• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اخبار , مطالب دینی » نقش و تأثیر انقلاب اسلامی بر جنبش‎های آزادی خواه جهان!
  کد خبر : 1723028

  نقش و تأثیر انقلاب اسلامی بر جنبش‎های آزادی خواه جهان!

  نقش و تأثیر انقلاب اسلامی بر جنبش‎های آزادی خواه جهان!Reviewed by Aryan♥ on Feb 1Rating: انقلاب‏هایی که به تاکید و اذعان خود آنان با الهام از انقلاب ایران، شخص امام خمینی (ره) و بعضا با تکیه بر همان روش‏ها و شعارها شکل گرفته است کم نیستند آنچه در پی می آید نمونه ای از تاثیراتی…

  نقش و تأثیر انقلاب اسلامی بر جنبش‎های آزادی خواه جهان!Reviewed by Aryan♥ on Feb 1Rating:

  انقلاب‏هایی که به تاکید و اذعان خود آنان با الهام از انقلاب ایران، شخص امام خمینی (ره) و بعضا با تکیه بر همان روش‏ها و شعارها شکل گرفته است کم نیستند آنچه در پی می آید نمونه ای از تاثیراتی است که انقلاب اسلامی ایران بر دنیا نهاده است.

  پیروزی انقلاب اسلامی ایران بی‏شک حادثه مهم و حیرت انگیزی برای جهانیان بوده است که از همان ابتدای قیام تا آخرین لحظات پیروزی همگان را متوجه خود ساخته و ایفاگر نقشی بی بدیل و تعیین کننده در عرصه تحولات غیر قابل پیش بینی برای ملل مسلمان و جهانیان گردیده است.

  انقلاب ایران به طور ذاتی و شخص امام (ره) به عنوان مرجع و رهبر این انقلاب همواره کوشیدند تا با آگاهی بخشی عمیق به قاطبه ملل مسلمان روح بیداری و استکبار ستیزی را در آنان زنده نگه دارند. به وجود آمدن قطب سیاسی جدید در جهان با وقوع انقلاب در ایران در برهه‏ای که هیچ کس گمان نمی‏کرد می‏توان رودر روی استکبار ایستاد و با قدرتهایی بزرگ چون آمریکا و انگلیس مصاف شد به جهانیان اثبات کرد اراده، توکل، و وحدت کلمه رمز موفقیت و پیروزی در برابر استکبار است.

  نکته قابل توجه و مهم در خصوص انقلاب اسلامی ایران آن است که امام خمینی (ره) از همان ابتدا همواره بر صدور انقلاب تاکید کرده و می فرمودند: (ما انقلاب نکردیم تا آن را در انحصار خود نگاه داریم بلکه ما بالاخره یک روز انقلابمان را به تمام دنیا صادر می کنیم ).

  گرچه امام سی واندی سال قبل این نکته را بیان کردند، اما چه از همان ابتدا و چه اکنون بعد از گذشت 34 سال از پیروزی انقلاب اسلامی ایران شاهد شکل گیری انقلاب‏های بسیاری در بین ملل مسلمان جهان به خصوص منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا هستیم.

  انقلاب‏هایی که به تاکید و اذعان خود آنان با الهام از انقلاب ایران، شخص امام خمینی (ره) و بعضا با تکیه بر همان روش‏ها و شعارها شکل گرفته است. آنچه در ادامه می آید نمونه ای از تاثیراتی است که انقلاب اسلامی ایران بر دنیا نهاده است.

  – فلسطین: تاکید همواره و همیشگی امام (ره) بر مساله فلسطین و ابتکار ایشان در تعیین روزی به عنوان روز قدس برای هم دردی با فلسطینیان باعث آن گشت تا جنبش‏هایی چون حماس و جهاد اسلامی به وقوع بپیوندد.
  جنبش حماس : در اواخر دسامبر 1987 و اوایل ژانویه 1918 از دل گروه اخوان المسلمین بر آمده است. حماس یک جنبش جهادی به معنای فراگیر کلمه و بخشی از فرآیند نهضت اسلامی است که به رهبری افرادی چون شیخ احمد یاسین، عبدالعزیزالرنتیسی و خالد مشعل به وقوع پیوسته است.
   
