• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اخبار » رونمایی از موشکهای “رعد”!
  کد خبر : 1691050

  رونمایی از موشکهای “رعد”!

  رونمایی از موشکهای “رعد”!Reviewed by Farnaz on Jan 6Rating: بندرعباس – خبرگزاری مهر: نیروی دریایی ارتش با رونمایی از موشکهای “رعد” و موفقیت آمیز بودن جنگهای الکترونیکی و زیردریایی کلاس “طارق” ارزیابی موفقی از دستاورهای تماما بومی داخلی در رزمایش ولایت داشت. به گزارش ایران ویج  از خبرنگار مهر، رزمایش تخصصی دریایی ولایت 91 از…

  رونمایی از موشکهای "رعد"!Reviewed by Farnaz on Jan 6Rating:

  بندرعباس – خبرگزاری مهر: نیروی دریایی ارتش با رونمایی از موشکهای “رعد” و موفقیت آمیز بودن جنگهای الکترونیکی و زیردریایی کلاس “طارق” ارزیابی موفقی از دستاورهای تماما بومی داخلی در رزمایش ولایت داشت.

  به گزارش ایران ویج  از خبرنگار مهر، رزمایش تخصصی دریایی ولایت 91 از صبح روز جمعه هشتم دی ماه با فرمان امیر دریادار “حبیب الله سیاری” فرمانده نیروی دریایی ارتش و با اعلام رمز “یا حسین (ع)” از عرشه زیردریایی کیلو کلاس “طارق” آغاز شد.

  این رزمایش در منطقه‌ای به وسعت یک میلیون کیلومتر مربع از محدوده شرق تنگه هرمز، دریای عمان و شمال اقیانوس هند تا مدار 18 درجه آب‌های بین‌المللی از ساعات ابتدایی روز جمعه آغاز شد و طی شش روز و در قالب شش مرحله در حریم آب‌های داخلی و بین‌المللی با حضور یکان‌های مختلف نیروی دریایی ارتش شامل زیردریایی‌ها، ناوشکن‌ها، ناوها، ناوچه‌ها، سامانه‌های موشکی و نیروهای ویژه و تخصصی برگزار شد.

  در این رزمایش طی مراحل مختلف، تاکتیک‌های نوین کشف، شناسایی و علامت‌گذاری و همچنین انهدام مواضع نیروی مهاجم به اجرا گذاشته شد. رزم سطحی، زیرسطحی، رزم موشکی و هوایی، به‌کارگیری اژدرها و پهپادها و همچنین تمرین جنگ‌های الکترونیکی (جنگال) از دیگر بخش‌های رزمایش بزرگ ولایت 91 نیروی دریایی ارتش بود.

  ناوشکن “جماران” و ناوبالگردبر “بوشهر” بیست و سومین ناوگروه نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی که برای تامین امنیت خطوط مواصلاتی دریایی ایران و حفاظت از کشتی های تجاری و نفتکش کشورمان در آبهای آزاد حضور دارند و در این رزمایش نیز شرکت داشتند، از جمله یگان هایی هستند که به حضور خود در محل های ماموریت تعیین شده ادامه می دهند.

  30 مورد اخطار به پرنده های اطلاعاتی و هواپیماهای شناسایی نیروهای فرامنطقه ای که قصد نفوذ به منطقه رزمایش را داشتند داده شد. امیر دریادار امیر رستگاری در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان این مطلب در مورد واکنش نیروهای فرامنطقه ای نسبت به رزمایش تخصصی دریایی ولایت 91 بیان داشت: در چندین نوبت شناورهای نیروهای فرامنطقه ای به منطقه عمومی رزمایش ولایت 91 نزدیک شدند که توسط یگان های شناوری اعلامیه های جهت حفظ فاصله از محدوده رزمایش داده شد.

  وی با بیان اینکه این ناوها با نزدیک شدن به منطقه رزمایش سعی در رصد و پایش و برآورد توانمندی نیروی دریایی ارتش را داشتند. در مورد حضور پهپادها و هواپیماهای جاسوسی و شناسایی بیگانه در طول برگزاری رزمایش اظهارداشت: انواع پرنده های اطلاعاتی و شناسایی که قصد نفوذ به حریم منطقه رزمایش و رصد و پایش را داشتند با اخطار یگان های سطحی نیروی دریایی ارتش و پدافند هوایی خاتم الانبیا روبرو شدند. پس از اخطارهای داده شده از سوی پدافند هوای خاتم الانبیا و یگان های شناوری نیروی دریایی ارتش این هواپیماها و پهپادهای اطلاعاتی از منطقه رزمایش فاصله گرفتند.

