• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اخبار , بین الملل » نماینده اتحادیه‌اروپا: آنچنانکه به مردم اروپا متعهدیم به مردم افغانستان نیز وعده داده‌ایم!
  کد خبر : 1725670

  نماینده اتحادیه‌اروپا: آنچنانکه به مردم اروپا متعهدیم به مردم افغانستان نیز وعده داده‌ایم!

  نماینده اتحادیه‌اروپا: آنچنانکه به مردم اروپا متعهدیم به مردم افغانستان نیز وعده داده‌ایم!Reviewed by Aryan♥ on Feb 3Rating: اتحادیه اروپا با داشتن 27 عضو فعال از 10 سال قبل به این سو در افغانستان در بخش‌های مختلف سرمایه گذاری کرده است. مسوولان این اتحادیه از “پیشرفت‌ها و دستاوردهای به وجود آمده” ابراز خرسندی کرده‌اند و…

  نماینده اتحادیه‌اروپا: آنچنانکه به مردم اروپا متعهدیم به مردم افغانستان نیز وعده داده‌ایم!Reviewed by Aryan♥ on Feb 3Rating:

  اتحادیه اروپا با داشتن 27 عضو فعال از 10 سال قبل به این سو در افغانستان در بخش‌های مختلف سرمایه گذاری کرده است.

  مسوولان این اتحادیه از “پیشرفت‌ها و دستاوردهای به وجود آمده” ابراز خرسندی کرده‌اند و گفته می‌شود این نهاد اروپایی،‌ برنامه‌های دراز مدت دیگری را نیز در افغانستان در دست اجرا دارد.

   

  درباره نقش اتحادیه اروپا در افغانستان و برنامه‌های آتی این اتحادیه، به گزارش ایران ویج  خبرنگار  (ایسنا) در افغانستان گفت‌وگویی را با “اوگادس اوشخکس”، سفیر و نماینده خاص اتحادیه اروپا در افغانستان انجام داده است.

   

  نماینده اتحادیه اروپا درباره دستاوردهای افغانستان در چند سال گذشته گفت: من فکر می‌کنم در جریان بیش از یازده سال گذشته دولت افغانستان با حضور و همکاری فعال اتحادیه اروپا و جامعه بین‌المللی پیشرفت‌های خوبی کرده است به طور مثال می‌توان از رشد و گسترش تعلیم و تربیت نام برد زیرا در حال حاضر بیش از 8 میلیون کودک افغان می‌توانند به مدرسه بروند و براساس آمارها، نزدیک به دو نیم میلیون تن آنان را دختران تشکیل می‌دهند. این امری است که در زمان حکومت طالبان وجود نداشت.

  وی ادامه داد: اتحادیه اروپا شاهد انجام کارهای بنیادی و زیربنایی در بخش ساخت سدهای آب و ده‌ها نمونه دیگر به خصوص در شمال افغانستان بوده است. هم چنان افغانستان در بخش سلامت و ایجاد مراکز درمانی برنامه‌های زیربنایی را انجام داده است که می‌توان گفت در این بخش دولت افغانستان از 6 یا 7 درصد به 60 درصد رشد کرده است و کمک‌های جامعه جهانی در بخش سلامت در افغانستان نیز قابل ملاحظه بوده است.

   

  اوشخکس افزود: یقینا افغانستان در جریان چند سال گذشته پیشرفت‌های خوبی در بخش‌های نهادینه شدن نهادهای دموکراتیک داشته است که می‌توان از تشکیل پارلمان به عنوان ارگان ناظر از فعالیت‌های حکومت نام برد. در بخش قضایی نیز افغانستان پیشرفت‌های خوبی داشته است که درحال حاضر ما شاهد سیستم فعال، شفاف و حسابده در ارگان‌های عدلی و قضایی این کشور هستیم اما این امر نیاز به تلاش و کار بیشتر دارد.

  هم چنان مطبوعات و فعالیت رسانه‌ها در افغانستان در جریان چند سال گذشته رشد قابل ملاحظه‌ای داشته است و در حال حاضر رسانه‌های افغانستان به خوبی می‌توانند برنامه‌ها و رویدادهای داخلی و خارجی را پوشش دهند. با وجود این همه اتحادیه اروپا پیشرفت‌های صورت گرفته را ناکافی می‌داند و نیاز به تلاش و کار بیشتر شدیدا احساس می‌شود و ما (اتحادیه اروپا) افغانستان را همچنان پس از سال 2014 نیز حمایت خواهیم کرد.

