• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اخبار , سیاسی » مواضع ایران برای رسیدن به تفاهم در موضوع هسته‌یی
  کد خبر : 1737522

  مواضع ایران برای رسیدن به تفاهم در موضوع هسته‌یی

  مواضع ایران برای رسیدن به تفاهم در موضوع هسته‌ییReviewed by Aryan♥ on Feb 14Rating: سفیر جمهوری اسلامی ایران در فرانسه گفت: برای ارائه ضمانت‌های لازم جهت صلح‌آمیز ماندن برنامه هسته‌یی خود آماده مذاکره هستیم. البته ایجاد فضای اعتمادآمیز با لغو مجازات‌های غیرعادلانه و غیرقانونی علیه ملت ایران و بازگرداندن موضوع هسته‌یی ایران از نیویورک به…

  مواضع ایران برای رسیدن به تفاهم در موضوع هسته‌ییReviewed by Aryan♥ on Feb 14Rating:

  سفیر جمهوری اسلامی ایران در فرانسه گفت: برای ارائه ضمانت‌های لازم جهت صلح‌آمیز ماندن برنامه هسته‌یی خود آماده مذاکره هستیم. البته ایجاد فضای اعتمادآمیز با لغو مجازات‌های غیرعادلانه و غیرقانونی علیه ملت ایران و بازگرداندن موضوع هسته‌یی ایران از نیویورک به وین ( مقر آژانس)، حل سریع این موضوع را تسهیل خواهد کرد.

   

  به گزارش ایران ویج  از خبرگزاری (ایسنا) علی آهنی متن این مصاحبه که با مجله دیپلماسی انجام شده به این شرح است:

   

  از ژوئن 2006 ، برنامه هسته‌یی ایران موضوع مذاکرات دائمی با گروه 5+1 ( مرکب از پنج عضو شورای امنیت سازمان ملل یعنی چین، آمریکا، فرانسه، انگلیس و روسیه با اضافه آلمان) بوده است. امروزه شما چه نتیجه‌ای از مذاکرات هسته‌یی جمهوری اسلامی ایران با غرب ارائه می‌کنید؟

   

  پاسخ: در صورتی که از ابتدا گروه 1+5 جدیت و اراده سیاسی لازم را برای حل این موضوع داشت و با اتخاذ رویکردی واقع‌بینانه با استناد به بند 4 ان.پی.تی، برنامه غنی‌سازی صلح‌آمیز ایران را به عنوان کشوری مسوول که جزء اولین امضاء کنندگان ان.پی.تی بوده و به تعهدات خود در قبال پادمان آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌یی عمل کرده، تحت نظارت آژانس مزبور رسما مورد استقبال قرار داده بود، تاکنون این مساله را پشت سرگذاشته بودیم و حتی توانسته بودیم وارد مرحله همکاری‌های صلح‌آمیز نیز بشویم. منتهی با کمال تاسف گروه 1+5 با بهانه‌گیری‌های مختلف و برپایه داده‌های غلط، موضوع را پیچیده‌تر کرد. از طرف دیگر در صورتی که طبق مقررات آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌یی و بر اساس روال گذشته سوخت مورد نیاز رآکتور تحقیقاتی تهران تامین شده و در اختیار ما قرار می‌گرفت، ما مجبور نمی‌شدیم وارد مرحله کنونی غنی‌سازی 20 درصدی بشویم. لجاجت 1+5 در این زمینه موجب شد در این رابطه نیز به یک موفقیت علمی و فنی مهم دست یابیم که نمایان‌گر غرور ملی ملت ایران است.

   

  این بر عهده گروه 5+1 است که نیت و خواست خود برای رسیدن به تفاهم در این زمینه را اساس یک رفتار واقع‌بینانه و منصفانه نشان دهد.

   

  سوال: برخی صداها از پارلمان ایران در حمایت از مذاکرات دوجانبه ایران و آمریکا شنیده می‌شود. در خصوص این پیشنهاد چه نظری دارید؟

   

  جواب: این نوع پیشنهادها چیز جدیدی نیست. سوال اساسی این است که مذاکرات با چه هدفی و در چه فضائی احتمالا انجام خواهند شد؟ با وجود بی‌اعتمادی سنگینی که بین دو طرف وجود دارد از یکطرف و تداوم و حتی تشدید سیاست‌های خصمانه در قبال ایران، چه نتیجه‌ای از انجام مذاکرات دوجانبه بین دو کشور قابل تصور است؟ کاخ سفید نه تنها به مجازات‌ها علیه ایران افزود بلکه سیاست حمایت از یک گروه تروریستی که دستش به خون ملت ایران آغشته است را نیز اتخاذ کرد( اشاره به سازمان مجاهدین خلق ایران که در 28 سپتامبر نامش از فهرست سازمان های تروریستی وزارت خارجه آمریکا خارج شد ). قبل از طرح ایده هرگونه مذاکره، نشان دادن حسن نیت و صداقت لازم است.

   

  رفتار عملی و سیاست‌های آمریکا در قبال مردم ایران ملاک ارزیابی ماست. به علاوه، دولت آمریکا با تحمیل مجازات های اقتصادی مورد نظر خود به اتحادیه اروپائی بر علیه ملت ایران، بیشترین ضربه را به منافع شرکت‌های اروپایی وارد کرده و در واقع به آن‌ها خیانت کرد. زیرا آن‌ها را از بازار 75 میلیون نفری ایران محروم کرد، آن هم در شرایطی که بحران اقتصادی و مالی در اروپا این شرکت‌ها را با مشکلات جدی و اخراج کارکنان‌شان مواجه ساخته است و این درحالیست که همزمان شرکت‌های آمریکایی حجم صادرات خود به ایران را دو برابر کرده‌اند!

