• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اخبار » اخطار وزیر ارشاد به سارقان ادبی!
  کد خبر : 1714207

  اخطار وزیر ارشاد به سارقان ادبی!

  اخطار وزیر ارشاد به سارقان ادبی!Reviewed by Farnaz on Jan 24Rating: ایران ویج : به گفته دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، سرانه مطالعه هر ایرانی، 75 دقیقه و 36 ثانیه است و تهرانی‌ها با حدود 95 دقیقه و شهروندان چهارمحال و بختیاری با 48 دقیقه و 59 ثانیه بیشترین و کمترین میزان مطالعه را به…

  اخطار وزیر ارشاد به سارقان ادبی!Reviewed by Farnaz on Jan 24Rating:

  ایران ویج : به گفته دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، سرانه مطالعه هر ایرانی، 75 دقیقه و 36 ثانیه است و تهرانی‌ها با حدود 95 دقیقه و شهروندان چهارمحال و بختیاری با 48 دقیقه و 59 ثانیه بیشترین و کمترین میزان مطالعه را به خود اختصاص داده‌اند.

  خبرگزاری مهر – گروه فرهنگ و ادب: مرور اخبار مهم حوزه ادبیات را در هفته‌ای که گذشت با نگاهی به نشست نقد تطبیقی سه رمان نوجوان با موضوع انقلاب اسلامی آغاز می‌کنیم که با حضور جمعی از نویسندگان در خبرگزاری مهر برگزار شد.

  نقد تطبیقی سه رمان حوزه نوجوان با موضوع انقلاب اسلامی در خبرگزاری مهر

  در این نشست کتاب‌های «گذر از کوه کبود» نوشته محمدعلی علومی، «فصل پنجم: سکوت» نوشته محمدرضا بایرامی و «شاهین‌ها و بشکه باروت» نوشته محمدرضا اصلانی، از سوی محمدحسن حسینی، محمدرضا شمس و علی‌الله سلیمی نقد و بررسی شد.

  محمدحسن حسینی در این جلسه گفت: وجود المان‌هایی مانند لاله و کبوتر در آثار داستانی مربوط به انقلاب، بازگشت به همان ادبیات سال‌های اول انقلاب هستند و با دیدنشان متاسفانه این تفکر به وجود می‌آید که هنوز در روزهای انقلاب مانده‌ایم و پیشرفتی نداشته‌ایم.

  علی‌الله سلیمی هم یادآور شد:‌ وجه اشتراک این سه رمان، موضوع انقلاب است و بدون در نظر گرفتن آن، هر کدام نقاط ضعف و قوت و جهان‌بینی خودشان را دارند.

  محمدرضا شمس هم گفت: نویسندگان ادبیات کودک و نوجوان کشورمان، اکثرا موضوع‌محور هستند و جهان‌بینی ندارند. به همین دلیل موضوعات قبلی آثار خود را در کتاب‌های بعدی‌شان نقض می‌کنند.
   
  اخطار وزیر ارشاد به ناشرانی که مرتکب سرقت ادبی می‌شوند
   
  اما بشنوید از اخطار فرد اول فرهنگ کشور به ناشرانی که مرتکب سرقت ادبی می‌شوند. سیدمحمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفته است: محرومیت‌هایی برای ناشرانی که مرتکب سرقت ادبی می‌شوند، در نظر گرفته خواهد شد.
   
  وی درباره موضع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پیرامون کتابسازی‌های گسترده در جامعه و اعتراض برخی از اهالی قلم نسبت به سرقت‌های ادبی که از کتاب‌هایشان صورت می‌گیرد، گفت: یکی از کارهایی که اداره‌کل کتاب و امور کتابخوانی وزارت ارشاد انجام می‌دهد، رصد همین سرقت‌هاست. در واقع این اداره کل بررسی می‌کند همه کتاب‌ها را تا مشخص شود برخی نیایند آثار دیگران را به نام خودشان ارائه دهند.
   
  حسینی اضافه کرد: البته ممکن هم هست که دوستان اداره کتاب متوجه برخی از این کتابسازی‌ها نشوند، ولی اگر مشخص شود فردی چه ناشر، چه نویسنده، سرقت ادبی انجام داده است، حتماً با او برخورد می‌شود. من انتظار دارم هر کس که متوجه چنین سرقت‌هایی شد، این را به ما اطلاع بدهد و اگر ثابت شود که این سرقت ادبی است، حتماً برخوردهای لازم با این تخلف‌ها صورت می‌گیرد.
   
