• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اخبار , سیاسی » وزیر اقتصاد: بودجه را قبلا كساني مي‌نوشتند كه دانش پاييني داشتند!
  کد خبر : 1692574

  وزیر اقتصاد: بودجه را قبلا كساني مي‌نوشتند كه دانش پاييني داشتند!

  وزیر اقتصاد: بودجه را قبلا كساني مي‌نوشتند كه دانش پاييني داشتند!Reviewed by Farnaz on Jan 7Rating: روزنامه جوان در صفحات میانی خود، مطلبی مفصل درباره مشکلات فرهنگی کشور نوشته است. سیدحسن حسینی، تحلیلگر فرهنگی ـ اجتماعی و استاد جامعه‌شناسی دانشگاه تهران و پل ورلن متز فرانسه در این باره گفته است: «بی‌هنجاری فرهنگی ما از…

  وزیر اقتصاد: بودجه را قبلا كساني مي‌نوشتند كه دانش پاييني داشتند!Reviewed by Farnaz on Jan 7Rating:

  روزنامه جوان در صفحات میانی خود، مطلبی مفصل درباره مشکلات فرهنگی کشور نوشته است. سیدحسن حسینی، تحلیلگر فرهنگی ـ اجتماعی و استاد جامعه‌شناسی دانشگاه تهران و پل ورلن متز فرانسه در این باره گفته است: «بی‌هنجاری فرهنگی ما از نوکیسه‌هاست».

  آقای جامعه‌شناس در بخشی از سخنان خود گفته است: «اگر امر و نهی‌های قرآن را اجزای قانون خلقت بدانیم که به ویژه در جامعه اسلامی روح قوانین باید متناسب با این ساختار باشد، من از شما می‌پرسم این ساختار چقدر امکان ظهور در ساحت‌های فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی را داشته است. در همه جای دنیا وقتی قانونی برایشان مهم و حیاتی است، سعی می‌کنند حداقل تبصره‌ها به این قانون زده شود اما من از شما می‌پرسم چقدر تبصره به قرآن زدیم، تبصره‌هایی که ما را به سمت بیراهه رفتن و در جا زدن و پرش کردن برده است. قرآن صراحتاً می‌گوید؛ «حرم الربا» اما ما چقدر برای همین «حرم الربا» تبصره زدیم. چقدر در قرآن به ما سفارش شده که نسبت به اطرافیان و بیچارگان بی‌تفاوت نباشیم اما ما چقدر به این دستورات صریح تبصره زده‌ایم. چرا در کشورهای دیگر سعی می‌کنند حداقل تبصره را به قانون بزنند؟»

   

  هدفمندی و آنچه دولت در سر دارد

  شایعات از تصمیم دولت درباره اجرای فاز دوم هدفمندی و برنامه‌ریزی در مورد آن با سخنان دیروز وزرای دولت در همایش تأمین مالی به واقعیت پیوست. هر چند روزنامه شرق با اشاره به سخنان وزیر اقتصاد، با توجه به بررسی سناریو‌ها در دولت، از خیز دولت برای اجرای هدفمندی خبر داده، کیهان آن بخش از سخنان وزیر را مهم دانسته که گفته، هنوز برای هدفمندی به جمع‌بندی نرسیده‌ایم.

  روزنامه قانون در مطلبی درباره سخنان وزیر اقتصاد به نقل از وی نوشته که وی حل نقائص تأمین مالی و تورم را مورد توجه قرار داده و گفته: بودجه سالانه در ایران در گذشته توسط اقتصاددانانی تنظیم شده که دانش مالی پایینی داشته‌اند و این امر از تناقض رشد نقدینگی و تورم خارج نبوده است.

