• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اخبار , سیاسی » بررسی طرح جداسازی ری از تهران و تحفص از خراسان رضوی در کمیسیون شوراها
  کد خبر : 1743762

  بررسی طرح جداسازی ری از تهران و تحفص از خراسان رضوی در کمیسیون شوراها

  بررسی طرح جداسازی ری از تهران و تحفص از خراسان رضوی در کمیسیون شوراهاReviewed by Aryan♥ on Feb 19Rating: رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی، از بررسی طرح تحقیق تفحص از استان خراسان رضوی و طرح جداسازی ری از تهران خبر داد. امیر خجسته در گفتگو با خبرنگار مهر، با بیان اینکه…

  بررسی طرح جداسازی ری از تهران و تحفص از خراسان رضوی در کمیسیون شوراهاReviewed by Aryan♥ on Feb 19Rating:
  رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی، از بررسی طرح تحقیق تفحص از استان خراسان رضوی و طرح جداسازی ری از تهران خبر داد.

  امیر خجسته در گفتگو با خبرنگار مهر، با بیان اینکه بررسی طرح الحاق دو تبصره به ماده 5 قانون تعاریف محدوده و حریم شهر و روستا و نحوه تعیین آنها امروز در دستور کار کمیسیون شورها و امور داخلی کشور قرار گرفت.اظهارداشت: رعایت مدیریت یک پارچه شهری و ملاحظات موجود در تغییر محدوده های آن مهمترین الزامات حاکمیتی در کشور می باشد که برای توسعه و پیشرفت هر کدام از این واحدها یک نیاز ضروری و ابتدایی می باشد.

  رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور تغییر در محدوده شهری تهران را فرایندی حساس و قابل توجه در کشور دانست و گفت: هرگونه انتزاع و تغییر در محدوده شهری تهران که مستند به طرح جامع مصوب سال 76 باید باشد مسائل نقاط جغرافیایی ری و شمیران نیز بوده و جداسازی ری از تهران به دلیل پیوستگی های فرهنگی ، عقیدتی، سیاسی و اجتماعی در آن عملا غیر ممکن و قابل قبول نیست.

  نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به لزوم توجه به مباحث کارشناسی در اقدمات اجرایی افزود: در تبصره هایی که الحاق شده، پیشنهاد گردید به دلیل صلاحیت ذاتی شوراهای اسلامی شهر و فعالیت شهرداری و وزارتخانه های کشور و راه و شهرسازی، هرگونه تغییر در محدوده شهری تهران که اکنون شامل تهران ، ری و شمیرانات می باشد یا پیشنهاد شهرداری تهران یا وزارتخانه های کشور و راه و شهرسازی بوده و پس از تایید شورای اسلامی تهران، به تصویب شورای عالی شهرسازی و معماری برسد.

  همچنین در این جلسه مصوب شد تا وزارت راه و شهرسازی حداکثر ظرف دو سال بر اساس پیشنهادات شهرداران کلان شهر و استانداریهای فاقد طرح جامع شهری، طرح جامع را پس از تایید شورای اسلامی ، به تصویب شورای عالی شهرسازی و معماری کشور برساند.

  ئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور با بیان اینکه طرح تحقیق و تفحص از استانداری خراسان رضوی نیز در جلسه امروز مورد بررسی قرار گرفت، گفت:خراسان رضوی به دلیل وجود بارگاه ملکوتی امام رضا(ع) ملجاء و پناهگاه ایرانیان و شیعیان تمام جهان بوده و به دلیل حضور خیل عظیم زائران حرم رضوی در آن، نیاز به توجه و دقت کافی در مدیریت آن داشته  و استانی مهم و استراتژیک برای ما به شمار می رود.

  امیر خجسته با اشاره به جایگاه قانونی حق تحقیق و تفحص در اصل 76 قانون اساسی و آئین نامه داخلی مجلس ، آنرا عامل نظارتی مجلس و ابزاری در جهت اصلاح امور دانست و گفت: اساس تحقیق و تفحص و نیت همکاران محترم طراح آن ، اصلاح امور  و ایجاد جریانی منطقی در مدیریت استان خراسان رضوی است که قطعا می تواند به پیشرفت و ترقی آن کمک کند.

  اسدالهی نماینده متقاضیان تحقیق و تفحص با اشاره به وضعیت استان خراسان رضوی و عقب ماندگی بسیاری از بخش ها و روستاهای آن گفت: در حالی که بسیاری از هزینه های خیر ضروری عمرانی در مرکز استان صورت گرفته است، بسیاری از بخش ها و روستاهای استان از وضعیت عمرانی بسیار بدی برخوردار بوده و خبری از خانه بهداشت، مدرسه مناسب و حتی ساختمان بخشداری در آنها نیست.

  سجادی دیگر نماینده متقاضی تحقیق و تفحص  و عضو مجمع نمایندگان استان خراسان رضوی، محورهای اصلی این طرح را در حوزه های عمرانی دانسته و گفت: تجمیع اجرایی……… پروژه های عمرانی در مرکز استان و محرومیت بسیاری از شهرها و روستاهای آن با هیچکدام از فرمایشات بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی و منویات مقام معظم رهبری همخوانی ندارد.

  نگهبان سلامی نماینده مردم خواف و رشتخوار و متقاضی طرح تحقیق و تفحص نیز عدم تامین آب شرب و کشاورزی لازم برای بهبود وضعیت حقابه شهرهای استان را از دیگر محورهای تقاضای تحقیق و تفحص دانست.

  در این جلسه فروزانفر استاندار خراسان رضوی با پذیرش برخی نواقص در روند کار افزود: بنده هم با اینکه برخی پروژه ها مانند ساخت مسجد در داخل استانداری ضرورت نداشته، موافقم ولی بسیاری دیگر از این طرحها دارای پشتوانه قانونی و بر اساس مصوبه شوراهای مربوطه در استانداری صورت گرفته و هدف از آن پیشرفت و توسعه استان بوده است.

  گفتنی است در این جلسه و پس از اظهارات طراحان تحقیق و تفحص و توضیحات ارائه شده از سوی استاندار، نمایندگان عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور توضیحات استاندار را کافی و قانع کننده ندانسته و مقرر شد تا دو هفته مهلت برای بررسی بیشتر موارد در نظر گرفته شود.

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.