• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » گزارش ها » چگونه با هرزنامه های الکترونیک مقابله کنیم؟
  کد خبر : 1711088

  چگونه با هرزنامه های الکترونیک مقابله کنیم؟

  چگونه با هرزنامه های الکترونیک مقابله کنیم؟Reviewed by Aryan on Jan 22Rating: این روزها کاربران پست های الکترونیکی با یک معضل جدی و همیشگی روبه رو هستند. معضلی که به رغم تمام قانون ها و محدودیت هایی که برای زنده ماندن آن به وجود آمده است، اما همچنان در دنیای ایمیل ها جان داشته و…

  چگونه با هرزنامه های الکترونیک مقابله کنیم؟Reviewed by Aryan on Jan 22Rating:

  اینباکساین روزها کاربران پست های الکترونیکی با یک معضل جدی و همیشگی روبه رو هستند. معضلی که به رغم تمام قانون ها و محدودیت هایی که برای زنده ماندن آن به وجود آمده است، اما همچنان در دنیای ایمیل ها جان داشته و روی اعصاب و روان کاربران رژه می رود، آن هم با کفش های میخ دار. موضوع گزارش این هفته ما در مورد اسپم ها است.

  ● قانون مند کردن اسپم
  در بسیاری از کشورها، قوانینی را برای قانون مند کردن اسپم وضع کرده اند یا در حال تدوین آن هستند. از سوی دیگر و از آنجایی که بسیاری از سایت های ارائه دهنده خدمات پست الکترونیکی محدودیت هایی در ارسال ایمیل برای کاربران خود به وجود آورده اند، هم اکنون شرکت ها و سایت های بسیاری برای ارسال ایمیل های تبلیغاتی انبوده روی کار آمده اند. این امر به نوعی باعث قانونمندن شدن رویه ارسال انبوه ایمیل های ناخواسته شده است. به عنوان نمونه در برخی از ایالت های کشور آمریکا، مجوزهایی برای این کار ایجاد کرده اند. در اتحادیه اروپا نیز شورا و پارلمان اروپا، دستورالعمل های مناسبی در این زمینه ارائه کرده اند. در ایران نیز پیش نویس لایحه «مدیریت پیام های ناخواسته الکترونیکی» نهایی و به هیات دولت ارسال شده است. در این لایحه آمده است هرگونه پیامی که بدون رضایت دریافت کننده و بدون وجود رابطه میان دریافت کننده و ارسال کننده از طریق سیستم های پست الکترونیکی (ایمیل) و پیام کوتاه برای اشخاص ارسال شود، اسپم خوانده می شود. براساس پیش نویس لایحه اسپم کمیته های تحت عنوان «کمیته مدیریت پیام های ناخواسته الکترونیکی» تشکیل خواهد شد که موارد مربوط به انتشار اسپم را هدایت و مدیریت خواهد کرد. نمایندگان وزارتخانه های ارتباطات و فناوری اطلاعات، بازرگانی، امور اقتصادی و دارایی، فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور، افراد تشکیل دهنده این کمیته خواهند بود. با توجه به این پیش نویس، ارسال پیام های ناخواسته برای کاربران ممنوع بوده و جرم تلقی خواهد شد. بر همین اساس، ارسال عمومی پیام ناخواسته الکترونیکی جزای نقدی داشته و در صورت تکرار، این مبلغ چند برابر خواهد شد. در صورتی که به واسطه ارسال پیام های تکراری و بیهوده از سوی افراد، به شبکه های ارائه دهنده خدمات یا سیستم های پیام رسان الکترونیکی، خسارتی وارد شود، مجرم باید علاوه بر پرداخت جریمه نقدی، همه خسارات وارده را نیز جبران کند.

