• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اخبار » شش اثر تاریخی جدید به آثار ثبتی سیستان و بلوچستان افزوده شد
  کد خبر : 1729479

  شش اثر تاریخی جدید به آثار ثبتی سیستان و بلوچستان افزوده شد

  شش اثر تاریخی جدید به آثار ثبتی سیستان و بلوچستان افزوده شدReviewed by Aryan♥ on Feb 7Rating: در هشتمین همایش شورای سیاستگذاری ثبت آثار تاریخی و مکان رخدادهای انقلاب اسلامی که در تهران برگزار گردید، شش اثر تاریخی جدید به آثار ثبتی سیستان و بلوچستان افزوده شد. به گزارش ایران ویج  از خبرگزاری (ایسنا)، منطقه…

  شش اثر تاریخی جدید به آثار ثبتی سیستان و بلوچستان افزوده شدReviewed by Aryan♥ on Feb 7Rating:

  در هشتمین همایش شورای سیاستگذاری ثبت آثار تاریخی و مکان رخدادهای انقلاب اسلامی که در تهران برگزار گردید، شش اثر تاریخی جدید به آثار ثبتی سیستان و بلوچستان افزوده شد.

  به گزارش ایران ویج  از خبرگزاری (ایسنا)، منطقه سیستان و بلوچستان، این آثار عبارتند از: بیت رهبری ایرانشهر، تپه چاه­تقی 2، تپه چاه­تقی 3، تپه کلاتک باغباغون، تپه کشت و صنعت و تپه کلاتک کهوران­تلو

  بیت رهبری ایرانشهر، به لحاظ اینکه این بنا یادبودی از دوران تبعید مقام معظم رهبری در دوران رژیم ستمشاهی بوده، از سوی پرویز فاضلی در تاریخ 1370/7/13 به میراث فرهنگی استان اهدا شد.

  ویژگی عمده این بنا برای ثبت به عنوان یک مکان وقوع رویداد انقلابی این است که نمادی از رنج‌ها، سختی‌ها و خاطرات تلخ و شیرین مربوط به معظم له و محل رجوع علما و بزرگان منطقه با ایشان در آن دوران، همچنین مکانی برای ایجاد وحدت و همبستگی بین نیروهای مبارز آن سامان و نیز وحدت بین برادران شیعه و سنی در آن زمان است. ایشان با تماس مستقیم با مردم و تبلیغ دین و تلاش برای برطرف ساختن مشکلات و محرومیت‌های این استان ستم زده، نقش مهمی در توجه مردم به حضرت امام(ره)، روحانیت، اسلام و انقلاب ایفا می‌کردند.

  “تپه چاه تقی “2» واقع در جلگه چاه هاشم شهرستان دلگان که به علت قرارگیری در شمال دشت روستای چاه‌تقی، به این نام ثبت شده است، یکی از تپه­‌های شاخص و برجستۀ دورۀ اسلامی است.

  این تپه دارای ارتفاع تقریبی 6 متر از سطح زمین­های اطراف است و شکلی تقریباً مدور و بیضی دارد. اطراف تپه خندق یا آبراهی به صورت مدور و به عرض 4 متر و عمق 1 تا 2 متر کنده شده است که از نکات جالب در مورد این اثر است.

  این خندق به احتمال زیاد دو کاربرد داشته است، نخست برای انتقال آب سیل­‌ها در دشت اطراف تپه به سمت شمال و دیگر نقش دفاعی آن. به نظر می­‌رسد که کاربری دوم با توجه به وسعت و ارتفاع تپه، که منحصر به فرد است، بیشتر مورد توجه بوده است.

  “تپه چاه تقی 3″، وسعت زیاد به همراه وجود خندق یا آبراهی مدور به عرض 4 متر در اطراف تپه از ویژگی‌های مهم آن است که تاکنون چنین تپه­‌ای با این مشخصات در این منطقه شناسایی نشده است.

  این اثر شامل تپه­‌ای با بستر رسوبی بوده که در حدود 3 متر از سطح زمین­‌های اطراف ارتفاع دارد و روی آن را پوششی از ماسه بادی تیره­رنگ به همراه شن­ریزه پوشانده است، دشت اطراف کاملاً صاف و هموار بوده و سطح آن نیز همانند این اثر، به وسیله لایه­‌ای ماسه­‌بادی، اما سفیدرنگ، پوشیده شده است. همین اختلاف رنگ به همراه وجود مقادیری شن­ریزه بر سطح تپه، آن را از زمین­‌های اطراف متمایز می­‌کند. ابعاد اثر مذکور با احتساب پراکندگی داده­‌های فرهنگی در اطراف آن، در حدود 250 در 120 متر بوده که بطور کلی مساحتی بالغ بر 3 هکتار را شامل می­‌شود. این اثر شامل تپه­‌هایی مدور است که مرکز آن کم­‌ارتفاع­‌تر از نقاط دیگر است.