   

  نماینده ویژه اتحادیه اروپا در ادامه گفت‌وگوی خود با خبرنگار ایسنا درباره مسوولیت‌های اصلی اتحادیه اروپا در افغانستان اظهار داشت: اتحادیه اروپا از قبل در کنار مردم افغانستان بوده و در آینده نیز خواهد بود، اتحادیه اروپا به نمایندگی از نیم میلیارد شهروند اروپایی، به عنوان ارگان عالی و تاثیر گذار در ثبات و امنیت افغانستان در کنار مردم این کشور حضور خواهد داشت. اتحادیه اروپا در حال حاضر 27 عضو فعال دارد که این رقم به زودی به 28 عضو افزایش خواهد یافت و این کشورها در چهارچوب یک اتحادیه، در افغانستان فعالیت خواهند داشت. اعضای این اتحادیه از کشورهای ثروتمند اروپایی است که همه آنان از اقتصاد خوب برخوردارند و می‌توانند به کشورهای درحال رشد کمک کنند.

  وی ادامه داد: اساسا برنامه‌ها و اهداف اتحادیه اروپا در افغانستان روی سه محور اصلی می‌چرخد؛ اول هدف ما مبارزه با تروریسم است زیرا افغانستان کشوری است که دارای تاریخ کهن بوده و در جریان تاریخ خود افتخارات خوبی نیز داشته است، اتحادیه اروپا افغانستان را به عنوان یکی از کشورهای تاثیر گذار در منطقه می‌داند و به همین دلیل به هیچ وجه نمی‌خواهد این کشور بار دیگر به پناهگاه امن شورشیان مبدل شود. اما نمی‌توان حضورمان در افغانستان را فقط با مبارزه با تروریسم خلاصه کنیم، هدف دیگر اعضای اتحادیه اروپا، ریشه کن کردن فقر در این کشور است.

   

   

  اوشخکس افزود: کشورهای عضو اتحادیه اروپا راه حل فقر زدایی از افغانستان را تنها در رشد اقتصادی و اشتغال زایی در این کشور می‌دانند و تلاش می‌کنند تا در دراز مدت این توان را به مردم افغانستان منتقل کنند تا بتوانند برای خود شان زمینه کار را فراهم کنند. اتحادیه اروپا برنامه‌هایی را در رشد تعلیم و تربیت، حکومت داری خوب و بهتر سازی سیستم قضایی افغانستان در جریان چند سال گذشته انجام داده و اهداف مشخصی را نیز در آینده پیش رو دارد.

   

  نماینده اتحادیه اروپا سومین دلیل حضور این اتحادیه در افغانستان را تعهدی دانست که اعضای کشورهای اتحادیه به زنان، مردان و کودکان افغان سپرده‌اند: ما آنچنان که به مردم اروپا متعهد هستیم، به مردم افغانستان نیز وعده‌هایی را برای خدمت رسانی خوب داده‌ایم و من به نمایندگی از کشورهای اروپایی به مردم افغانستان اطمینان می‌دهم دستاوردهایی که دولت افغانستان داشته است به هیچ وجه نابود نخواهند شد. اتحادیه اروپا برای صلح، آشتی ملی، حاکمیت قانون و رعایت حقوق شهروندی به خصوص برای زنان در افغانستان نیز متعهد است.

  وی درباره نظر و دیدگاهش درباره پیشرفت‌ در سیستم قضایی افغانستان گفت: البته پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای در سیستم عدلی و قضایی افغانستان صورت گرفته است. در حال حاضر افغانستان مانند سایر کشورهای بین‌المللی، محکمه دارد، اداره مبارزه بر ضد فساد اداری دارد، نهادهای مدافع از حقوق زنان دارد و باید گفت که این بخش‌ها همچنان نیاز به پیشرفت و تلاش بیشتر دارد. اتحادیه اروپا و جامعه جهانی به عنوان همکار، حکومت افغانستان را برای دستیابی به دستاوردهای تازه، تشویق می‌کنند و برنامه‌های روشن را برای مبارزه علیه نابرابری‌های اجتماعی برای دولت افغانستان طرح ریزی خواهند کرد.