  ● اسپم چیست؟
  اسپم یا جفنگ (به انگلیسی: Spam) ، به معنای پیامی الکترونیکی است که بدون درخواست گیرنده و برای افراد بی شمار فرستاده می شود. یکی از مشهورترین انواع اسپم هرزنامه است؛ اما اسپم می تواند شامل اسپم در پیام رسان ها، اسپم در گروه های خبری، اسپم در بخش نظرات وبلاگ ها و صفحات ویکی و … هم بشود. در حقیقت، به سوءاستفاده از ابزارهای الکترونیکی مانند ایمیل، مسنجر، گروه های خبری ایمیلی، فکس، پیام کوتاه و… برای ارسال پیام به تعداد زیاد و به صورت ناخواسته اسپم می گویند. با توجه به هزینه اندک این روش نسبت به پست سنتی که در گذشته برای ارسال پلاک به پلاک تبلیغات مورد استفاده قرار می گرفت و همچنین ناقص بودن قوانین بین المللی برای محدود کردن هرزنامه، این قبیل ایمیل ها در سطح وسیعی ارسال می شوند. اولین اسپم در سال ۱۹۷۸ توسط گری فورک ارسال شد، او به قصد تبلیغ شرکتش ششصد نامه به کاربران فرستاد. از نظر فنی، ارسال اسپم تقریبا بدون هزینه است و این مساله باعث شده شرکت های بازاریابی، به سمت آن حرکت کنند. از آنجایی که ارسال اسپم مشکل فنی چندانی ندارد، بیشتر و بیشتر شاهد افرادی هستیم که به سراغ فرستادن اسپم می روند و به همین دلیل کشورها در حال تصویب قوانینی برای مبارزه با این امر هستند.

  ● واژه اسپم از کجا آمد؟
  «اسپم» در واقع عنوان علامت تجاری تولیدات گوشت بسته بندی محصولات غذایی معروف «هرمل» است و یکی از محصولات گوشتی کمی بود که در دوران جنگ جهانی دوم از جیره دهی مستثنی شده بود و از این رو به طور گسترده ای در دسترس بود. بعد از مدتی از این واژه در یک برنامه طنز تلویزیونی انگلیسی (به نام میدان پرواز پی تون) استفاده کردند که در آن اسپم به شیوه ای غیرمعمول و طنزگونه در فهرست غذاهای رستوران تکرار شده بود. این واژه در فارسی هم معادل سازی شده است. هرزنامه نام فارسی همان اسپم است. به طور کلی اسپم به معنای فرستادن پیام های متعدد و مشابه است و اسپمینگ تکرار این عمل نامیده می شود. اسپم ها به گونه های مختلفی در اینترنت گسترش می یابند که تعدادی از آنها در زیر آمده است:
  اسپم ایمیل: اسپم ایمیل، که به نام ایمیل فله ای ناخواسته نیز نامیده می شود، عمل ارسال پیام های ایمیلی بدون درخواست و به طور مکرر با محتوای تجاری در مقیاس بزرگ به دریافت کنندگان، بدون استثنا قایل شدن است. اسپم ایمیل در اواسط ۱۹۹۰ وقتی که وارد اینترنت شد، تبدیل به یک معضل شد و روزبه روز گسترش یافت، به صورتی که امروزه با یک تخمین محافظه کارانه ۸۰ تا ۸۵ درصد ایمیل ها را دربرمی گیرد و در بعضی منابع از ۹۵ درصد بالاتر می رود.
  اسپم پیامدهی آنی یا لحظه ای: اسپم پیامدهی آنی، که به اسپیم (واژه ای مرکب از اسپم و پیامدهی آنی) معروف است، از سیستم های پیامدهی آنی استفاده می کند. بسیاری از سیستم های پیامدهی آنی یک دایرکتوری کاربری شامل اطلاعات آماری را در اختیار یک ناشر برای جمع آوری اطلاعات، علامت گذاری روی سیستم، و ارسال پیام های ناخواسته قرار می دهند. برای ارسال پیام های آنی به میلیون ها نفر از کاربران نیازمند یک نرم افزار با قابلیت ذخیره سازی و اسامی دریافت کنندگان است. اسپمرها معمولا کانال های متداول چت اینترنتی را هدف قرار می دهند و با به کارگیری بوت های آی آرسی که کانال ها را متصل می کند، پیام ها را منتشر می کنند.

