• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اخبار » شمارش‌ معکوس برای راه‌اندازی بزرگترین پروژه بنزین‌سازی در استان مرکزی!
  کد خبر : 1724948

  شمارش‌ معکوس برای راه‌اندازی بزرگترین پروژه بنزین‌سازی در استان مرکزی!

  شمارش‌ معکوس برای راه‌اندازی بزرگترین پروژه بنزین‌سازی در استان مرکزی!Reviewed by Aryan♥ on Feb 3Rating: شمارش معکوس برای راه اندازی بزرگترین طرح بنزین ساز کشور که حکایتی از شکستن کمر دشمن در وانفسای تحریم است، آغاز شده و همین روزهاست که طرح توسعه پالایشگاه امام خمینی شازند به بهره برداری برسد. به گزارش ایران ویج …

  شمارش‌ معکوس برای راه‌اندازی بزرگترین پروژه بنزین‌سازی در استان مرکزی!Reviewed by Aryan♥ on Feb 3Rating:

  شمارش معکوس برای راه اندازی بزرگترین طرح بنزین ساز کشور که حکایتی از شکستن کمر دشمن در وانفسای تحریم است، آغاز شده و همین روزهاست که طرح توسعه پالایشگاه امام خمینی شازند به بهره برداری برسد.

  به گزارش ایران ویج  از خبرنگار مهر، چند روز دیگر، شاخص دیگری به ویژگی های استان مرکزی اضافه می شود و هدیه صنعتگران و مهندسان استان تقدیم ملت خواهد شد و دروزاه قطب بنزین کشور به روی مردم گشوده می شود.

  با آماده شدن واحد بنزین سازی پالایشگاه امام خمینی شازند در استان مرکزی و افزایش تولید بنزین از چهار میلیون لیتر به هشت میلیون لیتر در روز عملا کشور از واردات هر نوع بنزین خودکفا شد و می تواند به صادرات فکر کند.

  پالایشگاه امام خمینی شازند که پیش از این پالایشگاه شازند اراک نام داشت اولین پالایشگاه بعد از انقلاب است که به دست توانمند متخصصان داخلی طراحی و ساخته شد. 

  این پالایشگاه در سال 1372 راه اندازی شد و به فاصله 12 سال طرح توسعه آن طراحی و عملیات اجرایی آن در سال 1384 آغاز شد. 

  مجری طرح توسعه پالایشگاه امام خمینی شازند در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه، به زودی استان مرکزی به قطب تولید بنزین در کشور تبدیل می شود گفت: به زودی شاهد افزایش تولید بنزین از هشت به 16 میلیون لیتر بنزین در روز خواهیم بود .

  رشید سیدیان با بیان اینکه نفت مورد نیاز این پالایشگاه از جنوب تامین می شود، افزود: روزانه 250 هزار بشکه وارد پالایشگاه شده و 16 میلیون لیتر بنزین در کنار سایر محصولات نفتی مانند سوخت جت تولید می شود.

  وی با تاکید بر اینکه همه واحدهای طرح توسعه پیش راه اندازی شده است اضافه کرد: در انتظار افتتاح رسمی این طرح هستیم تا هدیه بزرگ متخصصان داخلی تقدیم مردم شود و بنزین یورو 4 و 5 وارد خطوط انتقال پمپ بنزین ها شود.

  860073_orig

  مدیرعامل شرکت پالایش نفت امام خمینی شازد نیز در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه، ظرفیت اولیه این پالایشگاه چهار و نیم میلیون لیتر در روز بوده است گفت: با افتتاح طرح ظرفیت پالایشگاه امام به چهار برابر افزایش می یابد.

  علی اکبر میرقادری افزود: برای اجرای طرح توسعه بیش از چهار هزار میلیارد تومان هزنیه شده است که ضمن بازگشت سرمایه در سالهای اولیه سالانه از خروج ارز کشور جلوگیری شود.

  در مجموع با اجرای کامل طرح توسعه پالایشگاه امام خمینی تولید گاز مایع پالایشگاه از 97  صدم درصد به 3.57 درصد، پروپیلن از صفر درصد به 1.23 درصد، بنزین سوپر از 93 صدم درصد به 3.55 درصد، بنزین معمولی از 3.74 درصد به 12.31 درصد، نفت سفید (سوخت جت) از 4.18 درصد به 5.95 درصد و گازوییل از 7.47 درصد به 8.92 درصد خواهد رسید.

