• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اخبار , اقتصادی » بانک مرکزی اروپا، هدف دور جدید تحریم‌های آمریکا علیه ایران
  کد خبر : 1746696

  بانک مرکزی اروپا، هدف دور جدید تحریم‌های آمریکا علیه ایران

  بانک مرکزی اروپا، هدف دور جدید تحریم‌های آمریکا علیه ایرانReviewed by Aryan♥ on Feb 21Rating: دیروز مجلس سنای آمریکا، لایحه تحریمی جدیدی علیه ایران تدوین کرد که بنا بر آن، فشار بر بانک مرکزی اروپا برای جلوگیری از دسترسی ایران به سیستم Target۲ این بانک، افزایش می‌یابد. بر پایه این لایحه، مؤسسات و بانک‌های اروپایی…

  بانک مرکزی اروپا، هدف دور جدید تحریم‌های آمریکا علیه ایرانReviewed by Aryan♥ on Feb 21Rating:

  دیروز مجلس سنای آمریکا، لایحه تحریمی جدیدی علیه ایران تدوین کرد که بنا بر آن، فشار بر بانک مرکزی اروپا برای جلوگیری از دسترسی ایران به سیستم Target۲ این بانک، افزایش می‌یابد. بر پایه این لایحه، مؤسسات و بانک‌های اروپایی که به نقل‌وانتقال با ایران از طریق این سیستم بپردازند، تحریم خواهند شد، حال آن که در آستانه مذاکرات هسته‌ای قرار داریم و تحریم جدید، نشان از آن دارد که هدف آمریکا از این مذاکرات، آزمایش فشاری است که برای کوتاه آمدن ایران وارد کرده است!

  به گزارش «تابناک»، مجلس سنای آمریکا آماده تدوین قانون جدید در تحریم علیه ایران است که بر پایه آن، فشار بر سیستم بانک مرکزی اروپا برای پرداخت‌های بانکی فرامرزی بیشتر خواهد شد.

  بنا بر این گزارش، این لایحه، بخشی از یک بسته تحریمی جدید است که هدف آن فشار بیشتر بر بانک مرکزی اروپا برای جلوگیری از پرداخت‌های برون‌مرزی شرکت‌ها و بانک‌های ایرانی است که مشمول نقل و انتقال یورو می‌شود.

  در واقع هدف اصلی این لایحه ـ‌که قرار است هفته بعد به سنا برود ـ بستن راه‌های فرار ایران در تحریم‌های گذشته است که از هجده ماه گذشته تا کنون اجرایی شده است.

  این گزارش می‌افزاید، هرچند تحریم‌های سابق در کاهش شدید نقل و انتقال دلار و درآمد دلاری نفت ایران موثر بوده، در دیگر ارز‌ها چندان موفقیتی نداشته است.

  در این باره، فایننشیال تایمز نوشته است: تحریم‌های اقتصادی علیه ایران، از معدود مواردی است که در این روز‌ها ـ که کنگره آمریکا به شدت درگیر مسائل حزبی و مخالفت‌های دو حزب است ـ مورد توافق و حمایت هر دو حزب قرار گرفته، ولی با تمرکز تحریم‌های جدید بر بانک مرکزی اروپا، کنگره آمریکا این ریسک را مرتکب می‌شود که همکاری نزدیک اتحادیه اروپا را که پایه موفقیت آمریکا در تحریم‌ها بوده است، از دست بدهد.

  همچنین مقامات کنگره آمریکا در این رابطه گفته‌اند، این لایحه تحریمی جدید، در صدد است مؤسسات مالی را که اقدام به انجام نقل و انتقالات Target۲ (سیستم نقل و انتقال سریع‌السیر پرداخت یکپارچه اتوماتیک فرا اروپایی) می‌کنند که در آن مؤسسات و بانک‌های ایرانی منتفع می‌شود، مجازات و تحریم کنند.

  یکی از مقامات کنگره که خود از بانیان این طرح بوده، اشاره کرده است، بی‌گمان، فشار تحریم بر بانک مرکزی اروپا، گام مهم و حساسی است؛ اما این راهی است برای آن که بانک مرکزی اروپا مطمئن شود، ایرانیان از سیستم پرداخت آن سوء‌استفاده نمی‌کنند.

  این در حالی است که بانک مرکزی اروپا اعلام نموده که پیش از این خود را با تحریم‌ها علیه ایران وفق داده است. مقامات این بانک اعلام کرده‌اند: بانک مرکزی اروپا اطمینان حاصل می‌کند که هیچ نقل و انتقال غیر قانونی با سیستم Target۲ انجام نپذیرد؛ اما هر گونه تحریم در این باره در صلاحیت تأیید اتحادیه اروپاست و نه بانک مرکزی اروپا.

