• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اخبار , داخلی » به کارکنان هم باید سود تعلق بگیرد!
  کد خبر : 1692540

  به کارکنان هم باید سود تعلق بگیرد!

  به کارکنان هم باید سود تعلق بگیرد!Reviewed by Farnaz on Jan 7Rating: دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با تأکید بر این که بازار پول، سرمایه و بیمه قلب اقتصاد است، گفت: نباید با بازار پول شخصی و سلیقه ای برخورد کرد، چرا که تصمیمات شتاب‌زده در این زمینه خطرناک است. به گزارش ایران ویج  از…

  به کارکنان هم باید سود تعلق بگیرد!Reviewed by Farnaz on Jan 7Rating:

  دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با تأکید بر این که بازار پول، سرمایه و بیمه قلب اقتصاد است، گفت: نباید با بازار پول شخصی و سلیقه ای برخورد کرد، چرا که تصمیمات شتاب‌زده در این زمینه خطرناک است.

  به گزارش ایران ویج  از «تابناک» و به نقل از فارس، محسن رضایی در همایش مجمع اسلامی کارکنان بانک‌ها گفت: اقتصاد ایران در شرایط خاصی است. کاستی‌هایی که از گذشته بوده، با فشارهای جهانی همراه شده و این گونه اقتصاد ما را تحت تأثیر قرار داده است.

  بازار پول، سرمایه و بیمه قلب اقتصاد است

   

  وی افزود: نظام بانکی نیز بی‌تأثیر از این دو مسأله نیست؛ نخست این که بازار پول در کنار بازار سرمایه و بیمه، قلب اقتصاد یک کشور را رقم می‌زند؛ یعنی آنجایی که خون تولید می‌کند و به جریان می‌اندازد و دوباره به درون این قلب برمی‌گردد، بازار پول، بازار سرمایه و بیمه است. این سه با یکدیگر خون اقتصاد، یعنی پول را تولید می‌کنند و ارزش را می‌سازند و سپس در نظام اقتصادی، صنعت، کشاورزی، خدمات، آی تی، تجارت و… به گردش در‌می‌آورند. به همین دلیل، بازار پول در قلب اقتصاد یک کشور قرار گرفته و بسیار مهم است؛ بنابراین، اگر درست کار کند، کل سیستم درست کار خواهد کرد، ولی اگر یکی از بازارهای پول، سرمایه و بیمه، ناقص کار کند، یعنی یکی از دهلیزهای این قلب در حقیقت از کار افتاده یا ضعیف کار می‌کند.

  مدیران اقتصادی از شتاب تصمیم‌گیری در حوزه بانک، بیمه و سرمایه بپرهیزند

  وی افزود: هنگامی که گردش خون، یعنی گردش مبادلات و ارزش و پول تولید شده در کل این بدن با اختلال روبه‌رو شود، این اختلال آثار خود را در صادرات، واردات و در قدرت خرید مردم و در همه جا نشان می‌دهد؛ بنابراین، کسانی که اقتصاد را مدیریت می‌کنند، باید بسیار با دقت با بانک و بیمه و سرمایه مواجه شوند، پس نمی‌توان درباره آنها زود تصمیم گرفت.

  رضایی گفت: تصمیمات شتاب زده در بازار پول، خطرات جدی به دنبال دارد، به گونه‌‌ای که گویا شوک‌هایی به قلب انسان سالم وارد شود؛ بنابراین، در این شرایط و از ناحیه شوکی که به قلب وارد شده، به کل سیستم جسم، اعصاب و سیستم‌های فیزیولوژیکی فرد آسیب می‌رسد. برای همین بازار پول و بانک بسیار و مدیریت این سیستم و سیاستگذاری در این حوزه فوق‌العاده مهم است.

  وی افزود: با یک شتابزدگی، می‌بینیم که بدهی بین بانک‌ها با بانک مرکزی زیاد می‌شود و حجم پول بسیاری آن هم پول پرقدرت، مانند برف از بالای قله می‌آید و به هنگام برخوردن به کف دره، آثار بسیار بزرگی به دنبال خود می‌آورد؛ بنابراین، بازار پول از نقاط بسیار حساس اقتصاد کشور است و نمی‌شود با آن شخصی و سلیقه‌ای برخورد کرد.

  بازار پول، بازاری کاملا تخصصی و کار‌شناسی است

  رضایی گفت: در کشور ما صنعت بانکداری بیش از نود سال عمر دارد و این یک تجربه تاریخی و طولانی در صنعت بانکداری ایران است و حتی از بسیاری صنایع دیگر از جمله صنعت خودروسازی، کشاورزی و بسیاری از صنایع دیگر نیز قوی‌تر است.

  وی افزود: ما در نظام بانکی ایران کار‌شناسان بزرگی داریم؛ اما چقدر از دیدگاه‌هایشان بهره می‌گیریم و به آنها توجه می‌کنیم؟ تا چه اندازه از تصمیم‌گیری‌های سیاسی در مسأله بانک و نظام بانکی جلوگیری کردیم؟ باید گفت که بازار پول، بازاری کاملا تخصصی و کار‌شناسی است؛ بنابراین، باید بتوان از این تجربه طولانی تاریخی استفاده درست کرد.

