• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اخبار , دانشگاه » پایان سال و مشکلات مالی آموزش عالی!
  کد خبر : 1725910

  پایان سال و مشکلات مالی آموزش عالی!

  پایان سال و مشکلات مالی آموزش عالی!Reviewed by Aryan♥ on Feb 3Rating: کمبود بودجه موجب شده که بخش مهمی از رسالت دانشگاه‌ها از پرداختن بیشتر به امور پژوهشی و آموزشی به تامین حقوق کارمندان و تهیه غذا برای دانشجویان تغییر کند. به گزارش ایران ویج  از خبرنگار مهر، این روز‌ها دانشگاه‌ها حال روز خوبی ندارند…

  پایان سال و مشکلات مالی آموزش عالی!Reviewed by Aryan♥ on Feb 3Rating:

  کمبود بودجه موجب شده که بخش مهمی از رسالت دانشگاه‌ها از پرداختن بیشتر به امور پژوهشی و آموزشی به تامین حقوق کارمندان و تهیه غذا برای دانشجویان تغییر کند.

  به گزارش ایران ویج  از خبرنگار مهر، این روز‌ها دانشگاه‌ها حال روز خوبی ندارند و مسئولان دانشگاه به جای اینکه به فکر آموزش و پژوهش باشند، دغدغه شان تامین غذای دانشجو و پرداخت حقوق کارمندان است.

  کسری بودجه دانشگاه‌ها را در وضعیت بلاتکلیفی پروژه ها و تعلیق قرار داده است. به طوریکه دکتر حسن صدقی رئیس دانشگاه ارومیه پیش بینی می کند اگر تا آخر سال 91 بدین صورت پیش رود، اعتراض اعضای هیات علمی را برای دریافت حقوقشان در بر خواهد داشت.
   
  دانشگاه‌ها برای جبران کسری بودجه به هر ابتکار عملی دست می زنند تا شاید بتوانند تا آخر سال دانشگاه را سرپا نگه دارند.
   
  دانشگاه‌های کوچکتر با اجاره سالن‌های خود و دانشگاه‌های بزرگتر با ایجاد پردیس و جذب دانشجوی پولی هریک به نحوی سعی دارند که از فشار مالی بکاهند و با اتکا به درآمدهای اختصاصی بخشی از مشکلات را حل کنند.
   
  بودجه صفر درصدی عمرانی دانشگاه شریف
   
  دکتر رضا روستا آزاد – رئیس دانشگاه صنعتی شریف اختصاص بودجه عمرانی دانشگاه را در سال جاری صفر درصد و بودجه تعمیر و تجهیزات را هم نزدیک به صفر درصد عنوان می کند.
   
   
   
  وی در ادامه با ذکر مثالی می گوید: در طول تابستان وضعیتی پیش آمد که حتی برای تامین غذای دانشجویی به مشکل برخورد کردیم.
   
  کسری بودجه دانشگاه‌ها در سال 91 فقط در بخش بودجه جاری نیست بلکه بودجه‌های عمرانی دانشگاه‌ها هم با کسری مواجه است، به طوری که پروژه های عمرانی دانشگاه‌ها متوقف شده و یا اینکه اولویت بندی شده تا احداث پروژه‌های مهمتر در دستور کار قرار گیرد.
   
  تا کنون دانشگاه‌ها 10 تا 20 درصد بودجه عمرانی سال 91 را دریافت کرده اند و چشم‌انتظار اختصاص مابقی بودجه عمرانی و جاری هستند تا شاید تا اندازه ای وضعیت را تغییر دهند.
   
  توقف 8 طرح عمرانی دانشگاه باهنر کرمان
  دانشگاه باهنرکرمان از جمله دانشگاه‌هایی است که هشت طرح عمرانی مصوب آن به دلیل کمبود بودجه متوقف شده است.
   
  دکتر نصرالله گرامی – رئیس دانشگاه عنوان می کند که بودجه عمرانی چندانی به دانشگاه پرداخت نشده و در صورت ادامه این روند دانشگاه تا آخر سال با مشکل مواجه خواهد شد.
   
  محسن افشارچی، رئیس دانشگاه زنجان هم کمبود بودجه عمرانی دانشگاه را تایید کرده و می گوید: در صورت تخصیص 20 درصد بودجه عمرانی تا آخر سال دانشگاه می تواند 12 هزارمتر مربع فضای آموزشی به فضای دانشگاه زنجان اضافه کند و این درحالی محقق می شود که مابقی بودجه عمرانی به دانشگاه اختصاص داده شود.
   