  این گزارش در ادامه آورده است، بانک‌هایی که از سیستم Target۲ استفاده می‌کنند باید دست‌کم شعبه‌ای در منطقه اقتصادی اروپا داشته و در نتیجه پیرو قوانین اتحادیه اروپا باشند که شامل ممنوعیت انجام نقل و انتقالات مالی با لیست مشخصی از ایرانیان و شرکت‌های ایرانی می‌شود.

  در این زمینه، «مارک دوبویتز» طراح بیشتر تحریم‌های آمریکا علیه ایران، گفته است: بانک‌ها و نهادهای ایرانی، حساب‌های متراکمی به یورو در بانک‌های خارج از کشور دارند. در حالی که برخی می‌پندارند، این حساب‌ها بسته و بلوکه شده است؛ اما راه‌هایی هست که ایران این حجم از ارز یورو را به سایر ارزهای محلی تبدیل کند و سیستم Target۲ یکی از این راه‌هاست.

  وی ادامه داد: شرکت‌های ایرانی برای دوباره کنترل کردن حساب‌های ارزی خود به یورو، دست به کار شده‌ و قصد تبدیل آن‌ها به ارزهای محلی را دارند که از آن برای تجارت با آسیا بهره گیرند؛ بنابراین، این فرصت هست که اکنون و به سرعت برای جلوگیری از دسترسی آن‌ها به منابع یورویی، دست به کار شویم.

  در همین حال، برخی سناتورهای آمریکایی حتی قائل به افزایش فشار‌ها و بیشتر کردن تمرکز بر اتحادیه اروپا و بانک مرکزی اروپا برای تحت فشار گذاردن ایران هستند. برخی از آن‌ها اعلام کرده‌اند به شرطی در مذاکرات آینده از اتحادیه اروپا بر سر قرارداد دوجانبه تجاری حمایت خواهند کرد که بانک مرکزی اروپا، تعهد بیشتری را در ازای جلوگیری از استفاده ایرانیان از سیستم Target۲ بپذیرند.

  این در حالی است که دیروز بانک مرکزی ایران، از طرح جدید ارزی خبر داد که بنا بر آن و در نشستی که روز سه‌شنبه با واردکنندگان برگزار شده بود، به دستور رئیس کل بانک مرکزی، قرا شد که هفته آینده، مقدار مناسب و زیادی از یورو و یوآن چین در مرکز مبادلات ارزی تزریق شود تا این مرکز بتواند به تقاضای همه واردکنندگانی که در نوبت انتظار دریافت ارز هستند، پاسخ دهد.

  یک مقام مسئول در این رابطه گفته بود: از اوایل هفته آینده، امکان تبدیل ارز دارندگان یورو، دلار و روبل و تبدیل آن به یوآن چین به آسانی در مرکز مبادلات ارزی فراهم خواهد شد.

  وی اظهار داشت: مرکز مبادلات ارزی و بانک مرکزی، متعهد شدند تا ارز مورد نیاز متقاضیان را به یورو، یوآن چین به میزان کافی تأمین کنند.

  به این ترتیب، گویا آمریکا و سنای این کشور، همگام با ایران در تفکر پیرامون دور زدن تحریم‌ها، دست به کار شده و می‌خواهد همه راه‌های تبدیل ارزی و نقل و انتقال آن به کشور را محدود کند. طرح یک چنین لایحه‌ای از سوی سنای آمریکا برای فشار بر بانک مرکزی اروپا ـ که مستقیم در تقابل با منافع تجاری آمریکا و اتحادیه اروپاست ـ نشان از آن دارد که ایالات متحده آمریکا، سخت مشغول کار است تا فشار تحریم بر کشور را افزایش دهد و از این ابزار برای بهره‌برداری در مذاکرات استفاده کند؛ این نشان از آن دارد که در آستانه انجام مذاکرات جدید هسته‌ای، آمرکیا نیت خود را از این مذاکرات به روشنی می‌گوید.

  همچنین طرح این لایحه و رسانه‌ای شدن آن، تنها یک روز پس از نشست بانک مرکزی با وارد کنندگان، قابل توجه است، زیرا به ظاهر دقیقاً این لایحه تحریمی جدید،‌‌ همان موردی را هدف گرفته که بانک مرکزی ایران برای تسهیل واردات بر آن تمرکز کرده است.

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.