• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اخبار , فرهنگی و هنری » تلاش برای رام کردن رویاهای سرکش!
  کد خبر : 1724164

  تلاش برای رام کردن رویاهای سرکش!

  تلاش برای رام کردن رویاهای سرکش!Reviewed by Aryan♥ on Feb 2Rating: نمایش”رویاهای رام‌نشده” به نویسندگی و کارگردانی ایوب آقاخانی که این روزها برای اجرا در تالار سنگلج آماده می‌شود، با حضور هنرمندان جوان و پیشکسوت در کنار هم تلاشی است برای نمایش چگونگی رام کردن رویاهای سرکش که محل بروزشان قهوه‌خانه جنت است. به گزارش…

  تلاش برای رام کردن رویاهای سرکش!Reviewed by Aryan♥ on Feb 2Rating:

  نمایش”رویاهای رام‌نشده” به نویسندگی و کارگردانی ایوب آقاخانی که این روزها برای اجرا در تالار سنگلج آماده می‌شود، با حضور هنرمندان جوان و پیشکسوت در کنار هم تلاشی است برای نمایش چگونگی رام کردن رویاهای سرکش که محل بروزشان قهوه‌خانه جنت است.

  به گزارش ایران ویج  از خبرنگار مهر، به دیدن پشت صحنه نمایش “رویاهای رام نشده” نوشته و کارگردانی ایوب آقاخانی که قرار است به زودی اجرایش را در تالار سنگلج آغاز کند دعوت شدم. می دانم او کارگردان منضبط و وقت‌شناسی است بنابراین درست سر ساعت در محل تمرین حاضر می‌شوم. تیم پشت صحنه هم از قبل در سالن تمرین حضور دارند. بساط چای و قهوه هم مهیا ست. هنوز چند دقیقه‌ای به آفیش بازیگران مانده که حبیب دهقان‌نسب گشاده‌رو و پرانرژی با آن نگاه نافذ و مهربانش وارد سالن می‌شود.

  ایوب آقاخانی نیز وارد سالن می‌شود. پس از او بهرام ابراهیمی است که قدم در تماشاخانه سنگلج می‌گذارد. سالن تمرین از نشاط و انرژی او جان می گیرد. سپس مجید جعفری  آرام و پرمهر به جمع اضافه می شود و کم کم باقی بازیگران نیز از راه می‌رسند.

   

  ترکیب جذاب چند نسل از بازیگران حرفه‌ای کنار هم

  به ترکیب بازیگران نگاه می‌کنم. نکته قابل توجه در این نمایش حضور بازیگرها از هر نسل و کسوت کنار یکدیگر است و اینکه آقاخانی چگونه توانسته این همه هنرمند جوان و پیشکسوت را با هم هماهنگ کند!

  آقاخانی در پاسخ به این پرسش که چطور توانسته این جمع را کنار هم جمع کند لبخندی می زد و پاسخ می دهد که با حسن خلق بازیگرانش را آماده رفتن روی صحنه می‌کند.

  مجید مظفری با تیپ و شمایل ویژه خودش وارد سالن می‌شود؛ گویا آن شب پس از سال ها پا به صحنه تماشاخانه سنگلج گذاشته است. چشمان مظفری امشب اشکی پنهانی دارد. گویا همه خاطراتش در عرصه تئاتر در ذهنش مرور می‌شود. چند دقیقه‌ای همگی در مرور خاطرات با او همراه می‌شویم و بعد تمرین آغاز می شود…

  با اینکه تعامل ایوب آقاخانی را با بازیگران پیشکسوتی چون داوود رشیدی سال‌ها پیش در نمایش دیگری از گروه تئاتر “پوشه” یعنی “زمین مقدس” دیده‌ام، اما منتظر هستم بار دیگر او را کنار این ترکیب ببینم. پشت صحنه “رویاهای رام نشده” خود نمایشی دیگر است. شیوه هدایت بازیگر توسط آقاخانی جالب است. اگر احیانا نکته‌ای از یاد پیشکسوتان برود او چنان در لفافه و ظریف نکته را گوشزد می‌کند که گویا خودش نکته را از یاد برده است.

  آقاخانی برای هر بازیگر وقت می‌گذارد و از هر اتود آنها استقبال می‌کند و همین مسئله فضای دموکراتیک تمرین را سرشار از انرژی کرده است. وی برای اینکه حس و حالی را برای بازیگرش روشن کند، هزار و یک داستان مشابه را بازی می‌کند.

