• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اخبار , اقتصادی » جزئیات تعیین نرخ خرید تضمینی گندم سال آینده!
  کد خبر : 1685608

  جزئیات تعیین نرخ خرید تضمینی گندم سال آینده!

  جزئیات تعیین نرخ خرید تضمینی گندم سال آینده!Reviewed by Farnaz on Jan 4Rating: معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: قیمت خرید تضمینی گندم برای سال آینده به ازای هر کیلوگرم گندم معمولی با افت 4 درصد مفید و 2 درصد غیرمفید 5500 ریال و برای گندم دوروم با این میزان افت 58000 ریال تعیین…

  جزئیات تعیین نرخ خرید تضمینی گندم سال آینده!Reviewed by Farnaz on Jan 4Rating:

  معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: قیمت خرید تضمینی گندم برای سال آینده به ازای هر کیلوگرم گندم معمولی با افت 4 درصد مفید و 2 درصد غیرمفید 5500 ریال و برای گندم دوروم با این میزان افت 58000 ریال تعیین و ابلاغ شده است.

  عباس قبادی در گفتگو با مهر در خصوص آخرین وضعیت واردات گندم به کشور گفت: به دلیل خشکسالی حادث شده در اکثر کشورهای عمده تولیدکننده گندم دنیا از جمله آمریکا، روسیه و استرالیا، تولید جهانی گندم در سال جاری نسبت به سال قبل، با کاهش چشمگیری مواجه بوده و ایران نیز از این قاعده مستثنی نیست.

  معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: بر اساس مصوبه ستاد تدابیر ویژه اقتصادی کشور و با توجه به کاهش چشمگیر تولید داخلی گندم، شرکت بازرگانی دولتی ایران موظف شده است تا نسبت به تامین گندم مورد نیاز نان کشور از منابع خارجی اقدام کند که میزان واردات گندم نیز، توسط هیئت وزیران و ستاد تدابیر ویژه اقتصادی کشور تصویب و ابلاغ می‌شود.

  وی تصریح کرد: در عین حال، نرخ تضمینی خرید محصولات کشاورزی از جمله گندم به استناد مفاد قانون تضمین خرید محصولات اساسی کشاورزی مصوب شهریور ماه 1368، از سوی وزارت جهاد کشاورزی به هیات دولت پیشنهاد می‌شود.

  به گفته قبادی، اختیار هیات دولت در خصوص تعیین قیمت‌های تضمینی خرید محصولات کشاورزی به کارگروهی مرکب از معاون‌اول رئیس‌جمهور، معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور، وزرای جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت تفویض شده است.

  وی اظهار داشت: بر این اساس، مطابق قانون، وزارت صنعت، معدن و تجارت جایگاه پیشنهاد و تعیین قیمت خرید تضمینی را نداشته و بعنوان یک عضو و مجری مصوبات کارگروه یاد شده، نقش‌آفرینی می‌کند؛ بر این اساس، در سال جاری نیز مطابق قیمت ابلاغی، نسبت به خرید گندم از کشاورزان اقدام شده است.

  معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: تعیین قیمت تضمینی گندم در سال جاری در راستای حضور بیشتر بخش‌خصوصی در امر خرید گندم و در جهت اجرای ماده 110 قانون برنامه پنجم توسعه و اصل 44 قانون اساسی بوده است که آمار و ارقام نشان از اجرای درست این سیاست داشته و در مجموع، منفعت کشاورزان را نیز در پی داشته است.

  وی ادامه داد: بر این اساس، کشاورزان مختار هستند تا گندم تولیدی خود را با نرخ توافقی به بازار عرضه و به بخش‌خصوصی یا دولتی بفروشند؛ لذا شرکت بازرگانی دولتی ایران در صورت عدم خرید گندم‌های تولیدی توسط بخش خصوصی، مازاد گندم کشاورزان را خریداری می‌کند.

  مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران خاطرنشان کرد: قیمت خرید تضمینی گندم برای سال آینده طبق مصوبه کارگروه تعیین قیمت محصولات کشاورزی، به ازای هر کیلوگرم گندم معمولی با افت 4 درصد مفید و 2 درصد غیر مفید 5500 ریال و برای گندم دوروم با این میزان افت 58000 ریال تعیین و ابلاغ شده که با توجه به پرداخت پاداش تولید به کشاورزان، این قیمت تا حدود 6500 و 6800 ریال در هر کیلو نیز احتمال افزایش خواهد داشت.

  وی خاطرنشان کرد: بر این اساس، قیمت‌گذاری برای سال آتی، در راستای نرخ جهانی است.

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.