• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اجتماعی , اخبار » پليس آگاهي: در برابر زورگيران به هيچ وجه مقاومت نكنيد!
  کد خبر : 1678659

  پليس آگاهي: در برابر زورگيران به هيچ وجه مقاومت نكنيد!

  پليس آگاهي: در برابر زورگيران به هيچ وجه مقاومت نكنيد!Reviewed by Farnaz on Dec 31Rating: عصرایران – انتشار تصاوير زورگيري چند تبهكار از يك شهروند در فضاي مجازي بازتاب هاي زيادي داشت و حتي عاليترين مقام قضايي كشور را نيز به واكنش واداشت. به دنبال اظهارنظر آيت الله آملي لاريجاني درباره محارب بودن افرادي كه…

  پليس آگاهي: در برابر زورگيران به هيچ وجه مقاومت نكنيد!Reviewed by Farnaz on Dec 31Rating:

  عصرایران – انتشار تصاوير زورگيري چند تبهكار از يك شهروند در فضاي مجازي بازتاب هاي زيادي داشت و حتي عاليترين مقام قضايي كشور را نيز به واكنش واداشت. به دنبال اظهارنظر آيت الله آملي لاريجاني درباره محارب بودن افرادي كه با سلاح سرد زورگيري می كنند پليس آگاهي پايتخت به تكاپو افتاد و چند روز بعد چهار جوان زورگير دستگير شدند. 259187_570

  سرهنگ عباسعلي محمديان رئيس پليس آگاهي تهران بزرگ طي گفتوگويي با آسمان از جزئيات اين عمليات، شيوه هاي تبهكاران براي زورگيري و چگونگي برخورد با آنان سخن گفت.
   
  رسيدگي به پرونده زورگيري معروف پايتخت از چه زماني آغاز شد؟

  اين حادثه روز 11 آذرماه امسال اتفاق افتاد و طي آن يكي از شهروندان بعد از خروج از بانك درحاليكه مي خواست وارد محل كارش شود از سوي چهار زورگير با دو موتورسيكلت مورد حمله قرار گرفت. با وجود مقاومت اين شهروند، زورگيران مبلغي پول نقد، تعدادي كارت عابر بانك و حتي لباس هاي او را سرقت كردند. بعد از اعلام شكايت مالباخته، تيم هاي ويژه عملياتي پليس آگاهي تهران بزرگ تلاشهايشان را براي شناسايي و دستگيري چهار متهم پرونده آغاز كردند.

  درباره جزييات عمليات دستگيري متهمان صحبت كنيد.

  بعد از چهره نگاري و اقدامات پيچيده پليسي افسران آگاهي يكي از متهمان به نام «مهدي» را شناسايي كردند و ادامه تجسس ها نشان داد پاتوق او يك قهوه خانه در خيابان 17 شهريور است. به اين ترتيب او دستگير شد و اعتراف كرد سرقت ها را با همدستي 3 نفر از دوستانش به نام هاي ميلاد، مهرداد و عليرضا مرتكب شده است. در ادامه عليرضا در خيابان يوسف آباد و دو نفر ديگر نيز در مخفي گاهشان دستگير شدند و اعتراف كردند تاكنون مرتكب 5 فقره زورگيري شده اند.

  زورگيري جرم تازهاي نيست و پيش از اين هم بارها چنين اتفاقي افتاده است. چه چيز باعث شد اين پرونده براي دستگاه قضايي و پليس حائز اهميت شود؟

  يكي از جرائمي كه پليس آگاهي تهران بزرگ همواره با حساسيت ويژهاي به آن رسيدگي كرده است بحث زورگيري است. در اين پرونده نيز از روزي كه پرونده به آگاهي ارجاع شد تيم هاي ويژه، تلاشهايشان را آغاز كردند و در كوتاه ترين زمان ممكن نيز به نتيجه رسيدند. نكته حائز اهميت اين پرونده انتشار تصاوير آن در فضاي مجازي بود. اين كار براي چند روز باعث ايجاد حس ناامني در جامعه شد اما خوشبختانه اقدام ضربتي پليس در دستگيري زورگيران سبب شد فضاي جامعه آرام شود.