  جنبش جهاد اسلامی: در اواخر دهه ی 70 در پی مناقشات فکری و کشمکش‏های سیاسی که جنبش اسلامی فلسطین با آن درگیر بود شکل گرفت. رهبری آن در ابتدا بر عهده عده ای از دانشجویان فلسطینی بود که در رأس آنان دکتر فتحی شقاقی قرار داشت.
   
  – لبنان، جنبش آمل : شاخه نظامی جنبش «حرکت محرومین » لبنان است که امام موسی صدر آن را تشکیل دادند و شهید چمران نیز مسئول تنظیم تشکیلات این سازمان بودند.
  حزب الله : این جنبش با بهره‏گیری از دیدگاه‏های امام خمینی (ره) سازمان مقاومت حزب الله را تشکیل دادند. فعالیت این حزب که به آرمان امام و مقام معظم رهبری اعتقاد راسخ دارند اظهر من الشمس است.
   
  – عربستان : انقلاب اسلامی ایران باعث ایجاد چالش‏های مذهبی، ایدئولوژیک و عملی برای مشروعیت حاکمیت خاندان آل سعود شد و دو رویداد مهم پس از انقلاب اسلامی ایران عربستان را به لرزه در آورد نخست قیام شیعیان و دیگری حادثه تسخیر مسجد الحرام.
   
  – یمن: جمعیت جوانان مومن، این جمعیت در پی فشار بر شیعیان یمن، توسط خود شیعیان تشکیل شد. ورود (حسین الحوثی ) به رهبران این جنبش تاثیر عمیقی  بر این جنبش گذاشت مشابه همان تاثیراتی که امام بر روح او گذارده بود .او در ملاقاتهایی با امام خمینی (ره) شیفته او می شود وهمین تاثیرات است که جنبش را متاثر می کند.
   
  – نیجریه : رهبری امام خمینی و فکر انقلاب اسلامی در جامعه نیجریه و به ویژه در میان مسلمانان مردم شمال احساسات و واکنشهایی را در بر داشت که رهبران محلی آنجا با به کار گیری نسخه ی عمل شده در ایران مبارزه با فساد را در پیش گرفتند.
   
  – سودان: برنامه اسلامی کردن دولت وجامعه سودان در سپتامبر 1983 توسط جعفر نمیری آغاز شد. این برنامه هنگامی شروع شد که توجه جهانیان به موضوعی معطوف شده بود که بسیاری آن را رستاخیز اسلامی می‏نامیدند. انقلاب ایران به این رستاخیز جان تازه‏ای دمید و با تاثیر بر سودان به شکل گیری تجربه اسلامی کردن در سودان کمک کرد.
   
  – تونس: تونس در سال 1333هجری شمسی به استقلال دست یافت، اما استقلال کشور موجب توقف حرکت اسلامی نشد، زیرا انگیزه های جدیدی موجب تداوم حرکت گردید. از جمله این انگیزه ها، مبدل شدن رژیم تونس به یک رژیم مستبد و استقرار نظام تک حزبی و مهمتر از همه اتخاذ سیاستهای ضد اسلامی آن بود.
   
  – مصر: انقلاب اسلامی ایران روند رستاخیز اسلامی را در مصر تسریع کرده و این در حالی  است که ایران به هیچ وجه دخالت مستقیم وحتی غیر مستقیم در مصر نداشته است. در مصر گروه‏های انقلابی هم چون اخوان المسلمین، تحت تاثیر انقلاب ایران بودند و دانشجویان دانشگاه قاهره اعلام کردند که انقلاب ایران، شایسته بررسی عمیق است تا از آن درس بگیریم، انگیزه کسب کنیم و از این سرمشق بهره‏مند شویم.
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۱)  • saeede

   هدف انقلاب این بود که ما رو از همه چیز محروم کنه؟؟؟تمام سایت ها فیلتر شده حتی تابناک که کاملا مجاز بود.لعنت به کسایی که مثل زالو دارن خون ما جوونارو میمکن لعنت به همه کسایی که انقلاب رو خراب کردن پدران ما برای آزادی جنگیدن ولی امروز ما اسیر شدیم توی چنگالای گرگ های وحشی تر…..خداوند همشونو لعنت کنه.از کله گنده هاش گرفته تا آقازاده هاشون…..

  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.