• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » كودكان و مادران » آيا مشكل لب شكري قابل درمان است ؟؟
  کد خبر : 1736017

  آيا مشكل لب شكري قابل درمان است ؟؟

  آيا مشكل لب شكري قابل درمان است ؟؟Reviewed by Farnaz on Feb 13Rating: لب شکری؛ مادر​زادی اما قابل درمان  نوزادش به دنیا آمده بود، اما بعد از یک هفته هنوز هیچ کسی او را ندیده بود. وقتی اقوام به دیدنش می رفتند، بچه در اتاق دیگری بود و به بهانه این که بدخواب می شود،…

  آيا مشكل لب شكري قابل درمان است ؟؟Reviewed by Farnaz on Feb 13Rating:

  لب شکری؛ مادر​زادی اما قابل درمان

  baby 2

   نوزادش به دنیا آمده بود، اما بعد از یک هفته هنوز هیچ کسی او را ندیده بود. وقتی اقوام به دیدنش می رفتند، بچه در اتاق دیگری بود و به بهانه این که بدخواب می شود، اجازه نمی داد کسی او را ببیند تا این که بالاخره این راز سر به مهر را با گریه فاش کرد؛ کودکش دچار شکاف لب و به قول خودش لب شکری بود و نمی خواست کسی او را ببیند.

  هنوز هم مادران زیادی وجود دارند که اطلاعات کمی در این باره دارند و اگر فرزندشان با شکاف کام متولد شود، پیش از درمان کودک، باید شکاف روح مادر و پدر التیام یابد تا بتوانند کودکشان را دریابند.

  دکتر عبدالجلیل کلانتر هرمزی، فوق تخصص جراحی پلاستیک و استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، در گفت وگو با «جام جم» به چنین پدر و مادرهایی می گوید: شکاف کام و لب، شایع ترین ناهنجاری های سر و صورت است و نباید از آن بترسید چون قابل درمان است. این بیماری در تمام کشورهای دنیا شیوع دارد، ولی در کشورهای فقیر از کشورهای پیشرفته و در نژاد سفیدپوست بیشتر از سیاه پوست است. در کل از هر ۷۰۰ ـ ۶۰۰ تولد زنده در کل دنیا یک نفر به شکاف لب و کام مبتلاست.

  ● در دوران بارداری مراقب باشید

  دکتر کلانتر هرمزی می گوید: گاهی سهل انگاری مادر باعث بروز این عارضه در فرزندش می شود. اگر خانمی در دوران بارداری داروهای ضدتشنج و خواب آور، الکل و سیگار مصرف کند یا حتی در اتاقی که دود سیگار باشد، تنفس کند، احتمال این که فرزندش با این بیماری متولد شود، زیاد است. به گفته وی، هر چه تعداد مبتلایان در خانواده بیشتر باشد، احتمال بروز شکاف لب در نوزاد بیشتر می شود.

  او ادامه می دهد: ابتلای مادر به عفونت های دوران بارداری مثل سرخک، سرخجه و عفونت ویروسی یا باکتریایی که سیستم ایمنی را مختل کند، بخصوص در سه ماهه اول، عامل دیگر بروز شکاف لب است. این جراح پلاستیک عوامل دیگر بروز شکاف لب و کام را استرس و شوک در سه ماه اول بارداری و عوامل ناشناخته ای مثل جهش ژنی بیان می کند.

  ● تاثیر عوامل خطر فقط در ۳ ماه اول

  با توجه به این که فک و صورت در سه ماهه اول بارداری تشکیل می شود، عوامل خطرساز فقط در این زمان تاثیر دارد. دکتر کلانترهرمزی می گوید: اگر مواجهه با عوامل بروز این بیماری بعد از ۵ ـ ۴ ماهگی اتفاق بیفتد، نمی تواند باعث بروز ناهنجاری شکاف لب و کام شود. در جنین، ناحیه لب و کام از ماه اول شروع به بسته شدن می کند و در هفته ۱۲ کامل می شود. اگر عامل ناهنجاری قبل از هفته چهارم اثر بگذارد، لب تشکیل نمی شود و شکاف بیشتر خواهدبود. هر چه عامل زودتر اثر بگذارد، اثرش شدیدتر است.

