• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اجتماعی , اخبار » ابلاغ رویکردهای افزایش نرخ باروری!
  کد خبر : 1714195

  ابلاغ رویکردهای افزایش نرخ باروری!

  ابلاغ رویکردهای افزایش نرخ باروری!Reviewed by Farnaz on Jan 24Rating: عوارض بحران کمبود پرستار، ابلاغ رویکردهای افزایش نرخ باروری، نگرانی از افزایش آمار سرطان در کشور، برنامه های سرپرست وزارت بهداشت و…، از جمله اخبار و رویدادهای حوزه بهداشت و درمان کشور در این هفته بود. به گزارش ایران ویج  از خبرنگار مهر، حوزه بهداشت…

  ابلاغ رویکردهای افزایش نرخ باروری!Reviewed by Farnaz on Jan 24Rating:

  عوارض بحران کمبود پرستار، ابلاغ رویکردهای افزایش نرخ باروری، نگرانی از افزایش آمار سرطان در کشور، برنامه های سرپرست وزارت بهداشت و…، از جمله اخبار و رویدادهای حوزه بهداشت و درمان کشور در این هفته بود.

  به گزارش ایران ویج  از خبرنگار مهر، حوزه بهداشت و درمان کشور در این هفته نیز همچون هفته های گذشته شاهد رویدادها و اخبار مهمی بود که چکیده ای از آنها را در گزارش پایان هفته مرور می کنیم.

  وضعیت ناگوار سرطان در ایران

  دکتر علیرضا فروتن دبیر اجرایی اولین همایش سرطان و پیشگیری معتقد است که افزایش آلودگیهای زیست محیطی، شیوع اضافه وزن، کم تحرکی و دور شدن از شیوه زندگی سالم، ایران را در معرض گسترش سرطان قرار داده است. به طوریکه سرطان در حال حاضر سومین عامل مرگ و میر در ایران شناخته می شود و سالانه بیش از 70 هزار نفر در کشور به این بیماری مبتلا شده، انتظار می رود، بروز سرطان تا کمتر از 20 سال آینده تا 90 درصد افزایش یابد.

  وی با اشاره به قابل پیشگیری بودن بیماری سرطان، گفته است که پیشگیری مهمترین و با صرفه ترین روش مقابله با سرطان به شمار می رود. به طوریکه براساس آمار سازمان بهداشت جهانی با زندگی سالم، تغذیه صحیح، فعالیت بدنی مناسب و همراه با پیشگیری از سایر بیماریهای غیر واگیر مانند دیابت و بیماریهای قلبی عروقی می توان از 40 درصد موارد ابتلا به سرطان جلوگیری کرد.
   
  سرپرست وزارت بهداشت در مجلس 
   
  محمدحسین قربانی عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با اشاره به حضور دکتر محمدحسن طریقت‌منفرد سرپرست وزارت بهداشت در نشست این هفته کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، گفت: در این نشست مشکلات حوزه سلامت به‌ ویژه موضوع اعتبار و زیرمیزی بررسی شد.
   
  وی با بیان اینکه در این نشست اعضای این کمیسیون خواستار افزایش تعاملات وزارت بهداشت با کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شدند، یاد‌آور شد:‌ بطور حتم برای تامین اعتبارات حوزه سلامت در بودجه سال 92 باید برنامه ‌ریزی مناسبی انجام داد.
   
  تبدیل وضعیت 9 هزار نیروی قراردادی در مراکز درمانی 
   
  حسین مبارکی مدیر کل منابع انسانی و پشتیبانی وزارت بهداشت از تبدیل وضعیت 9 هزار نیروی انسانی مراکز درمانی از قراردادی به پیمانی خبر داده و گفته است که ایثارگران هم می توانند بدون سهمیه استخدامی تبدیل وضعیت شوند.
   
  به گفته وی، بر اساس ابلاغیه صادر شده و بر اساس مفاد آن مراکز درمانی و بیمارستانها می توانند نیروهای قراردادی را تبدیل وضعیت کنند.
   
  شرایط اعطای لوح تقدیر به بیمارستانهای کشور
   
  دکتر حمیدرضا رواقی مدیرکل دفتر مدیریت بیمارستانی و تعالی خدمات بالینی وزارت بهداشت، از اعطای لوح تقدیر حاکمیت بالینی به 60 بیمارستان و تقدیر ویژه از 7 بیمارستان کشور خبر داده و گفته که در تلاش بودیم مفاهیم اولیه نظام حاکمیت بالینی جا بیفتد، مصادیق عینیت اولیه پیدا کند و فرهنگ‌سازی لازم در خصوص اجرای شاخص هفت‌گانه حاکمیت بالینی صورت پذیرد.
   
  وی با بیان اینکه بر اساس نظرات ارزیابان وزارت بهداشت، مصادیق هر کدام از شاخصها تعریف و ابلاغ و در نهایت برای هر کدام از آنها رتبه‌ بندی مشخص در نظر گرفته شد، گفت: تکریم و ایمنی بیمار از جمله مواردی بود که در استقرار حاکمیت بالینی در سال جاری تاکید ویژه‌ای به آنها داشتیم. در همین راستا 20 استاندارد الزامی WHO برای ایمنی بیمار را به بیمارستانهای سراسر کشور ابلاغ کردیم تا ارائه خدمات با ایمنی هر چه بیشتر صورت پذیرد.
   