  نظام بانکداری دولتی ایران نیاز به نشاط دارد

  دبیر مجمع تشخیص مصلحت یادآور شد: اگر نظام کار‌شناسی بخواهد خوب کار کند، باید نشاط داشته باشد. کار‌شناسان باتجربه بانکی که حتی می‌توانند در قامت برندهای جهانی ظهور یابند، باید با نشاط زندگی کنند. هم‌اکنون برخی بانک‌های خصوصی از رده ۷۰۰ به ۴۰۰ و هم‌اکنون به رتبه ۲۰۰ بین‌المللی رسیده‌اند و بانکداران قدیمی این راندمان را بالا برده‌اند. چرا‌‌ همان سیستم کار‌شناسی در نظام بانکداری دولتی، نمی‌تواند کار کند، ولی در سیستم خصوصی راندمانش چند برابر می‌شود؟ مهمترین دلیل آن به نشاط کارکنان دولتی برمی‌گردد.

  وی افزود: باید کاری کرد که این نشاط در کارکنان بانک‌های دولتی واقعی شود و افزایش یابد.
  این شادابی به قیافه کارکنان دولتی برگردد. تا آن‌ها بتوانند از تخصص و تجربه و نوآوریشان بهره برده و بتوانند بیندیشند و خلاقیت داشته باشند. نوآوری می‌تواند به یک بانک، میلیارد‌ها کمک کند. یک خلاقیت و دلسوزی می‌تواند از اسراف‌ها و مفاسد جلوگیری کند. اگر نشاط نباشد این رفتار‌ها تولید نمی‌شود.

  رضایی گفت: مهمترین بحث در این نشاط، مسأله حقوق است. من تعجب کردم که دیدم هنوز آن نظام مدیریت خدمات کشوری، سیستم‌ها و دستورالعمل‌ها در حساس‌ترین نقطه، یعنی در قلب اقتصاد ایران، پیاده نشده است.

  درون بانک‌های دولتی ایجاد رقابت شود

  دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: افزون بر این، ما باید نظام کارانه داشته باشیم تا هنگامی که بانک‌های دولتی بخواهند حالت خصوصی به خود بگیرند، رفتارهای بخش خصوصی را در بانک‌های دولتی به اجرا درآورد؛ از این جمله، ایجاد رقابت در درون سیستم بانک‌های دولتی است. هر بانک، شعب بسیاری دارد. چه اشکال دارد که ۵۰ درصد حقوق را تشویقی در شعب بگذارند؛ یعنی اگر یک شعبه توانست راندمان خود را به ۳۰ یا ۴۰ درصد نسبت به ماه یا سال گذشته بالا ببرد، هیأت مدیره حق داشته باشد، درصدی از سودی را که به دست آورده، در میان کارکنان آن شعبه توزیع کند؟

  وی در ادامه این سخنان افزود: در سیستم‌های دولتی که رقابت در آنها اجرا ‌شود، این شدنی است؛ البته روش‌های گوناگونی هست که می‌توان درون بانک‌های دولتی ایجاد رقابت کرد؛ یعنی عملا میان شعب، شهر‌ها و استان‌ها و حتی بانک‌های دولتی یک مسابقه صورت داد. در این ارتباط کافی است، قانونی نوشته و تا اندازه‌ای به مدیران بانک‌ها اجازه داده شود که برای رقابت‌پذیر کردن فعالیت‌های پولی و مالی در بانکهای دولتی، مبلغی از رشد اعتبارات، سپرده‌ها و سودهای دریافتی به شعب اختصاص یابد.

  وی ادامه داد: بازار پول قلب اقتصاد ایران است که کارکنان و مدیران آن را تشکیل می‌دهند. کارکنان و مدیران برای اینکه بتوانند خوب این خون را تولید کنند و به جریان بیندازند، باید از نشاط برخوردار باشند؛ از مهمترین پایه‌های نشاط، رسیدگی منصفانه به حقوق و دستمزد کارکنان است.

  دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با تأکید بر این که امیدوارم این مجمع در رسیدگی به مشکلات کارکنان بانک‌ها به راهکارهای خوبی برسد و ما نیز از شما در این مسیر حمایت می‌کنیم، گفت: به این ترتیب، امیدواریم زحمتی که شما می‌کشید، بازخورد عادلانه و منصفانه داشته باشد.

  وی که در همایش مجمع اسلامی کارکنان بانک‌ها و در حضور مدیران و کار‌شناسان بانک‌ها در سالن همایش‌های ساختمان نگین بانک سپه سخن می‌گفت، اظهار امیدواری کرد که در ماه‌ها یا حداکثر سال آینده، حقوق کارکنان بانک‌های دولتی به میزان عادلانه برسد.

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.