  ● درمان؛ اول والدین بعد کودک

  درمان این عارضه باید بلافاصله بعد از تولد آغاز شود، اما قبل از آن و حتی پیش از تولد نوزاد، والدین او هم باید از نظر روانی درمان شوند و آموزش بینند وگرنه کارها خوب پیش نمی رود، بنابراین پزشک باید اطلاعات کافی به آنها بدهد.

  دکتر کلانترهرمزی معتقد است: مهم ترین نکته ای که بعد از تولد نوزاد باید به آن توجه شود، مساله تغذیه اوست و اگر اطلاعات والدین در این زمینه ناکافی باشد، کودک دچار مشکل خواهدشد. شیر مادر برای این بچه ها بهترین است و حتما باید فوق تخصص تغذیه آنها را زیرنظر بگیرد.

  او بهترین زمان جراحی شکاف لب را براساس استاندارد جهانی تا سه ماه بعد از تولد و مناسب ترین زمان جراحی شکاف کام را یک سالگی می داند.

  البته به گفته این فوق تخصص جراحی زیبایی و پلاستیک، گاهی نمی توان از این قانون پیروی کرد: در مواردی که شکاف لب خفیف است و لب از هم جدا نیست، می توان درمان را به تعویق انداخت، ولی وقتی شکاف خیلی وسیع است، ممکن است پایه بینی و جلوی فک تشکیل نشده باشد و از قانون سن مناسب سه ماهگی برای جراحی لب و یک سال برای جراحی کام تبعیت نمی کند و جراحی باید زودتر انجام شود.

  ● مشکلاتی که با شکاف لب و کام می آیند

  بچه هایی که دچار انواع شدید شکاف لب و کام هستند، ممکن است دچار عفونت گوش شوند چون اگر کام شکاف داشته باشد، «شیپور استاش» که در ناحیه حلق باز می شود، تحت فشار قرار می گیرد و احتمال عفونت گوش میانی بیشتر می شود، بنابراین این کودکان باید تحت نظر متخصص گوش و حلق و بینی و جراح پلاستیک شکاف لب و کام باشند.

  این استاد دانشگاه توضیح می دهد: اگر شکاف خیلی وسیع و قطعات لب و کام از هم دور باشد و تغذیه مشکل دار شود، باید با متخصصان ارتودنسی هم مشورت شود تا در صورت لزوم قالب هایی درست شود که تغذیه کودک بهتر انجام گیرد. با همکاری جراح و متخصص ارتودنسی، دستگاهی که دوطرف لب را به هم نزدیک تر می کند نیز در دهان کودک کار گذاشته می شود تا بتوان این دو تکه را راحت تر ترمیم کرد. او تاکید می کند: افراد دچار شکاف لب و کام که جراحی شده اند، باید تا سنین ۱۸ ـ ۱۶ سالگی به علت احتمال رشد نکردن ناحیه میانی صورت، تحت نظر باشند.

  ● اگر درمان به تعویق بیفتد، چه می شود؟

  دکتر کلانتر هرمزی به این پرسش این گونه پاسخ می دهد: اگر جراحی به تعویق بیفتد، در ناحیه اطراف لب تاثیر می گذارد چون اگر عضلات حلقوی لب بالا و پایین که شکل صورت را تشکیل می دهد، سریع ترمیم نشود، بدشکلی ایجاد می شود و روی فک و پایه پره بینی تاثیر منفی می گذارد. در این صورت برای اصلاح ناهنجاری به عمل های تکمیلی متعدد نیاز است.