  وی ادامه داد: یکی از وظایف هیئت رسیدگی به تخلفات ناشران، رصد این قبیل مسائل است و گاهی اوقات محرومیت‌هایی را برای ناشرانی که مرتکب چنین تخلف‌هایی می‌شوند، در نظر می‌گیرد.
   
  ساختار فیس بوک ساختار دوست یابی در دبیرستان‌های آمریکا است
   
  در هفته‌ای که گذشت، نخستین همایش محتوای ملی در فضای مجازی با حضور دبیر شورای عالی و رئیس مرکز ملی فضای مجازی، رئیس دانشگاه تهران، رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران و جمع زیادی از پژوهشگران حوزه فناوری اطلاعات در سالن همایش‌های این سازمان برگزار شد.
   
  اسحاق صلاحی رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در این همایش گفت: هنرمندی ما این است که محتوای مجازی را به دانش و فراتر از آن به حکمت تبدیل کنیم.
   
  سعیدرضا عاملی استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران هم تاکید کرد: ساختار فیس بوک ساختار دوست یابی در دبیرستان‌های آمریکا است.
   
  مهدی اخوان بهابادی دبیر شورای عالی فضای مجازی هشدار داد: اگر در فضای مجازی ضعیف عمل کنیم، مرزهای ایران کوچک می‌شود.
   
  آخرین وضعیت نشر چشمه
   
  اما بشنوید از درخواست نشر چشمه برای تجدیدنظر در پرونده لغو مجوزش. آنگونه که دبیر اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران گفته، نشر چشمه در پی مشورت با این اتحادیه، درخواست تجدیدنظرخواهی خود را به هیئت رسیدگی به تخلفات ناشران در وزارت ارشاد ارائه داده است.
   
  محمود آموزگار اضافه کرد: اعضای هیئت مدیره اتحادیه در آخرین ملاقاتی که با سرپرست معاونت فرهنگی وزارت ارشاد داشته‌اند، همگی درخواست کرده‌اند که مشکل این ناشر حل شود و این درخواست خود را هم به صورت کتبی به آقای اسماعیلی داده‌اند و ایشان هم اظهار داشت که با توجه به تجدیدنظرخواهی «چشمه» پرونده این ناشر به هیئت تجدید نظر ارجاع شده تا رسیدگی به آن انجام شود.
   
  وی افزود: با توجه به مجموعه مقررات و قوانین و اینکه مسائلی از این قبیل در چارچوب خانواده نشر حل و فصل شود، امیدواریم اعضای هیئت تجدید نظر هم زمینه شروع به کار مجدد این همکار ما را فراهم کنند. استناد بحث تشکیل این کمیته، آئین‌نامه‌ای است که در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تدوین شده و این آئین‌نامه در رابطه با تاریخ تشکیل جلسات، دستورالعمل مشخصی ندارد اما قاعدتاً کمیته تجدید نظر پرونده‌های دیگری هم برای رسیدگی دارد و آنها را در نوبت قرار می‌دهد و من تصور می‌کنم موضوع نشر چشمه هم مثل سایر موارد، مطرح و بررسی می‌شود.
   
  سرانه مطالعه هر ایرانی 75 دقیقه و 36 ثانیه
   
  در هفته جاری منصور واعظی دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور خبرنگاران را دعوت کرد تا تازه‌ترین آمارها را از سرانه مطالعه ایرانیها اعلام کند.
   
  به گفته وی سرانه مطالعه هر ایرانی، 75 دقیقه و 36 ثانیه است و بیشینه و کمینه آمار سرانه مطالعه در کشور هم به شرح زیر است: بیشترین آمار با حدود 95 دقیقه متعلق به تهرانی‌ها و کمترین میزان هم 48 دقیقه و 59 ثانیه متعلق به شهروندان چهارمحال و بختیاری است.
   
  همچنین مجدالدین معلمی معاون توسعه کتابخوانی و کتابخانه‌های نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور گفت: تعدادی از کتاب‌های مختلف با اجازه ناشرانشان به صورت فایل الکترونیکی در اختیار علاقه‌مندان قرار گرفته‌اند که در این میان کتاب‌های «تفسیر نمونه» و «دا» بیشترین میزان دانلود را داشتند.
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.