• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » مناطق دیدنی ایران » مرتفع ترين کوه‌های ایران کدامند؟
  کد خبر : 1764130

  مرتفع ترين کوه‌های ایران کدامند؟

  مرتفع ترين کوه‌های ایران کدامند؟Reviewed by Farnaz on Mar 8Rating: كوه در فرهنگ ایرانی نماد استقامت و پایداری است. راهپیمایی و كوهنوردی در دامنه كوه و صعود از آن یكی از فعالیت‌های ورزشی دوست‌داشتنی محسوب می‌شود. كشور ایران با داشتن بیش از 390 كوه، با ارتفاعی بیش از 2000 متر و 92 كوه با ارتفاع…

  مرتفع ترين کوه‌های ایران کدامند؟Reviewed by Farnaz on Mar 8Rating:

  كوه در فرهنگ ایرانی نماد استقامت و پایداری است. راهپیمایی و كوهنوردی در دامنه كوه و صعود از آن یكی از فعالیت‌های ورزشی دوست‌داشتنی محسوب می‌شود. كشور ایران با داشتن بیش از 390 كوه، با ارتفاعی بیش از 2000 متر و 92 كوه با ارتفاع بیش از 4000 متر از سطح دریا، جزو كشورهای مرتفع جهان است.

   
  دماوند

  Damavand

  كوه دماوند از رشته‌كوه‌های البرز، بلندترین قله ایران و یكی از زیباترین كوه‌های جهان است. این كوه از دوران باستان مورد توجه بوده است و در بسیاری از اسناد تاریخی، كتیبه‌ها و آثار شعرا و نویسندگان از آن نام برده شده است. بلندای این آتشفشان خفته 5610 متر است. حدود ده مسیر صعود به دماوند وجود دارد.

  برای رسیدن به قله دماوند، مسیرهای مختلفی وجود دارند كه شناخته‌شده‌ترین آن‌ها این جبهه‌ها هستند. جبهه شمالی؛ مسیر صعود این جبهه از میان دو یخچال سیوله (سمت راست) و دوبی سل (سمت چپ) صورت می‌گیرد.
  بلندترین کوه‌های ایران

   جبهه شمال شرقی كه پناهگاه تخت فریدون در این مسیر قرار دارد. جبهه غربی كه پناهگاه سیمرغ در این مسیر قرار دارد. جبهه جنوبی كه از سمت جنوب شرقی كوه پلور، رینه، گوسفندسرا و بارگاه سوم در این مسیر قرار می‌گیرند. آسان‌ترین این مسیرها جبهه جنوبی و سخت‌ترین آنها جبهه شمالی است. سه جبهه شمالی، جنوبی و شمال شرقی در نزدیكی روستاها قرار گرفته‌اند و همچنین همگی دارای جان‌پناه در میان راه هستند.

  قله دماوند به عنوان اثر طبیعی ملی در سال 1381 به مجموعه مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط‌زیست پیوسته ‌است.

   
  سبلان

  sabalan

  سبلان با ارتفاع 4850‌متر در شمال غرب ایران، در استان اردبیل واقع شده است. وجود دهانه‌های آتشفشانی متعدد و چشمه‌های آبگرم فراوان از ویژگی‌های سبلان است. برای صعود به سبلان از اردبیل به وسیله اتومبیل گردشگران و كوهنوردان به آخرین نقطه اتومبیل رو به نام «قطورسو» می‌روند.

   فاصله این آبادی تا اردبیل نزدیك به صد كیلومتر است و راهی كوهستانی و صعب‌العبور دارد كه خود از جاذبه‌های گردشگری فراوانی برخوردار است. صعود از قطورسو تا قله سبلان حدود هشت ساعت طول می‌كشد. اگرچه این مسیر دارای شیب نسبتا تندی است، اما به‌علت وجود دامنه‌های سبز و خرم و مملو از گیاهان معطر و گل‌های وحشی، كوهنوردی در طول آن بسیار لذتبخش است.

   
  تخت سلیمان ـ علم‌كوه

  Alam kooh

  رشته كوه‌های تخت سلیمان و علم كوه كه گروه تخت سلیمان نامیده می‌شوند، عبارتند از: چند رشته‌كوه عظیم و مرتفع سنگی منشعب شده از خط‌الراس اصلی البرز كه بین 45 و 50 درجه تا 10/ 51 درجه طول شرقی و بین 15/ 36 درجه عرض شمالی و در جنوب شهرستان كلاردشت واقع شده است.

