• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اجتماعی , اخبار » انتقاد از سیاستهای نسنجیده در مدیریت اجتماعی!
  کد خبر : 1690954

  انتقاد از سیاستهای نسنجیده در مدیریت اجتماعی!

  انتقاد از سیاستهای نسنجیده در مدیریت اجتماعی!Reviewed by Farnaz on Jan 6Rating: رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به ورود شورای شهر تهران به حل معضلات اجتماعی نوین گفت: پنهان کردن پدیدهها و آسیبهای اجتماعی به طور حتم چاره ساز نیست و رصد و تحلیل دقیق و به هنگام معضلات اجتماعی…

  انتقاد از سیاستهای نسنجیده در مدیریت اجتماعی!Reviewed by Farnaz on Jan 6Rating:

  رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به ورود شورای شهر تهران به حل معضلات اجتماعی نوین گفت: پنهان کردن پدیدهها و آسیبهای اجتماعی به طور حتم چاره ساز نیست و رصد و تحلیل دقیق و به هنگام معضلات اجتماعی تنها راه حل غلبه بر آن هاست.

  مرتضی طلایی در گفتگو با خبرنگار مهردر واکنش به برخی انعکاس های داخلی و همچنین واکنش مغرضانه رسانه های بیگانه به طرح معضل “زندگی جوانان با یکدیگر بدون ازدواج رسمی” که چندی قبل از سوی وی مطرح شد،  با بیان این که بروز آسیب های اجتماعی امروزه نگران کننده است و تمام حوزه های زندگی فردی و اجتماعی جامعه ما را به مخاطره انداخته ، گفت: به عقیده کارشناسان وقوع مسائل متعدد در بستر اجتماعی جامعه ایران و همچنین چالشهای ناشی از تقابل فرهنگی با غرب از جمله عوامل اساسی در ظهور اشکال نوینی از آسیبهای اجتماعی است.

  تاکید بر پیشگیری در حوزه معضلات نوین اجتماعی

  وی با بیان اینکه یکی از این پدیده ها مسئله نابه هنجار زندگی زوجین بدون ازدواج و ثبت رسمی آن و به دور از نظارت خانواده ها است، خاطرنشان کرد: اگرچه این آسیب در مرحله بروز پدیده گونه قرار داشته و تا تبدیل شدن به یک بحران اجتماعی فاصله دارد اما نباید نسبت به آن و برخی دیگر از معضلات جدید اجتماعی بی تفاوت بود و حتما برای پیشگیری و جلوگیری از بروز بحران گونه آنها ، باید چاره اندیشی کرد.

  طلایی با تاکید بر این که باید تحلیل جامعی در خصوص وقوع این گونه پدیده های اجتماعی داشته باشیم و راهکارهایی را جستجو کنیم که نقش موثری در کاهش آسیب های جامعه داشته باشند، ادامه داد: بدین منظور حتما بایستی به دقت به جامعه ایران و تفاوتهای گذشته ی آن با امروز دقت نظر داشته باشیم.

  تمایزهای جامعه ایران نسبت به گذشته

  رییس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران به برخی ویژگی های اجتماعی ایران در مقایسه دوره های گذشته و اکنون اشاره کرد و گفت: افزایش نرخ رشد جمعیت شهرنشین، آمار ازدواج پایین به دلایل متعدد اقتصادی و اجتماعی، فشار فزاینده جمعیت جوان و امکانات محدود برای آنها ، رشد آمار طلاق ، عدم در نظر گرفتن سیاست های مهاجرتی مناسب ، شیوه نامناسب آموزش در جامعه و تغییر مرجعیت یابی افراد از کانون خانواده به سمت حوزه های فرا جامعه ای همچون ماهواره ها و نظام های ارزشی غرب و … برخی تمایزات کنونی جامعه ایران نسبت به گذشته است که زمینه ساز بسیاری از مشکلات و معضلات اجتماعی و فرهنگی می شود.

