• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اخبار » ورثه دانشور در انتظار رای دادگاه!
  کد خبر : 1721964

  ورثه دانشور در انتظار رای دادگاه!

  ورثه دانشور در انتظار رای دادگاه!Reviewed by Aryan♥ on Jan 31Rating: اعلام جوایز و نحوه برگزاری پنجمین جشنواره داستان انقلاب و سی‌امین جایزه کتاب سال در کنار اعلام آخرین وضعیت اجرای وصیت‌نامه سیمین دانشور از مهمترین رویدادهای ادبی هفته گذشته کشور بود. اعلام برنامه‌های پنجمین جشنواره داستان انقلاب نخستین برنامه ادبی هفته گذشته بود که در…

  ورثه دانشور در انتظار رای دادگاه!Reviewed by Aryan♥ on Jan 31Rating:

  اعلام جوایز و نحوه برگزاری پنجمین جشنواره داستان انقلاب و سی‌امین جایزه کتاب سال در کنار اعلام آخرین وضعیت اجرای وصیت‌نامه سیمین دانشور از مهمترین رویدادهای ادبی هفته گذشته کشور بود.

  اعلام برنامه‌های پنجمین جشنواره داستان انقلاب نخستین برنامه ادبی هفته گذشته بود که در آن امیرحسین فردی، دبیرهنری جشنواره وعلی قربانی دبیرعلمی این دوره از این جشنواره به اظهارنظر درباره آن پرداختند.

  فردی در این نشست خبری تاکید کرد: بیشتر نویسندگان حاضر در جشنواره داستان‌های انقلاب نویسندگان جوان کشور هستند و خوشحالیم که جشنواره توانسته چنین اشتیاق و علاقه‌ای را به وجود بیاورد؛ هرچند که قبول دارم هرچه این حرکت بیشتر به جلو می‌رود، دشواری‌های آن هم بیشتر می شود و تلاش بیشتری هم می‌طلبد.

  وی همچنین گفت: جوایز جشنواره داستان انقلاب هر ساله توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اهدا می‌شود و آثار قابل اعتنای حاضر در جشنواره نیز با رویکرد حمایتی از سوی انتشارات سوره مهر منتشر می‌شود، اما با این حال من معتقدم آن چیزی که باعث رونق این جریان شده اینها نیست، بلکه باید دلبستگی نویسندگان کشور به موضوع انقلاب را مهم‌تر از این عوامل بدانیم؛ نویسندگانی که درک کرده‌اند باید برای این موضوع به دور از دروغ و تحریف قلم بزنند و وظیفه ارگان‌های دولتی است که چنین نویسندگانی را تشویق و حمایت کنند.

  علی قربانی دبیر اجرایی این جشنواره نیز در این نشست خبری اظهار کرد: در مرحله آخر این جشنواره در سال جاری 210 داستان کوتاه بزرگسال، 82 داستان کوتاه نوجوان، 34 رمان بزرگسال و 20 رمان نوجوان رقابت کردند و در نهایت نیز 71 اثر به مرحله نهایی راه پیدا کرد که شامل 34 داستان کوتاه بزرگسال، 17 داستان کوتاه نوجوان، 13 رمان بزرگسال و 8 رمان نوجوان شد.

  مدیر مرکز محافل و جشنواره‌های حوزه هنری درباره جوایز این دوره از جشنواره داستان انقلاب نیز گفت: در بخش رمان برگزیدگان 10 میلیون تومان، آثار برتر 7 میلیون تومان و آثار تقدیری 5 میلیون تومان دریافت خواهند کرد که این مبالغ در بخش داستان کوتاه به ترتیب 3، 2 و یک میلیون تومان خواهد بود.

  پذیرش اجتناب ناپذیر کپی‌رایت

  آئین اختتامیه نخستین دوره جایزه ادبی حوا نیز درهفته گذشته محلی برای اظهار نظر بسیاری از چهره‌های فرهنگی و ادبی کشور در مورد وضعیت داستان نویسی در کشور و ترجمه آن بود.

  از جمله این افزاد جواد محقق شاعر و نویسنده معاصر بود که در سخنانی اظهار کرد: مشکل ترجمه ما همواره یکسویه بودن جاده آن بوده است یعنی از سمت بیرون به سمت داخل بوده و متاسفانه نه نهادهای رسمی دولت، نه نهادهای عمومی و نه بخش خصوصی چنانکه باید و شاید وظایف خود را انجام نداده‌اند.

  وی افزود: آثار ما در کشورهای دنیا خواهان و طالب دارد ولی در بسیاری از کشورها حتی یک دهم این آثار هم دیده نمی‌شود. بخشی از این مسئله به یکسویه بودن ترجمه به این مسئله برمی‌گردد که ما کپی رایت را نپذیرفته‌ایم در حالی که در حوزه ادبیات چه بزرگسال و چه کودک و نوجوان، در شرایطی هستیم که اگر این را بپذیریم، از ورود بی‌رویه آثاری که کپی رایت ندارند، جلوگیری خواهد شد و از سوی دیگر فرصت‌هایی را برای ترجمه آثار خودمان فراهم می‌کنیم.

  افتخار مرادی کرمانی به نویسندگی برای کودکان

  مراسم پانزدهمین سالگرد تاسیس انجمن نویسندگان کودک و نوجوان و تجلیل از هوشنگ مرادی کرمانی نیز یکی از اتفاقات ادبی قابل توجه درهفته گذشته بود.