  تخت سلیمان دارای بلندی 4650 متر است. علم‌كوه نیز با ارتفاع 4850 متر در‌كنار سبلان و پس از دماوند دومین قله مرتع كشور محسوب می‌‌شود. شیب مداوم دیواره علم‌كوه و ارتفاع قابل ملاحظه‌اش (حدود 800 متر) آن را در زمره صخره‌های برتر سراسر جهان قرار داده است. به‌دلیل وجود یخچال‌ها، برف‌چال‌ها و دیواره‌های صعب‌العبور، این مجموعه از مشهورترین ارتفاعات كشور محسوب می‌شود و مورد توجه كوهنوردان و صخره‌نوردان بسیاری است.

   
  در دره‌های دامنه كوه دنا، چشمه‌های كوچك و بزرگ متعددی تشكیل شده است. شرایط مناسب آب و هوایی و بارش سالانه 600 تا 1200 میلی‌متر، این منطقه را یكی از مستعدترین مناطق رویشی كرده است

  دنا

  dena

  كوه دنا كه در میان مردم محلی به «كل قدویس» (به معنای قله پاك و بلند) معروف است؛ در 30 درجه شمال شرقی سمیرم و ده درجه شمال شرقی دهكده آب ملخ، در جنوب منطقه بویراحمد قرار گرفته است. دنا با ارتفاع 4409 متر، بلندترین قله رشته كوه‌های زاگرس است. برای صعود به دنا باید خود را به دهكده آب ملخ برسانید كه آخرین آبادی سرراهی محسوب می‌شود. زمان صعود از این آبادی تا دنا حدود هفت ساعت است.

   در دره‌های دامنه كوه دنا، چشمه‌های كوچك و بزرگ متعددی تشكیل شده است. شرایط مناسب آب و هوایی و بارش سالانه 600 تا 1200 میلی‌متر، این منطقه را یكی از مستعدترین مناطق رویشی كرده است. وجود گونه‌های گیاهی و جانوری متنوع، سبب تبدیل دنا به ذخیره‌گاه زیست‌ شده ‌و منطقه حفاظت شده ‌دارای وسعتی حدود 94 هزار هكتار ‌است.

   
  غالیه كوه

  ghalie kooh

  غالیه كوه كه در 80 كیلومتری جنوب غربی شهرستان الیگودرز قرار دارد، یكی از مرتفع‌ترین كوه‌های جنوب غربی ایران به شمار می‌رود. ارتفاع این كوه از سطح دریا 4110 متر است و مرز طبیعی شهرستان الیگودرز و دزفول را تشكیل می‌دهد.

  برای صعود به این كوه می‌توان از طریق جاده ماشین رو به آبادی چشمه پر رفت كه در 48 كیلومتری جنوب غربی الیگودرز قرار دارد؛ این دهكده آخرین آبادی منطقه است و راهپیمایی از اینجا شروع می‌شود. دامنه‌های این كوه از گل‌ها و گیاهان معطر پوشیده شده كه فضا را خوشبو و چشم‌نواز كرده‌ است. انواع پرندگان شكاری، خرس، گراز و گرگ از گونه‌های جانوری این كوه محبوب كوهنوردان محسوب می‌شوند.

   
  اشترانكوه

  eshteran kooh

  این رشته كوه به طول تقریبی 50 كیلومتر در نزدیك شهرستان ازنا در لرستان قرار گرفته است. اشترانكوه یكی از زیباترین كوه‌های كشور به شمار می‌رود كه دارای یخچال‌های طبیعی و دائمی است و در تمام سال پوشیده از برف و یخ است. بلندترین قله اشترانكوه، قله‌ای معروف به چال‌كبود (سن‌بران) است كه حدود 4100 متر ارتفاع دارد.

   این رشته كوه دارای جاذبه‌های طبیعی فراوانی است و به سبب تنوع پوشش گیاهی و جانوری، این منطقه ‌سال‌1340 به عنوان منطقه حفاظت شده در نظر گرفته شد. از مهم‌ترین پوشش گیاهی این منطقه می‌توان به ریواس، گون، پسته كوهی، گل‌ها و گیاهان گوناگون اشاره كرد. خرس قهوه‌ای، روباه، مار قیطانی، سنجاب درختی، عقاب، شاهین و جغد از مهم‌ترین گونه‌های جانوری اشترانكوه است. به سبب یافتن تعدادی سنگواره، اشترانكوه از ارزش ژئوتوریستی نیز برخوردار است.

   
  شیركوه

  shirkooh

  شیركوه در جنوب شهرستان یزد و در نزدیكی قریه ده بالا واقع شده است. ارتفاع این كوه 4075 متر است. از یزد می‌توان براساس برنامه‌ای فشرده یكروزه به شیركوه صعود كرد، اما به‌علت قرارگیری دهكده ده بالا در دره‌ای باصفا و به همین نام، بسیاری از كوهپیمایان یك شب را در ده بالا اقامت می‌كنند.