  ● هدف هرزنامه ها چیست؟
  اهداف متفاوتی برای به وجود آمدن اسپم وجود دارد، امروزه اسپم ها به طور عمده با هدف های تجاری منتشر می شوند، ولی اسپم های غیرتجاری با هدف های دیگری نیز وجود دارند. ایمیل و دیگر شکل های اسپم کردن، برای اهداف دیگری غیر از اعلانات و آگهی ها مانند موارد سیاسی نیز به کار رفته اند.
  همیشه این سوال مطرح است که یک شرکت چگونه میلیون ها آدرس پست الکترونیکی معتبر را جمع آوری می کند تا پس از استقرار آنان روی سی دی، امکان فروش آنان را فراهم کند. در این زمینه منابع متعددی وجود دارد. اولین منبع جمع آوری آدرس های پست الکترونیکی، گروه های خبری و اتاق های چت هستند، خصوصا روی سایت های بزرگ، کاربران (به خصوص افرادی که اولین بار از این امکانات استفاده می کنند)، اغلب از اسامی واضح استفاده نموده یا آدرس واقعی پست الکترونیکی خود را در گروه های خبری قرار می دهند. ارسال کنندگان نامه های الکترونیکی ناخواسته، از یک نرم افزار خاص برای استخراج اسامی واضح و آدرس های پست الکترونیکی به صورت اتوماتیک استفاده می کنند. دومین منبع برای جمع آوری آدرس های پست الکترونیکی، وب است. در حال حاضر ده ها میلیون سایت روی اینترنت وجود دارد و ارسال کنندگان نامه های الکترونیکی ناخواسته می توانند با ایجاد «مراکز جست وجو»، عملیات جست وجو به منظور یافتن علامت «@» را که نشان دهنده یک آدرس الکترونیکی است پیمایش می کنند. این نوع از برنامه ها را اسپم باتز می نامند. سومین منبع تامین کننده آدرس های پست الکترونیکی، سایت هایی هستند که صرفا با هدف جذب آدرس های پست الکترونیکی، ایجاد می شوند، مثلا یک ارسال کننده نامه های الکترونیکی ناخواسته می تواند، سایتی را ایجاد کند که به کاربر بگوید که «یک میلیون دلار» برنده شده است و صرفا آدرس پست الکترونیکی خود را در این محل تایپ یا درج کند. یکی دیگر از روش های جمع آوری آدرس های پست الکترونیکی که در گذشته بیشتر استفاده می شد، فروش آدرس پست الکترونیکی اعضا توسط سایت های بزرگ است. برخی دیگر از سایت ها، مخاطبان خود را با این سوال مواجه می نمودند که آیا تمایل به دریافت خبرنامه پست الکترونیکی دارید؟ در صورت پاسخ مثبت به سوال فوق، آدرس کاربر دریافت و در ادامه به یک ارسال کننده نامه الکترونیکی فروخته می شود.
  آدرس های نامه های الکترونیکی، عموما خصوصی تلقی نمی گردند (نظیر درج شماره تلفن شما در فهرست دفترچه تلفن عمومی). زمانی که یک ارسال کننده نامه الکترونیکی، موفق به آگاهی از آدرس پست الکترونیکی شما گردد، آن را در اختیار دیگر ارسال کنندگان نامه های الکترونیکی قرار می دهد. }

  ● روش هایی برای دریافت نکردن اسپم
  با در نظر گرفتن برخی نکات، تعداد اسپم ها را می توان کاهش داد. اسپم ها ارتباط مستقیمی با ویروس ها نداشته و حتی ممکن است ایمیل هایی که از منابع معتبر ارسال شده اند نیز در زمره این گروه قرار گیرند.
  قبل از ارسال آدرس ایمیل به صورت آنلاین، باید به دنبال قوانین و حریم خصوصی یک سایت مورد نظر گشت. سایت های شناخته شده دارای یک لینک خاص روی سایت خود به منظور آشنایی کاربران با سیاست های آن سایت در خصوص نحوه برخورد با اطلاعات ارسالی هستند. باید قبل از ارسال آدرس ایمیل خود یا دیگر اطلاعات شخصی، آن را مطالعه نمود و از اینکه مالکان یا مسوولان سایت قصد انجام چه کاری را با اطلاعات ارسالی دارند آگاه شوید.
  زمانی که برای دریافت خدمات یا صورت حساب جدید عملیات وارد شدن انجام می شود، ممکن است بخشی گزینه ها به صورت پیش فرض انتخاب شده باشند که در خصوص محصولات یا سرویس های جدید به آن آدرس ایمیل ارسال شود. بنابراین در صورتی که آنان به همان وضعیت باقی بمانند، به زودی حجم زیادی از نامه های الکترونیکی دور از انتظار، ارسال خواهد شد.
  باید قابلیت فیلترینگ برنامه ها و سرویس های پست الکترونیکی را شناسایی و به کار برد. در بسیاری موارد می توان آدرس یا دامنه های ناخواسته را بلوک کرد.