  8 درصد کودکان از آلرژی غذایی رنج می برند
   
  دکتر منصور بهرامی عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان این مطلب که در حدود 8 درصد کودکان از آلرژیهای غذایی رنج می برند، اظهارداشت: شیوع آلرژیهای غذایی در همه کشورها در حال افزایش است.
  دبیر علمی کنگره سلامت، تغذیه و آلرژی غذایی کودکان به نشانه های آلرژیهای غذایی در دستگاه تنفسی اشاره کرد و افزود: علایم عموما سریع بروز می کنند و شامل آبریزش بینی، ریزش اشک همراه با التهاب ملتحمه، عطسه، خارش چشم و بینی، التهاب حنجره، سرفه های خشک، خس خس سینه و تنگی نفس و آسم است.
   
  پرستاران فرصت غذا خوردن ندارند
   
  محمد شریفی مقدم دبیرکل خانه پرستار از پرستاری به عنوان اصلی ترین و محوری ترین گروهی نام برد که بایستی در پیاده سازی طرح اعتبار بخشی بیمارستانهای کشور ایفای نقش کند. بر همین اساس معتقد است که وقتی یک بخش بیمارستان با 30 بیمار از 12 شب تا 5 صبح توسط یک پرستار اداره می شود، چگونه می توان انتظار داشت که این طرح با موفقیت اجرا شود.
   
  وی با بیان این مطلب که خطای پرستاری در چنین شرایطی اجتناب ناپذیر است، تاکید کرد: گاهی اوقات یک پرستار 48 ساعت در محل کار حضور دارد و همین خستگی و تحلیل قوا، باعث می شود او دچار خطا شده و در نتیجه بیمار خسارت ببیند.
   
  به گفته شریفی مقدم، پرستاری که فرصت غذا خوردن ندارد، نمی تواند وقت کافی برای بیمار و همراه او بگذارد. بنابراین وقتی مدلی از کشورهای توسعه یافته الگوبرداری می شود باید این الگو همه جانبه باشد. برداشتن یک قطعه از مجموع  شکل گرفته پازل و پیاده کردن آن فایده ای ندارد.
   
  دبیرکل خانه پرستار معتقد است که طرح اعتباربخشی فقط روی کاغذ موفق است ولی در اجرا قطعا شکست خواهد خورد. زیرا، نه تنها سبب بهبود کیفیت خدمات نشده بلکه افت کیفیت را به همراه داشته و مسئولان باید به جای طرح مسائل انحرافی به دنبال حل مشکلات ریشه ای پرستاران و افزایش میزان جذابیت این حرفه باشند تا کمتر شاهد ترک خدمت، مهاجرت و خانه نشینی آنها باشیم.
   
  اعلام برنامه های سرپرست وزارت بهداشت
   
  دکتر محمدحسن طریقت منفرد سرپرست وزارت بهداشت، از اعلام و اجرایی شدن برنامه های اساسی حوزه سلامت کشور در آینده نزدیک خبر داده و گفته است که دغدغه اصلی بیماران در بخش پذیرش است و باید در این بخش کرامت انسانی بیمار که بزرگترین ودیعه خدا به اوست حفظ شود.
   
  به گفته وی، این سیستم باید به ما این امکان را بدهد که همراه مریض در بیمارستان حرکت کنیم. حتی می توانیم با بیمار به صورت تلفنی در ارتباط باشیم.
   
  طریقت منفرد با اعلام این مطلب که بزودی برنامه های اساسی حوزه سلامت با توجه به برنامه پنجم توسعه کشور اعلام و اجرایی خواهد شد، خواستار توجه بیشتر رسانه ملی به موضوع سلامت در کشور شد.
   
  پزشکان خانواده زیر خط فقر
   
  دکتر ایرج خسرونیا رئیس جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران، از نحوه حمایت برنامه پزشک خانواده از پزشکان عمومی حاضر در این برنامه انتقاد کرد و گفت: دریافتی پزشک عمومی در برنامه پزشک خانواده او را به زیر خط فقر می برد.
   
  وی معتقد است که اگر برنامه پزشک خانواده به طور صحیح و درست اجرا شود، طرح بسیار خوب و موفقی است. ولی متاسفانه بودجه این برنامه در دست یک وزارتخانه دیگر است و اجرای آن با وزارت بهداشت است.
   
  خسرونیا با اعلام اینکه برای یک پزشک خانواده در طول ماه حداکثر 4 میلیون تومان در نظر گرفته شده است، افزود: پزشک عمومی باید با این پول، حقوق ماما، منشی، هزینه های مطب و… را بپردازد و آنچه برای او باقی می مانند رقمی بین 700 تا 800 هزار تومان است. در حالی که درآمد زیر 900 هزارتومان به عنوان معیار خط فقر تلقی می شود.
   
