیستی نکنید.
   
  یکی از خبرنگاران هم بحث تعلیق غنی سازی 20درصد را مطرح کرد، که آقای جلیلی در پاسخ به وی گفت: غنی سازی جزو حقوق ما است، چه 20 درصد و چه 5درصد. و ملت ایران آن را بر اساس نیازهای خود اعمال می‌کند. اما این می‌تواند به عنوان موضوعی برای اقدامات اعتمادساز مورد بررسی قرار گیرد.
   
  دبیر شورای امنیت ملی کشورمان در پاسخ به این سوال که چه مانعی بر سر توافق وجود دارد، گفت: اختلافات می‌تواند وجود داشته باشد، اما مذاکرات هم می‌تواند بر اساس مبنای مشترک به توافقاتی برسد. این مبنا می‌تواند ان‌پی‌تی باشد. آن‌ها باید الزام خود به حقوقی که در ان پی تی آمده از جمله حق غنی‌سازی و استفاد‌ه از فناوری صلح آمیز هسته‌ای بشناسند. همین می‌تواند مبنایی برای توافقات باشد.
   
  یکی از خبرنگاران از جلیلی این سوال را مطرح کرد که آیا آمریکایی‌ها واقعا اقدامی داشته‌اند، که نشان از اراده آن‌ها برای حصول توافق در مذاکرات باشد؟ و جلیلی در پاسخ به این سوال گفت: در این دور از گفت‌وگوها و دورهای قبل، یکی از بحث‌های اصلی همین بود که اگر کسانی می‌خواهند اعتماد ملت ایران را جلب کنند باید از رفتارهای خصمانه با ملت ایران دست بردارند.
   
  سعید جلیلی در این صحبت‌ها به پیام نوروزی «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا و شعر حافظ که در این پیام خوانده شد نیز اشاره کرد و گفت: این شعر در حقیقت پیام ملت ایران برای آقای اوباما بود. وی افزود: آمریکا باید از رفتارهای خصمانه‌ای که از 34 سال قبل داشته، دست بردارد.
   
  سرپرست تیم مذاکره‌کننده ایرانی در آلماتی در مورد پیشنهادات ایران به طرف مقابل هم گفت: همانطور که گفتم غنی‌سازی چه 5 درصد و چه 20درصد حقوق ملت ایران است. اما اعتمادسازی یک مفهوم انتزاعی نیست و می‌تواند مواردی داشته باشد برای جلب اعتماد یکدیگر. اما اعتمادسازی جاده‌ای دو طرفه است و باید اقداماتی متقابل و متعادل باشد. اما این اعتمادسازی نباید ناظر به محروم سازی و برداشتن حقوق یک ملت باشد، بلکه باید بر اساس همکاری متقابل باشد.
   
  یکی از خبرنگاران از جلیلی پرسید در صورتی که 1+5 چارچوب منطقی ارائه شده از سوی ایران را رد کند، آیا ادامه مذاکرات به معنی تلف کردن وقت نیست؟ گفت: ما در مسکو طرحی جامع ارائه کردیم. همکاری نیاز به چارچوب و یک طرح جامع دارد و بر اساس این چارچوب باید همکاری‌ها تبیین شود. در آلماتی منتظر پاسخ آن‌ها به طرح جامع مسکو بودیم.
   
  آن‌ها پیشنهاد دادند که بیاییم یک گام را برای ورود به حوزه همکاری تعریف کنیم، ما هم اعلام کردیم با برداشتن این گام مخالفت نداریم، اما باید چارچوبی برای آن مشخص شود. پاسخ ما مبتنی بر یک طرح عملی برای برداشتن یک گام بود.
   
  مذاکرات میان ایران و 1+5 در حالی امروز پایان یافت که دو طرف هنوز زمان مشخصی برای برگزاری دور بعدی مذاکرات اعلام نکرده‌اند.
  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.