  وی با بیان اینکه، اجرای این طرح شبانه روز بوده و مهندسان و کارگران در سخت ترین شرایط کاری قرار داشتند گفت: شیرینی این سختی ها با راه اندازی طرح به شیرینی تبدیل می شود.

  میرقادری اضافه کرد: با راه اندازی طرح توسعه، میزان نفت کوره تولیدی در این پالایشگاه از 30 درصد به کمتر از هشت درصد کاهش خواهد یافت و این به مفهوم بالا رفتن کیفیت بنزین تولیدی است و  از سوی دیگر درصد سوخت مصرف نسبت به نفت خام ورودی این پالایشگاه از هفت درصد به پنج درصد کاهش یافت که نشان از رصفه جویی در مواد اولیه است.

  میرقادری افزود: همچنین با اجرای این طرح میزان استحصال گوگرد از فرآورده های این پالایشگاه یازده برابر افزایش یافته و از روزانه 60 تن به روزانه 700 تن افزایش خواهد یافت و بنزین تولیدی را با کیفیت می کند.

  او اضافه کرد: گوگرد حاصل شده برای مصارف در جای خود مورد استفاده قرار می گیرد.

  هدف؛ رقابت با بنزین اروپایی

  طرح تحریم ها ازسوی استکبار و همدستانش برای جدی شدن کمبودها در داخل و کاهش مقاومتها صورت می گیرد با این حال  دشمن هنوز درس نگرفته است که با پر رنگ کردن تحریم جوانان این کشور سریع تر به سمت خودکفایی و تولید داخل پیش می روند. 

  اجرای طرح توسعه پالایشگاه امام خمینی(ره) گام اساسی در خنثی سازی تحریمهای دشمن است. 

  مسئولین اجرای این طرح هم هدف ازاجرای این طرح را افزایش تولید بنزین، افزایش سطح کیفیت تولیدات پالایشگاهی در ازای کاهش تولید نفت کوره و ارتقای کیفیت محصولات پالایشگاه برای رسیدن به استانداردهای کشورهای اروپایی و کاهش مواد آلاینده محیط زیست است.

  159561_orig

  سازندگان داخلی اجرای طرح در کشور نمونه هستند

  معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش هم پیش از این در بازدید خود از این پالایشگاه با تاکید بر اهمیت تولید داخلی این مخازن از سوی شرکتهای سازنده تجهیزات پالایشگاهی استان مرکزی خاطرنشان کرد: ماشین سازی و آذرآب و واحدهای صنعتی استان به عنوان تولیدکننده های نمونه کشور هستند که باید از توان این واحدها در توسعه پالایشگاههای کشور استفاده کرد.

  علیرضا ضیغمی با بیان اینکه طرح افزایش ظرفیت و بهبود کیفیت پالایشگاه امام خمینی از سوی شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران و کنسرسیومی متشکل از شرکتهای ایرانی سازه، طراحی و ساختمان نفت و شرکت چینی سی.یی.آی با مشارکت شرکت‌های آنرشیمی و مپصا و شرکت جی.جی.سی اجرا شد. 

  نیمی از تجهیزات حاصل تلاش داخلی هاست
   
  مجری این طرح، هم از تامین نیمی از تجهیزات مورد نیاز طرح توسعه پالایشگاه از سوی سازندگان داخل خبر داد و افزود: 45 درصد تجهیزات مورد نیاز طرح از سوی سازندگان تامین شد که این رقم در قیاس با سایر پالایشگاه های کشور بی نظیر است.
   
  سیدیان با بی اثر خواندن تحریم ها در تامین کالاهای مورد نیاز طرح توسعه پالایشگاه گفت: کالاهای اساسی مورد نیاز پروژه از بهترین سازندگان داخلی و خارجی تامین شده وبا توان داخلی نصب شده است.

  طرح توسعه پالایشگاه امام خمینی در سه فاز تعریف و اجرا شد.
   
  یکی از محورهای اصلی راه اندازی طرح های توسعه در پالایشگاه های کشور بالا رفتن ضریب اطمینان و ایمنی دستگاهها است که پالایشگاه امام خمینی شازند از اولین هاست.
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.