  وضعیت شبه بحران در پرستاری
   
  غضنفر میرزابیگی رئیس کل سازمان نظام پرستاری کشور گفته است که در بیمارستانها باید به ازای هر تخت حداقل 1.8 نفر پرستار در 24 ساعت داشته باشیم که این استاندارد در دنیا 2.5 نفر به ازای هر تخت است اما هم اکنون 0.5 و در بهترین شرایط 0.8 تا 0.9 نفر پرستار به ازای هر تخت است از این رو کمبود پرستار یک شبه بحران است.
   
  به گفته وی، هم اکنون در بیمارستانها با کمبود شدید پرستار مواجه هستیم که امیدواریم طی 2 تا 3 سال آینده برطرف شود.
   
  آخرین فرصت برای رد صلاحیت شدگان انتخابات نظام پزشکی
   
  مراد هاشم زهی رئیس شورای مرکزی نظارت بر انتخابات نظام پزشکی با اشاره به برخی اخبار در خصوص احراز نشدن صلاحیت برخی از کاندیداهای ششمین دوره انتخابات نظام پزشکی، اظهارداشت: کاندیداهای رد صلاحیت شده تا 17 بهمن ماه جاری فرصت دارند که به رای صادره اعتراض کنند.
   
  وی افزود: آنچه می توان در این باره گفت این است که تا قبل 22 بهمن ماه جاری، به طور قطع نمی توان اسامی قطعی رد صلاحیت شدگان را اعلام کرد. چه بسا مواردی باشد که افراد تایید شده اند اما امکان دارد در این مدت صلاحیت آنها رد شود.
   
  به گفته هاشم زهی، تبلیغات نامزدهای انتخابات هیئت مدیره های نظام پزشکی از روز 23 بهمن جاری به مدت 10 روز تا دوم اسفند مجاز است و این انتخابات نیز 4 اسفند 91 در سراسر کشور برگزار می شود.
   
  ابلاغ رویکردهای افزایش نرخ باروری
   
  رویکردهای افزایش نرخ باروری کلی متناسب با اهداف سلامت، توسط وزارت بهداشت به دانشگاههای علوم پزشکی سراسر کشور ابلاغ شد.
   
  فرهنگ ‌سازی و افزایش دانش جامعه درباره سیاستهای جمعیتی، جمعیت مطلوب، خانواده و فرزندآوری سالم و صالح، تامین مطلوب ‌ترین کیفیت خدمت برای داشتن انسان سالم، ازدواج و باروری، سن ازدواج و باروری، اشتغال بانوان و فرزندآوری و مسایل اقتصادی و فرزندآوری از جمله مهمترین سرفصلهای رویکردای ارتقای نرخ باروری کلی است.
   
  در این ابلاغیه از روسای دانشگاههای علوم پزشکی و معاونین بهداشتی آنها درخواست شده است که ضمن جلب مشارکت دستگاههای استانی ذیربط، نسبت به تدوین برنامه‌های مداخله‌ای منطقه‌ای اقدام نمایند.
   
  سرطان زا بودن پارازیت های ماهواره ای رد شد
   
  دکتر محمداسماعیل اکبری رئیس مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با استناد به تحقیقات علمی صورت گرفته، موضوع سرطان زا بودن پارازیت های ماهواره ای را رد کرده است.
   
  وی در مورد جزئیات طرح تحقیقاتی خود گفت: در این طرح سلولهای سرطانی در محیط آزمایشگاهی کشت داده شد و با تکثیر آنها امواج الکترومغناطیس را روی آن تاباندیم. حتی در این تحقیق طی نامه‌ای به سازمان بهداشت جهانی مستندات این سازمان را هم در راستای تأثیر پارازیت‌ها بر سلامت مردم دریافت کردیم که با تحقیقاتی که در کشور انجام شده مغایرتی نداشت.
   
  بیماران دیستروفی را در بخشهای آی سی یو دولتی نمی پذیرند
   
  رامک حیدری مدیرعامل انجمن حمایت از بیماران دیستروفی، یکی از مشکلات اساسی بیماران دیستروفی(تحلیل عضلات) به هنگام تشدید بیماری را، بستری نکردن آنها در بخشهای آی سی یو بیمارستانهای دولتی عنوان کرد و گفت: با توجه به اینکه بیماران دیستروفی به هنگام احتیاج به آی سی یو، می بایست حداقل یک تا دو ماه این بخشها بستری شوند، مسئولان بیمارستانهای دولتی از پذیرش این قبیل بیماران طفره می روند و عنوان می کنند که بخش آی سی یو رزرو شده است.
   
  وی با انتقاد از طرح موضوعی به نام “رزرو آی سی یو”، عنوان کرد: بیمارستان که رستوران نیست تا بخواهند بخش را رزرو کنند.
   
  حیدری با اشاره به هزینه سرسام آور بستری بیماران در بخشهای ویژه بیمارستانی، گفت: وقتی این بیماران دچار مشکل تنفسی می شوند، می بایست در بخش آی سی یو بستری شوند که با توجه به مشکلاتی که در مسیر بستری در بیمارستانهای دولتی دارند، به ناچار به بیمارستان خصوصی می روند که تامین هزینه های آی سی یو در این بیمارستانها سر به فلک می گذارد.
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.