• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اخبار , بین الملل » توافق پنهان اردوغان و بارزانی بر سر «مسئله کردها»!
  کد خبر : 1692437

  توافق پنهان اردوغان و بارزانی بر سر «مسئله کردها»!

  توافق پنهان اردوغان و بارزانی بر سر «مسئله کردها»!Reviewed by Farnaz on Jan 7Rating: در حالی که اقدامات مشکوک اقلیم کردستان عراق به رهبری مسعود بارزانی، چشم انداز ثبات سیاسی در عراق را با ابهامات جدی مواجه کرده، نخست وزیر ترکیه نیز تحرکات جدیدی را برای استفاده از کارت کردها آغاز کرده است. در همین…

  توافق پنهان اردوغان و بارزانی بر سر «مسئله کردها»!Reviewed by Farnaz on Jan 7Rating:

  در حالی که اقدامات مشکوک اقلیم کردستان عراق به رهبری مسعود بارزانی، چشم انداز ثبات سیاسی در عراق را با ابهامات جدی مواجه کرده، نخست وزیر ترکیه نیز تحرکات جدیدی را برای استفاده از کارت کردها آغاز کرده است. در همین راستا، منابع خبری از برنامه وی برای سفر به آمریکا جهت گرفتن چراغ سبز جهت سیاست های جدید خود خبر داده اند.

  به گزارش صفحه عربی «تابناک» و به نقل از «الاخبار» لبنان، با ادامه احتمال توافق روسیه و آمریکا در مورد حل سیاسی بحران سوریه، «رجب طیب اردوغان» نخست وزیر ترکیه، اوایل فوریه (بهمن ماه) آینده به واشنگتن سفر خواهد کرد.

  منابع خبری این دیدار را به دلیل سیاست هایی که اردوغان قصد دارد درباره آن ها با اوباما گفت و گو کند، برای ترکیه و سیاست های منطقه ای این کشور بسیار مهم ارزیابی کردند.

  منابع مذکور، مشکل سوریه را در مواضع مشترک ترکیه با اوباما می دانند و همچنین دیگر مسائل منطقه ای که به طور مستقیم و غیر مستقیم با موضوع سوریه در ارتباط است.

  اردوغان از آمریکا خواهد خواست در مشکلات مربوط به گروه های کرد و نیز مشکلات منطقه ای ترکیه، این کشور را از حمایت کامل خود برخوردار کند.

  در این راستا، آنکارا می خواهد با برقراری این هماهنگی از کُردهای سوریه برای برانداری حکومت «بشار اسد» استفاده کند؛ حتی اگر این کار به قیمت توافق با حزب کارگران کردستانی “پ.ک.ک” و رهبر آن «عبدالله اوجالان»، باشد که به زندان ابد محکوم شده است.

  در همین حال، شهر اربیل عراق ماه گذشته با دعوت «مسعود بارزانی» رئیس اقلیم کردستان عراق، کنفرانسی را با حضور احزاب کُردی سوریه برگزار کرد و بارزانی در آن حمایت کامل خود را از کُردهای سوریه اعلام کرد تا بتوانند اهداف کنونی خود را علیه نظام سوریه پیش برند.

  حزب اتحاد دموکرات کُرد سوریه که شاخه ای از حزب «پ.ک.ک» و از احزاب قدرتمند در میان کُردهای سوریه است، همکاری با ترکیه را در موضوع سوریه رد می کند؛ در حالی که بارزانی و برخی از دیگر چهره های مشهور کرد عراق بر ضرورت فعالیت ها و همکاری مثبت با احزاب کُرد در سوریه تاکید کردند.

  مطبوعات ترکیه می گویند اردوغان و بارازنی قراردادهای محرمانه ای با یکدیگر در این مورد امضا کرده اند که اردوغان مشروعیت ایجاد دولت کُردی مستقل در عراق را به رسمیت خواهد شناخت و در مقابل، بارزانی نیز از طرح منطقه ای اردوغان علیه نظام سوریه و حکومت نوری مالکی در عراق و سپس علیه ایران حمایت می کند.

  البته در این میان، درباره اینکه کردهای ترکیه و به ویژه شخص عبدالله اوجالان تا چه حد به همراهی با طرح اردوغان تمایل داشته باشند، تردید جدی وجود دارد؛ زیرا بدون شک اردوغان مانند همیشه نخواهد پذیرفت به کردهای این کشور خودمختاری سرزمینی اعطا کند و به این ترتیب، هرچند بارزانی و اردوغان به اهداف خود خواهند رسید، اما از این عرصه چیزی عاید اوجالان نخواهد شد.

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.