• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اخبار , اقتصادی , داخلی » هشدار؛ مرگ خاموش هشت دزفولی در دو روز اخیر!
  کد خبر : 1704173

  هشدار؛ مرگ خاموش هشت دزفولی در دو روز اخیر!

  هشدار؛ مرگ خاموش هشت دزفولی در دو روز اخیر!Reviewed by Farnaz on Jan 15Rating: جان باختن هشت تن از اهالی دزفول به دلیل گاز گرفتگی در فاصله کمتر از چهل و هشت ساعت، به خودی خود خبر مهمی است، چرا که این شهر از نواحی گرمسیر کشورمان بوده و سه تن از جان باختگان از…

  هشدار؛ مرگ خاموش هشت دزفولی در دو روز اخیر!Reviewed by Farnaz on Jan 15Rating:

  جان باختن هشت تن از اهالی دزفول به دلیل گاز گرفتگی در فاصله کمتر از چهل و هشت ساعت، به خودی خود خبر مهمی است، چرا که این شهر از نواحی گرمسیر کشورمان بوده و سه تن از جان باختگان از پزشکان متخصص و فوق تخصص بوده‌اند اما چگونه این اتفاق رقم می‌خورد؛ آیا من و شما از مرگ خاموش در امانیم؟

  به گزارش ایران ویج از «تابناک»، سالانه نزدیک هزار نفر از هم‌وطنانمان بر اثر گاز گرفتگی جان به جان آفرین تسلیم می‌کنند؛ آماری بسیار تلخ که اگر در مقام قیاس با رخدادهایی مانند سقوط هواپیما، تصادف اتوبوس، جان باختگان حوادث قهریه مانند زلزله و … مطرح شوند، می‌توانند پایه‌های چند نهاد و سازمان را لرزانده و با تغییر و تحولات بسیاری، حتی در حوزه قانون‌گذاری همراه شوند؛ اما چون در یک پهنه وسیع جغرافیایی به نام ایران رخ داده و در یک بازه زمانی بزرگ به طول یک سال شمسی رخ می‌دهند، کمتر با واکنش عمومی روبه‌رو شده و اثرات بازدارنده آن‌ها در سالیان آینده دیده می‌شود؛ شاید از این روست که گاز گرفتگی «مرگ شیرین» لقب گرفته است!

  البته اگر نخواهیم از حق بگذریم، گسترش شبکه گازرسانی در کشور در مقایسه با آمار جان باختگان رخدادهای برگرفته از این ماجرا، به رغم زیاد بودن این آمار در قیاس با کشورهای توسعه یافته، روند ثابتی را نشان می‌دهد که این موضوع نشان دهنده بهبود شرایط است اما کیست که درد جان باختن عزیزی را تجربه کرده باشد و نداند این آمار تا چه اندازه هولناک است؟!

  حادثه نخست؛ چهار پزشک از دست رفتند

  در حادثه نخست رخ داده برای هم‌وطنان دزفولی، چهار پزشک متخصص در دزفول جان باختند؛ مرتضی همایون نسب، مدیر عامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری دزفول در این باره به خوزنیوز گفت: این حادثه بر اثر نشت گاز منواکسید کربن در منزل یک پزشک رخ داد و به دنبال آن، افزون بر صاحب‌خانه و دو برادر وی، یک مهمان دیگر هم جان باخت که همگی جان باختگان از خانواده پزشکان بوده‌اند.

  وی در تشریح چگونگی اطلاع از این حادثه گفت: یکی از نزدیکان صاحب‌خانه که صبح روز جمعه از غیبت وی نگران شده بود، با مراجعه به منزل وی، متوجه وقوع این حادثه شده و در پی تماس وی با ۱۲۵ و اورژانس نیروهای امدادی وارد عمل شدند که متأسفانه هنگام حضور مأموران امدادی در محل حادثه، هر چهار نفر بر اثر گاز گرفتگی جان خود را از دست داده بودند.

  همایون نسب استفاده از دودکش و کلاهک غیر استاندارد را علت وقوع این حادثه دانست.

  بر پایه این گزارش، نام جان باختگان این رویداد تلخ به شرح زیر است: سید امید میرباقری، سید امیر میرباقری، سید نادر میرباقری و نظام‌الدین پزشکی؛ یکی از جان باختگان، از پزشکان سر‌شناس کشوری شاغل در صدا و سیما بوده است.

  حادثه دوم؛ چهار جان باخته و یک مصدوم که در کما است

  بر خلاف حادثه نخست که در دزفول، شهر گرمسیری کشورمان رخ داده، حادثه دوم در مشهد مقدس و برای پنج زائر دزفولی روی داده که ایام سوگواری امام هشتم را فرصت مناسبی برای حضور در این شهر زیارتی یافته و در هتل آپارتمانی سکنی گزیده بودند.

  ماجرای تلخ هنگامی رقم می‌خورد که زوار خسته شب گذشته به هتل بازگشته و به خوابی فرو می‌روند که بر اثر نشت منوکسید کربن، به خواب ابدی پیوند خورد و ماجرا زمانی کشف می‌شود که ظهر امروز برخی از دوستانشان با نگرانی پیگیر حالشان می‌شوند؛ گزارش پزشکی قانونی، حاکی است که چهار جان باخته این حادثه ساعت پنج بامداد امروز از این دنیا رخت بربسته‌اند و نفر پنجم همچنان در کماست.