   

  دعوت برای دیدن سیزده رویای رام نشده در قهوه‌خانه جنت

  انگار برای دیدن سیزده رویای رام نشده به قهوه خانه جنت دعوت و برای دیدن هر رویای رام نشده به یک میز و دو استکان چای قندپهلو مهمان می‌شوم. به میز نخست سر میزنم؛ حبیب دهقان‌نسب و شکرخداگودرزی. حبیب دهقان نسب وقتی لب به دیالوگ باز می‌کند با همه فرق دارد. قرار است دست به ساز ببرد و دل‌های بی‌قرار اهالی قهوه خانه را رام کند. شکرخداگودرزی نقش مطرب ساده دلی را بازی می‌کند که این نقش با خلاقیت او تبدیل به پر انرژی ترین کاراکتر داستان شده است.

  میز دوم؛ امیرعلی دانایی، سینا رازانی و نیکی مظفری. مظفری و دانایی اشتیاق خاصی نسبت به کارشان دارند. خوب می‌بینند و خوب گوش می‌دهند. امیرعلی دانایی که با او در سریال “کلاه پهلوی” آشنا شدیم قصد دارد زودتر به تحلیل نقش خود برسد. نیکی مظفری تنها زنی است که وارد ” قهوه خانه جنت” شده است. او که علاوه بر بازی، مدیر تولید کار هم است سعی می‌کند بهترین شرایط را برای تمرین فراهم کند.

  اما سینا رازانی؛ او بازیگر خلاقی است که همیشه اتودهای تازه‌ای برای آقاخانی دارد و پیشنهادهای خوبی را هم ارائه می‌کند. او که در نمایش “جنوب از شمال غربی” سال گذشته با ایوب آقاخانی همراه بوده، می گوید: می دانم جزء آداب کارگردانی ایوب وفاداری به متن است اما من از او اجازه خواسته‌ام که دیالوگ‌هایم را تغییر دهم.

  نوبت به میز سوم می‌رسد؛ مجید مظفری و بهرام ابراهیمی. مجید مظفری هر بار شاخ و برگی نو به نقش خود می‌افزاید که با رضایت کارگردان همراه است. تجریبات گذشته برای این دو هنرمند توشه‌ای پر بار ساخته که می‌تواند آنها را ماندگار کند. مجید مظفری بعد از تمرین صحنه خودش، گروه را ترک نمی‌کند و کنار جوانترها می‌ماند و به آنها ایده می‌دهد.

  میز چهارم؛ حمیدرضا نعیمی و رامین ناصرنصیر. رامین ناصرنصیر همیشه سکوت می‌کند اما سکوتش با همه فرق دارد. پیداست مدام در حال تمرین است و در چشمانش همیشه لبخندی پنهان دارد. لبخندی که به کارگردان این اطمینان را می‌دهد که او کار خودش را بلد است.

  حمیدرضا نعیمی هرچند کمتر دیالوگ به زبان می آورد، اما از میمیک و زبان بدنش ماهرانه استفاده می‌کند.

   

  راهنمایی پیشکسوت‌ها به بازیگران جوان

  میز پنجم ؛ مجید جعفری و فریدون محرابی. مجید جعفری با آن صدای گرم، وقتی خیره و مبهوت در حال و هوای نقش، دیالوگ می‌گوید انگار تماشاچی را افسون می‌کند. فریدون محرابی دوست دارد متفاوت باشد هم در نقشش و هم در ارائه آن. او نیز در “رویاهای رام نشده” نقش متفاوتی را بازی می‌کند.

  اما در پایان یعقوب صباحی و سام کبودوند. صباحی نقش قهوه‌چی درویشی را بازی می‌کند که آدابی برای “قهوه‌خانه جنت” تعیین کرده و این مسئله او را از دیگر نقش‌های قهوه‌چی متمایز کرده است. او مرد قابل اعتماد “قهوه خانه جنت” است!

  سام کبودوند یکی از خلاق‌ترین بازیگران جوان است. این بازیگر در اولین اتود توانست آنچه را که مد نظر کارگردان است ارائه کند. در بازی باورپذیر سام تکنیک و حس یک جا خلاصه شده است.

  یکدلی و دوستی خوبی میان بازیگران این نمایش برقرار شده است. چنانکه وقتی سام کبودوند بازی می‌کند، امیرعلی دانایی برای او دست می‌زند یا مجید مظفری به بازی دانایی، نیکی مظفری، سینا رازانی و فریدون محرابی دقت دارد و گاه نکته‌ای برای بهترشدن نقش به آنها گوشزد می‌کند.

  یک روز تمرین نمایش”رویاهای رام نشده” به پایان می‌رسد. باید منتظر ماند و دید که این گروه از بازیگران حرفه‌ای که با متنی حساب شده و محکم قرار است روی صحنه بروند در اجرای عموم چگونه مخاطبان را جذب می‌کنند.

  در تازه‌ترین نمایش ایوب آقاخانی 13 بازیگر از نسل‌های مختلف تئاتر، سینما و تلویزیون به ایفای نقش می پردازند. این نمایش قرارست از فردا 15 بهمن‌ماه در تماشاخانه سنگلج روی صحنه برود.

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.