• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اخبار , فرهنگی و هنری » ماجرای اجرای جشنواره فیلم فجر توسط کامران نجف‌زاده چیست؟
  کد خبر : 1712159

  ماجرای اجرای جشنواره فیلم فجر توسط کامران نجف‌زاده چیست؟

  ماجرای اجرای جشنواره فیلم فجر توسط کامران نجف‌زاده چیست؟Reviewed by Farnaz on Jan 22Rating: در فاصله نه روز تا جشنواره بین‌المللی فیلم فجر ـ که بحث بر سر جزییات این رویداد بالا گرفته ـ و در کنار موضوع پخش دیجیتال فیلم و کیفیت آن ـ که با مقاومت برخی کارگردانان همراه شده ـ برگزیدن مجری…

  ماجرای اجرای جشنواره فیلم فجر توسط کامران نجف‌زاده چیست؟Reviewed by Farnaz on Jan 22Rating:

  در فاصله نه روز تا جشنواره بین‌المللی فیلم فجر ـ که بحث بر سر جزییات این رویداد بالا گرفته ـ و در کنار موضوع پخش دیجیتال فیلم و کیفیت آن ـ که با مقاومت برخی کارگردانان همراه شده ـ برگزیدن مجری جشنواره نیز به روال هر سال با حواشی همراه شده و نام کامران نجف‌زاده در این ماجرا پیش کشیده شده و سپس وی مورد حمله قرار گرفته؛ حال آن که اصلاً ماجرا به گونه دیگری در حال وقوع است.

  به گزارش ایران ویج  از «تابناک»، جشنواره بین‌المللی فیلم فجر با اعلام برنامه نمایش فیلم‌ها و در حالی که بعید نیست، همچنان فیلم‌هایی به بخش جنبی برای دیدن منتقدان افزوده شود، شاکله‌اش برای دوره سی و یکم مشخص شده و اهالی سینما خود را برای نخستین اسکپوژر آماده می‌کنند، تا بازخوردِ نخست را از مخاطبان وسیع بگیرند. این دوره از جشنواره به رغم سطح کیفی و ساختاری متوسطش، آکنده از فیلم‌هایی است که با مضامین حساسی همراه شده و شاید تنها منتقدان، فرصت دیدن برخی از این آثار را بیابند.

  در کنار اینها، در صورت رسیدن فیلم های سه بعدی که وعده شان داده شده و همچنین نمایش عشق میشائیل هانکه و کشتار رومن پولانسکی در بخش بین الملل جشنواره، می‌توان امیدوار بود که بخش بین الملل این دوره از جشنواره با استقبال بیشتری نسبت به ادوار پیشین همراه شود، با این حال این استقبال چه در بخش بین الملل و چه در بخش اصلی جشنواره، به کیفیت نمایش آثار نیز بستگی دارد که برای کاگردانان نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.

  کارگردانان که در پی بازخورد گرفتن از مخاطبانشان هستند، بی شک در پی نمایش اثری با کیفیت استاندارد هستند اما کاهش مواد اولیه و به طور خاص پوزتیو بر اثر مشکلات اقتصادی، وزارت فرهنگ و ارشاد را ناگزیر کرد که یک بار برای همیشه درصدد تبدیل سیستم پخش تمامی سالن های نمایش، به سیستم دیجیتال باشد و عملاً دوربین های غیردیجیتال و پخش کننده قدیمی کارکردشان را از دست بدهند. این مسأله البته به نظر اجتناب پذیر است و کارگردانان ایرانی همچون کارگردانان شاخص جهان سرانجام باید با انقلاب دیجیتال در صعنت سینما کنار بیایند و دوربین های نگاتیوی اش را کنار بگذارند.

  با این حال این که آیا فیلم ها از کیفیت واقعی 4K یا 2K پس از گرفتن خروجی دیجیتال برخوردار خواهد بود یا آنچه به نمایش درمی‌آید، سطح پایینی خواهد داشت، دغدغه ای است که شاید تا اکران فیلم ها نتوان پاسخ قطعی به آنها داد. هرچند مدیران استودیوها از ارائه آثار با کیفیت 2K و هم سطح جشنواره های بین المللی اروپایی سخن به میان آورده اند و سطح کار خود را با اروپای غربی یکسان ساخته اند، اما حتی ایشان نیز درباره کیفیت پخش آثار تضمینی نداده اند.

  ماجرا از آنجا جالب می‌شود که دستگاه های پخش دیجیتال قرار بوده از هند و پاکستان وارد شود که اگر چنین چیزی شده باشد و از دستگاه های ژاپنی یا کشورهای دارای صنعت جدی در این بخش استفاده نشود، علاوه بر آنکه درباره کیفیت پخش کننده ها تردیدهایی وجود خواهد داشت، درباره عمر این سیستم های پخش دیجیتال سینماها نیز تردیدهایی مطرح است و این انتظار وجود دارد که چنین هزینه هایی حداقل برای خرید سیستم هایی صورت پذیرفته شده باشد که هم بهترین کیفیت را در زمان پخش ارائه دهد و حداقل در کوتاه مدت نیاز به هزینه های کلان برای تعمیر و نگهداری نداشته باشد.

  در کنار این مباحث اما در خصوص جزئیات برگزاری جشنواره به خصوص در افتتاحیه و اختتامیه نیز اخبار جسته و گریخته ای منتشر می شود که موارد جدی آنها به حوزه مجری گری مربوط می شود. علی الظاهر برخی رسانه ها از انتخاب کامران نجف زاده به عنوان مجری جشنواره فجر سخن به میان آمده و رسانه های دیگری نیز به نقد کامران نجف زاده پرداخته اند. منابع موثق به «تابناک» خبر دادند، در این باره هرچند با نجف زاده مذاکراتی صورت پذیرفته اما وی این پیشنهاد را  نپذیرفته است.

  این در حالی است که در سال های پیشین که موضوع تغییرات در حوزه مجری گری نود به مراحل حساسی رسیده بود و حتی با برخی مجریان برای جایگزینی عادل نیز صحبت هایی شده بود، نجف زاده حاضر به نشستن بر روی صندلی نود نشده بود و فردوسی پور را شایسته این مسئولیت دانسته بود. همچنین پیشنهاد مشابهی برای گرفتن مسئولیت گفت و گوی خبری و جانشینی حیدری به وی شده بود و همچنین مجری گری ثابت 20:30 نیز به او شده بود که این پیشنهادها را نیز رد کرده بود.

  به واقع نجف زاده نشان داده علاقه ای به در اختیار گرفتن کرسی های مجری گری که اشخاص دیگری بر آنها تکیه زده یا در صف تکیه به آنها هستند، ندارد و پس از اظهارنظر سلحشور که به مجری گری نجف زاده در جشنواره فیلم فجر اعتراض کرده، نجف زاده به او منتقل کرده که اساساً قرار نیست، چنین اتفاقی رخ دهد و بهتر است نگران نباشد!

  بر همین مبنا هرچند در گمانه زنی ها چهره هایی چون محمدرضا شهیدی فر، محمدرضا حسینیان، احسان علیخانی، علی ضیاء، فرزاد حسنی، ژاله صادقیان و حتی آزاده نامداری برای افتتاحیه و اختتامیه نام برده می شود اما در نهایت بعید نیست، چهره ای خارج از این جمع اجرا را در دست گیرد و مثلاً یک بازیگر مجری جشنواره سی و یکم شود.

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.