   

  سوال : ایران آماده پذیرش چه نوع تفاهمی در مبحث هسته‌یی خود می‌باشد؟

   

  جواب: موضع ما روشن است:

   

  1- ما کاملا مخالف سلاح هسته‌یی هستیم و عاری‌سازی منطقه خاورمیانه از سلاح هسته‌یی را نیز با جدیت دنبال می‌کنیم.

   

  2- برنامه هسته‌یی و غنی‌سازی صلح‌آمیز (Civil) خود را تحت نظارت کامل آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌یی ادامه خواهیم داد.

   

  3- برای ارائه ضمانت‌های لازم جهت صلح‌آمیز ماندن برنامه هسته‌یی خود آماده مذاکره هستیم. البته ایجاد فضای اعتمادآمیز با لغو مجازات‌های غیرعادلانه و غیرقانونی علیه ملت ایران و بازگرداندن موضوع هسته‌یی ایران از نیویورک به وین ( مقر آژانس)، حل سریع این موضوع را تسهیل خواهد کرد.

   

  سوال: تهدیدات اسرائیل مبنی بر انجام حملات هوایی علیه تاسیسات هسته‌یی ایران از چه میزان اعتباری برای شما برخوردارند؟

   

  جواب: ما به تهدیدات مستمر رژیم صهیونیستی علیه جمهوری اسلامی ایران در سطوح مختلف عادت داریم. متاسفانه در حالی‌که سازمان ملل متحد و دیگر مجامع بین‌المللی با سکوت و بی‌تفاوتی برخورد می‌کنند، دولت‌های متعدد و مقامات غربی بعضا با موضع ملایم – اگر نگوئیم تشویق کننده – در این زمینه، برخورد می‌کنند.

   

  رفتار جنگ طلبانه رژیم صهیونیستی بایستی قویا توسط جامعه بین‌المللی محکوم شود. جمهوری اسلامی ایران در عین حالی که هیچ کشوری را تهدید نکرده ولی در قبال هرگونه تهدیدی با آمادگی و اقتدار کامل از منافع خود دفاع خواهد کرد.

   

  این تهدیدات اگرچه یک بلوف است لیکن رژیم صهیونیستی و متحدین آن باید بدانند که مسوولیت عواقب غیرقابل پیش‌بینی هرگونه اقدام نظامی احتمالی علیه جمهوری اسلامی ایران به عهده آن‌هاست.

   

  سوال: با توجه به اظهارات رمضان عبدالله شلح دبیرکل سازمان جهاد اسلامی در 20 دسامبر مبنی بر این‌که این گروه‌ها از تسلیحات ایرانی استفاده کرده و اظهارات جناب آقای لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی مبنی بر افتخار وی درکمک مالی و نظامی ایران به غزه، لطفا بفرمائید این کمک‌ها به چه شکل صورت پذیرفته و از موضوعات تسلیحات ایرانی چه برداشتی می‌توان کرد؟

   

  جواب: از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی در ایران و گشایش سفارت فلسطین در تهران(1979)، جمهوری اسلامی ایران بالاترین و جدی‌ترین حمایت‌های سیاسی و معنوی را از ملت فلسطین داشته است و هرگز از میزان همبستگی ملت ایران با ملت فلسطین کاسته نشده است. کسانی که در فلسطین برای آزادی سرزمین خود مقاومت و مبارزه می‌کنند در حالی‌که طی 6 دهه متوالی تحت سنگین‌ترین فشارها، ظلم‌ها و محرومیت‌ها و محاصره رژیم صهیونیستی قرار داشته‌اند برای تامین سلاح‌های مورد نیاز خود از کانال‌ها و واسطه‌های مختلف استفاده می‌کنند.

   

  این‌که سلاح‌های مورد استفاده نیروهای مقاومت و مبارزین فلسطینی ساخت فلان کشور باشد به معنی این نیست که این سلاح‌ها از سوی دولت یا سازمان‌های متعلق به آن کشور تامین شده زیرا نیروهای مقاومت سلاح مورد نیاز خود را از بازار آزاد و از طریق واسطه‌های مختلف تامین می‌کنند.

   

  اسرائیل ایران را به مانع‌تراشی در تداوم روند مذاکرات صلح فلسطین متهم می‌کند. پاسخ شما به این اتهامات چیست؟

   

  جواب: تکرار و استمرار اتهامات رژیم صهیونیستی علیه جمهوری اسلامی ایران به ویژه با استفاده از رسانه‌هایی که در اختیار دارند یا رسانه‌هایی که به نوعی در خدمت آن‌ها هستند امر تازه‌ای نیست. سوال واقعی این است که آیا رژیم صهیونیستی که جمهوری اسلامی ایران را مسوول قطع مذاکرات مطرح می‌کند از ابتدای پیدایش اصلا اعتقادی به صلح و مذاکره با فلسطینی‌ها داشته یا نه؟ کدامیک از مذاکراتی که این رژیم تا بحال با فلسطینی‌ها داشته جدی بوده و یا نتیجه‌ای در برداشته است؟

   

  هدف آن‌ها از مذاکره صرفا به اشتباه انداختن افکار عمومی بین‌المللی و پنهان کردن انگیزه‌های واقعی خود که همان تضییع حقوق ملت فلسطین است، می‌باشد.

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.