• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اخبار , اقتصادی » 1200 هکتار زمین آماده واگذاری به سرمایه‌گذاران!
  کد خبر : 1716432

  1200 هکتار زمین آماده واگذاری به سرمایه‌گذاران!

  1200 هکتار زمین آماده واگذاری به سرمایه‌گذاران!Reviewed by Farnaz on Jan 25Rating: مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی تهران از وجود 1200 هکتار زمین آماده واگذاری به سرمایه‌گذاران در شهرک‌های صنعتی تهران خبرداد و گفت: ترک‌ها و آلمان‌ها در صنایع قطعات خودرو و صنایع فلزی سرمایه‌گذاری کرده‌اند. به گزارش ایران ویج  شاهین حیدری در گفتگو با مهر با…

  1200 هکتار زمین آماده واگذاری به سرمایه‌گذاران!Reviewed by Farnaz on Jan 25Rating:

  مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی تهران از وجود 1200 هکتار زمین آماده واگذاری به سرمایه‌گذاران در شهرک‌های صنعتی تهران خبرداد و گفت: ترک‌ها و آلمان‌ها در صنایع قطعات خودرو و صنایع فلزی سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

  به گزارش ایران ویج  شاهین حیدری در گفتگو با مهر با اشاره به فعالیت خودگران و دولتی شهرک‌های صنعتی گفت: شرکت شهرکهای صنعتی تهران با هدف بسترسازی و آماده سازی زیرساختها برای بخش صنعت و تولید کشور، وظیفه آماده سازی، تمرکز و استقرار واحدهای آلاینده از سطح تهران و استقرار در فضاهایی که مصوبه هیات دولت است را در شهرکهای صنعتی تابع استان تهران دارد.

  مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی تهران افزود: در حقیقت شرکت شهرکهای صنعتی در فرآیند این انتقال، تکمیل‌کننده است؛ در حالیکه تعامل برای انتقال باید از شهرداری‌ها، سازمان محیط زیست و متولی صدور مجوزهای صنعتی که وزارت صنعت، معدن و تجارت است صورت گیرد.

   

  1200هکتار زمین آماده واگذاری به سرمایه‌گذاران

  وی تصریح کرد: هم اکنون در راستای انجام این ماموریت، 18 شهرک صنعتی فعال و در دست اجرا در کشور وجود دارد که در آن، حدود 3500 واحد صنعتی فعال حاضر هستند، این در شرایطی است که تقریبا حدود 60 هزار شغل ایجاد شده است.

  به گفته حیدری، در حال حاضر بالغ بر 1200 هکتار زمین با زیرساختهای آماده، جهت پذیرش و استقرار واحدهای صنعتی و سرمایه گذاران بخش صنعت در شهرکهای صنعتی تابعه تدارک دیده شده است.

   

  واحدهای صنعتی با 60 درصد ظرفیت کار می‌کنند

  وی در پاسخ به این سوال که هم اکنون واحدهای صنعتی مستقر در این شهرک با چه ظرفیتی کار می‌کنند، گفت: تبعا ظرفیتها، میزان بهره‌برداری و بهره‌وری واحدهای صنعتی مستلزم در نظر گرفتن فاکتورهای زیادی است که البته نقش بازار مصرف نیز بی‌تاثیر نیست.

  حیدری ادامه داد: شرایط اقتصادی حاکم، سهولت رسیدن به مواد اولیه و مواد خام مورد نیاز کارخانجات، یکی از فاکتورهای بهره‌برداری است؛ ضمن اینکه مشکلات و موانعی که پیش روی واردات کالا و بازار مصرف است نیز از جمله متغیرهایی هستند که میزان بهره وری واحدهای تولیدی و صنعتی را تشکیل می‌دهند.

  به گفته وی، میزان بهره‌وری واحدهای صنعتی در حال حاضر در این شرایط فعلی، بالای 60 درصد است؛ ولی تبعا وضعیت اقتصادی برخی از آنها را متاثر کرده است؛ البته بسیاری از مدیران صنعتی، خود را با این شرایط سازگار کرده‌اند؛ چراکه در یک شرایط نابسامان، باید مدیر صنعتی و علمی تولید را متناسب با بازار، فضای کسب و کار و شرایط رقبا، تطبیق دهد.

  مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی تهران ادامه داد: هم اکنون صنایع صادرات‌محور در شهرکهای صنعتی تهران، شرایط مطلوبی را دارند و به فکر توسعه واحدهای صنعتی خود هستند. 

   

  مشوق‌های سرمایه‌گذاری در شهرکهای صنعتی

  حیدری با اشاره به اینکه صنایع سلولزی، کانی‌های فلزی و غیرفلزی، صنایع دارویی و غذایی، صنایع تبدیلی و بسته بندی، صنایع هایتک و تمام کاربری‌ها را در شهرکهای صنعتی تهران مستقر هستند، تصریح کرد: هدف ما این است که شهرکهایی را بتوان احداث و مصوب کرد که تمام زیرساختهای مورد نیاز بخش صنعت را برای استقرار داشته باشند.