  پرتاب موفقیت آمیز موشک نور از عرشه ناوشکن سبلان

  موشک سطح به سطح برد بلند نور پرتاب شد. این موشک به دست توانمند متخصصان داخلی ساخته شده و علیه اهداف شناور بکار گرفته می شود. این موشک تمامی تست های خود را با موفقیت انجام داده و تفاوت آن با نمونه های قبلی در بهینه سازی آن است.

  موشک نور نسبت به نسل قبلی خود در بخش سیستم های ضد راداری، تعقیب هدف و کنترل و ضد جنگال (جنگ الکترونیک) ارتقا یافته است. این موشک به راحتی قادر است پس از یافتن هدف مورد نظر آن را رهگیری کرده و با دقت بالا مورد اصابت قرار دهد.

  پرتاب موشک “قادر” در رزمایش ولایت91

  همچنین موشک سطح به سطح برد بلند قادر نیز که ساخت صنایع داخلی است از روی شناور پرتاب شد و هدف خود را با موفقیت منهدم ساخت. موشک قادر با برد بلند 200 کیلومتر و قابلیت آماده سازی و واکنش سریع می تواند اهداف دریایی از جمله ناوچه ها و ناوهای جنگی و اهداف ساحلی دشمن را منهدم می کند.

  از مهمترین ویژگی های این محصول می توان به مواردبه قدرت تخریب بالا بر علیه کلیه اهداف ثابت و متحرک دریایی، دارای مانور پروازی، دارای سیستم هدایت و کنترل خودکار، دارای قابلیت شلیک از روی شناورهای کلاس های گوناگون و همچنین سایت های ثابت ساحلی، قابلیت آماده سازی سریع و واکنش سریع اشاره کرد.

  “رعد” پیشرفته تر از نمونه های روسی

  موشک سطح به هوای نیروی دریایی ارتش با نام “رعد” که توسط متخصصان داخلی سازمان تحقیقات و جهاد خودکفایی نیروی دریایی ارتش بهینه سازی و به روی ناو نصب شده، با موفقیت شلیک شد.

  آزمایش موفقیت آمیز موشک سطح به هوای “رعد” در جریان رزمایش ولایت 91 در آبهای جنوبی ایران بازتاب گسترده ای در رسانه های جهان داشت: شبکه تلویزیونی “فاکس نیوز” آمریکا به نقل ازمقامات ایران اعلام کرد که این موشک از نمونه های روسی خود پیشرفته تراست و برای مقابله با هواپیماهای جنگی، هواپیماهای بدون سرنشین ، موشک های کروز و بالگرد طراحی شده است.

  شبکه آمریکایی ” ای بی سی نیوز” ، روزنامه صهیونیستی “هاآرتص” ، خبرگزاری “ترند” جمهوری آذربایجان و  شبکه آمریکایی ” بلومبرگ” نیز با اشاره به آزمایش موفقیت آمیز موشک “رعد” در چهارمین روز برگزاری مانور ولایت 91  توسط جمهوری اسلامی ایران اعلام کردند : موشک رعد که ساخت داخلی ایران است جزء جدیدترین موشک های نیروی دریایی ایران است.

  پهپادهای مهاجم در تیررس موشکهای “میثاق”

  همزمان با چهارمین روز از رزمایش دریایی ولایت 91، پهپادهای نیروی مهاجم در ساحل و دریا مورد اصابت قرار گرفته و منهدم شدند.پهپادهای نیروی مهاجم در دریا و ساحل قبل از نفوذ به مواضع نیروهای خودی با آتش پرحجم دریادلان نیروی دریایی مواجه و در نهایت  مورد اصابت موشک‌های دوش پرتاب میثاق قرارگرفته و منهدم شدند.

  موشک کروز دریایی “نصر”

  این موشک سطح به سطح کوتاه برد از دقت بسیار بالایی علیه اهداف متحرک شناور در سطح دریا برخوردار است.

