• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اخبار , بین الملل » توصیه آمریکا به نتانیاهو درباره مذاکرات هسته ای ایران!
  کد خبر : 1689832

  توصیه آمریکا به نتانیاهو درباره مذاکرات هسته ای ایران!

  توصیه آمریکا به نتانیاهو درباره مذاکرات هسته ای ایران!Reviewed by Farnaz on Jan 5Rating: در شرایطی که اظهارنظرها و موضع گیری های مقامات ایرانی و غربی، نشانگر نزدیک بودن دور جدید مذاکرات هسته ای است، صحبت از ابعاد و محتوای مذاکرات و استلزامات آن نیز به یکی از مباحث مهم روز تبدیل شده است. در…

  توصیه آمریکا به نتانیاهو درباره مذاکرات هسته ای ایران!Reviewed by Farnaz on Jan 5Rating:

  در شرایطی که اظهارنظرها و موضع گیری های مقامات ایرانی و غربی، نشانگر نزدیک بودن دور جدید مذاکرات هسته ای است، صحبت از ابعاد و محتوای مذاکرات و استلزامات آن نیز به یکی از مباحث مهم روز تبدیل شده است. در این میان، برخی منابع از توصیه مقامات آمریکایی به نخست وزیر رژیم صهیونیستی درباره دور جدید مذاکرات غرب با ایران خبر می دهند.

   
  به گزارش ایران ویج  از «تابناک»، مقامات ایرانی و غربی مسئول در مذاکرات هسته ای، در این موضع اتفاق نظر دارند که دور جدید این مذاکرات، به زودی – و احتمالاً در ماه جاری میلادی – برگزار خواهد شد. از سوی دیگر، طی ماه های گذشته اخبار و شایعاتی درباره احتمال مذاکره مستقیم ایران و آمریکا نیز وجود داشته است. در چنین شرایطی، به نظر مقامات آمریکایی در تلاشند جو بین المللی را جهت انجام مذاکره با ایران آماده کنند.
   
  در این راستا، سایت تحلیلی «المانیتور» به نقل از برخی منابع اسرائیلی خبر داده که وزارت خارجه آمریکا، چند روز پیش توصیه ای را برای بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم اسرائیل ارسال کرده مبنی بر اینکه وی نباید با تماس های جدید آمریکا و غرب با ایران مخالفت نماید.
   
  به نوشته این سایت، توصیه مذکور در ملاحظه عمده ریشه دارد. نخست اینکه به طور قطع، مخالفت اسرائیل با دور جدید گفت و گوهای دیپلماتیک با ایران، هیچ تأثیری بر این گفت و گوها ندارد و نه موجب تقویت و نه باعث توقف آن می شود. بنابراین، به نفع این رژیم است که در این مورد دست از مخالف خوانی برداشته و درخواست های خود برای جنگ با ایران را متوقف کند.
   
  ملاحظه دوم این است که به باور مقامات آمریکایی، فشارهای اقتصادی برآمده از تحریم ها، ایران را به بازاندیشی در سیاست های هسته ای خود واداشته و اثر مهمی بر موضع ایران در قبال مذاکرات هسته ای داشته است. در واقع مقامات آمریکایی مدعی هستند ایران خواهد پذیرفت که خط سیر کنونی برای این کشور زیان آور خواهد بود و باید در آن تجدیدنظر شود.
   
  المانیتور می نویسد نتانیاهو هنوز درباره چگونگی اقدام در قبال این پیشنهاد و چگونگی تدوین سیاست های اسرائیل در مواجهه با مذاکرات آتی تصمیمی نگرفته، اما اگر وی توصیه آمریکایی ها – که مقامات اطلاعاتی و امنیتی خود این رژیم نیز بر آن صحه می گذارند – را بپذیرد، دیگر نباید قدمی در مخالفت با مذاکرات بردارد.
   
  اما در عین حال، وی همچون همیشه این تقاضا را مطرح خواهد کرد که مذاکرات، با یک گزینه نظامی معتبر و پذیرفتنی همراه شود. به اعتقاد وی، در صورت فقدان چنین گزینه ای که از سوی ایران نیز معتبر در نظر گرفته شود، هیچ شانسی برای موفقیت مذاکرات وجود ندارد.
   
  بنا بر ارزیابی های نهادهای اطلاعاتی بسیاری از کشورها، آنچه آمریکایی ها در مذاکرات آتی به ایران ارائه خواهند کرد، شامل درخواست توقف غنی سازی با درصد بالا و در عین حال، امکان ادامه غنی سازی در سطح 3 درصد خواهد بود. در عین حال، یک ساز و کار نظارتی بین المللی نیز برای اطمینان یافتن از فعالیت های هسته ای ایران شکل خواهد گرفت.
   
  به نوشته المانیتور، طی ماه های گذشته این بحث به طور جدی در میان اسرائیلی ها رواج داشته که آن ها باید در قبال این تحولات چه موضعی اتخاذ کنند. سران دستگاه های اطلاعاتی و امنیتی این رژیم، همچون اسلاف خود، با انجام اقدام نظامی یکجانبه علیه ایران مخالفند. 
   
  از سوی دیگر، با توجه به درگیر بودن رژیم اسرائیل در مبارزات انتخاباتی، هنوز مشخص نیست که وزیر جنگ آینده این رژیم چه کسی خواهد بود (هرچند حضور مجدد ایهود باراک بسیار بعید است) و همچنین معلوم نیست که در صورت پیروزی مجدد نتانیاهو در انتخابات، وی چه نوع ائتلافی را با دیگر احزاب شکل خواهد داد. بنابراین، احتمال ادامه تأکید بر استفاده از گزینه نظامی علیه ایران چندان مشخص نیست.
   
  اما نکته جالب توجهی که در انتهای این مطلب به آن اشاره شده این است که حتی در صورت پذیرش توافق با غرب از سوی ایران، تازه این بحث شدید میان مقامات غربی و اسرائیلی به راه خواهد افتاد که این توافق باید چه ویژگی ها و شرایطی داشته باشد و جامعه بین المللی باید چه مواردی را از ایران درخواست کند!
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.