• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اقتصادی » پیشنهاد تازه مرتضوی برای مبارزه با قاچاق کالا و ارز
  کد خبر : 17577

  پیشنهاد تازه مرتضوی برای مبارزه با قاچاق کالا و ارز

  پیشنهاد تازه مرتضوی برای مبارزه با قاچاق کالا و ارزReviewed by Aryan on Oct 19Rating: گروه بازرگانی رييس ستاد مركزي مبارزه با قاچاق كالا و ارز پیشنهاد کرد که با دادن حق كشف به مردم و ماموراني كه به صورت محدود در مبادي ورودي مستقر هستند، جريان شناسايي و كشف كالاهاي قاچاق همه‌گير شود. سعيد…

  پیشنهاد تازه مرتضوی برای مبارزه با قاچاق کالا و ارزReviewed by Aryan on Oct 19Rating:

  گروه بازرگانی رييس ستاد مركزي مبارزه با قاچاق كالا و ارز پیشنهاد کرد که با دادن حق كشف به مردم و ماموراني كه به صورت محدود در مبادي ورودي مستقر هستند، جريان شناسايي و كشف كالاهاي قاچاق همه‌گير شود.
  سعيد مرتضوي در نشست بررسي روند اجراي تفاهم‌نامه ايجاد و بهره‌برداري از سامانه رهگيري كالاي وارداتي، تصریح کرد: يكي از محور‌هاي فرمايش مقام معظم رهبري در فرمان بي‌نظيرشان در خصوص مبارزه با قاچاق كالا و ارز، بحث مبارزه‌ موثر از قبل از مبادي تا سطح عرضه است و اگر بخواهيم به اين فرمان عينيت ببخشيم و در عمل ساز و ‌كاري براي اجراي فرمان داشته باشيم، يكي از موثر‌ترين ساز و كار‌ها، مبارزه نرم‌افزاري و از محور‌هاي آن ايجاد سامانه رهگيري كالاهاي وارداتي است.

  وي با اشاره به همايش راهبردهاي نوين پيشگيري و مبارزه با قاچاق كالا و ارز كه در تير ماه سال‌جاري برگزار شد، اظهار كرد: در اين همايش رييس‌جمهور بر شناسنامه‌دار‌كردن كالاها، پيوستن به ايران كد و مبارزه نرم‌افزاري با موضوع قاچاق كالا و ارز تاكيد كردند و از وزارت بازرگاني وقت خواستند كه هرچه سريع‌تر اين موضوع را عملياتي كند.
  مرتضوي ادامه داد: زماني كه سامانه‌ رهگيري كالاهاي وارداتي به اجرا در آيد، كليه كالاهايي كه بدون پرداخت حقوق گمركي از گمرك ترخيص شده‌اند، شناسايي و شناسنامه‌دار مي‌شوند و هر كالاي غيرقاچاق كه وارد شده باشد به راحتي با مراجعه ماموران امر شناسايي و ضبط مي‌شود.
  رييس ستاد مركزي مبارزه با قاچاق كالا و ارز در ادامه با اشاره به قديمي‌بودن قوانين و مقررات مقابله با قاچاق خاطرنشان کرد: متاسفانه با قوانين موجود در كشور ريسك قاچاق بالا نيست، چون اين قوانين و مقررات مربوط به 78 سال پيش است؛ بنابراين نياز‌هاي آن زمان با نيازهاي حال حاضر قابل مقايسه نيست، چون شگرد‌هاي قاچاقچيان و موقعيت كشور‌هاي همجوار نيز تغيير يافته و تفاوت پيدا كرده است. مرتضوي تصريح كرد: ما با قانون 78 سال پيش نمي‌توانيم مبارزه جدي و موثري در حوزه قاچاق كالا و ارز داشته باشيم به همين دليل بر اساس مصوبه‌ دولت و تلاش همكاران و اعضاي مجموعه‌ ستاد مركزي مبارزه با قاچاق كالا و ارز، لايحه‌اي را تحت عنوان «قانون جامع مبارزه با قاچاق كالا و ارز» در 74 ماده و 64 تبصره تدوين و به دولت ارائه كرديم كه با قيد يك فوريت در مجلس تصويب شد و در چند روز گذشته بررسي و رسيدگي به اين لايحه در كميسيون مربوط به اتمام رسيد و تمام موارد قانون تماما تصويب شد.
  وي ابراز اميدواري كرد با توجه به اينكه در قانون جديد، جرائم سازمان يافته و جرائم مجريان حرفه‌اي در قاچاق كالا و ارز تعريف شده و مجازات‌هاي سنگين و بازدارنده براي اين مجريان در نظر گرفته شده است با طرح قانون در صحن علني مجلس و تصويب هرچه سريع‌تر آن، به حداقل رسيدن قاچاق كالا و ارز را در كشور شاهد باشيم. رييس ستاد مركزي مبارزه با قاچاق كالا و ارز در بخش ديگري از سخنان خود استفاده از دستگاه‌هاي ايكس ري در گمرك‌ها را از جمله راهكارهاي موثر شناسايي كالاهاي قاچاق ذكر كرد و گفت: تمام گمرك‌ها بايد به فن‌آوري‌هاي نوين روز تجهيز شوند و ايكس‌ري يكي از اين تجهيزات است، چرا كه با دستگاه ايكس ري كاميون‌هايي كه از مرز خارج مي‌شوند، عكسبرداري شده و با كالاهاي موجود درون آن مطابقت داده مي‌شود، چنانچه حتي يك كالا از كانتينر كم شده باشد، ايكس ري نشان مي‌دهد. وي تجهيز گمرك به فن‌آوري‌هاي روز و مكانيزه‌شدن ترانزيت كالا در كشور‌ را از برنامه‌هاي جدي ستاد مركزي مبارزه با قاچاق كالا و ارز ذكر و ابراز اميدواري كرد: اين موضوع تا پايان سال در گمرك كشور نهايي شود.
  به گفته مرتضوی كار بررسي و رسيدگي به مواد قانون جامع مبارزه با قاچاق كالا و ارز در كميسيون‌هاي مجلس به پايان رسيده و در صورت تصويب قانون در صحن مجلس، به حداقل رسيدن ميزان قاچاق كالا و ارز در كشور را شاهد خواهيم بود. 

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.