  هرگز روی لینک های موجود در یک اسپم نباید کلیک کرد. برخی از منابع ارسال کننده اسپم با ارسال آدرس های ایمیل متغیر در یک دومین خاص مثل یاهو یا هات میل، سعی در تشخیص معتبر یا فعال بودن یک آدرس ایمیل می کنند. با کلیک لینک ارسالی توسط یک اسپم، صرفا معتبر بودن آدرس ایمیل به اطلاع آنان رسانده شده است. گزینه «عدم عضویت» نیز روش دیگری به منظور جمع آوری آدرس های ایمیل معتبر است. در این روش با استفاده از تیترهای جذاب کاربران تشویق به دیدن عکس، فیلم و … می شوند. بسیاری از کاربران کنجکاو نیز فریب این روش را می خورند و در نهایت به دام این اسپم ها می افتند. توجه کنید که آلوده شدن شما به این نوع هرزنامه ها دوستان و کسانی را که با آنها ارتباط ایمیلی دارید، آلوده می کند. پس همه نکات را که به امنیت شما در فضای مجازی کمک می کند جدی بگیرید. همچنین تلاش کنید که اطلاعات خود را مرتب به روز کنید.
  باید مراقب ایمیل ها با فرمت اچ تی ام ال نیز بود. بسیاری از شرکت ها این ایمیل ها را همراه با یک فایل گرافیکی لینک شده ارسال می کنند. زمانی که برنامه سرویس گیرنده ایمیل، اقدام به دانلود گرافیک می کند، آنان می دانند که ایمیل باز شده است. با غیر فعال نمودن گزینه دریافت اتوماتیک گرافیک در ایمیل و مشاهده ایمیل ها با فرمت صرفا متن، می توان پیشگیری لازم را در خصوص این مساله انجام داد.

  از آدرس ایمیل خود محافظت کنید. هیچ دلیلی ندارد که در هر سایتی می روید ایمیل خود را وارد کنید. البته این اتفاق ممکن از در حالت پر کردن فرم های کاغذی هم برای شما بیافتد. به عنوان مثال ممکن است به رستوران یا هتلی رفته باشید و در برگه اطلاعات هتل یا کارت نظردهی رستوران از شما بخواهند که ایمیل تان را وارد کنید.

  اکثر وب سایت ها برای ارائه خدمات رایگان از کاربر می خواهند حساب کاربری رایگان با ایمیلی معتبر بسازد. اما هزینه این خدمات رایگان به شکل دیگری باید پرداخت شود. بسیاری از شرکت ها این آدرس های ایمیل را جمع آوری کرده و ایمیل فهرست های مختلفی می سازند که متناسب با علاقه کاربران دسته بندی شده است. این ایمیل فهرست ها به شرکت های تبلیغاتی و تجاری فروخته می شوند. به این صورت کاربران ناخواسته درگیر این تجارت پرسود شده و روزانه ده ها هرزنامه دریافت می کنند.

  وقتی برای ثبت نام در یک سرویس اینترنتی اطلاعات خود را وارد می کنید، به گزینه هایی که به صورت پیش فرض انتخاب شده اند دقت کنید. در برخی مواقع این وب سایت ها از شما سوال می کنند که می توانند به صورت مرتب خبرنامه خود را برای شما ارسال کنند. با عدم انتخاب این گزینه های پیش فرض از دریافت خبرنامه ها و تبلیغات روزانه و هفتگی این وب سایت ها راحت شوید.

  استفاده از فیلتر. بسیاری از شرکت های سرویس ایمیل به شما این امکان را می دهند که ایمیل های دریافتی خود را پالایش کنید. این کار می تواند بر اساس یک کلمه یا یک عبارت مشخص صورت گیرد. پیام را به عنوان اسپم گزارش کنید. همان طور که گفته شد بسیاری از سایت های ارائه دهنده خدمات پست الکترونیکی این امکان را به شما می دهند تا نامه های ناخواسته ای را که دریافت می کنید فیلتر کرد تا با این کار دیگر آنها را دریافت نکنید. با این کار از این پس این ایمیل های ناخواسته به پوشه اسپم ایمیل شما می رود. برخی سرویس ها این خدمات را ساده تر و هوشمندتر ارائه می کنند. به عنوان نمونه در سرویس جی میل کاربر می تواند با انتخاب پیام دریافتی و فشار دادن دکمه Report messages as spam، ایمیل را به بخش مربوط به هرزنامه ها بفرستد و پس از آن اطمینان حاصل کند که ایمیل های مشابه (از نظر عنوان و فرستنده و گاهی محتوا) در بخش اصلی ایمیل جمع نخواهند شد.
          
  روزنامه دنیای اقتصاد ( www.donya e eqtesad.com )

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.