• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اخبار , سیاسی » مسیر جدید دولت برای اجرای هدفمندی!
  کد خبر : 1708875

  مسیر جدید دولت برای اجرای هدفمندی!

  مسیر جدید دولت برای اجرای هدفمندی!Reviewed by Farnaz on Jan 20Rating: اظهارنظر درباره سخنان اخیر حبیب‌الله عسکراولادی از سران مؤتلفه در مورد امور سیاسی کشور، همچنان مورد توجه روزنامه‌های کشور است. در مسیری تقریبا یک طرفه، عسکراولادی گفت‌وگو می‌کند! و دیگران تنها درباره سخنان وی اظهارنظر می‌کنند؛ بی‌اینکه راهی برای گفت‌وگویی باز شده باشد. آیت‌الله…

  مسیر جدید دولت برای اجرای هدفمندی!Reviewed by Farnaz on Jan 20Rating:

  اظهارنظر درباره سخنان اخیر حبیب‌الله عسکراولادی از سران مؤتلفه در مورد امور سیاسی کشور، همچنان مورد توجه روزنامه‌های کشور است. در مسیری تقریبا یک طرفه، عسکراولادی گفت‌وگو می‌کند! و دیگران تنها درباره سخنان وی اظهارنظر می‌کنند؛ بی‌اینکه راهی برای گفت‌وگویی باز شده باشد.

  آیت‌الله خاتمی، امام جمعه موقت تهران و هیأت رئیسه مجلس خبرگان در اظهار نگرانی از تلاش برای تطهیر اهالی فتنه شریک هستند. روزنامه قانون نیز در همین باره و در مطلبی از زبان نمایندگان مجلس به بررسی سخنان عسکراولادی پرداخته است. پاسخ عسکراولادی به نامه چند اصلاح‌طلب نیز در روزنامه‌های امروز مورد اشاره قرار گرفته است.

   

  روش جدید دولت برای اجرای هدفمندی

  روزنامه‌های دنیای اقتصاد و قانون به تلاش دولت برای آماده کردن مبانی حقوقی اجرای فاز دوم قانون هدفمندی پرداخته‌اند. دنیای اقتصاد در این مورد نوشته است: «همزمان با تلاش رییس‌جمهور برای اقناع تصمیم‌گیران ارشد کشور به اجرای فاز دوم هدفمندی و «یکسره کردن» کار آن تا پایان دوره دولت دهم، تلاش‌های حقوقی محمود احمدی‌نژاد برای رفع موانع قانونی این تصمیم شدت یافته و او دو مصوبه یارانه‌ای مجلس را که مانعی بر سر این راه بودند، به هیات عالی حل اختلاف قوا ارجاع داده است».

  دنیای اقتصاد به نقل از فروزنده، معاون رئیس جمهور در برنامه پنجشنبه شب «دیروز، امروز، فردا» نوشته است: قوه مقننه هم تنها مجلس نیست، بلکه ترکیبی از شورای نگهبان و مجلس است؛ پس اگر قانونی به تصویب مجلس رسیده و شورای نگهبان نیز تأیید کرده باشد و شخص رییس‌جمهور به این نتیجه رسید که قابلیت اجرایی ندارد، یا مسائل مالی دارد، می‌تواند آن را به شورای حل اختلاف بدهد و در آنجا نظر نهایی تأیید و خدمت رهبری ارائه می‌شود.

  به گفته وی، محمود احمدی‌نژاد چهار قانون شامل قانون الحاق یک تبصره به بند ۴۴ و یک تبصره به بند ۴۵ قانون بودجه (موضوع توقف فاز دوم هدفمندی تا پایان سال ۹۱)، قانون حمایت از سرمایه‌گذاری‌های عمرانی و تولید ملی و اصلاح قانون بودجه سال ۹۱ (موضوع ممنوعیت پرداخت یارانه ارزی)، قانون اصلاح جزء یک بند ۲۲ قانون بودجه سال ۱۳۹۱ و همچنین قانون تکلیف استخدامی مربیان حق‌التدریس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور به رسمی و پیمانی را که با اجرای آن‌ها موافق نیست به شورای حل اختلاف ارائه داده است. استدلال دولت در انتقاد از این قوانین ایجاد بار مالی بر دوش دولت عنوان شده است.