  این فوق تخصص جراحی زیبایی به پدر و مادرها هشدار می دهد درمان کودک خود را جدی بگیرند: در ناحیه کام، مخصوصا کام نرم که مسوول تکلم است، اگر درمان تا قبل از دو سالگی انجام نشود، حافظه گفتاری کودک تشکیل نمی شود و حتی بعد از عمل هم گفتار مشکل خواهدداشت. گاهی هم فاصله دو قطعه کام زیاد و نزدیک کردنش سخت تر می شود. او در مورد باقیماندن جای عمل روی صورت نیز می گوید: هر چه شکاف لب وسیع تر باشد، جوشگاه بیشتری ایجاد می شود. از طرفی هر چه عمل در سن کمتری انجام شود، میزان جوشگاه کمتر خواهد بود.

  ● سقط جنین مبتلا؛ هرگز

  دکتر کلانتر هرمزی در پایان به نکته مهم دیگری اشاره می کند: امروزه معمولا بعد از پنج ماهگی با سونوگرافی و بررسی جنین می توان نوع و شدت شکاف لب و کام را تشخیص داد و قبل از به دنیا آمدن نوزاد به مادر توصیه هایی داشت، اما از آنجا که این بیماری درمان پذیر است و منافاتی با حیات ندارد و بیشتر این کودکان از لحاظ هوشی با دیگر اعضای جامعه تفاوتی ندارند، سقط جنین مبتلا جنبه علمی و شرعی ندارد.
          
      
  زهراسادات صفی سهی     
  روزنامه جام جم

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۵)  • Gh

   سلام به همه من یک پسر 14 ماهه دارم که هیچ مشکلی نداره الحمدالله میخوام ی دختر 10 ماهه رو به فرزندی قبول کنم که لب شکریه بهزیستی 2بار عملش کرده ولی نمیدونم مشکلی بعدا براش پیش میاد یا نه؟؟
   چندبار باید عمل بشه؟ آیا ظاهرش از بین میره؟؟؟

  • کوروش

   لب شکری های عزیز … از ما خجالت نکشید خیلی از ماها که ظاهرمون مثلأ سالمه دل پاک و صداقت شماها رو نداریم. صادقانه بگو: دوستتون دارم.

  • reza

   علی جان اتفاقا من هم شکاف کام و لب شکری بودم و خیلی جراحی های مختلفی کردم و اتفاقا صحبت کردن من هم اصلا جالب نیست و جالبه صدایی که دیگران از من میشنوند با صدایی که خودم میشنوم کاملا متفاوت است و خیلی تو دماغی میشه ولی اینها هیچ کدوم دلیل نشد که در جا بخورم و الان بهترین شرایط رو تا اونجایی که میشد برای خودم رقم زد از رتبه تک رقمی کنکور دکتری تا یه وضع خیلی خوب مالی ولی گاهی وقت باید ادم با یه چیزهایی کنار بیاد باید کنار بیاد !

   • صدرا

    سلام به همه لب شکری های عزیز من هم دارای این مشکل هستم و 16 سالمه و درسم خیلی عالیه ولی خیلی خجالتی و گوشه گیرم و دارم زجر میکشم همیشه وقتی با غریبه صحبت میکنم دستمو میذارم روی دهنم تا زیاد معلوم نباشه برعکس اقا رضا ما وضع مالی چندان خوبی هم نداریم ولی چه میشه کرد

  • علی میرزایی

   منم شکاف لب دارم و هنگام صحبت کردن دچار مشکل میشم تا العان که 25 سال سن دارم بخاطره این مشکلم گوشه گیر بودم و با مطالعه خیلی زیاد ذهنم رو از افکار منفی منحرف میکردم العانم گواهی فنی حرفه ای برنامه نویسی . سخت افزار . نرم افزار. دارم و تا حالا 4 بار اول شدم ولی بازم تحمل این مشکل برام خیلی سخته

  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.