  اين پرونده فرصت خوبي است تا جرم زورگيري بيشتر مورد بررسي قرار گيرد. از ديدگاه پليسي به چه كساني زورگير گفته مي شود و اين افراد چه ويژگي هايي دارند؟

  افرادي كه با توسل به زور و خشونت اموال سايرين را تصاحب مي كنند زورگير هستند. در بحث حقوقي به افرادي كه مرتكب سرقت مقرون به آزار مي شوند زورگير اطلاق مي شود. اين افراد معمولا تحصيلات پاييني بين سوم راهنمايي تا ديپلم دارند. اكثر آنها سابقه دار هستند و حداقل يكبار توسط پليس دستگير شده اند. معمولا از بنيه قوي برخوردارند و جسارت زيادي دارند. زورگيرهايي كه از نظر جثه و هيكل ضعيف هستند سعي مي كنند حتما از چاقو و قمه استفاده كنند تا با ترساندن طعمه شان ضعف بدني خود را جبران كنند. با اين حال نمي شود به طور مطلق اين ويژگي ها را براي همه زورگيران يكي دانست و ممكن است متهماني خارج از اين ويژگي ها نيز وجود داشته باشند.

  زورگيري ها معمولا در چه شرايطي رخ مي دهد؟

  زورگيران به شكل باندي عمل مي كنند و معمولا بين 3 تا 5 نفر هستند. آنها سعي ميكنند نقشه شان را خيلي سريع عملي كنند و به همين دليل در همان لحظه اول شروع به ترساندن طعمه شان مي كنند و معمولا در چنين شرايطي طعمه ها قدرت واكنش زيادي ندارند. از طرفي تبهكاران مكان هاي خلوت و تاريك را براي اين كار انتخاب مي كنند تا نقشه شان را راحت تر عملي كنند و احتمال شناسايي شدن شان كم شود.

  زورگيران از چه ترفندهایی براي عملي شدن نقشه شان استفاده مي كنند؟

  معمولا هر باند تبهكاري براي ارتكاب جرم شگردهاي خاص خود را دارد اما در يك نگاه كلي مي توان چند ترفند مهم را براي بحث زورگيري متصور شد. ترفند اول؛ زاغ زني است. در اين شيوه معمولا يكي از اعضاي باند كه سن بيشتري دارد در بانك يا مراكز تجاري پرسه مي زند و افرادي را كه پول زيادي با خود حمل مي كنند شناسايي مي كند. در ادامه با خارج شدن طعمه از بانك، ساير اعضا او را در محل خلوتي به دام مي اندازند و با تهديد و ارعاب نقشه زورگيري شان را عملي مي كنند.

  از انواع ديگر زورگيري مي توان به شيوه «آويزان بري» اشاره كرد كه در آن معمولا خانم هايي كه كيف دستي همراه دارند هدف قرار مي گيرند. برخي زورگيران نيز به طور رهگذري از شهروندان خفتگيري مي كنند. اما يكي ديگر از شگردهايي كه طي سالهاي اخير شايع شده است زورگيري تحت پوشش خودروي مسافربر است. تبهكاران ابتدا يك خودرو را به صورت دربستي و به مقصد مكاني خلوت در حاشيه شهر كرايه مي كنند و در ادامه با تهديد و ارعاب خودرو را از چنگ راننده بيرون مي كشند. سپس با استفاده از آن شهروندان را به عنوان مسافر سوار خودرو كرده و از آنان زورگيري مي كنند. آنها معمولا از خودرو بين 24 تا 48 ساعت استفاده و در ادامه آن را در كنار خيابان رها مي كنند.

  پرونده چهار زورگير بار ديگر باعث مطرح شدن بحث هايي درباره حمل سلاح سرد در جامعه شد. ديدگاه شما در اين باره چيست؟

  متاسفانه براي سلاح سرد قانون مشخصي وجود ندارد. مثلا شاهديم در كنار خيابان افراد بدون هيچ مانعي چاقوهاي نامتعارف مي فروشند. حال سوال اينجاست كه چاقوهاي بزرگ يا مثلا شمشيري كه فروخته ميشود چه كاربردي مي تواند داشته باشد. خريد، فروش و حمل چنين وسايلي به هيچ عنوان توجيه ندارد. در اين خصوص مدت ها قبل طرحي به مجلس فرستاده شد اما تاكنون به جايي نرسيده است. اين در حالي است كه بسياري از جرائم خشن مثل قتل و زورگيري با استفاده از همين چاقوهاي نامتعارف انجام مي شود.

   شما چه توصيه هايي به شهروندان در خصوص مواجهه با زورگيران داريد؟

  توصيه ما اين است كه افراد در برابر زورگيران به هيچ وجه مقاومت نكنند. چراكه ممكن است آنها از سلاحشان استفاده كنند. در يك مورد زورگيران با چاقو به گردن يك نفر ضربه زده بودند و ممكن بود اين فرد جان خود را از دست بدهد. عاقلانه ترين كار اين است كه افراد تلاش كنند اطلاعات بيشتري از تبهكاران به دست بياورند. مثلا شماره پلاك خودرو يا موتورسيكلت شان و چهره آنها را به خوبي به خاطر بسپارند تا پليس را در كشف جرم ياري دهند.

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.