• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اخبار » آغازی بر پایان بحران در هنر هفتم؟
  کد خبر : 1701455

  آغازی بر پایان بحران در هنر هفتم؟

  آغازی بر پایان بحران در هنر هفتم؟Reviewed by Farnaz on Jan 13Rating: عضو کمیسیون فرهنگی مجلس از تدوین قانون جامع سینمایی برای ساماندهی سینمای کشور و تشخیص صریح متولی واحد سینمای کشور برای کاهش تنش ها در این حوزه خبر داد اما در عین حال تاکید کرد ممکن است تصویب این قانون در صحن علنی…

  آغازی بر پایان بحران در هنر هفتم؟Reviewed by Farnaz on Jan 13Rating:

  عضو کمیسیون فرهنگی مجلس از تدوین قانون جامع سینمایی برای ساماندهی سینمای کشور و تشخیص صریح متولی واحد سینمای کشور برای کاهش تنش ها در این حوزه خبر داد اما در عین حال تاکید کرد ممکن است تصویب این قانون در صحن علنی مجلس تا اواسط یا اواخر مجلس نهم به طول بیانجامد.

  به گزارش «تابناک»؛ سینمای ایران در تمامی ماه های 91، ایام ملتهبی را پشت سر گذاشت که این فضا همچنان ادامه دارد. خانه سینما با سازمان سینمایی از یک سو درگیری جدی داشته اند، حوزه هنری از سوی دیگر با تهیه کنندگان ذیل سازمان سینمایی بر سر عدم اکران برخی فیلم ها توسط حوزه وارد مجادله شده و در جانبی دیگر سینماگران با سازمان سینمایی بر سر عدم تخصیص یارانه و فشار کمرشکنی که با متولیان بخش خصوصی سالن های سینما آمده، وارد فضایی شدند که تا تعطیلی سینماها نیز پیش رفت و همچنان نیز این درگیری چند سویه استمرار دارد

  مهم ترین علت وقوع این شرایط، چند متولی گری در حوزه سینما همچون برخی از دیگر از حوزه های فرهنگی است و شاید مهم ترین علت وقوع این فضا، عدم وجود یک قانون مشروح ذیلِ قانون اساسی است؛ قانونی که به صورت تخصصی ناظر بر حوزه سینما بوده ، امکان مواجهه شفاف با دغدغه های این حوزه را همچون مطبوعات فراهم آورد و پاسخگوی مطالبات سینماگران کشورمان باشد. مدیران سینمایی اما در هیچ دولتی به سمت تدوین چنین قانونی و تقدیم به مجلس تحت عنوان لایحه نبودند و سینمای کشور اکنون با قوانینی اداره می شود که عموماً توسط هیات دولت به تصویب رسیده است.

  226088_194

  چنین فضایی باعث شده، هر وزیر فرهنگ و ارشاد و هر معاون سینمایی در طول سی سال اخیر مطابق با سیاست های کاری اش، جهت دهی خاصی در حوزه سینما داشته باشد و سینماگران در دو دهه اخیر با چندین رویکرد متفاوت مدیریتی مواجه باشند که برخی از ایشان به واسطه همین عدم ثبات در سیاست های سینمایی کشور، یا فعالیت هایشان را متوقف ساخته اند یا کم کار شده اند و در نهایت این سلسله وقایع منجر به افت کیفی فیلم ها و متاثر از آن، افت فروش سینمای ایران شده است.

  در این شرایط، همزمان با آنکه شورای عالی انقلاب فرهنگی در حال تدوین سند سینمایی کشور است، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی نیز از تدوین قانونی شفاف برای حوزه سینما خبر می دهد تا در حالی که سیاست های کلی در حوزه سینما تدوین می شود، مجلس نیز با قانون گذاری در این حوزه، به فضای سلیقه ای حوزه سینما پایان داده باشد.226087_745

  حجت الاسلام محمد باقری بنابی نماینده مردم بناب در مجلس نهم در گفت و گو با «تابناک» با اعلام این خبر و اشاره به برنامه کمیسیون فرهنگی برای تدوین قانون جامعی برای حوزه سینما عنوان کرد: جلسات متعددی در کمیسیون فرهنگی با طیف های مختلف سینما داشته ایم که بنده در اکثریت جلسات حضور داشته ام. آنچه مسلم است باید در این حوزه یک متولی مشخص شود و دیگران در چهارچوب قانون از این متولی و سیاست گذاری هایش که مطابق با قانون می بایست صورت پذیرد، تبعیت کنند.

  عضو کمیسیون فرهنگی مجلس نهم افزود: متاسفانه یکی از مهم ترین مشکلات سینما در شرایط کنونی همین چند متولی گری است که در صورت در نظر گرفتن یک متولی واحد که آن متولی نیز بر مبنای یک قانون جامع مدیریت سینما را برعهده داشته باشد، دغدغه های اهالی سینما کاهش خواهد یافت و مباحثی همچون بحران فروش و الزامات فرهنگی از حالت سلیقه ای خارج می شود. البته در حال حاضر کمیسیون فرهنگی مشغول چندین قانون مفصل در حوزه رسانه و دیگر بخش ها است اما امیدواریم تا اواسط یا اواخر مجلس نهم شاهد تدوین این قانون و بررسی در صحن علنی باشیم.

  وی در پاسخ به این پرسش که راهکار کوتاه مدتی که برای متعهد ساختن دولت به پرداختن یارانه حوزه سینما توسط کمیسیون فرهنگی پیگیری می شود چیست، عنوان کرد: به هر حال، دولت به تعهداتی که باید در فاز نخست هدفمندی یارانه‌ها انجام می‌داد، عمل نکرد. حوزه سینما نیز یکی از حوزه‌هایی است که این بی‌تعهدی به آن زیان رسانده و این موضوع نیز بیرون از اختیارات وزیر فرهنگ و ارشاد است که از وی پاسخ بخواهیم. البته رئیس ایشان نباید فضا را این گونه پیش می‌‌برد.

  باقری کاهش بودجه سازمان سینمایی و مجموعه سینمای کشور را نیز امریث اجتناب ناپذیر خواند و تاکید کرد: تا انتهای سال تصور می کنم حدود سی درصد از کل رقم بودجه در نظر گرفته شده برای سازمان سینمایی در قانون بودجه 91 تخصیص یابد و به هر صورت در فضای اقتصاد مقاومت، مراعات با چنین بودجه هایی امری اجتناب ناپذیر است. این بودجه 30 درصد نیز به جز بودجه جاری سازمان سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد است و تصور می کنم آنچه از حجم اعتبارات تخصیص یافته مهم تر است، نحوه مدیریت و محل هزینه کرد این اعتبارات است که پس از هزینه شدن، توسط کمیسیون بررسی خواهد شد.

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.