  وی اظهار داشت: واحدهای صنعتی و سرمایه گذاری که راغب است در بخش صنعت سرمایه‌ گذاری کنند، با استقرار در واحدهای صنعتی، دغدغه‌های جانبی نخواهند داشت و البته از این بابت، قانونگذار مشوق‌های خاصی را در نظر گرفته است.

  حیدری ادامه داد: واحدهای تولیدی با استقرار در شهرکهای صنعتی، نیاز به مجوزهایی همچون فرمانداری و شهرداری ندارند و شرکت شهرکهای صنعتی نیز، به رایگان مجوز ساخت و ساز برای آنها صادر می‌کند؛ ضمن اینکه آنها بدون پرداخت تعرفه پایان کار دریافت کرده و قیمت زمین را نیز به شکل اقساط بلندمدت پرداخت خواهند کرد.

  وی افزود: از سوی دیگر، با توجه به تسهیلاتی که در تفاهم‌نامه با بانکها در نظر گرفته شده است، طبق ضوابط تسهیلات را در اختیار واحدهای صنعتی قرار می‌دهیم؛ در حالیکه زمین محل طرح نیز، امکان تبدیل شدن به وثیقه برای دریافت تسهیلات مورد نظر سرمایه گذاران را فراهم می‌آورد.

  به گفته حیدری، در فرآیند انتقال، اگر این صنایع انتقالی باشد معافیت مالیاتی دارند؛ به این معنا که اگر صنایع داخل شعاع باشند، 5 سال معافیت مالیاتی و اگر خارج از شعاع 120 کیلومتری باشند، ده سال معافیت دارند؛ ضمن اینکه تورهای صنعتی رایگان، ارایه آموزش‌های کاربری به پرسنل واحدهای صنعتی و ایجاد نمایشگاههای استانی کشوری و فرامرزی را نیز در نظر گرفته شده است.

   

  بانکها و نحوه برخورد با سرمایه‌گذاران

  حیدری همچنین با اشاره به رویکرد بانکها در حمایت از سرمایه‌گذاران شهرکهای صنعتی گفت: ظرف دو سه سال قبل، رویکرد انقباضی از سوی بانکها در مواجهه با صنایع صورت گرفته است و اعتمادی که باید بانکها به بخش صنعت داشتند، با عدم بازپرداخت دیون واحدهای صنعتی خدشه‌دار شد.

  وی ادامه داد: ظرف یکسال قبل به خصوص در سال تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی، این رویکرد تغییر کرده و هم اکنون سه تیپ تسهیلات در تفاهم‌نامه‌ای که میان شرکت شهرکهای صنعتی تهران با بانکهای عامل منعقد شده است، قرار بر این است که تسهیلات نوسازی و بازسازی به واحدهای صنعتی، اختصاص یابد، ضمن اینکه تسهیلات فنی و اعتباری نیز در تکمیل ابنیه و تاسیسات طرح در نظر گرفته شده است.

  به گفته حیدری، تسهیلات سرمایه در گردش نیز برای واحدهای صنعتی که به بهره برداری رسیدند و نیاز به تامین مالی از سوی بانک دارند، لحاظ شده است.

  وی اظهار داشت: برای تامین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی، در 3 ماه سوم امسال معرفی‌هایی به بانکها صورت گرفته است که بر اساس آن، واحدهای تولیدی تقاضای دریافت تسهیلات داشتند و دیگر رویکرد قبلی بانکها در دو سه سال قبل حاکم نیست و سهولتی در دریافت تسهیلات انجام شده است.

  حیدری در پاسخ به این سوال که آیا واحدهای صنعتی مستقر در شهرکهای صنعتی تهران نیز از استمهال بدهی استفاده کرده‌اند، تصریح کرد: معرف و متولی این امر سازمان صنعت، معدن و تجارت است و بر این اساس، معرفی برای استمهال صورت گرفته است؛ اما شرکت شهرکهای صنعتی تهران به صورت مستقل وارد این فرآیند نخواهد شد.

   

  ترک‌ها و آلمان‌ها در شهرکهای صنعتی تهران

  مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی تهران در مورد حضور سرمایه‌گذاران خارجی در شهرکهای صنعتی تهران اظهار داشت: این سرمایه‌گذاران با شرکای خود در ایران جوینت شده‌اند و با رعایت الزام 51 درصد سهام در اختیار طرف ایرانی، مشغول به سرمایه‌گذاری هستند.

  وی افزود: بر این اساس سرمایه‌گذارانی از ترکیه و آلمان در صنایع قطعات خودرو و صنایع فلزی مشغول به کار شده‌اند.

  حیدری به سرمایه‌گذاران توصیه کرد تا با حضور در شهرکهای صنعتی، از سرمایه‌گذاری ایمنی برخوردار شوند.

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.