• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » علمی و فضایی » چرا دارکوبها با وجود کوبیده شدن سرشان دچار ضربه مغزی نمیشوند؟
  کد خبر : 1771300

  چرا دارکوبها با وجود کوبیده شدن سرشان دچار ضربه مغزی نمیشوند؟

  چرا دارکوبها با وجود کوبیده شدن سرشان دچار ضربه مغزی نمیشوند؟Reviewed by Aryan on Mar 18Rating:     اگر من یا شما سرمان را به سختی به یک تکه چوب بزنیم به اندازه کافی درد میگیرد ولی در یک روز عادی یک دارکوب سرش را 12 هزار بار با سرعت 6 یا 7 متر در…

  چرا دارکوبها با وجود کوبیده شدن سرشان دچار ضربه مغزی نمیشوند؟Reviewed by Aryan on Mar 18Rating:

   darkob

   
  اگر من یا شما سرمان را به سختی به یک تکه چوب بزنیم به اندازه کافی درد میگیرد ولی در یک روز عادی یک دارکوب سرش را 12 هزار بار با سرعت 6 یا 7 متر در ثانیه به تنه درخت میکوبد بدون اینکه حتی ذره ای ازار ببیند.

  برای انها زندگی یک دارکوب حول کوبیدن صورتشان با سرعت بالا به درختان میچرخد. انها به این شکل تغذیه میکنند وقتی میوه یا فندق در دسترس نیست انها حشرات را از داخل درختان میکاوند. این همچنین روشی است که انها خانه اشان را میسازند داخل تنه درخت سوراخی 8 اینچی تعبیه کرده و در ان اشیانه ای میسازند.

  این حفره ایست که باید برای بقای نسل تعبیه کنند و بعد از میلیونها سال انجام اینکار یک کلاه ایمنی در انها نمو کرده که انها را در مقابل اسیبهای مغزی ،ترک جمجمه و جدایی شبکیه ای محافظت میکند

  به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از لایو ساینس ، یک محقق دریافته است که ماهیچه‌های ضخیم، استخوان‌های اسفنجی شکل و پلک چشم سوم باعث می‌شود که مغز و چشم این پرندگان صحیح و سالم بماند.

  “ایوان اسکواب” یک چشم پزشک در دانشگاه “دیویس” کالیفرنیا گفت، اگر ضربه شدیدی به سر انسان وارد شود رگ‌های خونی پشت چشم پاره می‌شوند و اعصاب پشت چشم نیز صدمه می‌بینند.

  اسکواب گفت مشاهده افرادی که در جریان سوانح رانندگی دچار جراحات شدید می‌شوند برای من این سوال را پیش آورد که دارکوب‌ها که سرشان را با شدت به درخت می‌کوبند، چرا آسیب نمی‌بینند؟

  اسکواب پاییز گذشته به دلیل تحقیقش در زمینه علت مصون ماندن دارکوب ها از سردرد که در مجله انگلیسی “چشم پزشکی” چاپ شد، برنده جایزه “نوبل ال جی” شد. این جایزه به کسی داده می‌شود که هیات داوران، تحقیق علمی او را به عنوان برترین تحقیق “جالب اما بی‌ثمر و بی‌فایده” انتخاب کنند.

  تحقیق این جشم پزشک نشان می‌دهد علاوه بر ضربه‌های مستقیم پیکانی شکل که از صدمه دیدن سر این پرندگان جلوگیری می‌کند، بدن آنها به گونه‌ای طراحی شده است که تاثیر این ضربه‌ها را جذب می‌کند.
  یک هزارم ثانیه قبل از ضربه، نوک پرنده حرکت می‌کند، ماهیچه‌های متراکم موجود در گردن منقبض می‌شود و پرنده، پلک داخلی ضخیم خود را می‌بندد.

  بخشی از این نیرو به ناحیه پایین ماهیچه‌های گردن منتقل می‌شود و به این ترتیب از وارد آمدن ضربه کامل به جمجمه جلوگیری می‌کند.
  وجود یک استخوان قابل انعطاف در جمجمه نیز مانند یک کوسن عمل می‌کند.

  اسکواب گفت: پلک چشم این حیوان مانند کمربند ایمنی صندلی عمل می‌کند و حقیقتا از بیرون زدن چشم از سر جلوگیری می‌کند و در غیر این صورت شبکیه چشم پاره می‌شد.

  قسمت خارجی چشم پرنده نیز محکم و مملو از خون است تا بدین ترتیب از فشرده شدن شبکیه جلوگیری شود.

  مغز پرنده در جریان ضربه، سر سفت و محکم می‌ماند. بروز جراحت‌ها در ناحیه سر انسان موجب می‌شود که مغز انسان در مایعی که آن را احاطه کرده است، حرکت کند. اما دارکوب‌ها این مایع را ندارند.

  هر چند دانشمندان نمی‌توانند مطمئن باشند که دارکوب‌ها سردرد نمی‌ گیرند اما به گفته اسکواب حداقل می‌توان مطمئن بود که آنها در برابر سردرد بسیار مقاوم هستند.

   
   
   
   
  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.