  موفقیت اژدرهای نیروی دریایی در انهدام اهداف واقعی

  در آغاز مرحله دوم رزمایش دریایی ولایت 91 اژدرها که از جمله سلاح های استراتژیک هستند با موفقیت از شناورهای زیرسطحی نیروی دریایی شلیک شده و توانستند اهداف واقعی را منهدم کنند. زیرسطحی های نیروهای خودی پس از دفاع موفقیت آمیز پدافند ساحلی و عقب نشینی شناروهای دشمن مهاجم با استفاده از اصل غافلگیری، یگان های مهاجم را مورد هدف قرار داده و منهدم کردند.

  اژدرها از قدرت انهدام بسیار بالایی برخوردار هستند و حجم مواد منفجره در آن موجب می شود که پس از اصابت به هدف مورد نظر، سامانه تحرک شناور مورد هدف قرار گرفته از کار بیفتد و شناور مورد نظر غرق شود.

  بکارگیری تکنولوژی جدید در پهپادهای ساخت ارتش

  افزایش توانمندی یگان پهپادی هوادریای نیروی دریایی ارتش در انجام عملیات های تجسس و اطلاعاتی نوید بخش افزایش توان رزمی و دفاعی ارتش در دریا است، بهره گیری از پهپادها چندین سال است که در ارتش مورد توجه قرار دارد و در رزمایش های مختلف از توانایی پهپادها استفاده می شود.

  پهپادها نقش موثری در کاهش هزینه ها، زمان و تلفات نیرو دارد، پهپادهای مورد استفاده در نیروی دریای ارتش با استفاده از آخرین تکنولوژی های جدید بهره می برد و این پهپاد ها بومی و توسط متخصصین ارتش و وزارت دفاع ساخته شده است.

  حضور موفقیت آمیز هواناوهای تولید داخل در سومین روز رزمایش ولایت

  هواناوهای تولید داخل که در سالروز نیروی دریایی به آب انداخته شده بودند، عملیات دفاع ساحلی و جابجایی نیروها و تجهیزات را در سراسر سواحل از تنگه هرمز تا نقطه صفر مرزی به اجرا گذاشتند. یگان های مختلف نیروی خودی، پس از کشف و شناسایی مناطق نفوذ نیروهای مهاجم، پدافند ساحلی را در سریعترین زمان ممکن تقویت کرده و از سه راه دریا، زمین و هوا، به مقابله با نیروهای مهاجم پرداختند.

  در ادامه این مرحله از رزمایش، بالگردهای “آر- اچ” ، “اس – اچ” و “ای- بی” به صورت گروهی و مجزا، به اجرای علمیات هلی برن ، مین روبی و تخلیه تجهیزات و نیروها در ساحل منطقه عمومی رزمایش پرداختند.

  دفاع سایبری ارتش برای نخستین بار در رزمایش ولایت 91 بکار گرفته شد

  یکی از تمرینات رزمایش ولایت 91 حمله سایبری نیروهایی مهاجم به شبکه های رایانه ای نیروهای مدافع بود که با هدف نفوذ به شبکه و کسب اطلاعات و یا نفوذ ویروس در شبکه انجام شد.

  گروه دفاع سایبری نیروی دریایی ارتش با توجه به نظارت لحظه ای شبکه های رایانه های گروه مدافع، متوجه نفوذ سایبری گروه مهاجم شدند و با ایجاد دیوار آتش یا  فایر وال و با استفاده از نرم افزارهای در اختیار، ضمن جلوگیری از نفوذ آنها، مسیر نفوذ به شبکه را هم پیدا کرده و نسبت به هک کردن آن مسیر به طور همزمان اقدام آفندی انجام دادند.

  گروه دفاع سایبری تیم خاصی است که به طور لحظه ای بر شبکه رایانه ای نظارت و کنترل دارد و تمامی مسیرهای ورودی و خروجی رایانه ها را کنترل می کنند تا تبادل اطلاعات رایانه ای به درستی انجام شود. گروه دفاع سایبری متوجه تمام نفوذها سایبری می شوند و بلافاصله اقدامهای لازم را برای مقابله با آن انجام می دهند و اگر حمله سایبری از گروه نرم افزارها و بد افزارهای خاصی باشد،سریعا روی آن کار مقابله انجام می شود.