  روزنامه ایران با درج درصدهایی عجیب و با تیتر «فاز دوم هدفمندی در مراحل نهایی» نوشته است: «نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد حدود ۶۸ درصد مردم شهرنشین و ۷۶ درصد مردم روستایی، خواهان اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها هستند. اکثر مردم نیز اجرای طرح هدفمندی را به نفع کشور دانسته و معتقدند منجر به اصلاح نظام اقتصادی و پیشرفت کشور خواهد شد. یکی از مواردی که اکثر افکار عمومی بر آن تأکید دارند و آن را مصداق اجرای عدالت می‌دانند حذف طبقاتی است که نیازی به دریافت یارانه ندارند و می‌بایست این هزینه‌ها به دهک‌های پایین پرداخت شود».

  روزنامه‌های ایران و خورشید در یک مطلب مشترکند و آن هم این خبر است که غضنفری، وزیر صنعت، معدن و تجارت گفته که «در فاز دوم برای حمایت از بخش تولید بسته‌های حمایتی ویژه‌ای تدوین شده است».

  در حالی که بیشتر روزنامه‌های امروز درخواست رئیس‌جمهور برای حضور و سخنرانی در مجلس را با مسائل اقتصادی مرتبط دانسته‌اند، سخنان مصباحی مقدم، رئیس کمیسیون برنامه مجلس در روزنامه دنیای اقتصاد نقل شده است که گفته: «قصد دولت اجرای بقیه مراحل هدفمندی در یک مرحله است ولی ما این موضوع را به مصلحت کشور نمی‌دانیم. وی افزود: گاهی تعبیر می‌شود به اینکه «مرگ یک بار، شیون هم یک بار»؛ یعنی یک شوک بهتر از چند شوک است؛ اما من تصور می‌کنم این کار، یعنی خودکشی اقتصادی».

  سوریه؛ سخنرانی اسد را مخالفین نپذیرفتند

  همان‌ گونه که انتظار می‌رفت، سخنرانی دیروز اسد در تالار اپرای دمشق مورد توجه روزنامه‌های امروز قرار گرفت. در حالی که متن سخنان اسد در بسیاری از روزنامه‌ها آمده، اعتماد محورهای سخنان وی را به صورت زیر خلاصه کرده است:

  ـ درگیری‌ که در سوریه در جریان است، جنگ میان وطن و دشمنانش است.

  ـ آن‌ها نخست نیت‌های خود را با پوششی مسالمت آمیز مطرح کردند و سپس دست به اسلحه بردند.

  ـ سوریه با حمله بی‌سابقه‌ای از سوی تکفیری‌ها و حامیان آن‌ها روبه‌روست.

  ـ برخی کشورهای منطقه خواهان تقسیم سوریه هستند تا اهداف خود را دنبال کنند. حل و فصل بحران سوریه با اصلاحات سیاسی و برقراری امنیت در جامعه محقق می‌شود و بدون وجود امنیت، اصلاحات معنا ندارد.

  ـ ما برای اداره کشور به دنبال شریکی بودیم و طرفداری از حل و فصل سیاسی بحران نیز به همین خاطر بود.

  ـ ما با کسی مذاکره می‌کنیم که بنده دیگران نباشد و ویرانی سوریه را در دستور کار خود قرار نداده باشد.

  ـ ما حاضریم با همه حتی مخالفان خود مذاکره کنیم: کسانی که وطنشان را نمی‌فروشند و سلاح را بر زمین می‌گذارند.

  ـ مذاکرات باید با رهبری سوری‌ها و بنا بر اساسنامه‌های سازمان ملل باشد.

  ـ گروه‌های مسلح مخالف دولت باید به اقدامات خود پایان دهند.

  ـ آوارگان سوری باید به مناطق خود بازگردند.

  ـ ارتش سوریه نیز به عملیات خود علیه گروه‌های تروریست پایان می‌دهد.

  ـ کشور باید بازسازی شود.

  ـ تا یک تروریست در سوریه باقی بماند ما با آن مبارزه می‌کنیم و تروریست‌ها به هیچ وجه در قالب این طرح گنجانده نخواهند شد.