  جزییات دو قانون یارانه‌ای که دولت به دنبال لغو آنهاست

  در قانون الحاق یک تبصره به بند ۴۴ و یک تبصره به بند ۴۵ قانون بودجه، افزایش قیمت حامل‌های انرژی و سایر کالا‌ها و خدمات موضوع قانون هدفمند کردن یارانه‌ها در سال ۹۱ نسبت به سال ۹۰ ممنوع اعلام شده است. همچنین این قانون مقرر می‌دارد که در ماه‌های باقی مانده از امسال هرگونه افزایش یارانه سرانه نقدی نسبت به پرداختی شهریور ماه سال جاری از هر منبعی ممنوع است.

  در قانون حمایت از سرمایه‌گذاری‌های عمرانی و تولید ملی و اصلاح قانون بودجه ۹۱ نیز آمده است: «تمامی منابع حاصل از فروش ارز ناشی از صادرات نفت خام و می‌عانات گازی سهم دولت، بخشی از منابع عمومی دولت محسوب می‌شود و دولت حق هزینه کردن این منبع را برای موارد خاص مانند پرداخت یارانه نقدی ندارد.»

  جام جم و چند روزنامه دیگر نیز، جدول زیر را به عنوان یکی از سناریوهای مورد نظر دولت منتشر کرده‌اند.

   

   227678_773

   

  آتش بازي القاعده بيخ گوش مديترانه یا احضار روح بن‌لادن

  اقدام یک گروه وابسته به القاعده برای گروگان گرفتن شماری از شهروندان خارجی از کشورهایی مانند فرانسه، انگلیس، آمریکا، نروژ و… در الجزایر واقع در شمال آفریقا و بیخ گوش مدیترانه و جنوب اروپا از نگاه روزنامه ابتکار، بار دیگر راهی برای گسترش مداخله نظامی در کشورهای مسلمان شمال آآفریقا و غرب خاورمیانه دانسته شده است.

  رسالت با توجه به قربانی شدن گروگان‌ها به جای گروگانگیر‌ها، به عملکرد نیروهای الجزایری عنوان «عملیات نجات معکوس در الجزایر!» داده است. رسالت ادامه داده است: «عملیات پراشتباه و غیر قابل باور ارتش الجزایر منجر به کشته شدن ده‌ها گروگان خارجی در این کشور شده است. در این عملیات ۳۵ گروگان و ۱۵ گروگانگیر کشته شدند. سخنگوی گروهی که اقدام به گروگانگیری در مجتمع گازی امیناس کرده بودند، اعلام کرد: «هنگامی که نیروهای گردان «الموقعون بالدم» قصد داشتند گروگان‌ها را از مکان خود به محلی امن‌تر در درون شرکت و با استفاده از خودروهای شرکت گازی الجزایر منتقل کنند نیروهای هوایی الجزایر اقدام به بمباران کاروان خودروهای گروگانگیر‌ها کرد که این امر به کشته شدن گروگانگیر‌ها انجامید.» منابع الجزایری نیز اعلام کرده‌اند که ۲۵ گروگان خارجی از جمله دو ژاپنی توانسته‌اند از دست گروگانگیر‌ها فرار کنند و ۱۸۰ گروگان الجزایری نیز موفق شدند خود را به مکان امنی برسانند. گروه شبه نظامی الموقعون بالدم وابسته به «القاعده در مغرب اسلامی» است و برای پایان دادن به گروگانگیری خود پایان عملیات نظامی در مالی علیه اسلامگرایان تندرو در شمال این کشور را خواستار شده بود. این گروه تهدید کرده بود در صورتی که عملیات نظامی در شمال مالی علیه گروه‌های شورشی متوقف نشود و یا ارتش الجزایر برای آزادی گروگان‌ها وارد عمل شود تمامی گروگان‌ها را که ۴۱ غربی در میان آن‌ها هستند خواهند کشت. بنا به گفته ربایندگان، این ۴۱ گروگان غربی از ۱۰ کشور مختلف بودند و هفت تن از آن‌ها آمریکایی بودند».

  خورشید هم در این باره نوشته است: «با گذشت کمتر از یک هفته از آغاز نبرد ارتش فرانسه و شورشیان مالی به نظر می‌رسد جنگی پنهان در قاره آفریقا رو به گسترش است و غرب تصمیم گرفته نقش سنتی خود را در کنترل قاره سیاه احیا کند. این در حالی است که بحران گروگان‌گیری در الجزایر و تهدید سفارتخانه‌های کشورهای غربی نشان داد که القاعده و نیروهای افراطی در آفریقا جان تازه‌ای گرفتند و برای حفظ موقعیت خود تلاش می‌کنند.»

