• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اخبار , بین الملل » لزوم تغییر رویکرد آمریکا در قبال ایران!
  کد خبر : 1726022

  لزوم تغییر رویکرد آمریکا در قبال ایران!

  لزوم تغییر رویکرد آمریکا در قبال ایران!Reviewed by Aryan♥ on Feb 3Rating: فلینت و هیلاری لِورنت، از چهره‌های آکادمیک و سیاسی آمریکایی در مقاله ای با تاکید بر ضرورت تغییر رویکرد آمریکا در قبال ایران تصریح کردند آمریکا باید حقوق جمهوری اسلامی ایران، از جمله حق غنی­سازی اورانیوم را به رسمیت بشناسد. به گزارش ایران…

  لزوم تغییر رویکرد آمریکا در قبال ایران!Reviewed by Aryan♥ on Feb 3Rating:

  فلینت و هیلاری لِورنت، از چهره‌های آکادمیک و سیاسی آمریکایی در مقاله ای با تاکید بر ضرورت تغییر رویکرد آمریکا در قبال ایران تصریح کردند آمریکا باید حقوق جمهوری اسلامی ایران، از جمله حق غنی­سازی اورانیوم را به رسمیت بشناسد.

  به گزارش ایران ویج  از خبرگزاری مهر، به عقیده نویسندگان این مقاله که در خبرگزاری رویترز منتشر شده است، در حالی که واشنگتن و متحدانش برای دور جدید گفتگوهای هسته­ای با ایران آماده می­شوند، دولت اوباما و نخبگان سیاسی در واشنگتن به گونه­ای در این مورد صحبت می­کنند، گویی که آمریکا اساسا اوضاع را تحت کنترل دارد، اما این‌گونه نیست.

  فلینت و هیلاری می­افزایند به آمریکایی گفته می­شود که تحریم­ها روزبه­روز بر اقتصاد ایران فشار بیشتری می­آورد و با ادامه این وضع، یا تهران از غنی­سازی دست برخواهد داشت یا ارتش آمریکا، تاسیسات هسته­ای ایران را نابود خواهد کرد.

  آمریکا در مورد واقعیت خاورمیانه توهم دارد

  نویسندگان مقاله این القائات آمریکایی ها را “خیالبافی خطرناک” خوانده و معتقد هستند این گونه ادعاها ناشی از “توهمات آمریکا” در مورد واقعیت خاورمیانه است. در حال حاضر موقعیت آمریکا به خاطر جنگ­ها شکست خورده افغانستان و عراق که به کشورهای اشغال شده تبدیل شده اند، سیاست جنگ علیه تروریسم آمریکا که جوامع مسلمان را به دشمن سیاست­های آمریکا تبدیل کرده است، و حمایت بی حد و حصر آمریکا از اشغال سرزمین­های اعراب، رو به سقوط است. با افزایش آگاهی مردم منطقه، مردم خاورمیانه ادامه چنین سیاست­هایی را تحمل نخواهند کرد.

  در این مقاله آمده است در چنین جوی، اگر آمریکا جنگ دیگری را با یک کشور دیگر در خاورمیانه برای نابودی تسلیحات هسته­ای “که ندارد” به راه بیندازد، عواقب این جنگ برای منافع آمریکا فاجعه­بار خواهد بود. سیاست کنونی آمریکا در قبال ایران یعنی سیاست مذاکره تحت شرایطی که منافع ایران تامین نمی­شود، مخاصمه بین آمریکا و ایران را افزایش خواهد داد.

  به باور نویسندگانِ مقاله منتشره در خبرگزاری رویترز، آمریکا به خاطر منافعش، باید با تغییر سیاست­هایش در قبال ایران، رویکرد کاملا متفاوتی را برای آینده تعامل با ایران در پیش بگیرد. آمریکا، به همان اندازه که ریچارد نیکسون در آغاز دهه 70 میلادی روابطش را با چین تعدیل کرد، باید روابطش را با جمهوری اسلامی ایران تعدیل کند. این هدف، تنها از راه گفتگو حاصل نمی­شود و آمریکا باید گامهای جدی در این راه بردارد.

  در این مقاله آمده است اکثر دولت­های آمریکا از زمان ریگان، سطحی از تعامل را با ایران داشته­اند، ریگان و بوش پدر از ایران برای آزادی گروگان­های آمریکایی طلب کمک کردند، دولت کلینتون با کمک ایران، موفق به ارسال کمک­های نظامی به بوسنی شد، و آمریکا و ایران پس از 11 سپتامبر برای مبارزه با القاعده با یکدیگر همکاری داشتند.

  در تمام این تعاملات، ایران حسن نیت خود را نشان داده است، اما آمریکا این حسن نیت را با توقف گفتگوها و تحریم­ها و در نتیجه متشنج شدن روابط، پاسخ داده است.

  همانند روسای جمهور پیشین آمریکا، اوباما در مورد ایران بدقولی کرده است

  در سال 2008 و در میانه دید منفی آمریکایی­ها به جنگ­های آمریکا در خاورمیانه، باراک اوباما، به عنوان نامزد ریاست جمهوری آمریکا “قول داد” پس از پیروزی در انتخابات با کاستن از تنش میان آمریکا و ایران، با ایران وارد روابط سازنده خواهد شد. فلینت و هیلاری لِورنت بر این باور هستند که پس از آغاز دوره دوم ریاست جمهوری اوباما، این خطر وجود دارد که اوباما با اعلام بی­نتیجه بودن تلاش­هایش برای برقراری روابط سازنده با ایران، گزینه گفتگو با ایران را کنار بگذارد هر چند اوباما در عمل هیچ‌گاه تلاشی برای تعامل سازنده با ایران نداشته است.

  به عقیده نویسندگان مقاله، در حالی که مقامات آمریکایی همواره ایران را به وقت­کشی و نبود توافق داخلی برای انجام گفتگوهای جدی متهم می­کنند، این واشنگتن بوده که در بیشتر اوقات به لحاظ دیپلماتیک و سیاسی برای انجام تعامل سازنده با ایران جدی نبوده است. ایران همیشه پذیرای بازدید سرزده بازرسان آژانس بین­المللی انرژی اتمی از فعالیت­های هسته­ای خود بوده است به شرط اینکه  قدرت­های غربی در عوض، حق ایران برای غنی­سازی را به رسمیت بشناسند.

  به گزارش مهر، در این مقاله آمده است اما اوباما، همانند روسای جمهور پیشین آمریکا، از پذیرش حق ایران برای غنی­سازی سر باز زده است. برای آغاز سیاست جدید  آمریکا در قبال ایران و پذیرش حق هسته­ای ایران، آمریکا باید با به رسمیت شناختن جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک نظام سیاسی مشروع که نماینده منافع ملی مشروع حاکمیت خود است و پذیرش ایران به عنوان یک قدرت منطقه­ای که حاضر به اطاعت از واشنگتن نیست، رویکرد جدیدی را در قبال ایران درپیش بگیرد. هیچ یک از روسای جمهور پیشین آمریکا حاضر به تعامل با ایران با این رویکرد نبوده­اند.

  به عقیده فلینت و هیلاری لِورنت، تنها راه حل کارآمد برای حل بن­بست میان آمریکا و ایران این است که آمریکا حقوق جمهوری اسلامی ایران، از جمله حق غنی­سازی اورانیوم را بپذیرد و تایید کند. این رویکرد تنها رویکردی است که می­تواند به حل بن­بست میان آمریکا و ایران کمک کند.

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.