  بر پایه این گزارش، نام جان باختگان این رویداد تلخ به شرح زیر است: محمد رضا جلالی، علی رضا بحرکانی، مجتبی خدادادنژاد و مصطفی حیدری که خبرنگار و از فعالان مطبوعات خوزستان به شمار می‌آمد. در این حادثه، اصغر فرخی به نرخ رفتن به کما جان به در برده که امیدواریم به زودی شاهد بهبود وضعیت وی بوده و بار دیگر زندگی به وی و خانواده‌اش لبخند بزند.

  مراسم تشییع جان باختگان این حادثه با انتقال پیکر ایشان به دزفول، فردا ساعت ۹ صبح از محل مسجد موسی ابن جعفر کمپلو به سمت بهشت آباد اهواز برگزار شده و آیت الله جزایری، نماینده ولی فقیه در استان خوزستان بر پیکر ایشان نماز خواهد خواند.

  برای جلوگیری از این رویداد تلخ، چه باید کرد؟

  بی‌گمان، آنچه در وهله نخست چنین رخدادهایی را رقم می‌زند، ساده انگاری ما در برخورد با مقوله ایمنی در برابر گاز گرفتگی است؛ ساده‌انگاری من و شمایی که گمان نمی‌کنیم، نصب درست دودکش وسایل گازسوز و توجه به نکات ریز و درشت ایمنی،‌ گاه می‌تواند به معنی حفظ جان شیرین خودمان و اطرافیانمان باشد؛ هرچند شاید خودمان مستقیم نقشی در این امور نداشته و تاوان اشتباهات افراد دیگری (شاید مثل مسئولین هتل آپارتمان در حادثه دوم) را بپردازیم.

  دکتر جواد نوفرستی، رئیس کارگروه پیشگیری از مرگ‌های خاموش ناشی از گاز CO در این باره می‌گوید: نخست باید مصیبت وارده را به خانواده عزیزان از دست رفته تسلیت عرض کرده و از خداوند برایشان خواستار صبر جزیل باشم. حادثه جانکاه از دست دادن فوت چند تن از پزشکان بر اثر گاز گرفتگی همزمان با بیست و دوم دی ماه رخ داده که هر چند در هیچ تقویمی ثبت نشده، ولی یادآور ۲۲ دی ماه سال ۸۶ است که در آن روز تنها در شهر تهران بیش از سی نفر در دام قاتل نامرئی گرفتار شدند که ده نفر از ایشان جان باخته و خوشبختانه دیگران نجات یافتند.

  کار‌شناس بهینه‌سازی انرژی و ایمنی ساختمان می‌افزاید: با در نظر داشتن سهم تهران از کل آمار مرگ خاموش ناشی از مسمومیت با گاز CO، می‌توان برآورد کرد که آن زمان در کل کشور نزدیک پنجاه نفر در آن روز قربانی منوکسید کربن شده‌اند و شاید از این روست که بالا‌ترین رکورد جنایت این قاتل نامرئی و فراری در سالیان گذشته در دی ماه سال ۸۶ ثبت شده است؛ ۲۷۸ جان باخته که تنها در ابعاد سقوط یک ایرباس غول پیکر می‌گنجد و این بار در‌‌ همان روز، در قالب جان باختن چند تن از هم‌وطنان دزفولی یادآوری شده است تا این پرسش به ذهنمان راه یابد که آیا براستی رویدادهایی از این دست قابل پیشگیری نیستند که هر ساله تکرار می‌شوند؟

  این استاد دانشگاه با توصیه به مردم در به‌کارگیری و کنترل اصول ایمنی در استفاده از وسایل گرمایشی می‌افزاید: بی‌گمان، می‌توان از مرگ خاموش پیشگیری کرد؛ به گواه آمار نزدیک 70 درصد حوادث گازگرفتگی در نیمه دوم سال رخ می‌دهد که وقتی این آمار را در کنار توسعه استفاده از گاز در نقاط گوناگون کشور بررسی کنیم، هرچند میزان حادثه دیدگان روند کنترل شده‌ای را نشان می‌دهد اما از سویی آمار بالای جان باختگان در کشورمان در قیاس با دیگر نقاط دنیا حکایت از نیاز روزافزون به آموزش در استفاده از وسایل گرمایشی دارد، چراکه ‌گاه برای نمونه، ارزان بودن گاز در قیاس با برق در استان‌های گرمسیر موجب شده که موارد بروز حادثه در این استان‌ها در سال‌های گذشته رشد چشمگیری نشان دهد.

  نوفرستی در پایان با ابراز امیدواری نسبت به کاهش آمار جان باختگان مرگ نامرئی، می‌گوید: بسیار تلخ و تکان دهنده است، اگر بدانیم که در میان قربانیان مرگ خاموش، ‌ زوج‌های جوانی که تازه زندگی مشترکشان را آغاز کرده بودند، ‌دانشجویانی که در شرف فارغ‌التحصیلی بودند و حتی کودکان خردسال و نوزاد هم وجود دارد؛ اینجاست که بی‌توجهی به ساده‌ترین نکات ایمنی ـ مانند استفاده از دودکش و کلاهک خروجی استاندارد، استفاده نکردن از لوله‌های خرطومی و… ـ می‌تواند تلخ‌ترین رخدادها را برای همه خانواده‌ها در پی داشته و کار کند که قاتل نامرئی بسیاری از هم‌وطنانمان از دید ما هم دیده نشود!

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.