• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اخبار » نویسنده انگلیسی دلايل تنفر ايراني‌ها از انگليس را گفت
  کد خبر : 174896

  نویسنده انگلیسی دلايل تنفر ايراني‌ها از انگليس را گفت

  نویسنده انگلیسی دلايل تنفر ايراني‌ها از انگليس را گفتReviewed by Aryan on Nov 30Rating: نویسنده و روزنامه‌نگار انگلیسی گفت: تحریم‌ها تنها بخشی از دلایل تنفر ایرانی‌ها از انگلستان است. رابرت فیسک ضمن اشاره به مطلب فوق به تاریخ روابط ایران و انگلیس اشاره کرده و گفت: تنفر ایرانی‌ها از انگلیسی ‌ها، ریشه ‌های تاریخی عمیق‌تری…

  نویسنده انگلیسی دلايل تنفر ايراني‌ها از انگليس را گفتReviewed by Aryan on Nov 30Rating:
  نویسنده و روزنامه‌نگار انگلیسی گفت: تحریم‌ها تنها بخشی از دلایل تنفر ایرانی‌ها از انگلستان است.

  رابرت فیسک ضمن اشاره به مطلب فوق به تاریخ روابط ایران و انگلیس اشاره کرده و گفت: تنفر ایرانی‌ها از انگلیسی ‌ها، ریشه ‌های تاریخی عمیق‌تری دارد.

  اینکه ایرانی‌ها تاریخ روابط ایران ـ انگلیس را بهتر از بریتانیایی‌ها درک می‌کنند، طنز کنایه‌آمیز عجیبی است.

  هنگامی که وزارت تازه تاسیس ارشاد اسلامی ایران از خبرنگار رویترز در ایران پس از انقلاب ـ «هارواری موریس»ـ  در مورد تاریخچه خبرگزاری رویترز پرسید، این خبرنگار از دفتر لندن خواست برای او یک بیوگرافی از «بارون وان رویتر» بفرستد ـ خود او نیز وقتی متوجه شد بنیانگذار بزرگترین خبرگزاری دنیا با سودی هنگفت، راه آهن ایران را ساخته بود، هراسان شد و فریاد زد:«چطور من می‌توانم این را به وزارتخانه شما نشان دهم؟ بارون از شاه لعنتی هم بدتر بوده است» و این البته موضوعی بود که وزارت ارشاد از آن کاملا آگاه بود.

  انگلیس با همکاری نیروهای شوروی حمله‌ای را علیه ایران ترتیب داد و این هنگامی بود که پدر محمدرضا شاه (رضا شاه) در جنگ جهانی دوم اندکی بیش ازحد به نازی‌ها نزدیک شده بود؛انگلستان سپس در سال ۱۹۵۳ به آمریکایی ‌ها برای براندازی دولت منتخب مردمی محمد مصدق، که دارايی‌های نفتی اين كشور را در ایران، ملی اعلام کرده بود، کمک کرد.

  این وقایع هیچکدام افسانه نبودند و همگی توطئه‌هایی کاملا واقعی و ملموس بودند.

  سازمان سیا نام این عملیات را «آژاکس» گذاشت؛ انگلیسی‌ها با خردمندی، آرمان‌های خود را کنترل کردند و نام آن را «عملیات چکمه» گذاشتند.

  عامل MI6 در تهران، سرهنگ «مونتی وود هاوس» بود؛ فردی که قبلا در یونان اشغال شده توسط آلمان، نیروی «هیات عملیات ویژه» ما بود. من، «مونتی» را خیلی خوب می‌شناسم ـ وقتی که من  در حال تحقیق روی کار دبیر کل پیشین سازمان ملل (کورت والدهیم) در زمان جنگ بودم، با هم همکاری داشتیم ـ و او آدم بی‌باکی بود.

  «وودهوس» به قصد حمایت از «مقاومتی» در ایران که هنوز اثری از آن هویدا نبود، سلاح به ایران آورد و مشتاقانه از طرح سازمان سیا برای حمایت مالی از بازاری‌های تهران برای آغاز تظاهرات‌هایی در اين شهر علیه دولت مصدق (که طی آن صدها و شاید هزاران نفر کشته شدند) حمایت کرد.

  آنها موفق شدند. مصدق دستگیر شد و شاه جوان پیروزمندانه به کشور بازگشت تا حاکمیتش را با توسل به نیروهای وفادار پلیس مخفی ساواک، تحمیل کند.

  ساواک سازمانی بود که شکنجه‌ هایی که به زنان مخالف رژیم شاه می‌داد، کاملا فیلمبرداری شد و چنانکه روزنامه ‌نگار بزرگ مصری، «حسنین هیکل» معتقد است، افسران سازمان سیا آن را به عنوان جزوه آموزشی به متحدان آمریکا در سرتاسر دنیا دادند. ایرانی‌ها چگونه تمام اینها را به خاطر می‌آورند؟

  حجم عظیم اطلاعات سری‌ که ایرانی‌ها بعد از حمله به سفارت آمریکا یافتند، نه تنها از تلاش‌های واشنگتن برای براندازی نظام جدید آیت الله خمینی پرده برداشت، بلکه همکاری ادامه‌دار سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا و انگلیس را نیز افشا کرد.(فارس)

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.