• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اخبار , اقتصادی » محکومیت شرکت “شل” در نیجریه به دلیل نشت نفتی!
  کد خبر : 1722246

  محکومیت شرکت “شل” در نیجریه به دلیل نشت نفتی!

  محکومیت شرکت “شل” در نیجریه به دلیل نشت نفتی!Reviewed by Aryan♥ on Jan 31Rating: دادگاهی در هلند روز چهارشنبه شرکت نفتی شل را مسوول آلودگی نفتی در دلتای نیجر شناخت و این شرکت را به پرداخت خسارت محکوم کرد.   به گزارش ایران ویج  از خبرگزاری (ایسنا) این دادگاه منطقه‌ای در لاهه هلند اعلام کرد…

  محکومیت شرکت "شل" در نیجریه به دلیل نشت نفتی!Reviewed by Aryan♥ on Jan 31Rating:

  دادگاهی در هلند روز چهارشنبه شرکت نفتی شل را مسوول آلودگی نفتی در دلتای نیجر شناخت و این شرکت را به پرداخت خسارت محکوم کرد.

   

  به گزارش ایران ویج  از خبرگزاری (ایسنا) این دادگاه منطقه‌ای در لاهه هلند اعلام کرد که شرکت توسعه نفتی شل در نیجریه باید به افراد و گروه‌های تحت تاثیر این آلودگی نفتی خسارت بدهد.

   

  چهار گروه نیجریه‌ای و فعالان موسوم دوستدار زمین در سال 2008 شکایتی در هلند علیه شرکت شل تنظیم کردند و خواستار جبران درآمد از دست رفته خود به دلیل آلودگی زمین و آبراه‌ها در دلتای نیجر(مرکز صنعت نفت نیجریه) شدند.

   

  فعالان محیط زیست این پرونده را آزمونی برای مسوول دانستن شرکت‌های چند ملیتی نفتی در زمینه جرائم شرکتهای تابعه آنها می‌دانند.

   

  دادگاه همچنین از سخنان شرکت شل مبنی بر اینکه این نشت نفتی به دلیل خرابکاری و نه مدیریت ضعیف تاسیسات بوده دفاع کرد.

   

  در سال گذشته 198 مورد نشت نفتی تاسیسات شرکت شل در دیتای نیجر وجود داشت که باعث نشت حدود 26 هزار بشکه نفت شده است.

   

  این شرکت اعلام کرد که از این تعداد 161 مورد به دلیل خرابکاری و سرقت و 37 مورد به دلیل سوء مدیریت بوده است.

   

  گروه‌های محلی می‌گویند که شرکت‌ شل تعداد بشکه‌های نفتی نشت یافته را کاهش داده است.

   

  افرادی که در دلتای نیجر زندگی می کنند میگویند: اراضی،‌ آبها و صنعت ماهیگیری آنها به دلیل سالها آلودگی نفتی از بین رفته و خواستار این شده اند که شرکت‌های نفتی در نیجریه نیز مشمول استانداردهای مشابه دیگر نقاط جهان شوند.

   

  سازمان ملل در سال 2011 در گزارشی در زمینه دلتای نیجر شرکت شل و دیگر شرکت‌های چند ملیتی و همچنین دولت نیجریه را به دلیل 50 سال آلودگی نفتی در این کشور مورد انتقاد قرار داد.

   

  در این گزارش آمده است که منطقه دلتای نیجر به بزرگترین پاکسازی نفتی تاریخ احتیاج دارد و 25 سال و همچنین هزینه یک میلیارد دلار برای پاک سازی این منطقه لازم است.

   

  یک دهه فعالیت شبه نظامیان در دلتای نیجر باعث تعطیلی حدود نیمی از تولید نفت نیجریه تا سال 2009 شده است.

   

  آلرد کستلین – نایب رییس شرکت شل در امور محیط زیست – طی سخنانی پس از اعلام حکم دادگاه گفت: ما این خسارت را پرداخت خواهیم کرد ما در این مورد بازنده نبوده‌ایم زیرا نقص عملیاتی عامل نشت نفتی نبوده و این نشت در نتیجه خرابکاری رخ داده است.

   

  در حکم دادگاه آمده است: شرکت شل در نیجریه باید از بروز این خرابکاری به شکل آسان جلوگیری می‌کرد به همین دلیل دادگاه منطقه‌ای شرکت شل را به پرداخت خسارت به شاکیان محکوم کرده است.

   

  کستلین گفت: شل درباره میزان خسارات وارده مذاکره خواهد کرد. ولی درخواست فرجام خواهی می‌تواند نتیجه این گفت‌وگوها را به تاخیر بیندازد.

   

  مردم نیجریه، کشاورزان و ماهی‌گیران این کشور می‌گویند فعالیت آنها به دلیل آلودگی نفتی خط لوله‌های شرکت شل و تاسیسات تولید این شرکت از بین رفته است.

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.