  ـ طرح ما خطاب به کسانی است که به آینده سوریه باور دارند و خواهان مذاکره هستند.

  ـ سوریه همواره از فلسطین و مقاومت دفاع می‌کند و جولان را حق خود می‌داند.

  اعتماد ابعاد پنجگانه طرح اسد را به قرار زیر دانسته است:

  ۱ ـ تعهد کشورهای ذیربط مبنی بر متوقف کردن کمک‌ها به گروه‌های مسلح و توقف عملیات تروریستی این گروه‌ها در سوریه

  ۲ ـ تدوین منشور ملی جدید

  ۳ ـ برگزاری رفراندوم

  ۴ ـ تشکیل دولت جدید سوریه برای نظارت بر انتخابات پارلمانی

  ۵ ـ تشکیل پارلمان جدید و تدوین قانون اساسی جدید

  و در ادامه خبر داده است که مخالفین طرح اسد را نپذیرفته‌اند.

  هرمیداس باوند نیز در مطلبی در روزنامه آرمان درباره روابط ایران و سوریه نوشته است: «ایران با وجود تمام نگاه‌هایی که از طرف مجامع بین‌المللی متوجهش شده است، به شکل همه‌جانبه در حمایت از سوریه ایستادگی می‌کند. با این تفاسیر ایران تنها کشوری است که سوریه می‌تواند روی حمایتش حساب کند و از آن بهره بگیرد. این حمایت بی‌دریغ باعث شده ایران در اذهان بین‌المللی به نوعی دخالت در امور سوریه متهم شود و درحال حاضر رسانه‌های غربی با تبلیغات خود، به ایران اتهام بزنند. به هر صورت ایران تنها کشوری است که سوریه، هم در شرایط فعلی و هم در شرایطی که بتواند از بحران فعلی گذر کند، برای تعیین خط مشی آینده‌اش می‌تواند به شکل کامل از آن کمک بگیرد. البته سوریه از کمک‌های روسیه ناامید نشده است و همان‌طور که مشاهده می‌شود و معاون وزیر امورخارجه این کشور قبل از سفر به ایران به این کشور سفر کرده اما با توجه به تغییر نسبی رویکرد روسیه در قبال سوریه و با نگاه به صبغه قبلی روسیه در تغییر ناگهانی موضع‌هایش، بی‌شک سوریه نمی‌تواند تمام و کمال روی حمایت روسیه حساب باز کند».

  تغییر در قانون دیه زنان را به دقت بخوانید

  تیتر «دیه زن با مرد برابر می‌شود»، تیتر مشترک چند روزنامه امروز کشور است. در این میان سخنان طهماسبی، مدیرکل تدوین لوایح قوه قضائیه درباره بخش حدود، قصاص و دیات در لایحه جدید قانون مجازات اسلامی مورد توجه قرار گرفته است گه گفته: «یکی از نوآوری‌ها در لایحه قانون مجازات اسلامی برابری دیه زن با مرد است، به این صورت که در قانون جدید مابقی نرخ دیه زن از طریق صندوق تأمین خسارت‌های بدنی بیمه مرکزی پرداخت می‌شود».

  به این ترتیب‌‌ همان گونه که چند روزنامه امروز و از جمله شرق و ابتکار به آن اشاره کرده‌اند: «هرچند در تیتراین خبر در خبرگزاری‌ها قید شده که دیه زن با مرد برابر می‌شود اما آنچه که از متن این اظهارات کوتاه بر می‌آید این است که در واقع به لحاظ فقهی نصف بودن دیه زن با مرد همچنان پابرجاست و بر اساس تصمیم حاکمیتی پیشنهادی، در صورت تصویب این لایحه در مجلس شورای اسلامی و تایید فق‌ها و حقوقدانان شورای نگهبان مابه التفاوت تفاوت دیه زن با مرد توسط حاکمیت و از طریق بیمه مرکزی به بازماندگان و یا فرد متضرر پرداخت خواهد شد».

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.