  توقف پنج طرح عمرانی دانشگاه الزهرا

  دکتر انسیه خزعلی – رئیس دانشگاه الزهرا (س) نیز در همین زمینه از توقف پنج طرح عمرانی دانشگاه به دلیل کمبود بودجه عمرانی خبر می دهد و می گوید: برای اینکه استارت طرح های دانشگاه را بزنیم به صد در صد بودجه نیازمندیم درحال حاضر 5 طرح مصوب داریم که هنوز کلنگ نخورده و هر پنج طرح نیازمند بودجه هستند.
   
  اما در این میان هستند دانشگاه‌هایی که معتقدند با صرفه جویی و به کارگیری درست اقتصاد مقاومتی می توان دانشگاه را تا پایان سال سرپا نگاه داشت.
   
   
   
  صرفه جویی راه حلی برای تامین کسری بودجه

  حجت الاسلام سید صدرالدین شریعتی – رئیس دانشگاه علامه طباطبایی در این باره می گوید: دانشگاه علامه سعی دارد با صرفه جویی امسال را به پایان برساند، سال گذشته هم صرفه جویی هایی داشته که امسال آن را هزینه می کند و برنامه‌ریزی کرده که بدون اینکه خللی در برگزاری برنامه ‌های پژوهشی و آموزشی دانشگاه ایجاد شود برنامه هایی که در اولویت هستند را اجرایی کند.
   
  البته باید عنوان کرد دانشگاه علامه طباطبایی هم از جمله دانشگاه‌هایی هست که در سال جاری اقدام به راه اندازی پردیس کرده و دانشجوی پولی پذیرش می کند.
   
  اقتصاد مقاومتی راهکار دانشگاه اصفهان
   
  دکتر رامشت – رئیس دانشگاه اصفهان هم عنوان می کند: اقتصاد مقاوتی در دانشگاه اصفهان کارایی بسیار خوبی داشته که موجب شده با همین بودجه، گسترش رشته‌ها و فعالیت های عمرانی دانشگاه متوقف نشده و دانشگاه در همه زمینه ها تقریبا سیر طبیعی خود را طی کند. 
   
  تکلیف دانشگاه‌های بدون پردیس در تامین کسری بودجه

  سوالی که اینجا مطرح می شود این است تکلیف دانشگاه‌های کوچک و شهرستانی که نمی توانند پردیس ایجاد کرده و دانشجوی پولی جذب کنند، چیست ؟ دانشگاه‌هایی هم که پردیس دارند، با توجه به شهریه های سرسام آوری که تعیین کرده اند، چه تعداد دانشجو می توانند جذب کنند که مشکل مالی آنها را رفع کند؟
   
  به گفته بیشتر روسای دانشگاه‌ها در صورت عدم تامین به موقع بودجه، تمام حقوق کارمندان دانشگاه را نمی توان پرداخت کرد.
   
  اعلام زمان اختصاص بودجه 91 دانشگاهها

  علی اکبر متکان – معاون اداری مالی وزارت علوم،‌ تحقیقات و فناوری درباره آخرین وضعیت بودجه جاری دانشگاه‌ها در سال جاری به خبرنگار مهر گفت: به احتمال زیاد بودجه سه ماهه چهارم دانشگاه‌ها با قولی که معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری داده حداقل تا 85 درصد پرداخت خواهد شد.
   
  وی از احتمال تجدید نظر در پرداخت رقم بودجه عمرانی دانشگاه‌ها توسط دولت خبر داد.
   
  اگرچه مشکل بودجه تقریبا هر سال به نوعی گریبانگیر دانشگاهها است اما امسال رنگ و بوی آن بیشتر شده همین روند مشکلات مالی بیشتر دانشگاهها را بر آن داشته تا گامهای مصمم تری را به سوی درآمدزایی و در برخی موارد تجارت در آموزش عالی بردارند.
   
  ارتباط مستمر دانشگاهها با صنعت راه مناسبی برای کسب درآمد و یافتن حلقه مفقوده سالیان سال آموزش عالی و صنعت است اما برای دانشگاهها ساده ترین راه برای درآمدزایی نیست و علیرغم رشد در سالهای اخیر هنوز به جایگاه مطلوب نرسیده است.
   
  این پذیرش دانشجوی پولی است که راه فوری و مناسب بیشتر دانشگاهها برای کسب درآمدهای اختصاصی به شمار می آید که به زعم خود صدماتی را بر بدنه نظام آموزش عالی وارد می کند.
   
  از سوی دیگر صرفه جویی،‌ افزایش شهریه ها،‌ نرخ غذا و اجاره بهای خوابگاهها با خصوصی سازی نیز بخش دیگری از راهکارهای اجباری دانشگاههای دولتی که روزی قرار بود سرآمد تحصیل رایگان باشند،‌ به شمار می آید.
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.