• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اقتصادی » مجلس افغانستان بودجه 92 را تصویب کرد / دولت خودمان هنوز در خواب زمستانی !
  کد خبر : 1708721

  مجلس افغانستان بودجه 92 را تصویب کرد / دولت خودمان هنوز در خواب زمستانی !

  مجلس افغانستان بودجه 92 را تصویب کرد / دولت خودمان هنوز در خواب زمستانی !Reviewed by Aryan on Jan 20Rating: طرح بودجه ملی افغانستان پس از آن که دو بار از سوی مجلس نمایندگان به دلیل “عدم توازن” کلیک رد شد، روز یکشنبه، اول  بهمن به تصویب مجلس رسید. به گزارش بی بی سی، اسدالله…

  مجلس افغانستان بودجه 92 را تصویب کرد / دولت خودمان هنوز در خواب زمستانی !Reviewed by Aryan on Jan 20Rating:

  مجلس افغانستان

  طرح بودجه ملی افغانستان پس از آن که دو بار از سوی مجلس نمایندگان به دلیل “عدم توازن” کلیک رد شد، روز یکشنبه، اول  بهمن به تصویب مجلس رسید.

  به گزارش بی بی سی، اسدالله سعادتی، عضو مجلس گفت که تغییرات اعمال شده شامل افزایش یک میلیون دلار برای ساخت فرودگاه ولایت زابل و نیم میلیون دلار دیگر برای ساخت جاده‎ای در ولایت غزنی است.

  محمد امیر یار، رئیس کمیسیون مالی و بودجه گفت این مبلغ از طرح‌های عمرانی دیگر کاسته شده و برای اجرای این دو طرح افزوده شده، ولی به طور کلی درسقف بودجه تغییری نیامده است.

  پیشتر کلیک انتقاد نمایندگان این بود که چرا ۸۶ میلیون دلار برای مصرف دفتر رئیس جمهوری و ۵۸۲ میلیون دلار تحت عنوان “کد احتیاط” در نظر گرفته شده که صلاحیت مصرف آن به دست رئیس جمهوری است.

   سعادتی گفت: “کد احتیاط از کدهایی است که اکثرا از آنها سوء استفاده صورت می‌گیرد، در اختیار ریاست جمهوری است و در موارد سیاسی از آنها استفاده می‌شود.”

  اختصاص یافتن ۷۰ میلیون دلار دیگر برای رفع بحران بانک خصوصی کابل‌بانک، از دیگر مواردی بود که نمایندگان بر آن اعتراض داشتند، اما رئیس کمیسیون مالی و بودجه مجلس روز یکشنبه گفت که این مساله هم باید مورد تایید قرار بگیرد چرا که بخشی از کمک‌های بین‌المللی منوط به تصویب آن شده است.

  عمر زاخیلوال وزیر  دارایی ضمن آن که انتقادهای نمایندگان در مورد افزایش طرح‌های عمرانی را موجه دانست، گفت که دولت افغانستان پول کافی برای اجرای این درخواستها ندارد.

  به گفته  زاخیلوال، از حدود سه میلیارد دلار بودجه عمرانی، حدود یک میلیارد آن در بخش امنیتی در نظر گرفته شده و دو میلیارد دیگر در سایر بخش‌ها.

  او همچنین گفت که مجموع این پول به دو بخش “اختیاری و غیراختیاری” تقسیم می‌شود که بخش اختیاری آن به طور کامل تحت کنترل دولت است و بخش غیراختیاری آن از محل کمک‌های خارجی تامین می‌شود که صلاحیت مصرف آن هم به طور کامل در اختیار دولت نیست.

  عمر زاخیلوال: پولی که ما از خود داریم، تنها صد میلیون دلار است

  وزیر مالیه افزود: “پولی که ما از خود داریم، تنها صد میلیون دلار است” و این پول پاسخگوی همه نیازمندی‌های کشور نیست.

  طرح بودجه در آخرین روزهای قبل از تعطیلات زمستانی مجلس نمایندگان تصویب شده و آن گونه اسدالله سعادتی گفت، بیشتر نمایندگان به دلیل این که مایل بودند به تعطیلات بروند، به طرح پیشنهادی بودجه رای دادند.

  بودجه سال ۱۳۹۲ شامل ۷ میلیارد دلار است که از آن جمله ۳.۷ میلیارد دلار بودجه توسعه‌ای و ۳.۲ میلیارد دلار بودجه عادی (جاری) است.

  پشتر  زاخیلوال به مجلس سنای افغانستان گفته بود که ۴۶ درصد از این بودجه از کمک‎های خارجی و ۵۴ درصد دیگر از منابع داخلی تامین خواهد شد.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.