• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اخبار , بین الملل » غرب پیشنهاد جدیدی به ایران می‌دهد!
  کد خبر : 1746592

  غرب پیشنهاد جدیدی به ایران می‌دهد!

  غرب پیشنهاد جدیدی به ایران می‌دهد!Reviewed by Aryan♥ on Feb 21Rating: با نزدیکتر شدن هر چه بیشتر به زمان برگزاری مذاکرات هسته‌ای میان ایران و گروه ۱+۵، بر میزان اخبار و شایعات مربوط به این مذاکرات در رسانه‌های جهانی افزوده می‌شود. در یکی از آخرین موارد، یک دیپلمات ناشناخته غربی اعلام کرد، کشورهای عضو ۱+۵…

  غرب پیشنهاد جدیدی به ایران می‌دهد!Reviewed by Aryan♥ on Feb 21Rating:

  با نزدیکتر شدن هر چه بیشتر به زمان برگزاری مذاکرات هسته‌ای میان ایران و گروه ۱+۵، بر میزان اخبار و شایعات مربوط به این مذاکرات در رسانه‌های جهانی افزوده می‌شود. در یکی از آخرین موارد، یک دیپلمات ناشناخته غربی اعلام کرد، کشورهای عضو ۱+۵ می‌خواهند پیشنهاد جدیدی را در مذاکرات به ایران بدهند.

   

  به گزارش «تابناک»، شبکه خبری «بلومبرگ»، امشب با انتشار خبری کوتاه به نقل از یک دیپلمات غربی ـ که به نام وی اشاره‌ای نکرده ـ مدعی شده، کشورهای عضو گروه ۱+۵ می‌خواهند در دور جدید مذاکرات هسته‌ای ـ که هفته آینده در قزاقستان برگزار می‌شود ـ پیشنهاد جدیدی به ایران ارائه دهند.

  این دیپلمات غربی که به نوشته بلومبرگ نخواسته در رسانه‌ها معرفی شود، در لندن به خبرنگاران گفته، این پیشنهاد جدید، دربردارنده عناصر و موارد جدیدی خواهد بود. با این حال، وی جزییات بیشتری در این زمینه ارائه نداده است.
   
  در همین حال، بلومبرگ نیز هیچ نکته جدیدی در این زمینه منتشر نکرده و با انتشار این خبر کوتاه، در ادامه مطلب خود، تنها به بیان پیشینه‌ای از مذاکرات هسته‌ای ایران و نیز مواضع اخیر طرفین درباره گفت‌و‌گوهای آتی بسنده کرده است.

  این خبر در حالی منتشر می‌شود که نزدیک یک هفته پیش، مطبوعات و رسانه‌های غربی ـ باز هم به نقل از منابع گمنام ـ مدعی شدند پیشنهاد گروه ۱+۵ شامل کاسته شدن از تحریم‌های وضع شده بر تجارت طلای ایران، در مقابل موافقت ایران با تعطیلی مرکز غنی‌سازی اورانیوم «فردو» خواهد بود. به این ترتیب، به نظر می‌رسد، پیشنهاد جدیدی که بلومبرگ از آن سخن گفته، چیزی جز خبر پیشین باشد.

  اما جدای از همه این گمانه‌زنی‌ها که همزمان با نزدیک‌تر شدن به زمان برگزاری مذاکرات در حال تشدید است، انتشار این گونه اخبار، آن هم صرفاً به نقل از منابع بی‌نام و نشان و نه منابع رسمی غربی، از برنامه غرب برای ایجاد یک موج جدید رسانه‌ای و جنگ روانی علیه ایران حکایت دارد.

  در راستای این برنامه، هرچند مطبوعات و رسانه‌های غربی، توجه خاصی به موضوع مذاکرات هسته‌ای معطوف کرده و چنین وانمود می‌کنند که مجدانه در پی یافتن اخبار از منابعی هستند که به دلیل حساسیت موضوع تمایلی به معرفی خود ندارند، مقامات کشورهای غربی و به ویژه دستگاه سیاست خارجی اتحادیه اروپا ـ که نمایندگی طرف مقابل را در مذاکرات بر عهده دارد ـ در این زمینه سکوت کرده و سخنی در تأیید و یا رد این شایعات بر زبان نمی‌رانند.

  در این میان، تردیدی نیست که تداوم این روند، آن هم با توجه به حجم انبوه امکانات رسانه‌ای غرب، می‌تواند به خوبی در راه دستیابی غرب به اهدافش مورد استفاده قرار گیرد.
   
  در چنین فضایی، کشورهای غربی به سادگی می‌توانند با تکرار اخبار مربوط به «پیشنهادهای جدید»، فضای افکار عمومی را در عرصه بین‌الملل و همچنین در داخل ایران به این سمت و سو سوق دهند که غرب به طور جدی خواهان حل و فصل موضوع هسته‌ای بوده و در این راستا، شبانه روز به تلاش خود و تهیه و تدوین پیشنهادهای جدید مبادرت می‌ورزد؛ پس در صورتی که مذاکرات به نتیجه مطلوب نرسد، قطعاً عیب کار از طرف ایرانی بوده، نه غرب!

  این در حالی است که تجربه دوره‌های پیشین مذاکرات به خوبی نشان داده در عمل این ایران بوده که هر بار با یک بسته پیشنهادی مشخص وارد مذاکرات شده و طرف‌های غربی تنها به تکرار پیشنهادهای قبلی خود اقدام کرده‌اند.

  اما‌‌ همان گونه که اشاره شد، عنصر جدید در استراتژی غرب در قبال مذاکرات، همین ذکر خبر از منابع بی‌نام و نشان است، زیرا تجربه به آن‌ها نشان داده موضع‌گیری‌های مقامات رسمی در دوره‌های پیشین، می‌تواند در بعد افکار عمومی برای آن‌ها هزینه‌زا باشد و رسانه‌ها بهترین ابزاری هستند که می‌توان از طریق آن‌ها، ضمن کاستن از هزینه‌ها، اهداف را به نحوه خوبی تأمین کرد.

  به هر حال، هر چه به مذاکرات نزدیک‌تر شویم، انتظار این که سهم این گونه اخبار و شایعات در فضای رسانه‌ای غربی بیشتر شود، افزایش می‌یابد و تردیدی نیست در روزهای آینده نیز باید منتظر به اصطلاح «پیشنهادهای جدید» از سوی «منابع گمنام» غربی باشیم.

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.