  سفال­‌های پراکنده بر روی تپه چاه تقی 3 در بخش­‌های مختلف و اطراف به چشم می­‌خورد.

  ارتباط کارکردی این تپه با تپه چاه­‌تقی2 با توجه به داده­‌ها و ساختارهای مشابه، از ویژگی­‌های مهم آن است.

  “تپه کلاتِک باغباغون”، این اثر در میان زمینی هموار با بستر شن­‌ریزه و ماسه­‌ای ایجاد شده و اطراف آن را به طور کامل پوشش گیاهی شامل درختان گز، کهور و بوته­‌های خودرو به همراه نخلستان­‌های روستا دربر گرفته است. از سمت شرق این اثر بستر خشک رودخانه­‌ای فصلی می­‌گذرد.

  این اثر شامل تپه­‌ای است که به فاصلۀ 700متری شمال روستای باغباغون واقع شده است. مساحتی بالغ بر 8500 مترمربع را شامل می­‌شود. این تپه با ارتفاع حدود 5 متر از سطح زمین­‌های اطراف ایجاد شده و با جهت شرقی- غربی امتداد یافته است، از سمت شرق این تپه بستری رودی می­‌گذرد که به نظر می­رسد منبع تغذیه و بهره­‌وری این اثر در گذشته­‌های دور بوده است علاوه بر سفال، آثار فراوان جوش کوره در سطح تپه مشاهده می‌شود.

  قرارگیری تپه فوق در کنار رودخانه و نیز وجود سفال­‌های شاخص دوران تاریخی در سطح آن از ویژگی­‌های مهم این تپه است، تپه کلاتِک باغباغون به علت قرارگیری در شمال روستای باغباغون، به این نام ثبت شده است.

  “تپه کلاتِک کهوران­تِلو” در فاصلۀ 12 کیلومتری شرق چگرد جلگه چاه هاشم قرار گرفته و از نظر موقعیت جغرافیایی در منتهی­‌الیه شمالی زمین­‌های کشاورزی و باغات شمال­غرب روستای دهنو واقع شده است.

  پوشش گیاهی اطراف این تپه شامل درختان گز و کهور و بوته­‌های کوتاه است و البته در نقاطی نیز تپه­‌های ماسه بادی کوچکی که بر روی آنها بعضاً درختان گز روییده، دیده می­‌شود، به فاصلۀ غرب این تپه بستر یک رود فصلی کم­‌عمق و کم­‌عرض دیده می­‌شود که در فصول پربارش سال، آب آن به سمت هامون جازموریان سرازیر می‌شود.

  این اثر شامل تپۀ نسبتاً بزرگ و برجسته­‌ای با ارتفاع تقریبی 4 متر از سطح زمین­‌های اطراف است که قطری بالغ بر 8 متر دارد تپۀ مذکور با توجه پراکنش داده­‌های فرهنگی آن در اطراف، مساحتی در حدود 9000 مترمربع را شامل می­‌شود، بستر تپه همانند دشت اطراف رسوبی بوده و پراکنش اندک سفال به همراه ارتفاع بالای آن نسبت به سطح دشت، عامل تمایز آن با دشت اطراف است، در سمت شمال و به فاصلۀ 300 متری از تپه، یک قبرستان اسلامی قدیمی که سطح قبور آن نیز با سنگ­‌های سفید رنگ پوشیده شده، دیده می­‌شود.

  وجود سفال منقوش مربوط به هزاره چهارم ق.م. و نیز سفال­‌های مربوط به دوره اشکانی، از ویژگی­‌های مهم این محوطه است.

  “تپه کشت و صنعت” که به نام محل کشاورزی وسیع این منطقه نام­گذاری شده است، تپۀ بزرگ و دایره مانندی است که پراکندگی سفال بر روی آن به میزان فراوان مشاهده می­‌شود، ابعاد این تپه 270 متر در 220 متر بوده که مساحتی بالغ بر 61000 مترمربع را شامل می­‌شود. بستر این محوطه و زمین­‌های اطراف کاملاً به وسیلۀ ماسه بادی پوشید شده و بوته­‌های خود رو منطقه موسوم به “ترات” نیز سطح آن را دربرگرفته­‌اند، رانش ماسه بادی باعث شده بخش­های زیادی از تپه در زیر مدفون شود.

  وجود سفال­‌هایی مشابه دره کویته، چاه­‌حسینی و ابلیس نشان­‌دهندۀ اهمیت این محوطه است.

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.