  در این مراسم که با سخنرانی نویسندگانی چون مجید راستی، افسانه شعبان‌نژاد، ناصر کشاورز و همچنین کیومرث پوراحمد کارگردان سینما همراه بود، مرادی کرمانی با سپاس از تمامی دست اندرکاران برگزاری این جشن در سخنانی اظهار کرد: جامعه‌ای که به سمت تربیت و دوستی ومهربانی حرکت نمی‌کند و تنها فکر می‌کند باید آدمی را بله‌گو تربیت کرد، هیچ گاه قادر نخواهد بود کودکانش را به سمت و سویی موفق هدایت کند.

  مرادی کرمانی افزود: ما نویسندگان کودک بازوی رسمی و غیررسمی احساس و تربیت کودکان و در واقع انسان‌های جامعه‌مان هستیم، مهم نیست که کجا حضور داریم و مهم نیست که ما را شوخی می‌پندارند و به حساب نمی‌آورند؛ مهم این است که باور داریم نقش ما تاثیرگذار است.

  وی همچنین با یاد نویسندگانی چون جبار باغچه‌بان، صمد بهرنگی، عباس یمینی شریف، مهدی آذریزدی و … گفت: به نام همه این نویسندگان و بیش از 400 عضو انجمن نویسندگان کودک و نوجوان می‌گویم که با احترام سرم را بالا می‌گیرم و افتخار می‌کنم که در ایران و برای بچه‌های ایران می‌نویسم.

  وصیت نامه دانشور در انتظار رای کارشناس دادگستری

  ماجرای اجرای وصیت‌نامه سیمین دانشور نیز در آستانه سالگرد درگذشت وی در هفته گذشته وارد مرحله تازه‌ای شد.

  شاهپور منوچهری، نایب رئیس کانون وکلا و وکیل لیلی‌ارجمند، فرزندخوانده سیمین دانشور هفته گذشته درباره آخرین وضعیت وصیت‌نامه مرحوم دانشور اظهار کرد: دوشنبه گذشته ما با کارشناس خط‌شناسی دادگستری قراری داشتیم و متن اصلی وصیت‌نامه را به همراه چند نسخه از متن‌های دستنویس دانشور را به او دادیم تا درباره‌اش اظهارنظر کند.

  منوچهری ادامه داد: بیشتر دست‌نوشته‌های مرحوم دانشور در منزل وی بوده که در حال حاضر در اختیار خواهر وی است و او نیز حاضر به ارائه آنها به کارشناس دادگستری نشد. در نتیجه ناچار شدیم از کارشناس بخواهیم با مراجعه به ناشران دانشور از آنها بخواهد که این متن‌ها را در اختیارش قرار بدهند.

  وی افزود: این متن‌ها  به همراه اصل وصیت‌نامه می‌تواند مبنع خوبی برای اعلام نظر وی درباره صحت وصیت‌نامه باشد.

  منوچهری درباره زمان اعلام نظر دادگاه درباره این پرونده گفت: این موضوع بستگی به این دارد که کارشناس دادگستری چه زمانی درباره متن وصیت‌نامه اظهارنظر کند. پس از آن پرونده تکمیل شده و دادگاه درباره آن اظهارنظر می‌کند و البته طرفین هم می‌توانند در مهلت مقرر درباره آن اعتراض کنند.

  پیش از این نیزعلی خلاقی همسر لیلی ریاحی پور در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به این وصیت‌نامه اظهار داشته بود که متن این وصیت‌نامه در سال 85 تنظیم شده و به امضاء مرحوم دانشور رسیده بود که در آن ثلث اموال به همراه امتیاز رسیدگی به انتشار تمامی آثار دانشور به همسر وی واگذار شده است.

  همچنین وکیل ویکتوریا دانشور، خواهر سیمین دانشور نیز در گفتگو با یکی از رسانه‌ها عنوان داشته بود که درباره این وصیت‌نامه سئوالاتی از دادگاه داشته است که در جلسه نخستین دادگاه پرسیده شده است و در نهایت دادگاه تصمیم خواهد گرفت که چه میزان از اموال دانشور به ریاحی‌پور تعلق خواهد گرفت.

  کاهش محسوس منتخبان جایزه کتاب سال

  برپایی نشست خبری سی‌امین دوره جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی نیز از دیگر رویدادهای خبری هفته گذشته بود.

  مجید حمیدزاده در این نشست خبری با مقایسه آمار دوره قبل جایزه کتاب سال و دوره اخیر گفت: در دوره فعلی 25 هزار و 495 اثر داوری شد، که در مقایسه با دوره بیست و نهم که 26 هزار و 477 اثر ارزیابی شد، حدود 5 تا 6 درصد کاهش را نشان می‌دهد.

  دبیر سی‌امین جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران همچنین تاکید کرد: در این دوره و با احتساب تفاسیر قرآن 30 اثر انتخاب شد که در مقایسه با 67 اثر انتخاب شده در دوره بیست و نهم، تفاوت نسبتاً قابل توجهی وجود دارد.

  وی سپس تاکید کرد: این کثرت و قلت تعداد آثار و منتخبان ربطی به مسائل جانبی چه مسائل سیاسی و چه مسائل اقتصادی ندارد.

  حمیدزاده همچنین یادآور شد: البته امسال هم می‌گفتند در این دوره دبیرخانه جایزه کتاب سال و معاونت امور فرهنگی وزارت ارشاد را متهم خواهند کرد که به جهت گران شدن سکه، انتخاب‌ها را محدود خواهد کرد؛ در حالی که این ابداً صحت ندارد و ما شاهد این نوسان‌ها در دوره‌های قبل هم بوده‌ایم.

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.