  هدف از حملات سایبری نفوذ با هدف ربایش اطلاعات و خراب کردن سامانه های پردازش شبکه های رایانه ای است، وقتی نفوذ هکرها را به برخی شبکه های رایانه ای کشور مشاهده کردیم، تشخیص دادیم که نیروی دریایی هم نیاز به تشکیل گروه دفاع سایبری دارد. این گروه هم اینک تشکیل شده و تمام شبکه رایانه ای نیروی دریایی ارتش تحت کنترل و نظارت دقیق این گروه قرار دارد.

  قدرت نمایی “حفره سیاه” در مقابل ناوهای آمریکایی

  رزمایش تخصصی ولایت 91 با قدرت نمایی زیردریایی فوق سنگین کیلو کلاس “طارق” در مقابل ناوهای جنگی بیگانگان که در خلیج فارس حضور داشتند آغاز شد. در این روز زیردریایی های سبک و سنگین نداجا با حضور در منطقه رزمایش توانمندی نیروی دریایی را در عملیات های زیرآبی به نمایش گذاشتند.

  زیردریایی فوق سنگین طارق با اجرای عملیات “غوص و صعود” در آبهای آزاد و فرامنطقه ای، عملیات شناسایی و رهگیری یگان های مهاجم را با موفقیت به اجرا گذاشت. زیردریایی فوق سنگین طارق به دست توانمند کارشناسان و متخصصان داخلی تعمیرات نیمه اساسی را پشت سر گذاشت و عملیاتی شد.

  زیردریایی “کیلو” کلاس دیزل الکتریک در دنیا به “حفره سیاه” شهرت یافته است، یکی از کم صداترین زیر سطحی‎‎که این ویژگی به دلیل عایق بندی صوتی کامل بدنه در کنار پوشش‎‎های جاذب امواج سونار روی بدنه و استفاده از پروانه‎‎های هفت پره‎ای که صدای بسیار کمی تولید می‎کند، ‎شناسایی آن را سخت کرده است.

  زیر دریایی طارق اولین زیر دریایی ایران است که در سال 1371 وارد ناوگان دریایی کشورمان شد، زیردریایی کیلو کلاس “طارق” با طول 70 تا 74 متر، شش مقر 533 م. م. شلیک اژدر و 18 اژدر برد بلند با سامانه خودکار بارگذاری، قابلیت حمل 24 مین دریایی توان انجام ماموریت را دارد.

  مهندسی نیروی دریایی ارتش و وزارت دفاع با همکاری یکدیگر اقدام به تعمیر زیردریایی طارق کرده اند، دانشگاه های تهران، صنعتی شریف، خواجه نصیر، مالک اشتر و فردوسی مشهد، وزارت دفاع و بخش های خصوصی در بهینه سازی این شناور نقش آفرینی کرده اند. زیردریایی طارق چند ماه قبل به صورت کامل توسط متخصصان داخلی اورهال شد که این امر، به گفته امیر سیاری فرمانده نیروی دریایی ارتش انقلابی در عرصه توان زیرسطحی ایران بود. بیش از 75 درصد تجهیزات زیردریایی طارق بومی شده است.

  بهره از سامانه جنگال در رزمایش ولایت

  استفاده از سامانه های جدید ساخت داخل کشور نیز اظهارداشت: سامانه های موشکی و الکترونیکی (جنگال) که توسط متخصصین داخلی ساخته و بهینه سازی شده است در مراحل مختلف رزمایش ارزیابی و بررسی شد.

  اگرچه بسیاری از رسانه های آلمانی زبان سعی داشتند تا برگزاری مانور دریایی ولایت را تلاشی از سوی ایران در جهت بی ثبات کردن و نظامی کردن منطقه خلیج فارس و تنگه هرمز قلمداد کنند اما در عین حال قدرت کم نظیر نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در منطقه و همچنین نوآوری ها و دستاوردهای جدید نیروهای مسلح کشورمان باعث شد تا به قدرت نظامی کشورمان نیز اعتراف کنند.

  هفته نامه اشپیگل چاپ آلمان، روزنامه کرونه چاپ اتریش، روزنامه برنر زایتونگ سوییس با پوشش برگزاری رزمایش ولایت 91 به انواع تجهیزات و سلاح های به کار رفته در این رزمایش اشاره می کنند و مانور نظامی ایران در مهم ترین شاهراه نفتی جهان یعنی تنگه هرمز پاسخی به تهدید های کشورهای غربی بر علیه این کشور عنوان می کنند.

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.