  روزنامه جوان نیز به این رخداد نام «احضار روح بن‌لادن در شمال غرب آفریقا» را داده است.

  خوش‌ شانس‌ترین کودکان ۲۰۱۳ در کجا به دنیا می‌آیند و وضعیت کودکان ایرانی متولد ۲۰۱۳

  دنیای اقتصاد در مطلبی نوشته است: «اکونومیست در بررسی‌های سال ۱۹۸۸ خود این گونه بیان می‌دارد که این درست است که ما در این مساله‌ که در کجا متولد شویم حق انتخابی نداریم، اما می‌توانیم تصمیم بگیریم که فرزندانمان در کجا متولد شوند. برای پاسخ به این سوال که بهترین کشور برای تولد کجاست؟ واحد اطلاعات اکونومیست شاخص «محل تولد» را تدوین کرد. این شاخص برای ۵۰ کشور در مورد ۱۱ معیار مختلف مورد بررسی قرار گرفت.

  این معیار‌ها عبارت بودند از معیارهای اقتصادی شامل تولید ناخالص داخلی سرانه، نرخ رشد تولید ناخالص داخلی، نرخ تورم، هزینه زندگی و معیارهای سیاسی اجتماعی شامل حقوق بشر، امید به زندگی، نرخ باسوادی و درصدی از جمعیت کشور که دارای تحصیلات عالیه است. علاوه بر این، معیارهای دیگری نیز در اندازه‌گیری بهترین مکان برای زندگی مورد توجه قرار گرفت. معیار فقر فرهنگی و معیاری که نشان دهنده میزان خسته‌کننده بودن یک کشور است، دیگر معیارهای مورد توجه در این بررسی بوده است».

  هرچند بسیاری از فاکتورهای کیفیت زندگی به آرامی در حال تغییر است، نیاز است که جهت رتبه‌بندی برخی از این متغیر‌ها مانند درآمد سرانه، پیش‌بینی شوند. به این منظور از واحد اطلاعات اکونومیست برای پیش‌بینی سال ۲۰۳۰ استفاده کرده‌ایم. همچنین برای کودکانی که در سال ۲۰۱۳ به دنیا آمده‌اند و در سال ۲۰۳۰ به دوره بزرگسالی خواهند رسید. البته با توجه به بحران جهانی اقتصاد، آینده چندان خوب نخواهد بود. نرخ رشد در همه جهان کاهش خواهد یافت، با این حال درآمد‌ها به سرعت افزایش می‌یابد.

  امید به زندگی و آزادی‌های سیاسی در دنیا گسترش خواهد یافت که این اتفاق اخیرا در شمال آفریقا و خاورمیانه به وقوع پیوسته است. از سوی دیگر بحران، ردپای خود را خصوصا در منطقه اروپا به جای خواهد گذاشت.

  اما خوش‌شانس‌ترین‌ها در سال ۲۰۱۳ در کجا متولد می‌شوند؟ بعد از انجام تحقیقات واحد اطلاعات اکونومیست، کشور سوئیس بهترین مکان برای تولد و استرالیا در مقام دومین کشور بر‌تر برای تولد شناخته شده‌اند. کشورهای کوچک صنعتی ۱۰ رتبه نخست را به خود اختصاص داده‌اند. نیمی از آن‌ها اروپایی هستند و کشور هلند از منطقه یورو نیز در میان آن‌ها حضور دارد.

  این روزنامه در مورد وضعیت ایران نوشته است: «بر اساس بررسی صورت گرفته در سال ۱۹۸۸، ایران جایگاه ۴۸‌ام را به همراه کشورهای عراق و زیمبابوه داشته است. در این رتبه بندی این سه کشور، در انتهای جدول قرار داشته‌اند. در این رتبه بندی کشورهای نیجریه، عربستان سعودی، لیبی، اندونزی و ونزوئلا بالا‌تر از ایران قرارگرفته‌اند. یکی از علل رتبه پایین ایران در این رتبه بندی را می‌توان به درگیر بودن ایران در جنگ با عراق دانست که در بسیاری از شاخص‌های این بررسی اثرگذار بوده است.

  در سال ۲۰۱۳ در میان ۸۰ کشور مورد بررسی ایران در مکان ۵۸‌ام قرارگرفته است. بر اساس بررسی‌های صورت گرفته در این سال کشورهای هند، روسیه و اوکراین پایین‌تر از ایران قرار داشته‌اند. در عین حال کشورهای کوبا، کلمبیا، رومانی و ترکیه بالا‌تر از ایران قرار داشته‌اند».

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.