  اوشخکس افزود: قانون به صورت عموم به دو شکل در جامعه افغانستان تطبیق می‌شود؛ یکی به صورت رسمی و از طریق نهادهای عدلی و قضایی و دیگری به شکلی که تطبیق کنندگان آن را بزرگان قومی و ریش‌سفیدان در ولایات و قریه‌های افغانستان تشکیل می‌دهند. به باور من بخش دوم بیشتر برای مردم افغانستان مورد استفاده است و دلیل آن هم کوتاهی مسوولان عدلی و قضایی افغانستان است و مردم مجبور می‌شوند تا برای رسیدگی به قضایای‌شان به موی سفیدان و بزرگان قومی مراجعه کنند. با این همه، گزارش‌هایی به دست ما رسیده است که نشان دهنده نقض صریح و آشکار قانون و حقوق زنان در جامعه افغانستان است و به رغم تلاش‌های جامعه جهانی و دولت، هنوز هم ما از وضعیت فعلی زنان در افغانستان نگران هستیم.

   

   

  این مقام اتحادیه اروپا ادامه داد: جا دارد که ما از مقام‌های وزارت کشور افغانستان برای راه اندازی برنامه‌های تازه “دادخواهی زنان”، زیر نام “FRU” و فعالیت‌هایی که برای رسیدگی به مشکلات زنان صورت گرفته، قدردانی کنیم. ما آگاهی یافته‌ایم که دولت افغانستان تلاش دارد تا به منظور رسیدگی بهتر به مشکلات و قضایای حقوقی زنان، شمار سربازان پلیس زن را از 1500 نفر به 5000 هزار نفر تا واخر سال 2014 افزایش دهد و این یک امر بسیار مهم و ضروری در افغانستان به شمار می‌رود. آمارهایی که به اتحادیه اروپا رسیده نشان می‌دهد که در جریان چند سال گذشته بیش از چهارهزار پرونده خشونت علیه زنان در افغانستان در وزارت امور زنان این کشور ثبت شده که ما از این امر ابراز تاسف می‌کنیم. البته در نتیجه تلاش‌های ماموران امنیتی، بیش از 1400 تن از متهمان و ناقضان حقوق زنان در افغانستان نیز بازداشت شده‌اند.

   

  وی تصریح کرد: این امر نیاز به تلاش و برنامه ریزی بیشتر دارد تا زنان افغان از حقوق و سهم گیری فعال‌تری در افغانستان برخوردار باشند. برای اشتراک زنان افغانستان در امور سیاسی و فعالیت‌های اجتماعی نیز باید کار بیشتر صورت گیرد تا زنان در افغانستان از انزوایی که در حال حاضر با آن روبه‌رو هستند نجات پیدا کنند. پیشتر بیش از 200 نهاد فعال جامعه مدنی و ارگان‌های مدافع حقوق زنان نیز از حاشیه بودن زنان و در انزوا بودن آنان ابراز نگرانی کرده بودند و عدم دسترسی زنان به ارگان‌های عدلی و قضایی، از نگرانی‌های اصلی اتحادیه اروپا نیز به شمار می‌رود. با این حال باید گفت که اخیرا دولت افغانستان پیشنهادی را برای پرداخت پول بیشتر به منظور ایجاد برنامه‌های آگاهی دهی و سهم دادن زنان در امور سیاسی به اتحادیه اروپا ارایه کرده است و ما ابراز امیدواری می‌کنیم که با تطبیق این طرح دولت بتواند خود را به مردم بیشتر از پیش نزدیک کند. اتحادیه اروپا تمام تاکیدش روی حقوق و ارج گذاری به حیثیت زنان در جامعه افغانستان است و در جریان چند سال گذشته نیز بارها از دولت افغانستان خواستار توجه به این موضوع شده است.

   

   

  در ادامه گفت‌وگو، اوشخکس با توجه به وضعیت کنونی افغانستان، نگرانی خود را درباره انتخابات آینده افغانستان اینگونه بیان کرد: بر همگان معلوم است که انتخابات آینده افغانستان در بهار سال 2014 میلادی برگزار خواهد شد که براساس آن یک تغییر بزرگ توسط مردم افغانستان رونمایی می‌شود، مردم افغانستان با شرکت در این انتخابات رهبری خود را خودشان انتخاب می‌کنند، این انتخابات در حالی برگزار خواهد شد که بعد از سال 2014 از حضور کشورهای بین‌المللی در افغانستان کاسته می‌شود و مردم افغانستان رهبری، ملکیت و استقلال‌شان را به دست خواهند گرفت. با این همه ما امیدواریم که شاهد یک انتخابات شفاف و همگانی در افغانستان باشیم. ثبت نام رای دهندگان و عدم آگاهی مردم افغانستان به انتخابات از نگرانی‌های اصلی اتحادیه اروپا در افغانستان است و کشورهای عضو این اتحادیه در بخش‌های ارتقای ظرفیت‌های کارمندان کمیسیون مستقل انتخابات، آگاهی دهی به مردم و ثبت نام تمام واجدین شرایط رای دهی به افغانستان هم چنان کمک خواهند کرد.