  جوانان به دنبال توجه غیر کلیشه ای به مشکلاتشان هستند

  وی با اشاره به این که خطر معضلات اجتماعی در کانون های حساس جامعه ما که جوانان و نوجوانان یکی از بخش های آن هستند به مراتب بیشتر از سایر بخش هاست گفت: این قسمت از جامعه امروز منتظر برنامه ریزی ما مسئولان ، اقدام عملی برای حل موضوعات و توجه غیر کلیشه ای به مسائل و مشکلاتش است.

  از شناسایی معضلات جدید اجتماعی گریزان نباشیم

  طلایی با بیان اینکه نباید از شناسایی یک معضل جدید اجتماعی گریزان باشیم و یا با نادیده گرفتن آن عملا صورت مسائل را پاک کنیم گفت: بی شک یکی از دلایل اصلی بروز معضلات نوین در جامعه ایران ، تصمیم های غلطی است که بدون کار کارشناسی لازم در جامعه انجام می شود که خود به تفصیل نیازمند تحلیلی جامع است .

  غلبه سیاستهای لحظه ای، احساسی و نسنجیده در مدیریت امور اجتماعی کشور

  فرمانده سابق پلیس تهران غلبه ی سیاستهای لحظه ای، احساسی و نسنجیده در مدیریت امور اجتماعی کشور را در حرکت بسیاری از معضلات اجتماعی به سمت آنومی اجتماعی تاثیر گذار دانست و تصریح کرد : بسیاری از مسائل و معضلات اجتماعی شناخته شده یا ناشناخته مانده از جمله دغدغه‌هایی است که همچون بیماریهای مزمن قلب هویت اسلامی، ایرانی ما را به تپش و اظطراب واداشته است .

  وی خاطرنشان کرد: در یک نگاه فرا تحلیلی در بررسی علل و انگیزه های گرایش جوانان به روابط غیراخلاقی و همچنین علت های اساسی طلاق ، یک نوع رابطه ی علت و معلولی و جدی میان فقدان مهارت های لازم در سیاست گذاری اجتماعی با تمامی محورها اعم از تحقیق و آموزش ، شناخت دقیق مساله ، انجام درست و به موقع سیاست ها و ارزیابی آن با زمینه ی وقوع آسیب های اجتماعی ، شیوع و ادامه ی آن وجود دارد.

  ظهور شهرنشینی بی قاعده؛ ریشه بسیاری از معضلات

  طلایی افزود: این که شهرنشینی عامل اساسی در تغییر چرخه ی زیست افراد در جامعه است ، اصلی غیر قابل انکار است . ظهور مهاجرتهای حساب نشده ، شیوه آموزشی مبتنی بر مهاجرت دانشجویی ، نظام شغلی فصلی و دور از خانواده ، وجود خدمات و امکانات شهری در کنار جذابیتها و مسائل دیگر، عواملی که باعث تخلیه سکونت گاههای روستایی می شود و ظهور شهرنشینی های بی قاعده در دل خود آسیبهای فراوانی نهفته دارد.

  وی ادامه داد: در کنار تاثیراتی که مدرنیزاسیون بر ساختار اجتماعی جامعه از خود برجای می گذارد تاثیر عوامل دیگر نیز قابل توجه هستند که در حوزه ی نهاد های دولتی است. فراهم نکردن فرصت های تحصیل با کیفیت برای همه جوانان در تمام نقاط کشور از یک طرف و غلبه آن ها بر دیگر بخش های جمعیتی کشور (کودکان و بزرگسالان) در کنار نبودن فرصت های اشتغال مناسب، خواسته یا ناخواسته جوانان را به سمت سلب مسئولیت های اجتماعی سوق می دهد .