   با رسیدن به نزدیك قله، چشمه‌ای وجود دارد كه با داشتن آبی بسیار سرد و گوارا، بر جاذبه طبیعی این منطقه افزوده است. مهم‌ترین گونه گیاهی در دامنه‌های شیركوه، آوی شن است.

   
  سهند

  sahand

  رشته كوه سهند در جنوب شرقی تبریز قرار دارد. این رشته كوه دارای سه قله بلند است كه مرتفع‌ترین آنها قله سهند با ارتفاع حدود 3700 متر است. سهند آتشفشانی خاموش است به همین دلیل دارای چشمه‌های آب معدنی متعدد از قبیل آب‌های اسیدی، آهن‌دار و آب‌های سرد و گرم است. آب‌های دامنه غربی نیز دارای نمك فراوان هستند.

   برای صعود به سهند، تا لیقوان را می‌توان با اتومبیل طی كرد. پس از حدود پنج ساعت پیاده‌روی در دامنه‌های سبز و خرم آن، كوهنوردان به محلی به نام «آب گرم» می‌رسند و معمولا یك شب را ‌آنجا سپری می‌كنند. از آب گرم تا قله حدود 11 ساعت كوهنوردی است. پس از صعود از كوه، دشتی وسیع و سبز نمایان می‌شود كه انتهای آن به قله سهند منتهی می‌شود.

   
  الوند

  Alvand

  كوهستان الوند یكی از جاذبه‌های طبیعی استان همدان است. قله زیبای الوند با ارتفاع حدود 3500 متر بلندترین بخش این كوهستان است كه در‌جنوب‌ همدان و شمال‌تویسركان واقع شده است و طی یك برنامه یك روزه می‌توان به آن صعود كرد. قله الوند در بیشتر روزهای سال پوشیده از برف است، اما مسیر صعود به آن در بخش‌هایی از سال كاملا سرسبز و زیباست.

  چشمه‌های متعددی كه دارای آبی خنك و گوارا هستند، در مسیر صعود به قله قرار دارند و بر زیبایی كوهپیمایی در راه رسیدن به الوند افزوده‌اند. دره‌های عمیق و سرسبز به همراه چمنزارهای وسیع از دیگر ویژگی‌های این كوهستان است كه سالانه كوهپیمایان زیادی را به خود جذب می‌كند.

   
  بینالود

  Binalood

  كوه بینالود با ارتفاع 3150 متر در شمال شرق ایران واقع شده است. این كوه كه ادامه رشته كوه البرز است، در شمال نیشابور قرار دارد و دو دشت مشهد و نیشابور را از یكدیگر جدا كرده است. علت نامگذاری این كوه نیز همین است؛ بینالود یعنی كوهی كه دو دشت را از یكدیگر جدا كرده است (در زبال محلی «بینالوت» یا «بنلی» خوانده می‌شود).

  برای صعود به بینالود باید به آخرین آبادی نزدیك به آن كه صومعه نام دارد، رفت. این دهكده در 15 كیلومتری نیشابور قرار دارد. مدت راهپیمایی از صومعه تا پای كوه حدود هشت ساعت و از آنجا تا قله بینالود چهار ساعت طول می‌كشد. این منطقه دارای آب و هوایی مناسب است به همین دلیل از پوشش گیاهی و جانوری متنوعی برخوردار است.

   

   

  منبع: بخش گردشگری تبیان
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۲۲)  • محمد

   پنجمین قله ایران واقع در شهرستان بافت کرمان..به نام کوه شاه با ارتفاع 4400 متر ..و قله لاله زار هم در همین رشته کوه با همین ارتفاع……همچنین کوه ه هزار و جوپار در استان کرمان جز بلند ترین کوه ها هستند

  • MOHAMMAD

   IN QOLAL IRAN RO BEHTARIN KESHVAR GARDESHGARY MIKONAND

  • mohammad

   salam .khaste nabashid vaghean?pas ghle alam koh ba ertefae4850kojast?azad koh4400metri chi shod??

  • حسین صمدی میلانی

   dar morede bolandtarin Qolal e Iran bayad begam, Qolle SHAHVAR ke dar emtedad e alborz e sharqi bolandtarin qolle ast, dar shahrestan e SHAHROOD vaqe shode va ertefa’e an 3950 metr hastesh!
   khaheshan ettela’at e daqiq be khanande enteqal bedid
   ba tashakkor
   Milani

  • afsaneh

   سلام.
   برای شروع اطلاعات خوبی بود اما ناقص بود ما در کشور کوه های مرتفع دیگری هم داریم.
   از جمله ارتفاعات جوپار و هزار در استان کرمان.