   

  وی افزود: ما ابراز خرسندی می‌کنیم که دولت افغانستان گفت‌وگوهای نزدیک را در مورد انتخابات آینده این کشور با همکاران بین‌المللی‌اش آغاز کرده است. اخیرا ملاقات‌هایی که با مقام‌های حکومتی افغانستان داشته‌ایم آنان روی طرح و توزیع شناسنامه‌های الکترونیکی برای انتخابات آینده تاکید کرده‌اند، به باور من توزیع شناسنامه‌های الکترونیکی، نه تنها برای انتخابات بلکه در عرصه‌های صحت و تعلیم و تربیت نیز مفید خواهد بود.

   

  وی در پاسخ به این موضوع که “اخیرا کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان اعلام کرده است که از سیستم و برنامه‌های گذشته در انتخابات آینده استفاده خواهد کرد که براساس این برنامه‌ها در گذشته ما شاهد تقلب‌های گسترده‌ای بوده‌ایم”، تصریح کرد: اتحادیه اروپا نگرانی‌های شدید خود را در مورد احتمال تقلب در انتخابات آینده افغانستان دارد اما ما تلاش می‌کنیم تا این احتمال را به صفر کاهش دهیم، ما آگاهی دهی به مردم در مورد انتخابات و درک ارزش برگزاری انتخابات سالم را تنها راه برای جلوگیری از تقلب‌ها می‌دانیم زیرا با تطبیق این امر مردم می‌توانند خود جلوی تقلب را بگیرند.

   

  وی هم‌چنین با رد پرداخت 10 میلیون یورو از سوی اتحادیه اروپا به بخش شناسنامه‌های الکترونیکی دولت افغانستان تاکید کرد: اتحادیه اروپا این مبلغ را برای شناسنامه‌های الکترونیکی به دولت افغانستان وعده نکرده است بلکه این پول برای ثبت نام رای دهندگان به پروسه انتخابات به مصرف خواهد رسید و هم چنان دولت افغانستان می‌تواند از این پول برای آگاهی دهی و بالا بردن ظرفیت‌های کارمندان کمیسیون مستقل انتخابات نیز استفاده کند. این جزیی از تلاش‌های اتحادیه اروپا برای جلو گیری از تقلب در انتخابات افغانستان است تا حداقل ما توانسته باشیم در بخش آگاهی دهی تیم کاری کمیسیون انتخابات افغانستان کاری انجام داده باشیم.

  اوشخکس تصریح کرد: باید گفت که اتحادیه اروپا تاکنون هیچ درخواستی از دولت افغانستان مبنی بر پرداخت پول به بخش شناسنامه‌های الکترونیکی دریافت نکرده است. ما برای توزیع شناسنامه‌های الکترونیکی در افغانستان ارزش خاصی قایل هستیم و اتحادیه اروپا حاضر است تا در این راستا نیز با دولت افغانستان همکاری داشته باشد.

   

  سفیر و نماینده خاص اتحادیه اروپا در افغانستان در پایان این گفت‌وگو درباره ارزیابی‌اش از توانایی‌های نظامیان افغان و فعالیت نظامیان خارجی و افغان بعد از سال 2014 گفت: پلیس نقش اصلی و اساسی را در تامین نظم و امنیت در جامعه هر کشوری دارد؛ افغانستان نیز از این بخش خارج نیست، ما در جریان چند سال گذشته پیشرفت‌های قابل توجهی را در پلیس افغانستان مشاهده کرده‌ایم. قرار است ما به زودی 140 میلیون یوروی دیگر را به بخش امنیتی و پلیس افغانستان کمک کنیم و در آینده نیز اتحادیه اروپا به بخش حقوق و رشد توانایی‌های پلیس افغانستان بیشتر کمک خواهد کرد. در حال حاضر پلیس اتحادیه اروپا زیر نام Eupol در افغانستان فعالیت دارد و به نظر من با حضور ماموران پلیس اتحادیه اروپا در کنار پلیس افغانستان تجربیات لازم میان طرفین رد و بدل خواهد شد. باید بگویم که در آینده نزدیک ما با وزیر کشور افغانستان نیز ملاقاتی خواهیم داشت و در مورد چالش‌ها و نیازمندی‌های پلیس افغانستان بیشتر از آنان سوال خواهیم کرد.

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.