  طلایی با بیان اینکه متاسفانه ما مسئولان با بی توجهی از کنار این مسائل رد می شویم و نمی خواهیم که بار مسئولیت این معضلات و آسیب های اجتماعی را بر دوش بکشیم ، گفت: غفلت از آسیب هایی که ناشی از ضعف و شکنندگی سیاستهای اشتباه است ، نسل های آینده کشورمان را با معضلات خطرناک هویتی روبرو می سازد و برای این نسل حرمت مفاهیم با ارزشی همچون کانون گرم خانواده ، ایثار، وفادرای ، گذشت و … رنگ خواهد باخت.

  سناریوی تکراری کج فهمی و غرض ورزی رسانه‌های بیگانه!

  وی در بخش دیگری از این گفتگو با اشاره به برخی انعکاس های داخلی و همچنین واکنش رسانه های معاند نسبت به طرح معضل “زندگی جوانان با یکدیگر بدون ازدواج رسمی” که چندی قبل از سوی وی مطرح شد گفت: همان طور که در ابتدای این گفتگو هم اشاره شد این آسیب در مرحله بروز اولیه قرار داشته و تا تبدیل شدن به یک بحران اجتماعی فاصله زیادی دارد . اما نباید نسبت به آن بی تفاوت بود و حتما برای پیشگیری و جلوگیری از بحران باید چاره اندیشی کرد.

  طلایی خطاب به همه رسانه ها و دلسوزان تاکید کرد: پنهان کردن پدیده ها و آسیب های اجتماعی به طور حتم چاره ساز نیست و رصد و تحلیل دقیق و به هنگام معضلات اجتماعی تنها راه حل غلبه بر آن هاست.

  وی همچنین فعالیت رسانه های شناسنامه دار ضد انقلاب که در پی طرح این موضوع اجتماعی با کج فهمی و غرض ورزی اقدام به فضاسازی و سیاه نمایی کردند را یک “سناریوی تکراری” خواند و گفت: رسانه های وابسته به دستگاههای امنیتی غرب همچون همیشه کینه و عداوت خود به ایران اسلامی را در قالب طرح یک سویه مطالب به منظور فرصت طلبی به کار بستند تا از یک موضوع اجتماعی که در فضای کارشناسی مطرح شده نهایت بهره برداری سیاسی خود را انجام دهند.

  رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران گفت: رسانه های وابسته به کانون های قدرت غربی بهتر است سری به آخرین آمار مربوط به جرایم اجتماعی ، فروپاشی نهاد خانواده ، معضلات نوین و غیرقابل مهار اجتماعی در اروپا و امریکا بزنند و فکری به حال از هم گسیختگی اجتماعی و فروپاشی رخ داده در نظام خانواده در کشورهایشان بکنند .

  دشمن مشغول رصد 24 ساعته زندگی اجتماعی ماست

  وی تاکید کرد: فراموش نکنیم دشمنان ما با هوشیاری کامل ، به صورت مداوم ، تمام عرصه های زندگی جامعه ما را رصد کرده و تلاش می کنند از نقاط ضعف ما برای خود و اهدافشان تکیه گاه های استوار خلق می کند. در چنین شرایطی است که رصد دقیق و واقعی در کنار حرکت های هوشیارانه ما مسئولان در قبال جامعه اجازه نخواهد داد دشمن بر شاهرگ های هویتی جامعه ما تسلط پیدا کنند و جوانان ما را به عنوان سرمایه های با ارزش از کشور، مردم و انقلاب جدا کند .

  کمیسیون فرهنگی شورا آماده ایجاد بستر مطالعاتی معضلات نوین اجتماعی است

  وی در پایان ضمن دعوت از استادان دانشگاه ، کارشناسان و محققین برای انجام فعالیت های فکری و تحلیلی بر روی مشکلات نوین اجتماعی تصریح کرد : کمیسیون فرهنگی ، اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران همچون گذشته آمادگی دارد بستر انجام مطالعات و طراحی راهبردهای اجتماعی موثر برای حل معضلات نوین اجتماعی را فراهم آورد.

  “خبرگزاری مهر”

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.