• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » گوناگون » منابع آب شیرین خاورمیانه کم شده است / ایران جزوء کمترین سهم اب شیرین
  کد خبر : 1738581

  منابع آب شیرین خاورمیانه کم شده است / ایران جزوء کمترین سهم اب شیرین

  منابع آب شیرین خاورمیانه کم شده است / ایران جزوء کمترین سهم اب شیرین Reviewed by Aryan on Feb 14Rating: ناسا می گوید بررسی های انجام شده توسط دو ماهواره اش، نشان می دهد بخشهای بزرگی از منطقه خشک خاورمیانه به سرعت منابع آب شیرین خود را طی دهه گذشته از دست داده اند. به…

  منابع آب شیرین خاورمیانه کم شده است / ایران جزوء کمترین سهم اب شیرین Reviewed by Aryan on Feb 14Rating:

  منابع آب شیرین خاورمیانه

  ناسا می گوید بررسی های انجام شده توسط دو ماهواره اش، نشان می دهد بخشهای بزرگی از منطقه خشک خاورمیانه به سرعت منابع آب شیرین خود را طی دهه گذشته از دست داده اند.

  به گزارش خبرگزاری مهر، دانشمندان آمریکایی از داده های ماهواره های اندازه گیری گرانش استفاده کرده و دریافتند بخش هایی از ترکیه، سوریه، عراق و ایران در امتداد حوزه رودخانه ای دجله و فرات، 117 میلیون هکتار پا از کل آب شیرین ذخیره شده در طول یک دوره هفت ساله را که از 2003 آغاز شده، از دست داده اند.

  بر اساس گزارش آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا این میزان آب تقریبا برابر با آب دریای میت است.

  افزایش یا کاهش منابع آب جرم زمین را تغییر داده که می تواند گرانش را به صورت منطقه ای تحت تاثیر قرار دهد از این رو اندازه گیری های این ماهواره ها می تواند نشان دهد چه میزان ذخیره آب هر منطقه در طول زمان تغییر می کند.

  جی فامیجلیتی پژوهشگر ارشد این پروژه از دانشگاه کالیفرنیا ایروین گفت: داده های ماهواره ای نشان دهنده هشداری در کاهش کل ذخیره آب در حوضه رودخانه ای دجله و فرات است. این رودخانه ها در حال حاضر، در کاهش ذخیره آب زیر زمینی بر روی زمین پس از هند، دومین سرعت سریع را دارد.

  در عین حال روند تقاضا برای آب شیرین رو به افزایش است و این منطقه به دلیل تفسیرهای متفاوت از قوانین بین المللی، در زمینه مدیریت آب خود هماهنگ عمل نمی کند.

  دانش پژوهان می گویند بروز یک خشکسالی در سال 2007 موجب شد تا مردم و کشاورزان به منابع آب زیر زمینی منطقه روی آورده و موجبات کاهش منابع ذخیره آب را فراهم کنند.

  فامیجلیتی  می گوید: خاورمیانه آب زیادی برای جبران منابع از دست رفته ندارد و این منطقه بخشی از جهان است که کاهش بارندگی و تغییرات اقلیم را تجربه خواهد کرد و مناطق خشک، خشک تر خواهند شد.

  وی تاکید کرد خاورمیانه و دیگر مناطق خشک جهان باید منابع آب در دسترس خود را به بهترین شکل ممکن مدیریت کنند.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.