• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اخبار » مصوبه خوب دولت برای آشنایی با ” قانون اساسی”!
  کد خبر : 1696152

  مصوبه خوب دولت برای آشنایی با ” قانون اساسی”!

  مصوبه خوب دولت برای آشنایی با ” قانون اساسی”!Reviewed by Farnaz on Jan 9Rating: ایران ویج به نقل از عصر ایران –  هیات دولت اخیرا مصوبه ای به شرح زیر داشت : “بنا به پیشنهاد هیئت نظارت بر اجرای قانون اساسی و به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی کلیه نیروهای وظیفه…

  مصوبه خوب دولت برای آشنایی با " قانون اساسی"!Reviewed by Farnaz on Jan 9Rating:

  ایران ویج به نقل از عصر ایران –  هیات دولت اخیرا مصوبه ای به شرح زیر داشت :

  “بنا به پیشنهاد هیئت نظارت بر اجرای قانون اساسی و به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی کلیه نیروهای وظیفه که مشمول خدمت مقدس سربازی هستند و سایر کسانی که در آینده به خدمت مقدس سربازی فراخوانده می شوند، باید واحد درسی آشنایی با قانون اساسی را در آموزشهای عمومی خود فراگیرند.

  همچنین کلیه کارکنان دولت اعم از کشوری(دستگاه های اجرایی ماده(5) قانون مدیریت خدمات کشوری) و لشکری (نیروی انتظامی و نظامی و نیروهای مسلح) که تاکنون آموزش های لازم را در زمینه حقوق اساسی و آشنایی با قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران نگذرانده اند، موظفند ظرف یکسال آموزشهای لازم را طی کنند.”

  در راستای این اقدام دولت نکاتی چند قابل ذکر است:

  1- قانون اساسی قانون پایه و مادر در هر کشوری محسوب می شود و اهمیت آن برای دستگاه های حاکمیتی و مردم از آن روست که این قانون در واقع شالوده پیمان و میثاقی است بین مردم (حکومت شوندگان ) و حاکمیت (حکومت کنندگان). در راستای این قانون مردم از بخشی از آزادی های خود چشم پوشی می کنند تا در مقابل حاکمان به آنها امنیت ، رفاه و … دهند . از این رو باید از این اقدام دولت تقدیر و تجلیل شود چرا که آشنایی همه مردم و مسئولان با قانون اساسی تنها یک نیاز نیست بلکه یک ضرورت است.

  2- آشنایی با قانون اساسی هم از سوی مردم و هم از سوی حاکمان می تواند از وقوع برخی بی قانونی ها و قانون شکنی ها جلوگیری کند. این اقدام فی نفسه می تواند در کاستن از آمار تخلفات اداری و غیر اداری موثر باشد.

  3- در آیین نامه تصویبی دولت آمده است:” کلیه کارکنان دولت اعم از کشوری(دستگاه های اجرایی ماده(5) قانون مدیریت خدمات کشوری) و لشکری (نیروی انتظامی و نظامی و نیروهای مسلح) که تاکنون آموزش های لازم را در زمینه حقوق اساسی و آشنایی با قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران نگذرانده اند، موظفند ظرف یکسال آموزشهای لازم را طی کنند.”

  در ماده 5 قانون مدیریت خدمات کشوری در تعریف دستگاه های اجرایی آمده است:” کلیه وزارتخانه ها، مؤسسات دولتی، مؤسسات یا نهادهای عمومی غیردولتی، شرکت های دولتی  و کلیه دستگاه هایی که شمول قانون بر آنها مستلزم ذکر و یا تصریح نام است از قبیل شرکت ملی نفت ایران، سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران، بانک مرکزی، بانکها و بیمه‌های دولتی، دستگاه اجرایی نامیده می شوند.”

  بنابراین شمول این آیین نامه تصویبی هیات دولت نه تنها کارکنان رده پایین ادارات و موسسات دولتی و دستگاه های اجرایی بلکه مدیران ارشد شامل وزرا، استانداران، معاونان آنها و حتی شخص رییس قوه مجریه را نیز شامل می شود.

  لذا انتظار می رود در کنار اهتمام به شرکت همه کارکنان دستگاه های اجرایی و نیروهای مسلح و سربازان وظیفه و… در کلاس های آموزش قانون اساسی مدیران ارشد دولتی نیز شرکت در این کلاس ها را جدی بگیرند ، چرا که تجربه نشان داده است متاسفانه بزرگترین قانون شکنی ها و مضرترین ضربات بی قانونی را همین دست مدیران ناآشنا (یا آشنا ولی متخلف) به قانون اساسی به کشور زده و می زنند.

  4- در کنار اجرای این آیین نامه در سطح دستگاه های اجرایی و کارکنان کشوری و لشکری انتظار این است که واحد درسی به نام قانون اساسی از مدارس ابتدایی تا سطح دانشگاه ها در واحدهای مختلف آموزشی تدریس شود تا دانش آموزان از بدو ورود به سیستم آموزشی کشور تا دوره دانشگاه با قانون اساسی کشورشان آشنا شوند.

  به عبارت دیگر آشنایی همه مردم با قانون اساسی آنها را به حقوق و حدود خود آشنا می سازد و قانون اساسی را از متن تزیینی و دکوری به جایگاهی واقعی که باید داشته باشد (قانونی پایه و مادر) تبدیل می کند.از سوی دیگر همان طور که پیشتر نیز اشاره شد آشنایی با قانون اساسی می تواند میزان قانون شکنی ها و تخلفات و وقوع جرم را کاهش دهد.

  باید توجه داشت که سعادتمند ترین، مرفه ترین و توسعه یافته ترین جوامع آنهایی هستند که در آنها قانون به معنای عام و قانون اساسی به معنای خاص محترم شمرده می شود و تخطی از مرزهای آن مجازات هایی جدی دارد.

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.