  • pooya

   سلام
   چند وقته ایمیل هاتون بد جوری کم شده دلیلش چیه؟؟؟

  • اسحاق

   با سلام. خوب بود از لحاظ ارتفاع هم ک شده کوه تفتان رو هم قبل از خیلی از این کوهها عنوان میکردین. حالا هم اگه اطلاع ندارین. کوه تفتان در استان سیستان و بلوچستان در شهرستان خاش با ارتفاع 4050 متر از سطح دریا قرار داره که هنوز بصورت نیمه فعال دارای خروجی گوگرد از دهانه هستش.

  • hossein

   با سلام
   جای بسی تاسف داره برای سایت شما که بدون تحقیق اینگونه مطالبی را می نویسید.محض اطلاع شما بهتر است یک تحقیق کوچکی در اینترنت بکنید و کوه تفتان را Search کنید تا ببینید چندمین کوه ایران هست که در لیست اعلامی شما اصلا آورده هم نشده است.
   خوش باشید
   با آرزوی سالی خوش برای شما و دوستانتان
   یا حق

  • سام دلیری

   سلام و خسته نباشید خدمت مدیریت سایت.
   خواهشا در زمینه ای که خبر میگذارید کمی اطلاعات درست بزارید!!!علم کوه دومین قله ی مرتفع ایران با ارتفاع 4850 متر میباشد و سبلان ارتفاعش 4811متر سومین قله ی ایران!!!!بعدش ما فقط تو منطقه ی تخت سلیمان بالای 52 قله ی بالای چهار هزار هستیم که کل ایران رقمی بیشتر از ایناست!!!!

  • فرزام

   بسیار جالب و مفید بود اما عکسی که برای الوند و اشترانکوه در نظر گرفته شده از این کوهها نیست!

  • طیبه

   سلام خسته نباشید خیلی عکسهای جالب و زیبای بود خیلی ممنون از اطلاع رسانی تون .

  • abed

   سلام خدمت شما و خوانندگان فهيمتون لطفا سلسله ارتفاعات شاهو در استان كرمانشاه كه با استان كردستان هم مرز بوده و تا كردستان عراق امتداد دارد با ارتفاع 3397 متر با مناظر شگفت انگيز كارست و مانند غار قوري قلعه و……يادتان رفته كه اين مناظر چشم هر بيننده اي را با سرابهاي پر آبش مانند سراب روانسر ؛ قوري قلعه ؛ هولي؛ بل ؛ هانه گما در روستاي زيباي خانقاه و صدها چشمه پر آب ديگر را بايد به ياد آورد

  • فرهاد

   باسلام ضمن تشكر از زحماتتون عكسهاي جالبي بود ولي عكسي كه براي قله الوند گذاشته بودين عكس قله دماوند بود و قله هزار كرمان باارتفاع4500متر كه چهارمين قله ايران از نظر ارتفاع بود كه ازقلم افتاده بود

  • farid

   سلام خسته نباشید
   عکسهای بسیار جالبی بودن ممنون

  • حمیدرضا درخشان هوره

   سلام از زردکوه عکسی نگذاشتید عکسها جالب بود

  • پیمان

   با سلام خدمت شما
   در رابطه با کوه سبلان خواستم خدمتتان عرض کنم که کوه سبلان در مشگین شهر از توابع استان اردبیل واقع شده است.برای رفتن به کوه سبلان بایستی از مشگین شهر به سمت قطور سویی رفت. فاصله این آبادی از مشگین شهر 40 کیلومتر است. البته راههای دیگری هم برای رفتن به قله وجود داره

  • ali

   عالی بود.

  • sahar

   khodavanda sepas azin hame zibayiii
   mamnoon.aaaali bod

  • مهرداد

   سلام خانم متین مرسی اگه میشه عکس غارسهولان وغارهمدان هم بذارین ممممممممممممممنون

  • حمیدرضا باقریان

   با سلام و احترام – از مطالب ارسالی شما بسیار سپاسگزارم . بزرگواری بفرمایید در موارد مشابه لطفاٌ از قله کرکس با ارتفاع 3895 متر نیز یادی فرمایید که همه روز در طول سال میزبان ورزشکاران گرامی از سراسر کشور می باشد .

  • تورج

   با سلام ضمن تشکر از زحمات خانم متین بابت اطلاعات مهم در باره کوه های بلند ایران بایستی یاد آور شوم که نام فراموش کردهیکی از مهمترین کوه های بلند ایران را که زرد کوه بختیاری که سرچشمه رودخانه های زیاد ودارای مناظر دیدنی وتوریستی همچون غار یخی پیست اسکی و… هست را فراموش کرده اید امیدوارم در آینده نیز ذر این خصوص موضوعی نوشته شود

  • سعید

   سلام منم به عکاسی خیلی علاقه دارم ولی مگه کار درس زندگی می زاره نزدیک به 15000000 تومان هزینه کردم منتظر زمانشم ممنون عکسهای قشنگی فرستادید من علاقمندبه تبادل فکری هنری هستم متشکرم

  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.